شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ - ۲۹ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

کارت آزادي انديشه - ديدگاه دگرانديش
ديدگاه دگرانديش

علی ناظر

در اخبار آمده که غول جستجوگر «گوگل» براي پيشبرد اهداف دراز مدت در چين، تن به سانسور داده و پذيرفته که ساکنين چين نتوانند از طريق گوگل به برخي از مطالب دست يابند. دست آزيدن گوگل به سانسور بيانگر يک واقعيت است – غول ها هميشه سانسور مي کنند.
اگر مصدق، پس از کودتاي نافرجام 25 مرداد، مخالفين خود را قلع و قمع مي کرد و فقط براي مدتي کوتاه همچون خميني جوّ سانسور و خفقان را حاکم بر کشور مي کرد، نظام پهلوي براي هميشه سرنگون شده، و ما امروز گرفتار خميني نبوديم. اما مصدق ديگر مصدق نبود.
مصدق برخلاف خميني و بسياري از زورمداران که فکر مي کنند چون توانمندند، چون قدرت دارند، چون مي توانند پس براي اهدافي درازمدت اجازه دارند حق ديگران را ناديده بگيرند، تن به اين آلودگي نداد. به همين خاطر است که پس از گذشت 50 سال هنوز خورشيد ديگري مثل مصدق در آسمان غمزدهء شرق طلوع نکرده است. شايد چون هر ماهيتي اکتسابي است، به جز «مصدقي» بودن.
تحمل گرايي، در تقابل با استفادهء ابزاري از دگر انديشان، شکل دهندهء سيرت جامعهء دموکراتيک آينده و يکي از پايه اي ترين دلايل تحمل سختي هاي مبارزه و رنج و شکنجه بوده و هست؛ بخصوص در کشور بلا زده اي مثل ايران که دو رژيم پهلوي و اسلامي ضديتي وصف ناپذير با دگرانديش داشته و تحمل دگرانديشان در بطن فرهنگ سياسي نهادينه نشده است. مردم آشکارا به اين کمبود فرهنگي واقفند. گام اول براي در هم شکستن جوّ سانسور و اختناق رژيم، تأکيد بر تحمل گرايي است. علي ناظر – 7 بهمن 1384

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.