شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah   

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ذبح حقوق بشر در روز روشن

علی ناظر


هموطنان گرامی
در پی نامه نگاری به وزیر خارجه دولت بوریس جانسون، نخست وزیر اسکاتلند، و به نماینده محل سکونتم در پارلمان انگلستان، که پیشتر از این در سایت دیدگاه به استحضار رساندم، امروز، هرچند با تأخیر، اما بالاخره از نماینده حوزه انتخاباتیم خانم ریچل هاپکینز،ایمیلی در یافت کردم که در ادامه این چند سطر، منتشر شده است. متن این ایمیل و پاسخ معاون وزیر ( Minister Cleverly) و نماینده دیگری بنام خانم ویلیرز، انگلیسی است، که خلاصه آن چنین می شود. شایان تأکید دوباره است که من در ترجمه متون از زبانی به زبان دیگر بسیار ناتوانم. بنابراین متن اصلی به زبان انگلیسی را هم منتشر می کنم، تا هموطنان به کنه سیاست دولت فخیمه پی ببرند.

اما نخست می خواهم بر چند نکته تأکید داشته باشم،

 •  «کس نخارد پشت من» باری دیگر ثابت شد.
 • ضعف «دیپلماسی انقلابی» باری دیگر ثابت شد.
 • تکیه بر خلق ستمدیده ایران و تظاهرات عمومی، زیر چتر حفاظتی نیروهای مسلح خلقی (از زمانی که در نبرد خلق و نشریه آزادی می نوشتم بر این نکته تأکید داشته ام) باری دیگر ثابت شد.
 • از اراذلی که دولت ملی مصدق را به زیر می کشند و محمدرضا را بجای او می نشانند، تا بتوانند ربع قرن نفت و ثروت ملی ایران را به تاراج ببرند، بیش از این نباید انتظار داشت.
 • آنها موذیانه چشم امید به رئیسی بسته اند تا احترام به حقوق بشر در ایران بهبود پیدا کند، و می دانند که چنین تغییری امکان پذیر نیست.
 • سرنگونی، هرچند دیر هنگام و وابسته به ارتقاء فرهنگ مبارزاتی، اما حتمی است.
 • ملت شریف ایران حقوق حقه خود را با تکیه بر فرزندان رشید خلق به دست خواهند آورد.
 • این یک بایست، و یک حتمیت است.

شاد باشید
علی ناظر
15 مهر 1400
7 اکتبر 2021

نخست پاسخ خانم هاپکینز (وکیل در پارلمان):
سوال و پاسخ کتبا ارائه که لینک آن در اینجا قابل رویت است. بنا به اطلاعات داده شده، دعوت و مدیریت این جلسه [کوپ 26 که در اسکاتلند خواهد بود] تماما به عهده ملل متحد است، و خارج از مسوولیت و کنترل میزبان می باشد.

ایشان در ادامه می نویسند: من نقض حقوق بشر در ایران را محکوم می کنم، و علیه فشار و سرکوب باورمندان به مذاهب گوناگون را پیش از این محکوم کرده بودم که لینک به آنها در اینجاست.
[کوپ26] ،که کشورهای عربستان و چین و ایران با سبقه نقض حقوق بشردهم در آن شرکت می کنند به موضوع مهم محیط زیست می پردازد. معذالک، حضور این سه کشور در کنترل آسیب به محیط زیست دارای اهمیت است.
به سهم خودم از دولت می خواهم که از این موقعیت کمال استفاده را کرده و به این سه کشور خاطر نشان کنند که در پیشگیری از نقض حقوق بشر، بیشتر تلاش کنند. (پایان ترجمه ایمیل هاپکینز)
تریزا ویلیرز(وکیل در پارلمان): از معاون وزیر می پرسد که موضع او پیرامون نقض حقوق بشر، و رئیسی چیست؟

جیمز کلورلی (معاون وزیر) 23 سپتامبر 2021:

[تقریبا همان صحبت های هاپکینز را می کند که ملل متحد این گردهمایی را ترتیب داده و کشور میزبان کاره ئی نیست را بلغور می کند، و ادامه می دهد]، اما ایران در کنترل آسیب به محیط زیست جایگاه مهمی دارد و ما از دیپلماسی استفاده می کنیم تا به اهداف خود برسیم. برای پیشبرد این اهداف دولت بریتانیا از ایران برای شرکت در گردهمایی سران کشورهای جهان دعوت به عمل آورده است.
همچنین، ایران به لحاظ نقض حقوق بشر، جزء کشورهاییست که در الویت قرار دارد، و ما از این گردهمایی جهانی استفاده می کنیم تا ایران را تحت فشار قرار دهیم تا احترام به حقوق بشر در مدت ریاست جمهوری رئیسی بهبود و ارتقا پیدا کند.
ما از آقای رئیسی می خواهیم که ایران را در مسیری متفاوت قرار دهد، از جمله پایبندی به بهبود رفتارش در احترام به حقوق بشر. [پایان پاسخ معاون وزیر]

 

نامه ریچل هاپکینز به من

Dear Ali Behrooz,
 
Thank you for your email concerning the invitation of the Iranian president to the COP26 Climate summit. Apologies for the delay in responding to you.

I note that a written question has been asked of the Government on this subject and answered by the Minister. You can see the full question and answer here. I note that the Government says the invitations to the conference are not the responsibility of the host nations and are instead controlled by a United Nations body.

I fully condemn the human rights abuses that have taken place under the Iranian regime and have previously questioned the Government regarding the Iranian Government’s suppression of religious minorities. You can read this question here and I have signed an Early Day Motion on this issue you can read here. 

Climate change is a global issue that will require the cooperation of countries around the world. This will include working with other countries who have questionable human rights records such as China, Saudi Arabia and Iran but they will also be vital partners in ensuring global warming is kept to a minimum. Whilst at the conference I would urge the Government to use this opportunity to also lobby the Iranian Government to commit to adopting a more positive attitude to human rights.

Thank you for taking the time to contact me regarding this issue

Yours sincerely,

Rachel Hopkins MP
 

سوال کتبی تریزا ویلیرز

 

Villiers MP
 
 
پاسخ کتبی جیمز کلورلی (معاون وزیر)
 
Cleverly MP (Minister)
<Answered on
23 September 2021
COP26 invitations are controlled by the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) and, as such, the hosting state does not determine invitations. Iran matters to the global climate agenda, and we will use diplomacy to achieve our objectives. To advance these objectives, the UK Government has invited Iran to attend the COP26 World Leader Summit. The UK has also designated Iran as a Human Rights Priority Country and we will use all appropriate opportunities to take action with the international community to press Iran to improve its poor human rights record, including during the United Nations General Assembly session. We call on President Raisi to set Iran on a different course, which includes committing to improving human rights in Iran.>
 
 
 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.