شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

در حاشیه «شگفت‌انگیز دنیایی‌ست»

علی ناظر

 

پس از انتشار «شگفت‌انگیز دنیایی‌ست»، برخی از هموطنان لطف کرده و نکاتی را به من خاطر نشان کرده اند، از جمله:

  • «هموطن1: ... من‌چند دقیقه پیش به سایتهای سازمانهای مارکسیست یا مدعی مارکسیسم سری زدم. بجز اقلیت جناح توکل که محکوم‌کرده، و اتحادیه ی کمونیستها، محکومیتی ندیدم. اشرف دهقانی فعلا چیزی صادر نکرده، همینطور گروههای سه گانه ی منتسب به‌کمونیسم کارگری آقای تقوایی، حکمتیست حسین زاده و حکمتیست خط رسمی آقای مدرسی.. از توفان، رنجبران، راه کارگر شالگونی/ ماکاریان، تا این لحطه چیزی دیده نمیشود همینطور چیزی در سایت اتحاد فدائیان ‌خلق ایران ندیدم.‌.  به سایت  جناح دیگر راه کارگر( روزبه و حسام...) و.اتحاد سوسیالیستی کارگری آقای ایرج آذرین   دسترسی ممکن‌نشد. »
  • «هموطن 2:... هیچ فکر کرده ید چرا فقط گاهی وقت ها و در موارد خاص خبر گزاری ها ی معلوم الحال یک باره همزمان فعال میشوند ؟ من به مجاهدین کار ندارم ولی چرا شما فقط هنگامی حساس میشوید که حکومت اسلامی هم از ماجرا خوشحال است ؟ دیگ به دیگ چه بگوید دوست گرامی حکومت اسیر کش نیاز به مقایسه ندارد برای من کثیف تر و دشمن تر از نظام مفت خور وجود ندارد. در همین نظام امپریالیستی حد  اقل  میتوان نظر را بیان کرد. با یک دست نمیتوان دو هندوانه برداشت .  ...»
  • «هموطن3: ... جای تردیدی نیست که سرکوب خونین اعتراضات شهروندان آمریکایی جنایت کارانه و محکوم است. شورش مردم علیه تبعیض و بی عدالتی در آمریکا برحق است. اما دلسوزی وقیحانه رژیم تماشایی است. رژیمی که بنیادش بر تبعیض دینی است، رژیمی که دستکَم 1500 شهروند ایرانی را در آبان 1398 با شلیک مستقیم گلوله به قتل رسانده و هنوز هم از اعلام اسامی آنان خوداری می کند، رژیمی که هیچوقت صدای معترضان را نشنیده و به اعتراض شهروندان با سرکوب پاسخ داده، رژیمی که در پرونده اش قتل عام تابستان سال 1367 ثبت شده، رژیمی که حق کار و آموزش را از بسیاری دگرباوران سلب کرده، رژیمی که مسئول قتل رومینا اشرفی و هزاران زن دیگر به خاطر نظام مردسالار حکم و تبعیض جنسیتی است، رژیمی که اعتراض مردم به بی آبی را با گلوله پاسخ می دهد و...... دلسوزی و تاسف اش بی شرمانه و اوج وقاحت و شیادی است.....»

 

و اما...

نخست. از این «توهین» می گذرم که « شما فقط هنگامی حساس میشوید که حکومت اسلامی هم از ماجرا خوشحال است». مطمئن هستم که نه این هموطن وقت و حال و حوصله درگیری لفظی دارند و نه من اشتهایی برای این قبیل تعاطی افکار.
دوم. ولی با ایشان بدون هیچ بحث و مجادله ای موافقم که « حکومت اسیر کش نیاز به مقایسه ندارد». به همین نسبت با هموطن 3 که به درستی نوشته اند «دلسوزی و تاسف اش [جمهوری اسلامی] بی شرمانه و اوج وقاحت و شیادی است» موافقم. از هموطن1 هم که لطف کرده و سایت ها را چک کرده و اسامی سازمانها و نهادهایی که موضعگیری نکرده اند را لیست فرموده اند هم تشکر می کنم، و در نتیجه خاطر نشان می کنم که فقط مجاهدین نیستند که موضعگیری نکرده اند. بنابراین، به خود نگیریم، و محتوای مبحثی را که پیش رو داریم را مختص به یک گروه نکنیم.

سوم. ولی آنچه نامشخص است این نکته است که چرا بی شرمی و وقاحت جمهوری اسلامی می بایست دلیلی بر عدم موضعگیری یک نهاد سرنگونی طلب بشود؟ طبیعی است که جمهوری اسلامی سوار بر این موج شده و میوه چینی می کند، اما بی شرمی و وقاحت و جنایت پیشگی جمهوری اسلامی نمی تواند مانع موضعگیری درست یک سازمان سیاسی که همزمان مدافع حقوق بشر هم است، بشود. بخاطر بیاوریم وقتی در آبان 98 معترضین به خاک و خون کشیده شدند، بسیاری از مردم آمریکا (از جمله سیاهپوستان) ابراز انزجار کردند؟ آیا صحیح و بجا نیست که وقتی (بخشی از) مردم آمریکا موردهجوم حکومتی راسیست قرار می گیرد، ما (به عنوان نمایندگان مردم ایران که آزادی بیان از آنها سلب شده) هم می بایست انزجار خود را از ضرب و جرح و قتل شهروند معترض آمریکایی اعلام کنیم؟ اگر نه، باید از خود بپرسیم چرا؟ دلیلش سیاسی است، و یا خستگی از هجمه کار و در نتیجه «بی توجهی».
چهارم. در یک نگاه تطبیقی، دو پدیده (دو مبحث) ناهمجنس را نمی توان با هم مقایسه و به نتیجه گیری رسید.

من با این قیاس مستقیم و یا غیر مستقیم هم موافق نیستم که چون جمهوری اسلامی کاخ «سفید» نشینان را محکوم می کند، و این قلم هم کاخ «سفید» نشینان را محکوم می کنم، بنابراین باید به این نتیجه رسید که این قلم و جمهوری اسلامی از یک آخور نشخوار می کنیم.
با توسل به ریاضیات و منطق، منطورم را روشنتر بیان می کنم. البته کمی احساس شرم می کنم، چرا که بر این باورم این عزیزان از سواد و هوشی بالا برخوردار هستند و من می بایست مثال پیچیده تری انتخاب کنم. ولی چه کنم که سوادم در همین حد است.

دو مجموعه را در نظر بگیریم. یکی مجموعه مردها و دیگری مجموعه پرنده ها. حال به این دو جمله توجه کنید. کلاغ از روی دیوار پرید. علی از روی دیوار پرید. نتیجه اینکه علی کلاغ است، چرا که فعل «پریدن» در هر دو جمله بکار گرفته شده است. همانطور که این هموطنان می دانند، یک مجموعه در ریاضیات و منطق دارای یک سری ویژگیها هم است. بطور مثال در مجموعه پرنده ها، کلاغ باید «پر» داشته باشد. حال اگر علی با یاری جستن از هر وسیله ای بتواند مسافت طولانی پرواز کند، حتی اگر صدای قار قار هم از خود در بیاورد، باز هم کلاغ نمی شود.
به همین نسبت. ما سرنگونی طلبان از جنایات جمهوری اسلامی بسیار گفته و نوشته ایم. اخیرا، نماینده تفکر فاشیسم در آمریکا، و یا بلندگوی صهیونیسم در سرزمین های اشغالی فلسطین، هم از جنایات جمهوری اسلامی بسیار گفته و نوشته است. آیا می توان نتیجه گرفت که ما سرنگونی طلبان هم حامی و مبلغ فاشیسم و صهیونیسم هستیم؟

به اصل مطلب باز می گردم و جملاتی که از «هموطن 3» در بالا نقل شده را تکرار می کنم. «... جای تردیدی نیست که سرکوب خونین اعتراضات شهروندان آمریکایی جنایت کارانه و محکوم است. شورش مردم علیه تبعیض و بی عدالتی در آمریکا برحق است. اما دلسوزی وقیحانه رژیم تماشایی است......»
به راستی چه می شد اگر نهادهای سیاسی (چپ، راست، و...) همین چند جمله را در حمایت از اعتراضات مردم آمریکا و محکوم کردن رشد فاشیسم و راسیسم بیان می کردند، و سپس و تا حد لازم و کافی، به افشای جمهوری اسلامی می پرداختند؟
پنجم. به جملات بالا باز می گردم. یا این عدم موضعگیری نشانه از خستگی و بی توجهی است و یا بی اهمیت تشخیص دادن آنچه در آمریکا رخ داده، و یا بیانیه در دست تهیه است، و یا ... و شاید هم باید همچون «هموطن 2» از خود بپرسیم «... هیچ فکر کرده ید چرا فقط گاهی وقت ها و در موارد خاص خبرگزاری های معلوم الحال یک باره همزمان فعال میشوند ؟....» در عین حال به این جمله ترامپ توجه کرد « دونالد ترامپ در توییتی گفته است (2016): این معترضان حرفه‌ای ازسوی رسانه ها تحریک می شوند».

علی ناظر
14 خرداد 1399
3 ژوئن 2020

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.