شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ - ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

خروج شیطان بزرگ

علی ناظر

چند سال پیش، قبل از امضای برجام، در مقاله کوتاهی (کاپیتولاسیون – 2 آذر 1393) نظر خود پیرامون برجام را نوشتم «.... بیاییم یک فرض محال را در نظر بگیریم. فرض بگیریم که رژیم تمام توانمندی هسته ای را تقدیم کند، یعنی هرچه غرب خواست را بدهد. حال بپرسیم که در این حالت و در ازای آن چه خواهد گرفت؟ بطور حتم، لغو تحریم ها، و ایجاد روابط حسنه با غرب، و ضمانت برای ادامه حیات. حال، سوال کنیم که آیا این روابط برطبق این شرایط، به نفع ملت است یا به نفع رژیم؟ آیا با خلع ید یک ملت از یک "حق"، و تثبیت یک نظام دیکتاتور بر آن ملت، آیا جهانخواران حامی آن ملت است یا دشمن آن ملت و تمام نهادهای سیاسی در اپوزیسیون سرنگونی طلب؟

فرض کنیم این "حق" از ملت ایران سلب شود. فرض بگیریم این رژیم پس از یک انقلاب مردمی ساقط شود. حال فرض بگیریم که ملت و دانشمندانش به دانش برتر انرژی سولار (نوری) رسیدند، و اینبار آمریکا و جهانخواران بامبول درآورده و بگویند که ملت ایران "حق" داشتن سولار را ندارد. آنوقت چی؟ آیا باید آن "حق" را هم داد که سر و صدای این حضرات بلند نشود؟ توانمندی موشکی چی؟ توانمندی فضانیرو چی؟ آیا این یک نوع کاپیتولاسیون نیست؟ آیا در این مذاکرات، جمهوری اسلامی همان نمی کند که محمدرضا شاه می کرد؟.......

 

......جهانخواران از سوی دیگر، به دنبال حذف حقوق ملی ملت، کاپیتولاسیون و بقای رژیم است. آنچه در وین می گذرد یک نمایش سازمانیافته برای ورود رژیم به جامعه جهانی، و چپاول ثروت ملی ایران است.

خلاصه کنم، من با سرنگونی نظام موافقم، اما با مذاکرات جاری اتمی که به حراج "حق" ملی ختم می شود، مخالفم. نتیجه مذاکرات هر چه که باشد، نه عزای رژیم، بلکه مصیبتی است برای ملت ایران. 
پس از قاجار و پهلوی، باری دیگر، رژیمی وطن فروش در حال زدن چوب حراج به حقوق و ثروت ملی است..... ».


پس از گذشت سه سال و اندی از آن، دیروز سخنگوی ارباب بی مروت، ترامپ، که از مشاوره های مردان شریفی به نام بولتون و پومپئو، و صاحب مدال «ایران آزاد» به نام جولیانی بهره مند است، اعلام کرد که از قرارداد بین المللی برجام خارج می شود و کلیه تحریم ها، پس از 90 روز و 180 روز، اعمال می شوند.

این موضعگیری به جز اینکه به ما می آموزد نفس اعتماد به جهانخواران، یا خود گول زنی است و یا دیگر فریبی، بر این واقعیت تأکید دارد که این «شیطان بزرگ» همیشه در بزنگاه ظاهر می شود و جمهوری اسلامی را از باتلاق سرنگونی نجات می دهد.

 

خروج از برجام دقیقا در زمانی اعلام می شود که:

  • خروج از برجام دقیقا در زمانی اعلام می شود که در داخل کشور مردم ساختارشکنانه اعتراضات و بی اعتمادی خود به اصولگرا و اصلاح طلب را در کف خیابانها جار زده تا شکاف بین جناح های هار و هارتر را افزون تر کند، ترامپ از برجام خارج می شود تا جمهوری اسلامی برای خفه کردن این اعتراضات در نطفه بهانه داشته باشد.
  • دقیقا از این تاریخ به بعد، با هجمه تبلیغات مستمر جمهوری اسلامی و شامورتی بازی هایی که آخوند در آن استاد فن است، مردم به سوی احساسات رقیق و «عرق ملی» سوق داده می شوند.
  • دقیقا از این تاریخ به بعد، بر اختلافات در داخل نظام اسلامی سرپوش گذاشته شده، و اصل «ولایت فقیه» که در ده سال گذشته متزلزل شده بود، با توجه به اینکه خامنه ای دائما با برجام مخالفت می کرد، تحکیم می شود.
  • دقیقا بعد از انتخابات لبنان، که سیاسی شدن حزب الله را می توانست در دستور کار قرار دهد، خروج از برجام اسرائیل و جمهوری اسلامی را در تقابل قرار می دهد تا «جنگ» در سوریه ادامه پیدا کند.
  • اعلام خروج از برجام توانست قتلعام مردم ستمدیده فلسطین توسط اسرائیل را دز اذهان و رسانه های عمومی، از اولویت خارج کرده، و انتقال سفارخانه به بیت المقدس را تسهیل کند.
  • اعلام خروج از برجام توانست کشتار در یمن توسط عربستان، و اشغال جزیره یمنی سقطره، توسط ارتش امارات از انظار بدور کند.
  • دقیقا در زمانی که گزارشها حاکی از ساماندهی «کانون های شورش» در داخل کشور است؛ خروج از برجام، به جمهوری اسلامی آتو می دهد تا اعضای «کانون های شورش» و یا هر معترض دیگری را به جرم واهی «آمریکایی» بودن، بگیرد و ببندد و بکشد. ساده اینکه، با اعلام خروج از برجام، پروسه سرنگونی که می توانست با حمایت «کانون های شورش»، و به دست توانای خلق ستمدیده، به واقعیت نزدیک شود، در بطن خفه شده و به یک پدیده صوری بدل شود.

امید من اینست که هرچه می نویسم غلط اندر غلط باشد؛ و آرزو می کنم که هر آنچه می نویسم تحلیل های بی پایه باشد، اما، اگر آنچه در بالا آمد بویی از واقعیت برده باشد، موضعگیری ترامپ، در بهترین شق، در راستای تضمین بقای جمهوری اسلامی، و در بدترین شق، آغازگر جنگی منطقه ای بسی بدتر از سوریه، خواهد بود.

به نظر من، خروج ارباب بی مروت از برجام، نه تنها توانست «جام زهر» را به کام جمهوری اسلامی شیرین کند، بلکه برخلاف خط درست نه مماشات و نه جنگ، و تز «کس نخارد پشت من» عمل خواهد کرد. خلاصه کنم، از دیروز، جمهوری اسلامی دوباره برنده شد، و زحمات چندین ساله مردم و فرزندان خلق به عقب رانده شد.

هر از چندگاه یکبار، جمهوری اسلامی با کمک جهانخواران، و تحت فریب های متفاوت (چند سال به نام جنگ تحمیلی، و چند سال به نام دفاع از مرزها علیه نفوذ داعش. سه سال به نام برجام، و حال چند سال به نام تقابل با برجام)، توانسته به عمر خود بیفزاید.

علی ناظر
19 اردیبهشت 1397
9 می 2018

 

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.