شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ -  ۴ اکتبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

منافع و مضرات «اعتراض» خودجوش - بخش 1

علی ناظر

اگر بخواهیم حرفهای عوامل جمهوری اسلامی در سیما و صدا و دیگر رسانه های وابسته را باور کنیم، پشت اعتراضات دو عامل بود. فاشیسم بعنوان عامل محرک، و مجاهدین به عنوان عامل اجرایی. 
بنا به آنچه جمهوری اسلامی مدعی است، اسرائیل و عربستان و آمریکا دست به یکی کرده و از ماه ها پیش برنامه این اعتراضات را چیده بودند، اما با شروع اعتراضات «معیشتی» در مشهد (که توسط عوامل درونی نظام ساماندهی شده بود و کسی آن را کتمان نمی کند)، عامل محرک «وقت» را غنیمت شمرده، و زودتر از موعد مقرر، عامل اجرایی را وارد میدان می کند. به زبانی دیگر، مرحله سوزی می کند.
در 13 و 14 دیماه، «لشگر بسیجی» به میدان گسیل داده می شود و فریاد زده می شود «مرگ بر منافق». جمهوری اسلامی با این شعار می خواهد برای «مردم» جا بیندازد که مجاهدین پشت این اعتراضات بوده، و هرگونه «اغتشاش» و «آشوب» بخاطر خط دهندگی مجاهدین است، وگرنه، «مردم» - حتی آنها که به خیابان آمده اند- ممکن است «معترض» باشند، اما «برانداز» نیستند. «مردم» ممکن است شعار آب، نان و مسکن بدهند، اما «مرگ بر خامنه ای» نمی دهند.
می خواهم روی این داده های «فرضی» که در عرض چند روز اخیر از طریق رسانه های داخلی در بلندگوها فریاد زده می شود،  سوار شده، و از همین «زاویه خیلی تنگ» موضوع را ارزیابی کنم. یعنی بپذیرم که این «اعتراضات» از قبل و توسط فاشیسم و صهیونیسم و عربستان برنامه ریزی شده و مجاهدین هم «عامل اجرایی» آن بوده اند. با این فرض می خواهم به منافع و مضرات آنچه رخ داد، بنگرم. رویداد را در چند گام بررسی کنیم.
گام نخست
«مال باختگان» در مشهد پس از «تهییج» علم الهدی و رئیسی از یک سو، و احمدی نژاد از سوی دیگر، به میدان شهدا رفته و «دادخواهی» می کنند. این «اعتراض» (حدود 1500 نفره)، پس از ادای نماز، به دنبال کار خود می رود، بجز چند صد نفری که باقی می ماند و به مرور زمان مورد «سوءاستفاده» اعتشاشگران قرار می گیرد. این ها را استاندار خراسان رضوی، در یک تماس تلفنی با صدا و سیما، ادعا می کند (دروغ و راستش با خودش).
گام دوم
بنا به سخنان کارشناسان رسانه ای و وکلای مجلس اسلامی گسیل داده شده به «سیما و صدا»، تعداد فراخوان به «اعتراض» از طریق شبکه های اجتماعی، در عرض یک روز، از چند ده فراخوان به چند صد فراخوان می رسد، تا به آن حد که وزیر فناوری و اطلاعات (جهرمی) دست به دامان رئیس تلگرام می شود و خواهش و تمنا که برای چند ساعت تلگرام مسدود شود. بالاخره و بنا به گفته خودشان، پس از ساعت ها گریه و زاری این انسداد روی می دهد و بنا به تحلیل خودشان، تعداد فراخوان ها فروکش می کند. ساده اینکه، ابزار شبکه اجتماعی مورد استفاده «معترضین» قرار گرفته بود.
گام سوم
بنا به گفته تحلیلگران درون نظام، در شب های نخست اعتراضات، برخی از معترضین سعی بر این داشته که کلانتری و «انبار اسلحه» را تصرف کنند. در نتیجه چند نفری کشته شده اند. بنا به گفته عوامل وابسته به نظام که از رسانه ها و بلندگوی صدا و سیما پخش می شد، با به آتش کشیده شدن بانک ها و مخصوصا «پرچم ایران – مزین به الله»، بسیاری از «مردم معترض» صف خود را از «اغتشاشگران» جدا کرده و چنانچه در «اعتراضات» بعدی مشاهده می شود، تعداد «حاضرین» دز خیابان ها، کاهش می یابد.
شایان توجه اینکه بنا به گفته رحمانی فضلی، در این «رویداد» چند روزه، 42 هزار نفر شرکت داشته اند.
گام چهارم
این «اعتراضات ساختار شکن» با کشته شدن نزدیک به 22-30 نفر پس از چند روز با «پاسخ مردم» روبرو می شود.
در اکثر شهرها، در روز های چهارشنبه و امروز، خیابان ها را «مردم»ی که با «اغتشاش» و «فتنه گر» و «منافق» مخالف بودند، پر کرده و با صف های طولانی شعار هایی از جمله «اینهمه لشگر آمده، به عشق رهبر آمده»، «مرگ بر منافق»، «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر فتنه گر» فریاد می زنند. در گفتگو های میدانی که حین تظاهرات انجام می شود، هیچ شرکت کننده ای سعی بر این نداشت که ماهیت خود را کتمان کند. رک و پوست کنده می گفت که «بسیجی» است؛ که برای حمایت از «رهبر» آمده و ...
در تظاهرات دیروز و امروز، کسی کتمان نمی کرد که این «تظاهرات حکومتی» است. همه می گفتند که «هستند» و «می خواستند» که بقیه جهان هم بدانند که هستند. ساده اینکه، هدف این «تظاهرات» دو روزه، این نبود که بگویند این «تظاهرات مردمی» است. بلکه می خواهتند جا بیندازند که «تظاهرات حکومتی» است. قرار بر این بود که «اقتدار» حکومت را به نمایش بگذارند. در هر شهری که «اعتراضات»ی بوده، «تظاهرات چندین هزار نفره حکومتی» برپا شد.
گام پنجم
کاخ سفید، و نتانیاهو، بگونه ای عریان از «اعتراضات» حمایت کردند. کشورهای اروپایی از «اعتراضات مسالمت جویانه» حمایت کردند. اما پس از چهارشنبه، آمریکا، «ساز»ش را روی دستگاه متفاوتی کوک می کند. ترامپ، با «وعده سر خرمن»، اعلام می کند که از «اعتراضات» به وقت «مناسب» حمایت خواهد کرد. و دوباره می رود سر «تحریم»، اینبار بخاطر «نقض حقوق بشر».
آنچه در بالا گفته شد، بخشی (و تکرار می کنم «تحلیل از یک زاویه تنگ»)  از آنچه رخ داد، است.
ادامه دارد....
شاد باشید
علی ناظر
14 دیماه 1396
4 ژانویه 2018
(منابع در پایان ارائه می شود)
 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.