شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ - ۲۹ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

خالد مسعود

علی ناظر

«ترور» در زبان انگلیسی یعنی «رعب و وحشت». بنابراین تروریسم، یعنی خط خود را با ایجاد وحشت در جامعه و در میان نیروهای انتظامی، به پیش بردن.

آنچه دیروز در لندن رخ داد را بسیاری «تروریسم» می نامند. خالد مسعود 52 ساله در انگلستان متولد و بزرگ شده و در همین کشور با عقاید اسلام «رادیکال» آشنا می شود. شایعه است که آبشخور تفکرات او، مساجدی که توسط عربستان سعودی حمایت مالی می شوند، بوده است.

اما، او کیست، آبشخور فکری او و حامی مالی او، چه کسی و چه نوع اسلامیست، مورد نظر من نیست. هر چه که باشد، امروز واقعیت میدانی ثابت کرد که نه دولت، مقامات انتظامی، وکلای مجلس، و نه حتی مردم از آنچه رخ داده، به وحشت افتاده، و یا این اقدام توانسته روش زندگی را به نفع عاملان تغییر دهد.
آنچه رخ داده، یک اتفاق دلخراش اما ساده است. یک آدمکش، در یک اقدام جنایتکارانه، چند شهروند غیر نظامی را به قتل رسانده، و تعداد دیگری را به شدت مجروح کرده است. بنابراین، عنوان «تروریست» برای او اشتباه است، چرا که عمل او نتوانست ایجاد ترور کند. واقعیت اینست که از جنایت 11 سپتامبر تاکنون، این قبیل از عملیات «تروریستی» (در نیویورک، لندن، پاریس، بروکسل، دمشق، و یا یمن) که شهروندان بی دفاع را هدف قرار داده، نتوانسته خط دولت ها را تغییر داده و یا حتی یا بتواند بر زندگی روزمره مردم تأثیر بگذارد. آنچه آدمکش ها نمی توانند بفهمند اینست که آدمکشی نمی تواند، در راستای اهداف طولانی مدت جوامع تحت ستم و سلطه، کارکرد داشته باشد.

تا به آنجا که به ما که خود قربانی آدمکش های دولتی هستیم مربوط می شود، باید مرز خود را از این قبیل عملیات جنایتکارانه و حامیان آنها جدا ساخته، و  هر اقدام نظامی که شهروندان بی دفاع و غیرنظامی را هدف قرار می دهد را شدیدا محکوم کنیم.

علی ناظر

3 فروردین 1396

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.