شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

لمپن های سایبری

علی ناظر

گویی نمی شود  از کامنت گذاری در فیسبوک جلوگیری کرد (حداقل من بلد نیستم). اما ظاهرا، می شود صاحبان کامنت را ممنوع الورود کرد. مثلا می شود فلانی را که قلم برمی دارد و به دیگر کاربران توهین می کند را با اردنگی از لیست دوستان و کامنت گذاران بیرونش کرد. نتیجتا، پس از یک مدتی، بقول قدیمی ها، علی می داند و حوضش. یعنی یک سری آدم که همفکر تو هستند، و مثل تو به بیان و اندیشه احترام می گذارند و.... امکان ورود و ابراز نظر خواهند داشت؛ و این صفحه دیگر مورد سوء استفاده یک سری لمپن و هرزه گو قرار نمی گیرد.
واقعیت اینست که من یک «قلم بدست» هستم و می خواهم آنچه می دانم ( فکر می کنم که می دانم) را با دیگران شریک شوم. می خواهم خواننده بتواند غلط هایم را گوشزد کند، و با این تبادل افکار رشد کنم.
اما تجربه ثابت کرده که در صفحه فیسبوک، متن و محتوای نوشتار، قانونمند ارزیابی نمی شود. بطور مثال، وقتی در باره سن پرتقال فروش صحبت می کنم، نظردهنده هرچه ناسزا هست را به جان مجاهد و فدایی و مبارز و روشنفکر و منتقد می کشد.
به این نتیجه رسیده ام که دلیل این انحراف، آن فرد نظر دهنده نیست (فهم او بیشتر از این نیست)؛ ایراد به من است. این من هستم که به او اجازه یاوه گویی می دهم. اجازه می دهم تا مثل یک لمپن سایبری، به یکنفر و یا یک سازمان، که بعنوان میهمان به صفحه من آمده، توهین کند. ایراد از من است که اجازه می دهم تا این «لمپن میهمان سایبری» به خانه من بیاید و به آنچه باورهای میهنی و سیاسی اهانت کند. اجازه می دهم تا این «لمپن سایبری» خود را پشت «آزادی بیان» مخفی کرده، و از پشت این «سنگر رفیع»، به تمام آنچه باور دارم، از درون منزل و خانه من، به خود من شلیک کند. ایراد از منست که به «توانایی انسانها برای رشد» باور دارم. اما گویی زمان آن رسیده تا به خود انتقاد کرده و بپذیرم که «توانایی برای رشد»، در بسیاری از کاربران فیسبوک ناچیز است.
امیدوار بودم که می شود «لمپن» را آموزش داد، سطح فرهنگ سیاسی «لمپن» را ارتقا داد، تا روزی برسد که او بتواند در اجتماع، «مثبت» نقش آفرینی کند. اما گویی، اشتباه از منست. بعضی از انسانها توان رشد ندارند. ممکن است تحصیل کرده، فعال سیاسی، و یا حتی زخم خورده این نظام منحوس باشند، اما باور و فرهنگ سیاسی آنها هنوز که هنوز است، فقیر است. با وجود اینکه واژگانی قلمبه و پرطمطراق استفاده می کنند، اما مادون سطح خواست های یک نظام دموکراتیک و رو به رشد،  عمل می کنند.به این نتیجه رسیده ام که اینچنین «میهمانان لمپن»ی را باید با اردنگی از خانه بیرون کرد.
خوشبختانه، بخاطر سایت دیدگاه، احتیاجی به فیسبوک و ورود به اینهمه بالا و پایین و چپ و راست کردن ندارشته، و لازم ندارم با هر لمپن سیاسی دمخور شوم.
دوستی، پس از اینکه مطلبی را از فیسبوک حذف کردم (بخاطر هجمه بالای ناسزا گویی – نه به من، بلکه به یکدیگر)، به درستی نوشت که این قبیل برخوردهای «لمپنی» نباید ما را از مسیر آگاهی رسانی، و باز تکثیر مطالبی که برای آگاهی همه خوبست، منحرف کند. این دوست درست می گوید.
به همین خاطر، دیدگاه بخشی از صفحه نخست سایت خود را از امروز، به اخبار اپوزیسیون اختصاص خواهد داد. مهم نیست با محتوای تمام این خبرها موافقم یا نه، مهم اینست که مجاهد و فدایی و راه کارگری و کومه له و کمونیست کارگری و جبهه ملی و رضا پهلوی و ..... هرکدام به اندازه قد و قواره خود در حال تضعیف جمهوری اسلامی هستند. من به تک تک آنها احترام گذاشته و فکر می کنم سایت دیدگاه باید نظرات آنها را بازتکثیر کند. احتیاجی هم به فیسبوک نیست.
تا روزی که بتوانم لیست «دوستان فیسبوکی» را از آنچه که هست به آنچه که باید باشد تبدیل کنم، انتشار مقالات و اخبار را در فیسبوک اعلان نخواهم کرد. علاقمندان می توانند به سایت مراجعه کنند. اگر هموطنی، دوست یا دشمن، فهیم یا لمپن، می خواهد مستقیما تماس داشته و ارائه طریق کند، ایشان می توانند با ایمیل که در زیر می آید تماس بگیرد.
برای تمام مبارزان و فعالان سرنگونی طلب آرزوی شادی و نوروزی پیروز دارم
علی ناظر
11 اسفند 1395
9 روز به نوروز

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.