شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

خیز انتخاباتی

علی ناظر

احمدی نژاد که در دور قبلی نتوانست مشایی را به مقام ریاست جمهوری برساند، اینبار بقایی را جلو انداخته تا بتواند نظام اسلامی را در پناه «سپاه» از فروپاشی نجات دهد. حمید بقایی که خود را دنباله رو احمدی نژاد می داند مانند ترامپ به رسانه های غیر رسمی دل بسته است «نظام رسانه‌ای جهان تغییر کرده. امروز هر شهروند در جامعه، خود یک رسانه است».
البته مشایی در دور قبلی، و با دخالت مستقیم خامنه ای، رد صلاحیت و به انزوا کشانده شد («من رد صلاحیت خود را ظلم می دانم و حل آن را از طریق مقام معظم رهبری پیگیر خواهم بود.»)؛ و در نتیجه، رد صلاحیت بقایی هم چندان بعید به نظر نمی رسد، و می تواند احمدی نژاد را از دسترسی به ابزار قدرت محروم کند.
بنابراین، نامه احمدی نژاد به ترامپ را می توان یک خیز انتخاباتی ارزیابی کرد که در آن با تأکید بر پوپولیسم، سعی می کند طیف رادیکال سپاه پاسداران را به سوی کمپ بقایی جلب کند. وی در این نامه، به هژمونی طلبی آمریکا، از 70 میلیون فقیر در آمریکا، «دستبرد بزرگ» آمریکا، «فضای تفاهم»، پایان دادن به «رقابت تسلیحاتی» و... اشاراتی دارد، اما از دو جهت حائز اهمیت است:
1-     در زمانی که ورود سپاه پاسداران به لیست تروریستی در دستور کار قرار دارد؛ این نامه می تواند پیام مودت و دوستی سپاه پاسداران به ترامپ، (آنطور که احمدی نژاد نوشته) از زبان «یک انسان» (یعنی رسمیت ندارد)، ارزیابی شود.
2-     از سوی دیگر، می توان این نامه را یک خیز انتخاباتی، و بیان مواضعی که بیشتر «خرج داخلی» دارد تا معنا و مفهومی بین المللی، ارزیابی کرد. وی به چند نکته اشاره دارد، از جمله:
  1. با دعایی شروع می شود که احمدی نژاد سخنرانی خود در ملل متحد (1389) را با آن آغاز کرد، «اي خداي بزرگ در ظهور وليت كه همراه با سلامتي و پيروزي باشد تعجيل كن و ما را از بهترين ياران و حاميان او و فداكاران در راهش قرار بده»؛ و یا به زبانی ساده همان شعار «خدایا، خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار».
  2. به تاریخ کهن ایران، کورش، و فرهنگ ایران، و آزادی اندیشه اشاره شده و بگونه ای می خواهد خود را به این فرهنگ سنجاق کند (گویی یادش رفته که مردم ایران را خس و خاشاک می نامید، و مخالفین خود را به کهریزک فرستاد و هنوز که هنوز است کروبی و موسوی و رهنورد، بخاطر سرکوب در دوران او، در حصر هستند).
  3. با توسل به پوپولیسم، به ترامپ نصیحت می کند که «از این پس باید برای مردم آمریکا و جامعه انسانی زندگی کنید.» ویا بزبانی دیگر، من و مشایی و بقایی برای مردم زندگی می کنیم.
  4. مخالفت با میلیتاریزم - «وارد شدن در مسابقه بی پایان و پرهزینه تسلیحاتی است که فرجامی جز جنگ و نابودی ملت ها ندارد.» (فراموش می کند که دولت او تا چند قدمی تهیه سلاح اتمی پیش رفته بود).
  5. وی به فریبکاری و تحمیق اذهان ادامه داده و می گوید «کشتار فقط کینه ها را انباشته می کند. صلح و امنیت پایدار فقط با تغییر نگاه ها، باورها و رفتارها برپا می شود. امنیت پایدار را باید در مهرورزی ، احترام به حقوق دیگران و اجرای عدالت جست و جو کرد.» این در زمانیست که بقایی (کاندیدای مورد نظر او) با افتخار از شرکت در عملیات «مرصاد» (فروغ جاویدان) سخن می راند. پاسداران در شرق و غرب کشور به بلوچ کشی و کُرد کشی مشغولند، کوله بران را مورد آزار قرار داده و به زنان در زندان تجاوز می کنند (بیانیه وزارت اطلاعات پیرامون خودکشی «میرقوامی»).
  6. این نامه در عین حال حاوی پیام دیگری هم هست. برای تقلیل تنش روزافزون بین دولت ترامپ و جمهوری اسلامی، احمدی نژاد – حامی بقایی (هر دو از عناصر قدیمی سپاه پاسداران) راه حل و تعامل را سازمان ملل  که «مرکز تبلور اراده جمعی و آزاد ملت ها»ست، پیسنهاد می کند، چرا که «تکیه بر سلاح و تهدید دیگران»، «فرجامی جز جنگ و نابودی ملت ها ندارد».
  7. و بالاخره و در ادامه خط پوپولیسم، خود را «خادم ملت ایران» خطاب می کند.
 
علی ناظر
8 اسفند 1395
 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.