شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ -  ۴ اکتبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نه به یهود ستیزی و نئوفاشیسم

علی ناظر

از روزی که ترامپ، و مشاورین نئوفاشیست او، به کاخ سفید راه یافته اند، «تنفر، تعصب و شرارت» در آمریکا روزافزون شده، تا به آن حد که مرکز اجتماع یهودیان در آمریکا مورد تهدید مستمر قرار گرفته است. روزی که نتانیاهو به کاخ سفید آمده بود تا بیش از آنچه قرار است به صهیونیسم برسد، را از ترامپ بگیرد، ژورنالیستی یهودی از ترامپ پیرامون حملات و شانتاژ علیه یهودیان آمریکا سوال کرد. ترامپ طبق معمول سوال را بی پاسخ گذاشت، اما نتانیاهو به یاری او شتافت و در مدح ترامپ گفت که هیچکس را به اندازه ترامپ و خانواده اش نمی شناسد که یهود دوست باشند. واقعیت اینست که داماد او یهود ارتدوکس است، و دخترش هم به این دین گرویده است، و بنا به این داده ها، ترامپ، قاعدتا، نمی تواند یهودستیز باشد؛ اما این واقعیت را نمی توان کتمان کرد که در یکماه گذشته، یهود ستیزی در آمریکا رو به افزایش است. از روز انتخابات، سیاهپوستان، بعد مسلمانان، و سپس ژورنالیست ها و حال، یهود ها مورد هجمه نژادپرستان آلترا راست، و نئوفاشیسم هستند. 
چه ترامپ از جنس راسیست های یهودستیز باشد، و چه مثل کبک سرش را در برف کرده و روند رشد نژادپرستی و دگراندیش ستیزی و سرکوب مطبوعات که خود بانی و مشوق آنست، را نادیده بگیرد، واقعیت در صحنه از داستانی بسیار غم انگیز حکایت می کند؛ واقعیتی که خود ترامپ به آن اذعان دارد «این تهدیدات غمگینانه به ما لزوم انجام کارهایی را یادآوری می کند که باید برای ریشه کنی تنفر، تعصب و شرارت انجام شود.». برخلاف آنچه ترامپ می انگارد و یا می خواهد القا کند، تفکر اطرافیان او، از جمله استفان بنن (که می گوید «مطبوعات باید پوزه شان را ببندند») «ریشه»ی این «تنفر، تعصب و شرارت» را آبیاری می کنند.
یهود ستیزی، از قرن ها پیش در دستور کار بسیاری از حکومت های قرون وسطی در اسپانیا، فرانسه، آلمان بود، تا رسید به کشتار صبعانه یهودیان در دوران نازیسم. یهودستیزی سخنی تازه نیست، اما رشد یهود ستیزی در آمریکا که یکی از حامیان دائمی صهیونیسم بوده، جای تعجب دارد، و می تواند هشداری باشد به باورمندان دموکراسی در آمریکا و اروپا. اولین جرقه های نئوفاشیسم را در هلند، فرانسه و آلمان مشاهده می کنیم.
شایان تأکید اینکه، مخالفت با صهیونیسم مترادف با یهودستیزی نیست، چنانچه مخالفت با جمهوری اسلامی نباید مترادف با مسلمان ستیزی باشد.
شاد باشید
علی ناظر
3 اسفند 1395
 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.