شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ - ۲۹ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

برجام، زهر یا نوشدارو؟

علی ناظر

گفته می شود که برجام همچون زهری کشنده باعث شده تا جناح های مختلف نظام به جان هم بیفتند. عراقچی می گوید « اگر برجام نبود، ترامپ ابزارهای بسیاری برای مقابله با ایران داشت»، و خامنه ای پاسخ می دهد: « آن مسئول اروپایی هم به مسئولان ما می‌گوید <اگر برجام نبود وقوع جنگ حتمی بود>، اما این حرف یک دروغ محض است و آنها می خواهند ذهن ما را از جنگ واقعی یعنی نبرد اقتصادی منحرف کنند و به جنگ نظامی سوق دهند تا مسئولان کشور از تمرکز در عرصه پیشرفت اقتصادی و توجه به جنگ فرهنگی غربی‌ها با ملت ایران باز بمانند». روحانی توپ را به زمین خامنه ای می اندازد و می گوید که او از روز نخست حامی برجام بوده است «رهبر معظم انقلاب به لحاظ جایگاه بلندشان در کشور، از ابتدا مذاکرات و مذاکره‌کنندگان را موردحمایت قرار داده و آن‌ها را هدایت کردند و با حمایت ملت، هدایت‌های رهبری و لطف خدا توانستیم به پیروزی برسیم»

بنابراین اگر این فرض درست باشد که برجام، «جام زهر دوم» نظام است، باید آن را به فال نیک گرفت و جمهوری اسلامی را به ورود به «برجام 2 و 3و ...» تشویق کرد. هر برجامی، و یا هر «جام زهری» می تواند نظام را یک گام به مرگ نزدیک کرده، و هزینه سرنگونی را کمتر کند. محمدجواد لاریجانی تأکید می کند که «مذاکره مجدد درباره برجام سم مهلک است».

از سوی دیگر، روحانی می گوید: «برجام توافقی است که با رویکرد برد – برد  تدوین و امضا شد و امروز همگان باید برای تداوم این توافق تلاش کنند  چرا که هر حرکتی در راستای تضعیف آن ، می تواند همه کشورها را در روند حل مسایل منطقه ای و جهانی ، نسبت به کارایی مذاکره  و توافق، بدبین و ناامید کند. » بنابراین، اگر معتقدیم که برجام راهکاریست برای گریز جمهوری اسلامی از سرنگونی و در راستای خرید زمان که برای ادامه حیات جمهوری اسلامی طراحی شده است، و اگر بر این باوریم که موفقیت ورود نظام به «برجام منطقه ای» (حل سیاسی مشکلات فیمابین کشورهای حوزه خلیج فارس و همجوار اسرائیل) می تواند نظام را از سقوط کامل نجات دهد، و آنطور که روحانی می گوید «مهم‌تر از مذاکرات هسته‌ای و برجام، پیام برجام و فرصتی است که برجام برای ما ایجاد کرده است».  و خلاصه اینکه اگر برجام را در تضاد با پروسه سرنگونی، و فرصتی برای برای جمهوری اسلامی ارزیابی می کنیم، در چنین حالتی، دیگر نمی توان برجام را به مثابه جام زهر، و دوای مهلک ارزیابی نمود. برجام دارویی است حیات بخش.

پیشنهاد می کنم تا تکلیف خود با ماهیت «برجام» را روشن کرده و در آن راستا فعال شویم، و هر روز، بنا به شرایط روز و گرمی و سردی هوا، موضع نگیریم.

علی ناظر

28 بهمن 1395

 

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.