شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ - ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پلاسکو، تکرار سناریو «سینما رکس»

علی ناظر

در حادثه آتش سوزی پلاسکو که به فروریزی این بنای 54 ساله انجامید، بیش از 20 آتش نشان جان سپرده، و تعداد کثیری امدادرسان، مغازه دار، و آتش نشان مصدوم شده اند. گزارش ها ازگرفتار شدن « ۳۰ مامور آتش نشانی، ۲ خبرنگار و تعدای مغازه‌دار» در زیر آوار خبر می دهد. علی فاضلی رئیس اتاق اصناف هشدار می دهد که «تکرار این حادثه در دیگر نقاط دور از ذهن» نیست. یکی از آتش نشانان با اعتراض به مرتضی طلایی، نایب رئیس شورای شهر تهران، می گوید «چرا نگاه می‌کنید، پول بدهید دستگاه بخریم، این دستگاه برای چندین سال قبل است و چرا وقتی می‌خواهیم پول نمی‌دهید و باید نامه‌نگاری کنیم؟»

علت آتش سوزی در این ابعاد هنوز مشخص نشده است، هرچند که شهرداری پیش از پرداختن به هر موضوعی، تقصیر را به گردن دیگران انداخته و اسنادی در ارتباط با «اخطارهای مکرر شهرداری تهران درباره ایمن‌نبودن پلاسکو» را منتشر می کند. در عین حال، انتشار مکرر شایعات باعث نگرانی بسیاری شده و ساجدی نیا را وادار به واکنش می کند «هیچ‌گونه مورد امنیتی در وقوع حادثه آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو دخیل نبوده است.» اما اخبار تخلیه سفارتخانه های آلمان، انگلستان و ترکیه، و آتش سوزی دوم در نزدیکی سفارتخانه روسیه به این شایعات دامن زده، و پرسیده می شود که اگر مورد امنیتی وجود ندارد چرا وزیر کشور عبدالرضا رحمانی فضلی تأکید می کند «دستورات لازم صادر شده تا عاملان وقوع این حادثه شناسایی شوند و تحت پیگرد قانونی قرار گیرند»؟ خامنه ای که تهدید گسترش شایعه را بهتر از هرکسی می فهمد، با ریختن اشک تمساح برای جانباختگان رهنمود می دهد «وظیفه­ فوری را بر هر حرف و حدیثی مقدم بدارند»،

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران که از خشم مردم هراس دارد سعی می کند شهرداری را از زیر تیغ نجات دهد «خطر تمامی ساختمان های قدیمی پایتخت را تهدید می کند». واقعیت اینست که فقط ساختمان های قدیمی در «تهدید» نیستند؛ خطر ناوگان هوایی و ریلی را هم تهدید می کند. جمهوری اسلامی با قطار و هواپیما و ابزار آتش نشانی، و نظام سیاسی فرسوده، روی بشکه ای از باروت نشسته که هر لحظه می تواند منفجر شود. بیهوده نیست که دائی خامنه ای در نامه ای سرگشاده به خواهرزاده خود هشدار می دهد «تا دیرتر از این نشده و دوران شما پایان نیافته و شیرازه امور به کل از‌هم‌نپاشیده و مُلک و ملت از دست نرفته، مشی خود را تغییر دهید.» البته منظور دقیق آقای حسین میردامادی از تغییر مشی، رفع حصر از زهرا رهنورد، موسوی و کروبی است تا آنها بتوانند «از هم پاشیدگی شیرازه امور» جلوگیری کنند. ظاهرا، جرقه های آتش پلاسکو بشکه باروت را منفجر خواهد کرد، و شالوده و شیرازه نظام اسلامی را از هم خواهد پاشید.  

آتش سوزی پلاسکو،حادثه آتش سوزی سینما رکس مرداد 1357 را تداعی می کند. پیش از آنکه کسی رهبری و انقلاب را بدزد، باردیگر اصرار می کنم که زمان همبستگی ملی فرارسیده است. در نبود جبهه وسیع آزادیخواهان، ایران به دامان آنارشیسم سوق خواهد داده شد.

علی ناظر

30 دی 1395

19 ژانویه 2017

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.