شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ - ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بهانه

علی ناظر

امروز در بالای صفحه نخست سایت مجاهدین تیتر زیر را مشاهده کردم:

مجاهدین را در لیبرتی در برابر حمله شبه نظامیان و پاسداران رژیم برای حفاظت و دفاع از خود مسلح کنید.

بطور حتم این خواست، یک عکس العمل منطقی به آنچه بر سر پناهجویان ساکن در لیبرتی می آید، است. حق دفاع از خود، یک حق انسانی است؛ بخصوص که هر چند صباحی یکبار، گروهی مثلا ناشناس، ساکنین را موشک باران می کند، و کسی هم نیست که از آنها دفاع کند. مهمتر اینکه، گروه مسلمان داعش، در چند قدمی بغداد سنگر گرفته است. آنهایی که خواهان قتلعام این پناهجویان هستند، و به دنبال تکرار کشتاری از جنس دهم شهریور 1392 در اشرف هستند، می توانند پس از ارتکاب جنایت دیگر، انگشت اتهام را به سمت داعش نشانه گرفته و از خود رفع تقصیر کنند.

مسلح شدن پناهجویان در چنین حالتی، و با توجه به چنین سناریوهایی، منطقی به نظر می رسد.

از سوی دیگر، تاکنون چندین بار به پناهجویان در اشرف و یا لیبرتی حمله شده، که با قتل و جراحت و یا گروگانگیری همراه بوده است. هرکدام از حملات به این پناهجویان، با عکس العمل و ابراز انزجار از سوی مقامات بین المللی، نهادهای ان جی او، و یا مدافع حقوق بشر، روبرو شده، که توانسته تا حدودی از ادامه جنایت بکاهد. زیر مجموعه تمام اعتراضات و حمایت ها به این واقعیت اشاره داشته که پناهجویان ساکن، بی سلاح و بی دفاع بوده اند. دولت های عراق و آمریکا، در هیچکدام از این جنایاتی که رخ داده، نتوانسته اند تقصیر را به گردن پناهجویان انداخته و شروع کننده را پناهجویان "مسلح" اعلام کنند.
مسلح کردن پناهجویان در لیبرتی، به دشمنان این حربه و بهانه را می دهد تا راحت تر و با محملی منطقی تر، به این ساکنین حمله ور شوند، و شروع کننده را پناهجویان مسلح اعلام کنند.

ناگفته روشن است که مسلح شدن ساکنین لیبرتی، فقط محدود به چند سلاح گرم و چند خشاب خواهد بود، که نمی تواند از حملات موشکی پیشگیری کند. فراتر اینکه، جهانخواران به دنبال مماشات با رژیم هستند، و حق وحقوق پناهجویان و یا حق دفاع از خود، اصولا به ذهن آنها خطور نمی کند.

این واقعیت، و بی تفاوتی جهانخواران را می توان در پوشش خبری افشاگری لویزان 3 جست. وقتی منافع استراتژیک جهانخواران روی میز قرار می گیرد، حتی اگر پناهجویان، مسلح و یا بی سلاح، یکجا و در یک روز، قتلعام شوند، جهان نمی خواهد خبردار شود،

افشای سایت مخفی «لویزان ۳» - واشینگتن - کلوپ ملی خبرنگاران - افشاگری جدید مقاومت ایران درباره پنهانکاریهای اتمی رژیم ایران

جان کری: بنیامین نتانیاهو در مورد ایران "نادرست" می گوید

خواست مسلح کردن ساکنین لیبرتی هرچند منطقی و در راستای دفاع از خود است، اما به نظر من، ضرر آن از منفعتش بیشتر است.

علی ناظر

26 فوریه 2015

7 اسفند 1393

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.