شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

واقعیت عریان

علی ناظر

امروز سایت سازمان مجاهدین خلق خبری منتشر کرد، حاکی از اینکه 12 برنده جایزه نوبل "برای خاتمه فوری محاصره پزشکی لیبرتی" فراخوان داده اند.

فراخوان با اشاره به "گزارشهای نگران کننده" خاطر نشان می کند که "امنیت و سلامتی" پناهندگان "به‌خصوص بیماران در معرض تهدید است" و "هیچ عذری برای ممانعت از دسترسی آزادانه آنها به خدمات پزشکی در عراق، که تابحال همیشه به خرج خود آنها بوده است، وجود ندارد." در پایان تأکید می کنند که "خواستار اقدام هرچه سریعتر نسبت به رفع این محاصره ظالمانه هستیم. از نظر ما مناسبترین راه سپردن مدیریت این کمپ به دست ارگانی است که بی‌طرف باشد و تحت نفوذ و فشار رژیم ایران نباشد."

امضاکنندگان این فراخوان که بر"برداشتن هر گونه محدودیت پزشکی از روی ساکنان لیبرتی و رسیدگی به شکایات آنها در این زمینه در اسرع وقت" مصر هستند، در رشته های شیمی، فیزیک، اقتصاد و پزشکی، جایزه نوبل را به خود اختصاص داده اند.

متاسفانه در میان این امضاکنندگان، نام دو برنده جایزه نوبل "حقوق بشر" دیده نمی شود.

خانم شیرین عبادی که شورای ملی مقاومت پیام تبریک بخاطر دریافت این جایزه به ایشان فرستاد، و آقای باراک اوباما که مسوولیت حفاظت این پناهنگان به دوش ایشان است. نمی دانم که مجاهدین از این دو خواسته اند که فراخوان را امضا کنند و پاسخ منفی گرفته اند یا نه. اما عدم حضور، و شاید عدم علاقه به دفاع از حقوق ساده این پناهنگان، بخصوص بیماران، یک واقعیت عریان است که دائما به چشم می خورد. چندیست که دفاع از حقوق بشر، بیشتر یک دستاویز سیاسی شده تا یک وظیفه انسانی.

به راستی، چرا فعالین حقوق بشر، بخصوص برندگان جایزه نوبل – حقق بشر، از حقوق بیماران در لیبرتی دفاع نمی کنند؟ آیا اختلاف سیاسی با این سازمان، آنقدر ارجح شده، که توانسته بر حقوق پناهندگان وابسته به سازمان مجاهدین خلق، سایه بیفکند؟

علی ناظر

15 نوامبر 2014

24 آبان 1393

irancrises@gmail.com

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.