شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بخش دیگر مشکل

علی ناظر

جهت اطلاع و نامربوط به این متن: مشکل فنی دیدگاه فعلا برطرف شد، بجز اینکه به فیسبوک وصل نمی شود

سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفته که "ایران در بسیاری از درگیرهای منطقه بخشی از مشکل است." اما نگفت که "بخش" دیگر این "مشکل" کیست.

جو بایدن در ارتباط با دخالت های عربستان اظهار می کند متحدان ما در منطقه بزرگترین مشکل ما بودند، و "با حمایت مالی و تسلیحاتی از گروههای اسلامگرایی که با نیروهای دولتی سوریه می جنگند، به قدرت گرفتن گروه دولت اسلامی [داعش] کمک کردند." پیش از بایدن، اوباما می گوید "خبر خوب این است که برای اولین بار کاملا مشخص است که مشکل پیش روی دولت‌های سنی مذهب که بسیاری از آنها از متحدان آمریکا هستند، ایران یا موضوع شیعه و سنی نیست، بلکه افراطگرایی سنی است که خود را به شکل داعش نشان داده و بزرگترین خطر پیش رو است." پیشتر از این دو سیاستمدار، نوام چامسکی به این نگرانی از زاویه متفاوتی پرداخته است "در حقیقت ایران را تهدید خواندن بیشتر دغدغه غرب است؛ نه دغدغه جنبش عدم تعهد و نه دغدغه ملت های عرب؛ البته دیکتاتورهای نفتی هم ایران را تهدید می بینند و همین هم در غرب دائما منعکس می شود. آن هم بر اساس این نظریه که اگر دیکتاتوری با ماست و مردمش بر ضد ما، پس او حامی ماست."


در اینکه رژیم جمهوری اسلامی ام الفساد است نباید شک کرد، چرا که وجود فعال و مداخله گرسپاه قدس در کشورهای عربی غیر قابل کتمان است. رشد نیروهای سازمانیافته مسلح و احزابی که آبشخور نظامی و سیاسی آن جمهوری اسلامی است در لبنان و فلسطین و یمن و سوریه و بحرین و عراق توانسته بالانس سیاست ها و پالسی را در سطح خاورمیانه تغییر دهد. اما، در کنار این سطله جویی و دخالت جمهوری اسلامی در امور داخلی کشورهای عربی، دخالت همگون عربستان در افغانستان، یمن، عراق، سوریه و... هم قابل چشم پوشی نیست.

مشکل، آنطور که سعود الفیصل مدعی است، تنها و تنها رژیم جمهوری اسلامی نیست، بلکه قطر و عربستان و ترکیه و اسرائیل هم هستند. آنچه در غزه گذشت، تنها بخاطر این نبود که حماس در پروسه صلح سنگ اندازی می کرد، بلکه اشغال سرزمین فلسطین توسط اسرائیل، و سکوت پرمعنی عربستان و دیگر کشورهای عربی در قبال آن بود. کشتار سربازان آمریکایی در بیروت، تنها بخاطر استراتژی رژیم اسلامی در صدور بحران به خارج و ترغیب تروریسم در منطقه نبود، بلکه کشتار اعراب و فلسطینی ها توسط اسرائیل، و کمک های بی شائبه آمریکا از اسرائیل بود. البته، اگر بخواهیم رژیم را به زیر فشار ببریم، باید مانند سعودالفیصل تمام کاسه کوزه ها را بر سر رژیم خراب کرده و نقش مخرب خود را کتمان کنیم، اما از چشم جهان، از جمله بایدن و اوباما، و بسیاری از مردم منطقه، حمایت های عربستان در تسلیح نیروهای مرتجع منطقه پوشیده نمی ماند. جنایات و قتل و کشتاری که بشار اسد علیه مردم سوریه مرتکب می شود فقط یک روی سکه است. روی دیگر سکه، ارتکاب فجایع انسانی و گردن زدنها توسط گروه های ارتجاعی از جمله جبهه النصره و داعش است.

ایده آل ترین راهکار، بدون شک سرنگونی جمهوری اسلامی، و نظام های سرکوبگر عربی است، تا مردم خاورمیانه بتوانند در صلح و آرامش از ثروت ملی در کشورهای خود بهترین بهره را جسته و فقر و بیچارگی از این کشورها رخت بر بندد. اما این یک رؤیا بیش نیست. کارتل های نفتی و صاحبان کارخانه های تولید سلاح، مردم خاورمیانه را با این رؤیا به گور می فرستند؛ و سعودالفیصل و خامنه ای و بشار اسد و نوری المالکی مأمورین اجرایی این صاحبان زر و زور هستند.
در عالم واقع، این روزها، همه به دنبال انتخاب بین بد و بدتر هستند. دولتها و نیروهای سیاسی و فعال، ترازو در دست، در حال سنجشند که کدام جناح و کشور و تروریست و مرتجع و وابسته به صهیونیسم و امپریالیسم بیشتر به بقای او نفع می رساند، تا از آن جناح حمایت کنند. به زبانی ساده، همه از یک قماشند، عرب و ترک و فارس و شیعه و سنی و تکفیری هم ندارد. عکسهایی که از شهرهای ویران و بدنهای متلاشی شده کودکان در لیبی و سوریه و عراق و افغانستان مخابره می شود بهترین شاهد این ادعا است.

علی ناظر

21 مهر 1393

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.