شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ارزش یواشکی

علی ناظر

چندی پیش صفحه ای در شبکه اجتماعی بنام "آزادی یواشکی" جای مشخص خود را در میان کاربران ایرانی باز کرد. اعتراضی بود علیه حجاب اجباری. خیلی ها از این امکان انترنتی استفاده کردند تا چهره واقعی رژیم اسلامی در ایران را افشا کنند. صدایی بود، که پژواکی داشت، اما همچون هر انعکاس صدایی، عمرش کوتاه بود.

چندیست که شاهد اعتراضی کوبنده تر علیه نظام فکری اسلامی هستیم. اعتراضی که صحنه گردان آن شیرزنان کُرد کوبانی هستند. آزادی را، نه یواشکی، بلکه با صدای بلند فریاد می کنند، هرچند رسانه های وابسته به جهانخواران می خواهند "یواشکی" سر اخبار پیرامون این اعتراض رودررو با اسلام وحشی و ارتجاعی را بریده و حضور پرشور زنان مبارز و مسلح کوبانی را نادیده بگیرند.

اخبار از نگرانی جهانخواران و ناتو گزارش می دهد که تسخیر کوبانی خلافت اسلامی داعش را یک گام نزدیکتر به ترکیه کرده و کریدوری برای کادرگیری داعش و اعزام نفرات به اروپا ایجاد می کند؛ اما از مقاومت شیرزنان کوبانی تا حد امکان سخنی به میان نمی آورند. گزارشها بیشتر حاکی از فشاریست که زنان کوبانی پناهنده در کمپ پناهندگان متحمل می شوند.

"اندرو کوئیلتی" عکاس فارین پالیسی، در پایان گزارشی همراه با عکسهای زنان کوبانی که "مردانشان" در آنسوی مرزها مبارزه می کنند، نتیجه می گیرد که "زنان کوبانی با بقچه های پر از لباس در انتظار بازگشت مردانشان هستند"، اما اشاره ای و عکسی از زنان مسلح کوبانی در این گزارش دیده نمی شود. گویی که رسانه های وابسته بیشتر در پی آزادی یواشکی زنان هستند تا دفاع پر نهیب شیرزنان مسلح کوبانی.

برای اینها زن کوبانی باید عصا به دست باشد؛ تا مسلح و در صف مقدم.

در این میان موضع اردوغان شایان تأمل است. او با محکوم کردن دولت بشار اسد بعنوان علت اصلی رشد داعش، و بدون پرداختن به آنچه در شرف انجام است، حمایت کُردهای مقیم ترکیه از مدافعین کوبانی را "شورش"ی برای تخریب ترکیه و به انحراف کشاندن ترکیه از مسیر دموکراسی و توسعه، تعبیر می کند. حال آنکه، در عالم واقع کشورهای عراق و سوریه و ترکیه هر سه قربانی "اقتصاد تنش" هستند. الحیات در مطلبی تحت عنوان "اقتصاد جنگ علیه داعش.. چه کسانی سود می‌برد؟ " نتیجه می گیرد که "از ژوئن گذشته، زمانی که گروه داعش طی حملات پی‌درپی خود، مناطق وسیعی از عراق و سوریه را تصرف کرد، بر ارزش سهام شرکت‌هایی که در سامانه‌های دفاعی فعالیت دارند، افزوده شد." و بطور حتم، از ارزش جان انسانها یواشکی یواشکی کاسته شد.

علی ناظر

20 مهر 1393

 

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.