شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ -  ۴ اکتبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آدرس

علی ناظر

چند روز پیش خبری در بی بی سی منتشر شد که تداعی کننده یک فرهنگ و خط فکریست.

آقای هشیار زیباری، وزیرخارجه دولت مالکی گفته " شبه‌نظامیان «دولت اسلامی» ممکن است به تلافی حمله هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی، به روستای کاوجو حمله کرده و روستاییان را کشته‌ باشند." این خبر در ارتباط با قتل نزدیک به 80 روستایی ایزدی است که نمی خواستند مسلمان شوند. رسانه های دیگر هم خبر از به غنیمت بردن دختران و زنان این قربانیان توسط داعش گزارش کرده اند.

حرف آخر را همین اول می زنم.

جهانخواران و ارتجاع و صهیونیسم بانی و باعث تمام جنایات در خاورمیانه هستند، از کشتار در غزه، تا کشتار در عراق و سوریه. از جنایاتی که در سودان و اندونزی روی می دهد تا جنایات طالبان در افغانستان. همه و همه... در این نباید شک کرد. می دانیم که هیلاری کلینتون داعش را زاده فکر آدمکشان آمریکا معرفی کرده است. اینها واقعیت هستند و نمی توان کتمان کرد. حال، و با تمام این وجود، کشتار ایزدی ها توسط این قبیله آدمکش را به گردن یک حمله محدود آمریکا انداختن، آنهم توسط هشیار زیباری که زیر و بم مراودات سیاسی در عراق را بلد است، چیزی نیست به جز پاک کردن صورت مساله، و تطهیر چهره متجاوز و خونخوریز اسلام که داعش نمایندگی می کند. قصد و هدف این قبیل مواضع، منحرف کردن اذهان از آنچه که هست، به آنچه که می توانست باشد است.

نوشتم که این یک خط فکریست. منظورم این نیست که عده ای در یک اتاق فکر جمع شده و نظریه ای را فورموله کرده اند، بلکه رواج یک فرهنگ است. با مثالی چند منظورم را روشنتر بیان می کنم.

نیروهای وابسته به مالکی، و یا رژیم اسلامی به اشرف و لیبرتی حمله می برند، ده ها فرزند خلق را به قتل می رسانند، تعدادی را به گرو می برند، و تعداد بیشتری را مجروح می کنند. محافظان مسلح آنها، ملل متحد، صلیب سرخ و بقیه نهادهای بین المللی با موضعگیری نیم بند از کنار آن می گذرند، و این جنایت بارها تکرار می شود، و کمیساریای پناهندگی از ایجاد امکانات امن برای بازاسکان ساکنین به منطقه و کشوری امن خودداری می کند. با تمام این وجود، و بجای درافتادن با این قبیله آدم فروش، انگشت اتهام به سوی رهبران مجاهدین بعنوان باعث و بانی این جنایات اشاره می شود، و صورت مساله پاک می شود.
اشتباه برداشت نشود. مجاهدین و رهبران آنها در بسیاری از موارد اشتباه محاسبه زیاد داشته اند، و می بایست روزی دلایل خود پیرامون اتخاذ تصمیماتشان را به خلق قهرمان ایران گزارش بدهند – پاسخگویی یک خصیصه و ویژگی و وظیفه انقلابی است و حتما مشمول مجاهدین هم می شود. اما جای ظالم و مظلوم را تغییر دادن، و اذهان را به سمت آدرسی منحرف کردن که اجازه می دهد جنایتکاران از زیر ضرب خارج شوند، به امر پاسخگویی مرتبط نمی شود.
مثال دیگر، کشتار بی امان مردم غزه، و قتل شهروندان غیر نظامی و کودکان پناه گرفته در زیر پرچم ملل متحد، توسط اسرائیل که هر روز بیشتر از روز گذشته سرزمین مردم فلسطین را اشغال می کند، و امنیت و رفاه محدود مردم ستمدیده فلسطین را محدودتر می کند. در اینجا انگشت اتهام را نمی توان به سوی تونلهای ساخته شده حماس نشانه گرفت و باعث و بانی لت و پار شدن پیکر کودک فلسطینی را حماس دانست. آری، حماس یک نهاد وابسته است که در راستای پیشبرد اهداف ارتجاعی در منطقه زاده شده و برای ادامه حیات خط مشی ارتجاع فعال است، اما آنچه در غزه رخ داد، جنایت علیه بشریت توسط اسرائیل است، و نباید بخاطر منافع سیاسی و یا اهداف دراز مدت منطقه ای اذهان را با آدرسی غلط منحرف کرد.

یکی از دلایلی که ملتهای ستمدیده نمی توانند ریشه یابی کنند، فرهنگی است که اجازه می دهد اذهانشان شکل داده شود. تا از رسیده به آدرس اصلی منحرف شوند.

با مثالی دیگر سخن را به پایان می رسانم. برخی از فعالین سیاسی، دلیل قتلعام تابستان 1367 را وقوع عملیات فروغ جاویدان می دانند، و طراحان این عملیات را باعث قتلعام می دانند، و فراموش می کنند که قتلعام مردم کردستان تنها چندماه پس از بهمن 1357 رخ داد؛ و یا کشتار در ترکمن صحرا و قتل صدها و هزاران مبارز کمونیست و مسلمان از بهمن 1357 تا تابستان 1367؛ همه و همه اینها پیش از عملیات فروغ جاویدان رخ داده اند.
خلاصه کنم. رژیم اسلامی، داعش، آمریکا و اسرائیل، برای کشتار و جنایت احتیاج به بهانه ندارند. جنایت بخشی از دی. ان. ای و گروه خون این نظامهای فکریست. اینها ذاتا جنایتکارند. ذبح اسلامی جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی در سوریه، به بهانه حملات هوایی آمریکا به مواضع داعش در عراق، مؤکد این فرهنگ است.

آنچه داعش می کند، کپی کشتار 67، و یا فاجعه کهریزک است. ماهیت یکیست، فقط شکل فرق می کند.

 

علی ناظر

23 اوت 2014
2 شهریور 1393

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ویژه ماهنامه دیدگاه سوم تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.