شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

گاهنامه مستند سوژه سازان، شماره 2
عراق 2002 تا عراق 2003

علی ناظر

سوژه سازان، شماره 2 – تهیه تنظیم: علی ناظر – لطفا کپی رایت ملاحظه شود – 2 اوت 2014 – 11 مرداد 1393
گزیده اسناد، اخبار، و تحلیل های منتشر شده در سایت دیدگاه
عراق 2002 تا عراق 2003
پیش زمینه ها و پس لرزه های اشغال عراق، و آنچه امروز بر مردم عراق می گذرد
برای مطالعه متن کامل (146 صفحه) در فورمات پ.د.اف، لطفا روی لینک زیر کلیک کنید.
این مجموعه گردآوری شده نزدیک به 150 صفحه پ.د.اف است، اما این فقط بخشی از مطالب و اسناد و اخباریست که در دیدگاه منتشر شده اند. در سالهای 2002 و 2003، دیدگاه در عنفوان کار خود بود، و به لحاظ تکنیکی عقب افتاده؛ در نتیجه هر مطلب می بایست تک تک صفحه بندی و باز سازی شود. آنچه در ضمیمه ملاحظه می شود، تبدیل آن فایل ها (با فورمات های مختلف) به پ.د.اف، و بازسازی آنها به شکل یک مجموعه است. خیلی از مطالب منتشر شده در دیدگاه، در اینجا نیامده اند، و هماکنون آنها در سایت دیدگاه دات نت موجود نیستند(در دیدگاه دات کام بودند که آن سایت دچار مشکل شده و مطالب حذف شدند)، اما خوشبختانه در حافظه کامپوتری خودم هنوز محفوظند که در صورت لزوم منتشر می شوند.
هموطنی از من خواسته که نه تنها مطالبی که در دیدگاه منتشر شده اند را بازتکثیر کنم، بلکه، منابع و اسناد و نوشتارهایی که خودم جهت پژوهش شخصی بکار برده ام، را به همین شکل بازسازی و منتشر کنم، از جمله منابع، اخبار و اسناد پیرامون اتمی شدن ایران، قتلهای سیاسی-زنجیره ای، کشتار 67، و یا مواضع مجاهدین پیرامون مسائل مختلف. با تشکر از این هموطن، به این پیشنهاد به مرور زمان خواهم پرداخت.
اما چرا عراق 2002 تا 2003 و چرا پس از اینهمه سال؟ به نظر من، آنچه امروز در خاورمیانه شاهد هستیم، نتیجه یک استراتژی کلان است، که سالها پیش از انفجار برج های دوقلو در نیویورک تنظیم شده است، و پیش از زد و بندهای علنی ارتجاع و جمهوری اسلامی با جهانخواران و آمریکا شکل یافته است. این گفته با باورمندی به تئوری توطئه، نباید یکسان ارزیابی شود، چرا که ساده نگریست اگر تصور کنیم آنچه بر خلقهای ستمدیده خاورمیانه می گذرد، برآمده از یک تصمیم یکشبه است.
بطور مثال، آنچه بر سر مجاهدین در عراق می آید، و ریزش بمب بر سر رزمندگان ارتش آزادیبخش ملی ایران در همان روزهای اول و بلبشوی اشغال عراق در 2003، را باید در موضعگیری 3 سال قبل آمریکا و پاسخ مجاهدین جست. به همچنین، می توان تشابه بسیاری بین اخبار و موضعگیری های 12 سال پیش پیرامون سلاح کشتار جمعی، و مذاکرات هسته ای امروز جهانخواران با رژیم جمهوری اسلامی، یافت. مرور این اسناد و اخبار و موضعگیری ها، نه تنها به حافظه تاریخی ما یاری می رساند، بلکه می توانیم مسائل امروز را با توجه به رویدادهای گذشته، بهتر ارزیابی کنیم. امروز به راحتی به برخی از نقشه های جهانخواران و ارتجاع پی برده ایم، اما در یک کار سیاسی، می بایست پیش از وقوع رویداد، رویداد را حدس زد، و این توانایی تنها با مطالعه دقیق متون و اسناد امکان پذیر است.
طبیعتا، می توانستم این اخبار را خلاصه کرده و این مجموعه را با حجمی کمتر ارائه کنم. اما، همانطور که در شماره پیش نوشتم،این اسناد و مجموعه اخبار و موضعگیری ها، در راستای روشن کردن چراغی است در حافظه تاریخی، و پلی است برای ارتباط دیروز به امروز و فردا. پس از مطالعه این مختصر (فی الواقع مختصر) می توان به نتیجه رسید که آیا جهانخواران به اهداف خود رسیده اند؟ آیا این استراتژی کلان، تاکنون، پاسخگو بوده است؟ آیا هنوز خاورمیانه بزرگ ممکن است؟ آیا دموکراسی در حال ورود به خاورمیانه است؟ آیا رشد ارتجاع مذهبی رو به فزون است؟ آیا آنچه در این 12 سال رخ می دهد، به نفع مردم ستمدیده خاورمیانه است یا در راستای تحکیم منافع جهانخواران است؟ و...
بدون شک، پژوهشگرانی که دستی در آتش دارند و موارد متفاوت را سیستماتیک دنبال کرده و یادداشت برداری می کنند، خود منابع مهمتر و ارزنده تری از این مجموعه، در اختیار دارند، بخصوص سازمانهای سیاسی همچون مجاهدین خلق و یا دیگر نیروهای چپ که در عراق فعال هستند. منابع این عزیزان برای نسل حاضر و نسل های آینده بسیار آموزنده خواهند بود. امیدوارم که آنها نیز منابع خود را در اختیار دیگر فعالین سیاسی بگذارند.
در صورتی که اشکالی در این گردآوری پیش روی خود می بینید، لطف کرده و با من در میان بگذارید تا رفع مشکل شود.
شاد باشید
irancrises@gmail.com
علی ناظر
2 اوت 2014، 11 مرداد 1393

منبع: سوژه سازان شماره 2، اوت 2014
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.