شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ - ۲۹ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

رسانه ها و چند نکته بی ربط مرتبط

علی ناظر

اگر بخواهیم سوار موج تئوری توطئه شده و ربط و بی ربط ، و آسمان و ریسمان را بهم ببافیم، به این نتیجه می رسیم که درست فردای حمله نظامی اسرائیل به غزه، هواپیمای مسافری مالزی با 298 سرنشین، نزدیک به 10 کیلومتر بالاتر از زمین، منفجر شد، و با وجود کشتار شهروندان غیرنظامی غزه در ابعادی نجومی، خبر یک اکثر رسانه های غربی، تا همین یکی دو روز اخیر، جزئیات سقوط هواپیما بوده است. منطقا، اکثر سرنشین ها اروپایی بوده اند و طبیعی است که خبر نخست رسانه های غربی، آن انفجار باشد. مخصوصا که غرب به دنبال دستمال مرافعه با روسیه است.

سایت آرتی در 21 ژوئیه گزارش کرد که چند لحظه قبل از انفجار، یک هواپیمای جنگی اکراینی - سو 25، در کنار هواپیمای مالزی پرواز می کرده، البته  روی اینگونه اطلاعات یک جانبه، نمی شود حساب باز کرد؛ حتی اگر روزنامه ایندپندنت ، چاپ انگلیس هم، همین خبر را گزارش کرده باشد. اما بالاخره و پس از بالا رفتن تعداد قربانیان در غزه، سمت و سوی خبر ها تغییر پیدا کرده اند.

بنا به گزارش رسانه های اسرائیلی، یک سرباز اسرائیلی که از شهر لیون فرانسه به ارتش اسرائیل پیوسته بود، سه شنبه به خاک سپرده می شود، و دو سرباز دیگر اسرائیلی که کشته شده اند آمریکایی بوده اند. ظاهرا، جذب جوانان از کشورهای غربی فقط مخصوص داعش و القاعده نیست؛ اسرائیل هم از احساسات "مذهبی-یهودی" بهره جسته و سربازگیری می کند.

واقعیت اینست که تمام یهودیان ساکن اسرائیل از این کشتار حمایت نمی کنند. برخی از هنرمندان اسرائیلی که علیه جنگ موضع گرفته اند مورد هجمه چماقداران در شبکه های اجتماعی قرار گرفته، و "باعث شرم اسرائیل نامیده شده اند". جالب اینکه بنا به آمار سی ان ان، 57% از شهروندان آمریکا، از آنچه در غزه روی می دهد، حمایت می کنند. و یا، 43% مخالفند.

این اختلاف حدودا بیابینی، متاثر از تبلیغات لابی های اسرائیلی در رسانه های آمریکایی است. رسانه هایی که زیر فشار لابی ها کمر خم می کنند؛ و اگر نکنند مورد غضب قرار می گیرند. لیبرمن - وزیر خارجه اسرائیل رسانه الجزیره را در خدمت تروریستها می داند، و می گوید که باید تحریم شود. تحلیلی خواندم که در این جنگ رسانه ای، تنها راه موفقیت اسرائیل، تلفات بیشتر سربازان اسرائیلی است؛ بخصوص که اسرائیل توانسته فقط نیمی از توانمندی موشکی حماس را منهدم کند، اما بالاترین تلفات نظامی از سال 1948 تاکنون را داشته است. برخی تحلیل ها از شکست سیاسی نتانیاهو گزارش می کنند.

در این جنگ رسانه ای مغلوبه، و "شیطان سازی" از اسرائیل،، وضع آنقدر خراب است که جان کری هم صدایش در آمده و کاخ سفید کشتار وحشیانه شهروندان غیر نظامی را محکوم کرده است. بخصوص که "در گلوله‌باران یک مدرسه سازمان ملل متحد در بیت حانون که پناهگاه مردم فراری بوده است، دست‌کم ۱۵ نفر کشته شده و ٢٠٠ نفر هم زخمی شده‌اند."

بیهوده نیست که ناوی پیلای دیروز گفت اسرائیل مرتکب به جنایت جنگی شده است، البته در یک نگاه شکاکانه می توان این موضعگیری را نتیجه پایان یافتن دوران ریاست پیلای دانست، و واقعیات تلخ و اسفبار در صحنه - 25% از کشته شدگان غیر نظامی، کودکان خردسال هستند. زنان باردار، سقط جنین می کنند؛ نزدیک به 700 شهروند غیر نظامی به قتل رسیده، و اسرائیل بیمارستان ها را هدف قرار می دهد. خانم پیلای چاره دیگری ندارد بجز اینکه بگوید "بی توجهی به قواعد بشردوستانه بین‌المللی و حق حیات به شکل بهت‌آوری واضح است. این احتمال قویا وجود دارد که قوانین بین‌المللی به ترتیبی نقض شده باشد که بتوان آن را جنایت جنگی دانست". به هر روی، این اولین بار است که اسرائیل با چنین لحن تندی، توسط کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد محکوم شده است، همزمان،جان کری وعده 49 میلیون دلاری برای بازسازی غزه داده است. ظاهرا، این موضعگیری ها، بخشی از مذاکرات برای پایین آوردن حرارت جنگ، و خون بهای آن کودکان تکه تکه شده است. مثل همیشه، این جماعت نمی فهمند که چنین جنایتی با رنگ سبز دلار و یا با موضعگیری پیلای، آنهم بعد از دو هفته جنایت، پاک نمی شود. حتی همان دیروز جان کری و نماینده اسرائیل در ملل متحد، سعی می کردند از تشکیل این "نشست اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو"  و گزارش پیلای جلوگیری کنند؛ و چون نتوانستند، نماینده اسرائیل در پاسخ به سخنان پیلای در این نشست، اقدامات حماس را به جنایت جنگی تعبیر کرد که بی هدف صدها موشک به سوی شهروندان غیر نظامی اسرائیلی پرتاب می کند. او پیلای را متهم به نادیده گرفتن وظایف خود کرده و این گزارش را یکجانبه و غرض ورزانه خواند؛ و خاطر نشان کرد که جوامع سیاسی حماس را یک نهاد تروریستی می شناسند.
با این وجود، جنایت جنگی، کشتار کودکان، آوار کردن سقف بر سر خانواده 10 نفری که 6 نفر آن کودک هستند، تروریست بودن یا نبودن حماس را در معادلات حقوق بشر بیرنگ می کند. لرد وارنر در مصاحبه با الجزیره می گوید غزه نزدیک به 7 سال است که تحت محاصره است. آب آشامیدنی سالم و لوله کشی، و فاضلاب یک رؤیا شده است. کودکان 7 ساله، بجز جنایات، و سه یورش بیرحمانه اسرائیل، دیوار و محاصره اغذیه و دارو چیز دیگری ندیده اند. کار بجایی رسیده که دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، دو سال پیش، غزه را یک "زندان بزرگ" نامید. عکس العمل زندانیان در قبال اینهمه جنایت چه می تواند باشد؟

آری، حماس عامل جمهوری اسلامی در سرزمین فلسطین است، اما عامل اصلی،جنایت هفتاد ساله اسرائیل، و اشغال فلسطین است. اسرائیل از سرزمین اشغال شده خارج شود، و به جنایت علیه بشریت خاتمه دهد، مردم فلسطین خودشان حماس را مهار خواهند کرد.
فقط مردم غزه در محاصره و زیر فشار نیستند؛ لابی های اسرائیل فقط علیه الجزیره موضع نمی گیرد، کار بجایی رسیده که وکیل مجلس کشور فخیمه هم در امان نیست. "حزب لیبرال-دمکرات بریتانیا می گوید که دیوید وارد، نماینده عضو این حزب در پارلمان بریتانیا که به انتشار سخنان "بی‌شرمانه" درباره درگیری‌های اسرائیل و فلسطین در رسانه‌های اجتماعی متهم شده بود، عذرخواهی کرده است.

آقای وارد روز سه‌شنبه در توئیتر خود نوشته بود: "سوال بزرگ این است که اگر من در غزه زندگی می‌کردم آیا من هم موشک شلیک می‌کردم؟ احتمالا بله". وکیل مجلس انگلستان بخاطر این سخنان خیلی ”بیشرمانه“، و فشار لابی ها، عذرخواهی می کند.
به راستی، آیا می شود این جنایت جنگی را محکوم کرد و برچسب ضدیت با قوم یهود را برای خود نخرید؟ اینگونه جنایات بیرحمانه اسرائیل دهان مرتجعینی چون احمدی نژاد را باز می کند و به او آتو می دهد تا خواهان "محو اسرائیل" شود.
اسرائیل باید به پشت مرز های سال 1967 بازگردد، در غیر اینصورت، این جنگ و جنایت گسترش خواهد یافت. موج سواری دیروز خامنه ای مؤکد این نکته است " تنها علاجش نابودی و از بین رفتن است البته تا آن هنگام، مقاومت قاطع و مسلحانه فلسطینی ها و گسترش آن به کرانه باختری، تنها راه مقابله با این رژیم وحشی است ضمن اینکه دفاع وقیحانه آمریکا و غرب از جنایات صهیونیستها باید به عنوان یک تجربه مهم، در «شناخت، نگاه و برخورد» همه ما با غرب اثر بگذارد و بفهمیم که واقعیتها و حقیقت امریکا، همین است".
البته این سخنان برای گرم کردن آتش تنور روز قدس است، چراکه راه حل پیشنهادی واقعی او جای تأمل بیشتری دارد "مردمی که در این منطقه زندگی می کنند و اهل و متعلق به آنجا هستند در یک رفراندوم حکومت مورد نظر خود را اعلام می کنند و از این طریق، رژیم غاصب و جعلی از بین خواهد رفت......"

علی ناظر

24 ژوئیه 2014، دوم مرداد 1393

 

 منبع: ماهنامه دیدگاه سوم، شماره 7

@ كپي رايت: اين مطلب ویژه ماهنامه دیدگاه سوم تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.