شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۹ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

هرکس به فکر خویش است
علی ناظر

علی ناظر

بهار نیوز گزارش می کند که "نشست حجت الاسلام دكتر حسن روحانی با نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ظهر امروز (شنبه) در ساختمان قرمز نهاد ریاست جمهوری برگزار شد." حسن روحانی در این دیدار می گوید "می خواستیم یک بار دیگر در کنار هم باشیم تا مردم بدانند اگر روزی رقابت انتخاباتی داشتیم امروز در کنار هم برای تحقق اهدافی واحد متحد هستیم."

حسن روحانی بطور حتم در این دیدار پیرامون عراق و هجوم داعش رایزنی کرده تا دخالت دولت او در مسائل داخلی عراق از حمایت تمام جناح ها برخوردار باشد. هرچند رویدادها در عراق و شام و یمن و کابل تأثیر مستقیم در روند تحکیم و یا تضعیف رژیم جمهوری اسلامی دارد و هرکدام دارای الویتی خاص هستند، اما این الویت ها می بایست رده بندی بشوند. در زمانیکه حواس ها پرت شده، و اکثرا به دنبال این هستند که داعش کیست، چیست و از کجا آمده و قرار است چه کند، جمهوری اسلامی موقعیت را غنیمت شمرده، و مخالفان خود از چپ و راست را اعدام می کند.

چند روز پیش از بلبشوی جدید در عراق (9 ژوئن 2014)، غلامرضا خسروی، از حامیان مجاهدین خلق، اعدام شد، و همزمان با این اعدام، هشت زندانی دیگر در زندان گوهردشت کرج، و یک زندانی در زندان سمنان اعدام شد.

دو روز پیش، سربازان گمنام واواک در استان خوزستان، به خانواده دو شهروند عرب، علی چه‌بیشاط و خالد موسوی خبر می دهند که این دو فعال سیاسی نیز اعدام شده‌اند.
سطح جنایت به حدی رسیده که عفو بین الملل، و دیدبان حقوق بشر و چندین نهاد مدافع حقوق بشر، در بیانیه ای، پیرامون احکام قریب الوقوع اعدام ۳۳ نفر از زندانیان اهل سنت هشدار داده و خواهان لغو این احکام شده اند؛ مضاف براینکه عفو بین الملل هشدار می دهد که چهار شهروند کُرد "حامد احمدی، کمال مولایی، جمشید و جهانگیر دهقانی" به جرم سوءقصد به جان ملا محمد شیخ الاسلام، روحانی سنی، و متهم به "محارب"، در انتظار اعدام هستند.

بدون شک، الویت دادن به داعش، از زاویه و منظر سیاستگزاری و درک شرایط پیرامونی، حائز اهمیت است، اما واقعیت اینست که در همین مدت کوتاه که از عمر دولت حسن روحانی می گذرد، جمهوری اسلامی توانسته رکورد جدیدی از اعدام ثبت کند. گزارشها حاکی از اینست که در عرض یکسال گذشته، حکم نزدیک به 700 اعدام (سیاسی، قاچاق و...) اجرا شده است.

جمهوری اسلامی یا حضور در نشست های پی در پی "مذاکرات هسته ای" توانسته جهان را به این باور برساند که با سکوت ممتد در قبال صدها اعدام، می توانند رژیم را خلع سلاح اتمی کنند. در عین حال، حسن روحانی با دعوت از سرمایه گذاران خارجی، به منافع ملی چوب حراج زده، و کام جهانخواران را شیرین می کند، و جهان را از پرداختن به حقوق بشر در ایران دور کرده است. ساده اینکه، جمهوری اسلامی "منافع ملت ستمدیده ایران" را از الویت نقش آفرینان خارج کرده، و هرکس را به فکر منافع خویش انداخته است.

علی ناظر
25 خرداد 1393
irancrises@gmail.com

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.