شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ -  ۴ اکتبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آب پاک

علی ناظر

مراسم تاسوعا و عاشورا آغاز شده است. به زبانی دیگر، عزاداری مذهبی و بازخوانی حرکت حسین، به اوج خود می رسد. شیعیان رادیکال، با سرمشی قرار دادن حرکت و ایستادگی حسین، بار دیگر سوگند یاد می کنند که از راه او دوری نگزینند.

بدون شک، ساکنان اشرف هم با گرامیداشت این ایام، بخصوص که به پایان ضرب الاجل نزدیک می شویم، بیشتر به یاد حسین خواهند بود، و هر چه به 31 دسامبر نزدیکتر می شوند، خود را به حسین نزدیکتر می بینند.

اما، در صحنه واقعی سیاست، کسی به فکر حسین و راه او نیست. مشکل قیمت نفت، اتمی شدن رژیم، سرسختی سوریه و حمایت روسیه از بشار اسد، تهدید اسرائیل به حمله نظامی به ایران، و البته بسته شدن چند سفارتخانه، است.

 

با نگاهی گذرا به موضعگیری آقای ویلیام هیگ، وزیر خارجه دولت فخیمه، که همین دو روز پیش اراذل بسیجی به «خاک (سمبلیک)» کشورش حمله برده، و نُرم دیپلماتیک را به زیر پا گذاشته بودند، می توانیم تفاوت حرکت عاشوراگونه «محرم» و حفظ منافع ملی اروپا در «دسامبر»، را بهتر درک کنیم.

ایشان در باره اشرف و اینکه در نشست وزرای خارجه چه گفته شده است، می فرمایند: « این مسئله یکی از اولویتهای عراق است، نه دولتهای اتحادیه اروپا»

و این در حالیست که آقای استرون استیونسون طی نامه ای خطاب به وزرای خارجه ۲۷ کشور اتحادیه اروپا  به تاریخ  ۱۰آذر برابر با ۳۰ نوامبر۲۰۱۱  نوشته بود «اگر ساکنان اشرف بصورت اجباری جا بچا شوند هیچ گزینه ای بجز مقاومت ندارند».

و نایب رئیس پارلمان اروپا آلخو ویدال کوادراس بیانیه ای به تاریخ اول دسامبر ۲۰۱۱ برابر با ۱۰آذر۱۳۹۰ حول اشرف هم نوشته بود که « در برابر توسل به زور برای جابجایی هیچ کس نمیتواند ساکنان اشرف را از حق مشروع مقاومت منع کند آنها یک مرگ با شرافت را بر تسلیم  ترجیح میدهند.»

 

با وجود تمام این هشدار ها و نامه نگاری ها، می بینیم که وزیر خارجه دولت فخیمه بفاصله یکی دو روز، آب پاک را روی دست همه می ریزد که: عاشوراست که باشد، کشته می شوند که بشوند، این مسئله اروپا نیست، بروند با عراق صحبت کنند.

 

یک لحظه روی این جمله تأمل کنیم: این مسئله اروپا نیست.

حال به این سوال بپردازیم که: چگونه می شود این را مسئله اروپا کرد؟

 

یک راه حل، ادامه راه حسین است. البته پس از 1400 سال که از مرگ او می گذرد، هنوز یزیدها و معاویه ها حاکمند، و حسین ها در زندانهای سوریه و ایران و یمن و بحرین و عربستان و برمه و .... به تخت شکنجه بسته شده اند. پس ادامه راه حسین حتی اگر صحیح ترین راه، و آخرین راه باشد، در این مقطع از پروسه مذاکره، اصلح ترین راهکار نیست.

راه حل دوم خود زنی و دیگر زنی تا به آن حد که اشرف بشود مسئله اروپا. این از راهکار بالا بدتر است، و اصولا با گروه خون نیروهای دموکرات همخوانی ندارد.

راه حل سوم ورود پارامتر کلاه آبی ها بعنوان حافظان ساکنان اشرف است. با توجه به اینکه کلاه آبی ها عملا در عراق نقش آفرین نیستند، آیا عراق با این راه حل موافقت می کند؟ این سوالی است که فقط عراق می تواند پاسخ بدهد. بنابراین از خود بپرسیم که چگونه می شود عراق را به این کار ترغیب کرد؟ بطور حتم، با زور و تهدید نمی شود.

راه حل چهارم که شخصا با آن موافقم مجموعه ایست از این راهکارها؛ «تعیین زمانبندی مشخص و تضمین شده از سوی کمیساریای پناهندگی، اعلان سهمیه از سوی کشورهای میزبان، تمدید ضرب الاجل از سوی عراق، و پذیرش این تعهدات از سوی ساکنان اشرف».

 

به این نکات بعدا خواهم پرداخت

علی ناظر

13 آذر 1390

 

وزیر خارجه انگلیس: بهتر است دولت عراق در مورد ضرب الاجل اشرف، نرمش نشان بدهد

یک‌شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۰ / ۰۴ دسامبر ۲۰۱۱

ویلیام هیگ وزیرخارجه انگلستان:بهتر است دولت عراق در مورد ضرب الاجلی که برای بستن قرارگاه اشرف تعیین کرده نرمش نشان بدهد. ویلیام هیگ وزیرخارحه انگلستان بدنبال اجلاس شورای وزیران اتحادیه اروپا در روز اول دسامبر گفت:

ما در این باره بحث کردیم البته این مسئله یکی از اولویتهای عراق است، نه دولتهای اتحادیه اروپا، ولی ما خواستار آن هستیم که در آنجا، مثل هرجای دیگر دنیا، حقوق بشر کاملا رعایت شود.
 فکر می‌کنم بهتر است دولت عراق در مورد ضرب الاجلی که برای بستن قرارگاه اشرف تعیین کرده،  نرمش نشان بدهد.
ما به درخواست نظارت بر حقوق بشر در این مورد و در همه جای جهان ادامه می‌دهیم.

http://www.hambastegimeli.com/index.php?option=com_content&view=article&id=31664:2011-12-04-00-07-43&catid=21:2010-01-17-21-49-36

-------------------------------------

نامه رئیس گروه رابطه با عراق در پارلمان اروپا به وزرای خارجه ۲۷ کشور اتحادیه اروپا

یک‌شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۰ / ۰۴ دسامبر ۲۰۱۱

اگر ساکنان اشرف بصورت اجباری جابجا شوند هیچ گزینه ای بجز مقاومت ندارند -استرون استیونسون رئیس گروه رابطه با عراق در پارلمان اروپا طی نامه ای خطاب به وزرای خارجه ۲۷ کشور اتحادیه اروپا  به تاریخ  ۱۰آذر برابر با ۳۰ نوامبر۲۰۱۱  نوشت اگر ساکنان اشرف بصورت اجباری جا بچا شوند هیچ گزینه ای بجز مقاومت ندارند.

 متن نامه عینا آمده است: 
در ماه های اخیر ساکنان اشرف بصورت مسئولانه ای به بحران پاسخ داده اند، علیرغم حق آشکارخود برای زندگی در اشرف، جاییکه به مدت
۲۵سال در آن زندگی کرده اند، آنها با طرح پارلمان اروپا برای انتقال به کشورهای ثالث موافقت کرده اند.
آنها علاوه بر طرح پارلمان اروپا هفت طرح دیگر به سازمان ملل و آمریکا داده اند که شامل استقرار در یک قطعه زمین در اردن یا هر کشور دیگر در منطقه، قبل از انتقال به کشورهای ثالث می شود.
آنها فقط یک درخواست قاطع دارندکه بعنوان یک اپوزیسیون مشروع هرگز مجبور به سر خم کردن به سرکوبگران فاشیست حاکم بر ایران نشوند و تضمین حفاظت لازم به آنها داده شود.
از حق حاکمیت عراق برای توجیه ضرب الاجل ساختگی پایان
۲۰۱۱ استفاده می شود تا زمینه حملات بعدی را فراهم کند.
حق حاکمیت به هیچ عنوان نبایستی برای توجیه نقض سیستماتیک حقوق بشر استفاده شود. این ناقض اصل مسئولیت برای حفاظت (
RtoP) است، در غیر این صورت جنایات هیتلر در اتاقهای گاز، قذافی در لیبی و اسد در سوریه با حق حاکمیت توجیه می شدند.
ساکنان اشرف تأکید کرده اند که آنها جابجایی در داخل عراق را فقط در صورتیکه حفاظت آنها در محل جدید توسط نیروهای آمریکایی و یا کلاه آبی های سازمان ملل تضمین شود می پذیرند. آنها بصورت بسیار منطقی تأکید دارند که در غیاب چنین تضمینهایی اشرف، تا زمانی  که در عراق هستند از سایر مکانها امن تر است.
 اگر عراق صادقانه به دنبال تخلیه اشرف و خروج ساکنان از عراق است، می توانست با کمیساریا و پارلمان اروپا همکاری کند. اما دولت عراق به روشنی نشان داده است که دستورات رژیم ایران را اجرا میکند که به دنبال نابودی و یا تسلیم ساکنان اشرف است .
اگر عراق هنوز قصد جابجایی اجباری ساکنان اشرف را دارد، بایستی مطلقا روشن باشد که آنها ابدا آماده جابجایی اجباری در داخل عراق نیستند . هیچکسی نبایستی انتظار داشته باشد که آنها تسلیم یا توطئه های حکومت مالکی را علیه جان و حفاظت خودشان پذیرا شوند.
اگر آنها بصورت اجباری جابجا شوند، هیچ گزینه ای بجز مقاومت ندارند.

 http://www.hambastegimeli.com/index.php?option=com_content&view=article&id=31679:-27-&catid=21:2010-01-17-21-49-36

----------------------------------------------------

بیانیه نایب رئیس پارلمان اروپا: مالکی نشان داده دستورات رژیم ایران را دنبال میکند

یک‌شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۰ / ۰۴ دسامبر ۲۰۱۱

مالکی آشکارا نشان داده است دستورات رژیم ایران را دنبال میکند. در برابر توسل به زور برای جابجایی هیچ کس نمیتواند ساکنان اشرف را از حق مشروع مقاومت منع کند آنها یک مرگ با شرافت را بر تسلیم  ترجیح میدهند.

نایب رئیس پارلمان اروپا آلخو ویدال کوادراس  بیانیه ای به تاریخ اول دسامبر ۲۰۱۱ برابر با ۱۰آذر۱۳۹۰ حول اشرف صادر کرد که متن ذیلا  آمده  است :

بطور مکرر از تضمینهای ارائه شده به مقامات ملل متحد و آمریکا توسط دولت عراق میشنویم میگویند که با ساکنان اشرف در هر مکان جدیدی که به آن منتقل شوند بصورت مناسبی رفتار خواهد شد.
دولت عراق قول میدهد ناظران ملل متحد قادر به انجام نظارتهای منظم خواهند بود.
چنین قولهایی توسط دولت عراق کاملاً بیارزش است.
چند ساعت قبل از شروع حمله در آوریل
۲۰۱۱ که ۳۶ نفر بطرز قساوت باری به قتل رسیدند, ساکنان اشرف یک پیام از نخست وزیر عراق از طریق سفارت آمریکا دریافت کردند که میگفت هیچگونه خشونتی در کار نخواهد بود.
مالکی آشکارا ثابت کرده است که دستورات رژیم ایران را اجرا میکند.
این رژیم تحمل اپوزیسیون خود را در اشرف ندارد. از نظر این رژیم آنها یا باید از بین بروند یا به تسلیم ننگ آلود تن بدهند. در این شرایط سکوت و بی عملی همدستی با یک تراژدی ضدانسانی و کاملا غیرقابل قبول است.
در صورت توسل دولت عراق به زور برای جابجایی، هیچ کس نمیتواند اشرفیان را از حق مشروع خود  برای مقاومت منع کند.کاملاً طبیعی است که آنها مرگ با شرافت را بر تسلیم ننگین ترجیح میدهند.
حفاظت ساکنان اشرف با نیروهای کلاه آبی ملل متحد و استقرار ناظران ملل متحد تا انتقال آخرین نفر به  کشور ثالث بایستی توسط شورای امنیت ملل متحد تضمین گردد. ما از اتحادیه اروپا میخواهیم این هدف را دنبال کند.

http://www.hambastegimeli.com/index.php?option=com_content&view=article&id=31684:2011-12-04-11-48-03&catid=21:2010-01-17-21-49-36

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.