شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ - ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آمریکا، اشرف، طرح اروپا (حاشیه 2)

علی ناظر

شرط لازم و شرط کافی

اخیرا برخی از هموطنان محترم که دل نگران «پناهجویان» ساکن اشرف هستند، در نوشتارها، پیامها، فیس بوک و برخی از سایتها چنین القا می کنند که هر آنکس که «آزادیخواه» است و یا ادعا می کند که «آزادیخواه» است، نباید در مقابل موقعیت «پناهجویان» ساکن در اشرف، سکوت کند. برخی دیگر می نویسند که حمایت از این «پناهجویان» یک «وظیفه ملی» است.

واقعیت این است که من خیلی وقت پیش از این از حقوق این «پناهجویان» دفاع می کرده ام، بنابراین می توان گفت که تا حدودی مخاطب این پیامها و نوشتار ها، من نیستم، اما در فحوای این جملات تاریکی می بینم، و می خواهم از این «اندیشه» فاصله بگیرم.

 

می خواهم بدین وسیله، کلیه حمایتهای خود (به هر شکلی که بوده و در هر حدی که بوده) را پس بگیرم.

می خواهم آزادیخواه باشم، بدون اینکه منوط به حمایت از این یاران باشد.

می خواهم به آزادی اندیشه، آزادی بیان، و آزادی مطبوعات احترام گذاشته باشم، بدون اینکه از کانال حمایت از حقوق این یاران گذر کرده باشد.

 

و اگر حمایت من از آزادی مردم ستمدیده ایران، اگر خواسته من برای سرنگونی این رژیم ددمنش، و اگر آرزوی همیشگی من برای استقرار عدالت اجتماعی به هیچ نیارزد، مگر اینکه از این رفقای ساکن در اشرف حمایت کرده باشم، بگذار که «آزادیخواه» خوانده نشوم.

«آزادیخواه» خوانده نشوم ولی مردم ستمدیده ایران ظلم نبینند. بگذار «آزادیخواه» نامیده نشوم ولی این رژیم جانی سرنگونی شود.

 

و اگر «آزادیخواهی» و «ملی» بودن، فقط و فقط از کانال دفاع از حقوق «پناهجویان» ساکن در اشرف می گذرد، می پذیرم که «آزادیخواه» نیستم. در عین حال، به آنچه که هستم می بالم.

 

به زبانی دیگر، جلب حمایت، فراخوان به همدردی و همسویی و همگامی، با تهدید و ارعاب و شانتاژ و برچسب زدن ممکن نیست. راه و منشی انتخاب کنیم که اثر آن بر مخاطبین مثبت باشد.

 

اجازه بدهید، هرکسی به هر اندازه که می تواند، و یا می خواهد، از رفیقان دفاع کند. و اگر نتوانست و یا نخواست، او را با تازیانه اتهام و بی حرمتی شلاق کش نکنیم. با حذف دیگران از اطراف خود و منزوی کردن خود، به دشمن یاری نرسانیم.

 

با افزایش و تشدید شرایط بحرانی، شرط لازم و کافی برای «آزادیخواهی» را باز تعریف نکنیم.

 

تا سرنگونی راه درازی داریم، و تا آنروز به حمایت یکدیگر محتاجیم. بخاطر مردم ایران، و برای پیشبرد اهداف عالی سرنگونی طلبانه، بدانیم که چه می نویسیم.

علی ناظر

8 آذر 1390

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 30 Nov 2011]  [ارسال‌کننده: کریم رحیمی]  [  ]  
با سلام حضور محترم آقای ناظر
شرط لازم شرط کافی‌ ،شما را خواندم و کمی‌ شوکه شدم چون از شما انتظار بیشتری داشتم، البته حتما من هستم که در اشتباه است و شما همان آقای ناظری هستی‌ که همیشه بخاطر نوشته‌هایش قابل احترام همه ماست.
ولی‌ چند نکته را در این چند سطر می‌خواستم یادآور شوم
آزادیخواه کسیست که حتا اگر در گوشه‌ای از دنیا حق کسی‌ را پایمال می‌بیند فریاد بر میاورد و از حق آن فرد دفاع می‌کند و هرگز حمایتش را پس نمیگیرد.
شاید من کلمه آزادی‌خواهی را بد فهمیده‌ام ،چون این مهم نیست که از چه کسی‌ دفاع میکنی‌ مهم این است که از حق پایمال شده دفاع میکنید ،مثل کوچکی می‌آورم تا خودم را قانع کنم اگر در خیابان فردی متجاوز به کودکی دارد زور میگوید من هرگز سرم را نمیگردا نم به طرف دیگر ،حتا اگر دیگران مرا سر زنش کنند از حق آن کودک در این مورد مظلوم دفاع می‌کنم، در برابر آنکه دیگران میگویند نبایستی عکس عمل نشان داد اگر فکر می‌کنم آنچه می‌کنم دفاع از حق پایمال شده است.
فکر می‌کنم آزادیخواه کسیست که دوربین چشمانش در همه جای جهان نه فقط ستمدیدگان ایران را بلکه ستمدیدگان در دور افتاده‌ترین جای جهان را ببیند و از آن دفاع کند.اگر فردی یا افرادی را می‌بینید که به حقوق آنان تجاوز میشود و سکوت کنید شما هم در آن تجاوز با سکوت تان شرکت کرده‌اید،
آقای ناظر آزادیخواه کسیست که هرگز در برابر توهین و ناسزا گویی دیگران از آزادی‌خواهی استعفا نمیدهد ، و اگر داد به آن افتخار نمیکند.
با تشکر کریم رحیمی- رم -ایتالیا
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.