شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آمریکا، اشرف، و طرح اروپا (پخش سوم)

علی ناظر

امروز آقای هزارخانی در یادداشتی(در دیدگاه بازتکثیر شده است) به زوایای مختلف مانع تراشی های دولت عراق اشاراتی داشته اند. به این مضمون که مجاهدین می خواهند کار پرونده «پناهجویی» هرچه زودتر به پایان برسد تا پس از طی پروسه های لازم، ساکنین بتوانند اشرف را ترک کنند، اما، مالکی مانع می شود و سنگ می اندازد. مالکی از یک طرف ضرب الاجل تعیین می کند، و از طرف دیگر نمی گذارد این پروسه هر چه زودتر و حتی پیش از پایان ضرب الاجل، خاتمه بیابد تا ساکنین عراق را ترک کنند. این یک طرف داستان است.

سایت های وابسته به وزارت اطلاعات از دیروز در حال شیپور زدن هستند که کار فیصله یافته، و سران مجاهدین در اشرف همراه نیروهای آمریکایی از کشور خارج می شوند، و بقیه ساکنین هم قرار است که به کشورهای مختلف اروپایی و همسایه منتقل شوند. این هم یک طرف دیگر قضیه است.

این دو گزارش متضاد در یک نقطه مشترکند. پروسه پیاده کردن «طرح اروپا» در حال پیشرفت است، و اگر بخشی از حرف وزارت اطلاعات را حقیقی بدانیم، می توانیم نتیجه بگیریم که خروج نام مجاهدین از لیست کذایی هم وارد آخرین مرحله شده است. این شادی آفرین است.

 

گام بعدی

 

ورود 3400 عنصر مبارز به صحنه فعالیت سیاسی در خارج از فضای بسته نظامی شایان تأمل است.

چنانکه پیش از این نوشته بودم، خروج از اشرف، یعنی پایان یک راهکار، و شروع «راهکاری نو»، که به نظر من یکی از پایه های اصلی آن باید تشکیل جبهه (وسیع) خلق باشد.

سازمان مجاهدین با بکار گیری این عناصر مبارز و کاردان، و بهره گیری از موجی که ایجاد خواهد شد، و با توجه به بحرانهای درونی نظام اسلامی، می تواند (و باید) با دعوت رسمی از تمام نیروها، جریانها و شخصیتهای مطرح (از جمله کلیه کسانی که با سازمان مشکل داشته اند)، زمینه ساز تشکیل این جبهه (وسیع) خلق بشود. مجاهدین باید برای خود و «خلق» مشخص کنند که آیا به وجود نیروهای سرنگونی طلب دیگری بجز خودشان باور دارند یا نه. اگر آری، بنابراین باید با آن نیروها این جبهه (وسیع) خلق را تشکیل دهند.

نادیده گرفتن این «بایست» از سوی مجاهدین و البته اعضای شورای ملی مقاومت، در آغازین مراحل پیاده کردن آن «راهکار نو»، نتیجه ای نخواهد داشت بجز «هرز» نیروهای فعال و کارآمد، و تشدید فضای نومیدی و بی اعتمادی به رهبران سیاسی.

طبیعتا، دعوت رسمی مجاهدین از نیروها و جریانهای سیاسی، تنها زمانی مثمر ثمر خواهد بود که این نیروها و جریانها هم، حضور ساکنین (پیشین) اشرف در «فضای باز دموکراتیک» را در راستای تشدید فشار بر رژیم جمهوری اسلامی، و همسو کردن تاکتیکها برای سرنگونی، مثبت ارزیابی کنند. نادیده گرفتن چنین امکانی، به افتراق هر چه بیشتر نیرو ها و جریانها سرنگونی طلب منجر شده، و تنها رژیم اسلامی و جهانخواران بهره مند خواهند شد.

زمینه سازی برای برداشتن گام بعدی پیش از خروج ساکنین از اشرف، نه تنها پروسه بازاسکان را (به لحاظ دیپلماتیک) تسهیل می کند، بلکه فشار را بر دشمن دو چندان خواهد کرد.

 

علی ناظر

26 آبان 1390

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 18 Nov 2011]  [ارسال‌کننده: ایرج]  [  ]  
با سلام به آقای ناظر
بنظر می آید شما هنوز به سازمان بعنوان یک نیروی پیشتاز رهای مرد ایران نگاه می کنید باید بعرض برسانم آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت. تاریخ این سازمان دیگر تمام شده است. هنوز شما فکر می کنید سازمان محور همه مبارزات مردم ایران است و باید حول آن جمع شد؟؟
من نمی دانم که شما براساس چه منطقی این مطلب را می گویید ولی بدانید که در کوزه همان برون تراود که در اوست. مگر می شود سازمانی که به نیروهای خودش رحم نمی کند مظهر خیر و رحمت برای مردم باشد؟؟!!!!!
سازمان زمانی بین مردم جایگاه بزرگی داشت ولی تحلیل های غلط از شرایط و زیر بار اشتباهات نرفتن باعث شده که دیگر در ایران خبری از حمایت از سازمان نباشدنه تنها سازمان بلکه هیچ گروه سیاسی که در گذشته بودند .
  

[تاریخ ارسال: 18 Nov 2011]  [ارسال‌کننده: سرنکونی طلب]  [  ]  
سلام آقای ناظر
آیا شما فکر می کنید این چندین هزار نفری که در اشرف هستند همه در هر شرایطی به سازمان وفادار خواهند بود؟ اگر اینطور فکر می کنید برداشتتان اشتباه است و می دانم اینطور فکر می کنید چون قبلا در مورد ایستادن این افراد در مقابل زرهی مطلب گفته بودید. ولی بدانید که بیش از هزار نفر از اینها به محض بیرون امدن از سازمان جدا می شوند . اگر این چنین شد لطفا خودتان رابعدا نقد کنید که چرا این چنین فکر می کردید . و اگر نشد من خودم را در همین سایت شما نقد می کنم.یک نیروی انقلابی واقعی همیشه خودش رابه نقد می کشد چون این باعث رشد افراد میشودو میشود بهش اعتماد کرد.
  

[تاریخ ارسال: 18 Nov 2011]  [ارسال‌کننده:  کریم رحیمی]  [  ]  
آقای ناظر سلام
من با "راهکار نو"‌ای شما پیشنهاد می‌کنید کاملا موافقم، همانگونه که از نوشته‌های شما پیداست ،شما هم سرنگونی این رژیم را از طریق مجاهدین و شورای ملی‌ مقاومت می‌بینید،و به همین دلیل به آنها پیشنهاد "راهکار نو" می‌دهید. و پیشنهاد می‌کنید که "سازمان مجاهدین با بکار گیری این عناصر مبارز و کاردان، و بهره گیری از موجی که ایجاد خواهد شد، و با توجه به بحرانهای درونی نظام اسلامی، می تواند (و باید) با دعوت رسمی از تمام نیروها، جریانها و شخصیتهای مطرح (از جمله کلیه کسانی که با سازمان مشکل داشته اند)، زمینه ساز تشکیل این جبهه (وسیع) خلق بشود. مجاهدین باید برای خود و «خلق» مشخص کنند که آیا به وجود نیروهای سرنگونی طلب دیگری بجز خودشان باور دارند یا نه. اگر آری، بنابراین باید با آن نیروها این جبهه (وسیع) خلق را تشکیل دهند. " .
سوال من در اینجا این است آنان که با مجاهدین مشکل دارند ،از جمله خود شما، چگونه میشود دعوتش کرد به جبهه خلق؟ چرا از آنان که با مجاهدین مشکل دارند تقاضا نمیکنید کمی‌ به گذشته نگاه کنند، و ببینند که بجز مجاهدین و شورای ملی‌ مقاومت ، چرا نیروی دیگری یا فرد دیگری مطرح نیست ، و رژیم حتی یک ریال بر علیه آنها خرج نمیکند؟ آیا بهتر نبود شما در یک مقاله از آنها که با مجاهدین مشکل دارند تقاضا میکردید که تحت تاثیر تبلیغات هیستریک رژیم که از هر طریق (از لابی‌هایش در کشور‌های مختلف در اروپا و آمریکا گرفته تا پترول دلار‌های که خرج می‌کند) تا مجاهدین را بد نام کند، قرار نگیرند . آیا بهتر نبود شما در آن مقاله از آنها میخواستید با انتقادات بی‌ ربط در مسیر خواستهای رژیم قرار نگیرند ، با این چند خط نمی‌خواهم بگویم و نمیگویم که مجاهدین بی‌ عیب غیر قابل انتقاد هستند،ولی‌ مسیر انتقادات را نیز بایستی در نظر گرفت و دشمن اصلی‌ را رژیم خونخوار ولایت فقیه است را نبایست فراموش کرد .
با تشکر کریم رحیمی ،رم، ایتالیا
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.