شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ -  ۴ اکتبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

یاری رسانی برای پیشگیری از تکرار «سربرنیتسا»
علی ناظر

علی ناظر

امروز آقای استراون استیونسون رئیس هئیت نمایندگی روابط با عراق پارلمان اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی در استراسبورگ به نکات شایان توجهی اشاره کرد. بنا به گزارشهای منتشر شده، ایشان در ایمیلی که به خانم کاترین اشتون ارسال کرده اند، هشدار داده اند که در صورت انتقال ندادن ساکنین اشرف به کشورهای اروپایی/آمریکای شمالی/استرالیا، احتمال تکرار جنایتی همردیف «سربرنیتسا» بعید نخواهد بود.

 

از سوی دیگر، بنا به بیانیه شورای ملی مقاومت - «اشغال اشرف- شماره ۱۰۱» که امروز منتشر شد، رژیم اسلامی «انتقال مجاهدان به کشورهای ثالث را تحت عنوان «حمایت کشورهای غربی از گروههای تروریستی» قویاً محکوم» کرده است.

 

پیش از این نوشته بودم که تا مشخص نشدن موضع دقیق و روشن مجاهدین در قبال این «امکان» - خروج آنها از عراق، «دیگر دخالت در اشرف موضوعیت ندارد». چرا که ساکنین اشرف تنها کسانی هستند که باید در این زمینه بسیار خطیر تصمیم بگیرند، اما اگر مجاهدین می خواهند از عراق خارج شوند،  ولی مالکی کارشکنی می کند، ایرانیان آزادیخواه می توانند خارج از تعلقات سیاسی، عقیدتی و اختلافات سیاسی با مجاهدین، در یک اقدام هماهنگ در راستای عملی شدن این خواست مجاهدین از جوانب مختلف، به یاری آنها بشتابند.

 

باید سخنان و هشدار استیونسون را جدی بگیریم. ایشان، پیش از این، در یک گفتگوی 5 ساعته با خانم رجوی موقعیت حساس ساکنین اشرف را ترسیم کرده است. امروز هم هشدار می دهد که «رژیم ایران که خواهان نابودی اشرف و ساکنان آن برای منحرف کردن اذهان از انبوه  بحرانهای درونی و بیرونیش است». او مصر است که این کشتار «قریب الوقوع است».

 

بنا به این کنفرانس مطبوعاتی و اخبار حاشیه ای «تعطیل شدن اردوگاه اشرف اکنون با توجه به خواسته دولت عراق، اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.»

 

شرایط این «تعطیلی»، «انتقال به کشور ثالث» و نحوهء پیشگیری از تکرار «سربرنیتسا» را تنها ساکنین اشرف، با توجه به موقعیت شان در صحنه، می توانند تعیین کنند. اگر آنها خواهان انتقال هستند، جهان باید از این خواست مطلع شود تا دشمن نتواند جای ظالم و مظلوم را عوض کند. 

بدون شک، پروسه انتقال به کشور ثالث باید بلا استثنا شامل تمام ساکنین اشرف بشود، و در اولین گام کلیه مجروحین و بیماران ساکن در اشرف باید منتقل شوند.

 

علی ناظر

20 اردیبهشت 1390

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.