شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تناقض در پیام
علی ناظر

علی ناظر

در مراسم گرامیداشت جانباختگان 19 فروردین 90، خانم رجوی و برخی از اعضای شورای ملی مقاومت از جمله آقای هزارخانی سخنانی ایراد کرده اند.

خانم مریم رجوی گفته اند:

«بااین‌همه، از روز اول در اشرف به جانشین نیروهای چندملیتی و نمایندگان دولت و سفارت آمریکا گفتند 2روز قبل از حمله هم به سازمان ملل و آمریکاییها گفتند؛ که ما اصراری در ماندن در عراق نداریم و همین الآن می‌تواند هواپیما بیاورد و همه ساکنان اشرف را به آمریکا که سلاحهایشان را گرفته و یا به اروپا بیاورند. هزینه هواپیما را هم خودمان می‌دهیم. اما تا همین الآن حتی یک بیمار را هم نتوانسته‌اند منتقل کند.

این را هم که قبلاً گفتیم و خود من اعلام کردم که قبل از هرکجا حاضریم و ترجیح می‌دهیم به وطن خودمان یعنی ایران برویم، به شرط امنیت و آزادی بیان و فعالیت سیاسی و تضمین آن از جانب شورای امنیت و ارگانها بین‌المللی و قبول و اعلام این امر از جانب ولی‌فقیه ارتجاع با اسم و امضای خودش.»

آقای منوچهر هزارخانی پیام داده اند:

«اشرفی ها تا به حال خودشان اصرار داشتند در شهری که با دستهای خودشان ساخته اند، بمانند. از این پس، اما، ولو به هر دلیل نخواهند، مجبورند آن جا بمانند و از شهرشان دفاع کنند، زیرا نوری مالکی و گله مزدورانش، به نیابت از جانب خامنه ای آنها را در همان جا به جنگ طلبیده اند. این همان موقعیت تازه یی است که جنایت اخیر مالکی و مزدورانش ایجاد کرده و به ضرورت یک بعد عراقی به مبارزه اشرفیها می دهد. تفصیلش باشد برای بعد.»

 
آنچه در این دو پیام دیده می شود تناقض در موضع است.

اگر بقول آقای هزارخانی دیگر « مجبورند آن جا بمانند و از شهرشان دفاع کنند»، صحبت خانم رجوی که « همین الآن می‌تواند هواپیما بیاورد و همه ساکنان اشرف را به آمریکا که سلاحهایشان را گرفته و یا به اروپا بیاورند.» یک پُز سیاسی خواهد بود. اگر سخن خانم رجوی محتوایی است، و اراده ای در عملی کردن این پیام است، صحبت آقای هزارخانی روند به سرانجام رساندن آنچه مریم رجوی می گوید را مخدوش می کند.

در این لحظات تار و پرتلاطم، لازم است که کلیه عناصر تصمیم گیرنده و مطرح، یک  موضع هماهنگ مشخص و شفاف بگیرند.

 

علی ناظر

23 فروردین 1390

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 18 Apr 2011]  [ارسال‌کننده: محمود]  [  ]  
مشکل در اینجاست که رهبری مجاهدین سیاست روشنی در این رابطه ارائه نمیدهد و تمام صحبت ها سیاسی است تا اینکه واقعیات را با مردم در میان بگذارند   

[تاریخ ارسال: 16 Apr 2011]  [ارسال‌کننده: naseem]  [  ]  
متاسفانه این حس روشنفکری که طرح و تحلیل مسائل در زمانی که فقط باید رِژیم ملایان را نشانه بگیریم در این صفحات مطرح می شود من را به عنوان کسی که عزیزی را از دست داده کمی گران می آید. بگذارید رژیم ایران برای پیشبرد خطش بهانه های بیشتر پیدا نکند...مردم ایران شعار دادند ما همه با هم هستیم...بگذارید با هم باشیم...چون که :"نوری مالکی و گله مزدورانش، به نیابت از جانب خامنه ای آنها را در همان جا(اشرف) به جنگ طلبیده اند"
و ما باید همراهشان باشیم
  

[تاریخ ارسال: 14 Apr 2011]  [ارسال‌کننده: امیدوار/سوید یوتوبوری]  [ omidvari@hotmail.com ]  
با سلام و عرض ادب
سخن آقای هزارخوانی بیان و تاکید بر یک حق مسلم است .حق پناهندگی وادامه حضور مجاهدین طبق کنوانسیون ژنف می باشد که نه مالکی و نه عموسام به آن پایبند نیستند
موضع گیری خانم رجوی ارایه راه حلی است که هم عراق و هم اروپا و آمریکا را به چالش کشید و توپ را وارد دروازه آنها کرد
و طی 24 ساعت گذشته در رسانه های مختلف انعکاس گسترده داشت و روی همین موضع گیری سخن گوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری انگشت گذاشت
هیچ رسانه ای به سخن آقای هزارخوانی اشاره نکرد.
در ارتباط با سایت دیدگاه که راه و رسم و پیشه منصفانه ودر عین حال منتقدانه اش معروف خاص وعام است و نیازی به طعنه طنزآمیز و گستاخانه ندارد
از کوزه برون همان تراود که دروست
اما در مقابل ازآقایان کدیور و اردشیر امیر ارجمند و مجتبی واحدی هم که سخنگویان دو مبشر باز گشت به دوران طلایی امام هستند اانتظاری نیست.
اما به عرض خانم عبادی برسانم

در ارتباط با انواع و اقسام حقوق بشر
برای بسیاری من جمله مبلغان و ارباب جمعی جنبش معروف به سبز و سرکار محترم خانم شیرین عبادی حقوق بشر شامل همه نوع بشر نمیشود,همانطور که نسبت به اعدام جعفر کاظمی و محمد علی حاج آقایی و علی صارمی بدست دژخیمان ولایت ,اعتراضی نفرمودند ,در برابر قتل عام مجاهدین به دست مالکی هم هیچ اعتراضی ندارند,به این درایت میگویند تقیه. تقیه از نوع و مدل 2011 .
تقیه مدل قدیم سکوت در برابر حاکم ظالمی است که خطر حبس و قتل مومن را تهدید کند
اما مومن متقی وقتی در بلاد کفر است و آزادی بیان تضمین است خطر که ندارد هیچ جایزه هم میدهند. باز هم تقیه کردن میشود مدل من درآوردی 2011 که واویلا و وامصیبتا
حقوق بشر سایت دیدگاه و مدیر محترمش:
ایراد سایت دیدگاه اینست که مدیر محترم آن مومن مکتبی نیست که تقیه پیشه کند مثل مومنین سبز سیدی که شهروندان ساکن شهر اشرف رابه دلیل *نفاق ایشان>* و یا بدلیل مصالح و ملاحظاتی, یا مستحق مجازات میدانند و یامشمول اعلامیه خهانی حقوق بشر,عدالت و حقوق لازم الدفاع نمیدانند
مدیر محترم دیدگاه به دلیل بی اعتنایی به مقوله حقوق و حقوق بشر از نوعی که خانم عبادی در آن تخصص دارد,حتی مصلحت اندیشی ومنافع گذار مسالمت امیز به دمکراسی در ایران را رعایت نمیگند و نسنجیده و نپخته از حقوق بشر کسانی چون مجاهدین دفاع میکند و این خودش نوعی خشونت است و برای دیپلماسی نرم ولطیف وملایم و ظریف وبی خطر و بی ضرر برای گذارشیک وآبرومندانه و بی درد سر به دموکراسی که البته امری مستحب است,لاجرم واجب موکد است که از دفاع از کسانی چون مجاهدین بیدفاع که با مسلسل و تیربار مالکی زرقایی و شتیلایی شده اند پرهیز شود.وبجای محکوم کردن قتل غام آنها که شبهه ترویج خشونت داردتمام تلاش را باید گذاشت روی کارهایی مانند جلوگیری از تحریم اقتصادی رژیم توسط اروپا و آمریکا جون برای ملت؟ ضرر دارد ویا میتوان بجای موضع گیری در ارتباط با اشرف که یک موضوع کوچک و کم اهمیت است بروش خانم عبادی فراخوان به اعتراض علیه فجایع آمریکاییان در زندان ابو غریب و گوانتانامو داده شود تا ضربه ای هم به آمریکای جهان خوار وارد شود.
ا

  

[تاریخ ارسال: 13 Apr 2011]  [ارسال‌کننده:  احمد محمدی]  [  ]  
من نمی دانم چرا این نکته از نظر آقای ناظر افتاده است که خانم رجوی در پایان سخنان خود ضمن خواستهایی که مطرح کرده است مطلقا تقاضایی برای خروچ مجاهدین مطرح نشده است و آن مساله در وسط بیانات ایشان تنها برای سلب مسؤلیت در این ماجرا از خودشان است و آن چه آقای هزار خانی گفته است طبق معمول برای توجبه مواضع مجاهدین است. رهبری مجاهدین در ماجرای تیرماه سال 88 هم نشان داد که خواهان ترک اشرف نیست و پیام دیماه سال گذشته مسعود رجوی هم که تا آخرین نفر برای حق و حقوق خود خواهند ایستاد شاهد دیگری است که مجاهدین خیال ترک اشرف را ندارند. نتیجه آن البته چیزی جز فاجعه های بزرگتر نیست   

[تاریخ ارسال: 13 Apr 2011]  [ارسال‌کننده: farshid]  [ farshid_enteghami@yahoo.co.uk ]  
حرکات منطقی و مسوولانه مجاهدین و رهبری آنها از چشم مردم خردمند دور نخواهد ماند و مردم و انسان های خردمند به ان واکنش مثبت نشان خواهند داد. اکثر این ۳۴۰۰ نفر دارای پتانسیل بالا برای بسیج مردم در ایران و اروپا هستند. مردم میتوانند از تجربه مبارزاتی این افراد نهایت استفاده رو ببرن. الان فاز های اولیه مبارزه نیست که فقط پیشتاز در میدان باشد. الان مردم در میدان هستند. باید آنها را سازمان داد. وجود این نفرات بین مردم مبارزه را کیفآ ارتقا خواهد داد. مجاهدین میتوانند و باید خودشون رو باز سازی کنند. بگذریم که اعتمادی که مردم در دهه ۶۰ داشتند باز هم بهشون برگرده. اگر مجاهدین دستشون را واقعان اینبار به طرف مردم دراز کنند، مردم این دست رو بر نمیگردانند. به امید پیروزی بر استبداد.   

[تاریخ ارسال: 13 Apr 2011]  [ارسال‌کننده: م. روشن]  [  ]  
با کمال تاسف آقای هزارخانی به دلیل کهولت سن قدرت عکس العمل سریع و موضع گیری به موقع را از دست داده اند و کماکان حرف های گذشته را تکرار کرده اند و متاسفانه این بی حسی یا بی عملی ایشان را در قبال جان افراد بیگناه نشان میدهد . کافی بود به صحبت های خانم رجوی عنایت بیشتری مینمودند . صحبت اخیر خانم رجوی بیانگر چرخشی جدی در تابلوهای مجاهدین است. آنها که در گذشته روی این راه حل یعنی خروج از عراق خط کشیده بودند اینک از آن سخن به میان آورده اند . این بیانگر این است که در حال بررسی و پیگیری این راه حل میباشند و لازم است حال که مجاهدین خود در حال بررسی این امکان هستند به آنها یاری رسانیده شود
و به جاست که این موضوع از طرف تمامی آزادیخواهان و انسان دوستان جدی گرفته شود و تقاضای این سازمان برای اسکان اعضای خود در یک کشور امن از طریق سازمان های بین المللی مصرانه پیگیری شود تا الزامات عملی این انتقال فراهم شود.
  

[تاریخ ارسال: 13 Apr 2011]  [ارسال‌کننده: علیرضا تبریزی]  [  ]  
گزینه خروج از اشرف، یک کلید دارد، بنام اتحاد که بتوانیم با آن قفل صندوق لیست تروریستی را باز کنیم. بارها گفته شده است که بدلیل آنها در لیست تروریستی آمریکا هستند، کشورهای اروپایی و آمریکا از پذیرش آنها بعنوان پناهنده سیاسی خوداری میکنند! تا ما ایرانی ها نتوانیم یک پارچه متحد شویم، آمریکا خر مماشاتش را با ایران به هر شکل که بخواهد می راند، بنابراین راه حل اساسی این است که بتوانیم اول بهانه های تروریستی را از دست و پای مجاهدین باز کنیم. گیریم آمریکا یا کشورهای اروپایی تن به این درخواست بدهند که آنها را بپذیرند، اما آمریکا کماکان آنها در لیست خود باقی نگه دارد. که در این صورت باز هیچ تضمینی وجود ندارد که دوباره معاملات از قبیل توچال و پژو و یا ماشین های بنجل و دمده را با چاه های نفتی را با سران مجاهدین تاخت نزنند، کاری که 17 ژوئن 2003 انجام داده اند و هنوز هم همه پرونده را درش را تخته نکرده اند. حتما همه بخاطر دارید که مجاهدین قبل از مراجعت به عراق در فرانسه سکونت داشتند، چه شد؟ تازه همان موقع اگر حقوق بشر را به صرف دو قطبی بودن جهان، لای پنبه شرم حفظش می کردند،اما به یکی از دلایل عمده سودای نفت و گاز همه جهان چشمشان را روی هم گذاشتند، و آنها را از فرانسه اخراج کردند. اکنون که دیگر حقوق بشر را هم به پشیزی حساب نمی کنند، جایزه صلحش را هم به کسی می دهند که تا این ساعت هیچ موضعی از حمله به اشرف نگرفته است. بنابراین خیلی هم خوش خیال نباشیم، تا آنها از لیست تروریستی آمریکا بیرون نیایند، حقوق پناهندگی سیاسی نه فقط مجاهدین بلکه همه ما ضمانت اجرایی خواهد داشت. پس به نظر من کنار اعتراضات و محکوم کردن حملات مزدوران عراقی و رژیم بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم با تمام توان مان تلاش کنیم که آنها از لیست تروریستی آمریکا خارج شوند، که سه امتیاز ویژه دارد: نخست شرایط پناهندگی آنها بهتر میشود مضافا بر اینکه پرستیژ و اعتبار سیاسی آنها این بار بر خلاف گذشته زیر سئوال نیست، دوم گیریم که اصلا باز اگر نخواهند به از عراق خارج شوند، تسحیلات حفاظت آنها از طرف سازمان ملل یا یونامی برایشان فراهم می شود. سوم پروژه سرنگونی به جلو پرتاب می شود.   

[تاریخ ارسال: 13 Apr 2011]  [ارسال‌کننده: shayesteh]  [  ]  
من هم فکر میکنم منطقی ترین کار نجات بچه های مجاهدین خلق از آنجاست، آقای هزار خانی فقط احساس خودشان را در برابر این عمل جنایات کارانه و غیر انسانی بیان کرده اند .آنها سالها پیش باید از آنجا میامدند .مجاهدین از اهداف پلید رژیم کثیف برای نابودی آنها آگاه بودند و میدانستند برای پیش برد اهداف غیر انسانی خودشان دست به هر جنایتی خواهند زد ،و برای رسیدن به هدفهای کثیف شان حد و مرزی نمیشناسند .ماندن در آنجا اگر راهی انسانی برای خروج باشد ،فقط لجبازی کودکانه خواهد بود ،که مجاهدین از ان مبرا هستند و این را در زمان انتخابات یک بار دیگر اثبات کردند که به خاطر منافع خلق از از منافع خود به راحتی خواهند گذشت .
نابود و سرنگون باد رژیم پلید آخونده ،
زنده باد آزادی
  

[تاریخ ارسال: 13 Apr 2011]  [ارسال‌کننده: Hadi Shahab]  [  ]  
من هم به فکر میکنم که رهبری مجاهدین باید تمام تلاش خود را بر این بگذارد که این انسانهای شریف را هر چه زود از عراق خارج کند و به کشورهای اروپایی ببرد.

سرنگون باد نظام کثیف جمهوری اسلامی

هادی شهاب
  

[تاریخ ارسال: 13 Apr 2011]  [ارسال‌کننده: ali]  [ ali250@gmail.com ]  
به نظر من سخنان خانم رجوی بیان کننده نظر رسمی مجاهدین مستقر در اشرف است که بطور کتبی به دولت عراق و امریکا ۲ روز قبل از حمله اطلا ع داده شده است ولی صحبت آقای هزارخانی یک تحلیل و نظر است . سازمان ملل ، امریکا و اروپا می توانند در جواب نامه مجاهدین رسما موافقت خود را با انتقال آنها به آمریکا یا اروپا اعلام نمایند.
  

[تاریخ ارسال: 13 Apr 2011]  [ارسال‌کننده: farshid]  [ farshid_enteghami@yahoo.co.uk ]  
من فکر میکنم که مجاهدین به جد باید به انتقال نفرات فکر کنند. افکار عمومی الان این جنایات رو محکوم میکنه، ولی برای رهبری مجاهدین این مسولیت را قائل هست در وهله اول جان این بچه ها را نجات بدهند. اگر چنانچه مجاهدین رو این مساله عمیق فکر نکنند. ، دفعه بعد افکار عمومی مردم، به خصوص ایرانی ها، رهبری مجاهدین را سرزنش خواهد کرد. برای ما قابل فهم است که مفهوم خروج مجاهدین از اشرف از نظر استراتژیک چه هست. ولی به نظر میاد اگر مجاهدین الان نجومبند بهای سنگین تری را در آینده خواهند پرداخت. رهبری مجاهدین میتونه از این فرصت استفاده بکنه، و سیاست های متناسب با شرایط جدید را هر چه زود تر اتخاذ کند.   

[تاریخ ارسال: 13 Apr 2011]  [ارسال‌کننده: جمال فراهانی]  [  ]  
آقای ناظر گرامی با سلام
بر خلاف نظر شما من هيچ تناقضی در اين دو گفتار نميبينم.چرا که در ادامه نقل قولی که از خانم رجوی آورده ايد ،ايشان اضافه کرده اند که:«بنابراین ما هر راه حلی را جز زانو زدن و ندامت و تسلیم در برابر فاشیسم، پیشاپیش روی میز گذاشتیم. اما مالکی و خامنه ای دنبال راه حل نیستند بلکه دنبال سرکوب ودیکتاتوری و تسلیم هستند. اینجاست که مجاهدین میگویند : هیهات من الذله. و هرگز» . و آقای هزارخانی هم با اشاره به اينکه :«این بار اما، تکرار همان جنایت در مقیاسی به مراتب بزرگتر، با ساز و برگ کامل جنگی، نشان داد که جنایتکاران جدا قصد جنگ با اشرف را دارند و دیگر هیچ دری برای مسالمت و سازش باز نیست. ...». پس:«اشرفی ها تا به حال خودشان اصرار داشتند در شهری که با دستهای خودشان ساخته اند، بمانند. از این پس، اما، ولو به هر دلیل نخواهند، مجبورند آن جا بمانند و از شهرشان دفاع کنند، زیرا نوری مالکی و گله مزدورانش، به نیابت از جانب خامنه ای آنها را در همان جا به جنگ طلبیده اند...». پس در اينجا صحبت از شرايط جديدی است که دشمن قصد تحميلش را دارد و نه اينکه آنچنان که شما گفته ايد انتخاب دو موضع متفاوت.

پيروز باشيد.
  

[تاریخ ارسال: 12 Apr 2011]  [ارسال‌کننده: farba]  [  ]  
حتما مجاهدین فکر همه جوانب را کردهاند ولی بفرض بخواهند در عراق بمانند برای ۴ سال آینده مالکی آنجاست آمریکا منافعش هر وقت ایجاب کند عقب میکشد حالا هر چه بعد جامعه جهانی میخواهد بگوید مساله ای نیست و همنطور تا حالا کرده چه در زمان بوش چه رییس جمهور فعلی چه فایده دارد نوشدارو بعد از مرگ سهراب که حالا نمایندگان محکوم کنند حرکتی را یا نه، آنوقت که درست یک هفته قبل خانم رجوی اینهمه هشدار داد کسی عمل کرد کشورهای لروپائی و آمریکا میگذارند عمل انجام شود بعد محکوم کنند دیگر آسیه و نسترن و صبا و بهروز و بقیه برنمیگردند ایران هم انقدر خفقان است که خانواده اشرفیان مخفیانه عزا داری میکنند شاید شرایطی که مجاهدین منتظرش هستند ده سال دیگر طول بکشد اگر حمله دیگری اتفاق نیفتد و تعداد بیشتر این عزیزان کشته نشوند من از حرفهای آقای هزارخانی که مبارز قدیمی هستند تعجب کردم افرادی بدون سلاح در دست گرگان که بمانید و بجنگید آخر با چه اسلحه دارند غیر از تن شان . مهم اینکه الان همه ایرانیان فارغ از هر ایدهای از آنان پشتیبانی کردند ولی خدا نکرده اگر زمینه بعدی را فراهم شود و تعداد بیشتری کشته شوند و همینطور این جریان را ادامه دهند و در بهترین حالت جنگ فرسایشی برای مجاهدین میشودو اینهم قانون طبیعت است که زمان از شدت ضربه کم میکند و آیا ان موقع هم از مجاهدین همین حمایت میشود قمار بسیار سنگینی است من برای خانم رجوی احترام قائلم و امیدوارم ایشان آنچه را میگو ید به ان اعتقاد داشته باشدو نه فقط برای افکار عمومی البته مجاهدین خود بهتر میدانند و این فقط نظر من بعنوان یک هموطن دوستدار بود   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.