شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ -  ۴ اکتبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

قزلحصار و ضرورت تعیین گزارشگر ویژه

علی ناظر

بنا به گزارش های دریافتی و اخباری که در رسانه های مدافع حقوق بشر، بی بی سی، و جام جم منتشر شده است در پی قرار اجرای حکم اعدام ۱۰ تن از زندانیان در زندان قزل حصار و اعتراض هزاران تن از زندانیان به این موضوع، درگیری‌های خونین در این زندان به وقوع پیوست که منجر به کشته و زخمی شدن دست کم ۱۵۰ تن گردید.

سه شنبه شب، مورخ بیست و چهارم اسفندماه، زندانیان برخی بندهای زندان قزلحصار کرج، نظیر واحد ۲ و ۳ در راستای توقف اجرای حکم اعدام ۱۰ تن از هم بندیان خود، دست به اعتراض و اعتصابی گسترده زدند.

تاجایی که حدود سه هزار تن از زندانیان در راستای این خواسته و در اقدامی اعتراضی اقدام به شکستن درب بند‌ها نموده و به سر دادن شعار "اعدام باید متوقف شود"، پرداختند.

در پی این اعتراض، نیروهای امنیتی در ساعت ۹ شب، به بند زندانیان هجوم آورده و موجب درگیری‌های خونین شدند.
روابط عمومی سازمان زندان های ایران امروز چهارشنبه ۲۵ اسفند (۱۶ مارس) با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: "تعدادی از زندانیان شرور و قاچاقچیان مواد مخدر که حکم اعدام آنها صادر شده است، قصد داشتند در یکی از بخش های زندان قزلحصار با انجام خرابکاری در زندان مبادرت به فرار نمایند که با حضور مقتدرانه عوامل مسئول و همکاری سایر زندانیان... ناکام ماندند".

توجه عاجل شورای حقوق بشر ملل متحد را باید به این نکته معطوف داشت که سکوت شورا در برابر این کشتار دست رژیم را برای کشتار های سیاسی در آینده باز خواهد گذاشت.

با محکوم کردن این جنایت فاحش وحشیانه (هر چند بظاهر غیر سیاسی)، بر این باورم که می بایست از شوراي حقوق بشرملل متحد خواست تا با تعیین گزارشگر ویژه، و در اقدامی فوری و ضروری، موقعیت مجروحان و کشته شدگان را سریعا به اطلاع عموم برساند. باید به گزارشگر ویژه اجازه دسترسی کامل و بدون محدودیت به همه مکانها و افراد توسط مقامات رژیم ایران داده شود.
پس از این کشتار، که می تواند شروع کشتار های دیگری باشد، فراهم کردن امکانات لازم برای سهولت ارتباط  وکلا و خانواده ها با زندانیان سیاسی در قزلحصار و دیگر زندانهای سیاسی به امری ضروری و فوری تبدیل شده است.

علی ناظر

25 اسفند 1389

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.