شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ - ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

محمد نورى، خواننده سرشناس ایرانی درگذشت

رادیو فردا

محمد نورى، از خوانندگان پیشکسوت ایرانى که در یک سال گذشته بارها به دلیل بیماری خونی در بیمارستان بستری شده بود، شبانگاه روز شنبه و در سن هشتاد و یک سالگی به دلیل شدت گرفتن بیماری‌اش در بیمارستان جم تهران درگذشت.

به گزارش خبرگزارى مهر محمد نورى، خواننده پیشکسوت ایرانى، که از حدود یک سال پیش بر اثر ابتلا به بیمارى خونى تحت درمان قرار گرفته بود، شامگاه روز شنبه در بیمارستان جم تهران درگذشته است.

آقاى نورى در اول دى ماه سال ۱۳۰۸ در تهران به دنیا آمد و در سال ۱۳۲۹ دیپلم تئاتر را از هنرستان تئاتر دریافت کرد و یک سال بعد نیز دیپلم دبیرستان دارایى را گرفت.

وی به مدت سه سال در هنرستان تئاتر آواز ایرانى را از استاد اسماعیل مهرتاش فراگرفته بود.

پس از آن در سال ۱۳۳۵ گواهینامه «بازیگرى و مبانى تئاتر» را از دانشکده علوم اجتماعى دانشگاه تهران اخذ کرد و در سال ۱۳۴۳ موفق به دریافت گواهینامه زبان‌هاى خارجى از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۵۰ فارغ التحصیل رشته ادبیات انگلیسى از همان دانشکده شد. 

قطعه جان مریم با اجرای محمد نوری

محمد نورى در کنار تحصیلات دانشگاهى به فراگیرى تئورى موسیقى، سلفژ و نوازندگى پیانو نزد استادان هنرستان عالى موسیقى، مانند سیروس شهردار، فریدون فرزانه و مصطفى پورتراب پرداخت.

خواننده «جان مریم»، آواز کلاسیک را نیز نزد ئولین باغچه بان و فاخره صبا آموخته بود و در آوازخوانى از استادانى چون حسین اصلانى و ناصر حسینى تاثیر پذیرفته بود.

این خواننده سرشناس ایرانى در دهه چهل خورشیدى نام خود را به عنوان یکى از برجسته‌ترین خوانندگان آواز کلاسیک مطرح ساخته بود.

محمد نورى در بیش از ۵۰ سال فعالیت هنرى خود بیش از ۳۰۰ اثر موسیقى از خود بر جاى گذاشته است. وى علاوه بر فعالیت در موسیقى چند کتاب نیز ترجمه کرده است که معروف‌ترین آن رمان «درخت شیطان»، نوشته ایرزى کازنیسکى است.

محمد نورى پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ حدود ۱۰ آلبوم موسیقى منتشر کرده است و در مهر ماه سال ۱۳۷۸ موفق به دریافت جایزه خورشید طلایى براى پنجاه سال صداى ماندگار و متفاوت شد.

از جمله ترانه‌هاى ماندگار محمد نورى مى‌توان به «جان مریم»، «شالیزار»،«واسونک»، «جمعه بازار»،«کوچ»، «سفرهای دور» و «اى وطن» اشاره کرد.

بر اساس گزارش‌هاى منتشر شده در خبرگزارى‌هاى ایرانى و برخى سایت‌هاى اینترنتى، محمد نورى از حدود یک سال پیش به علت بیمارى نارسایى خون و بیمارى استخوان بارها در بیمارستان و در بخش مراقبت‌هاى ویژه بسترى شده بود.


 

منبع: رادیو فردا، 10 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.