شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نامه سرگشاده به هیلاری کلینتون
علی ناظر

علی ناظر

به پیشنهاد چند تن از دوستان نامه به هیلاری کلینتون تنظیم شده است.

یکسال پیش، پس از حمله اوباشان به ساکنین اشرف، سایت دیدگاه با فراخوانی در حمایت از حقوق انسانی آنها، فعالیت دوباره خود را آغاز کرد. قرار نبود این فعالیت یک سال طول بکشد. آنچه در اشرف رخ داد با پایان گرفتن اعتصاب 70 روزه گروگانها تا حدودی به نقطه تعادل رسید.

امروز، هنوز پس از یک سال فعالیت مستمر و پیگیرانه هواداران مجاهدین، موقعیت ساکنین اشرف مشخص نیست. آمریکا در حال باز تعریف استراتژی خود در عراق، و سپردن کنترل کامل اشرف به نیروهای عراقی است. آینده نامشخصی در پیش است. چند روز پیش، دادگاه استیناف واشنگتن طی حکمی دریچه ای را برای وزارتخارجه آمریکا باز گذاشته تا اگر صلاح بداند نام مجاهدین را از لیست تروریستی حذف کند. سوالی که پیش روی دیدگاه قرار دارد این است که آیا نامه ی زیر می تواند تأثیرگذار باشد؟ به نظر من، کشوری که به قوانین بین المللی احترام نمی گذارد و اجازه می دهد فاجعه ای همچون حمله به اشرف پیش چشمانش رخ دهد، بی شک به حذف نام مجاهدین هم از زاویه قانون و حقوق انسانی نگاه نخواهد کرد.

 

دوستان بر این باور هستند که همین کارهای بظاهر ناچیز و قطره ای می تواند (در همین حد) به مجاهدین کمک کند تا اسم خود را از این لیست کذایی خارج کنند. به باور این دوستان ما باید پایبند به اصول خودمان باشیم. اگر فکر می کنیم که مجاهدین تروریست نیستند باید با اتکاء به همین باور، این ادعا را به طرق مختلف مطرح بکنیم، حتی اگر مخاطبمان کلینتون باشد، و به لحاظ سیاسی و ایدئولوژیک با مجاهدین و روش آنها فاصله داشته باشیم. ما به انسانیت و دفاع از حقوق انسانی باورمندیم.

با اجازه می خواهم به یک نکته اشاره کنم. نامه ای که سرگشاده نباشد، از طریق کانالهای ذینفوذ به مقامات ذیصلاح «خصوصی» ارسال می شود. در نامه سرگشاده چون «عنصر اجتماعی» علنا به قضاوت فراخوانده شده، مراوده و معامله امکان پذیر نیست. در نامه سرگشاده، هدف نشانه گرفتن انگشت اتهام به سوی نفر مخاطب، بیان موارد اتهام، و ارائه راهکار است.
بی شک، حقوقدانان و سیاستبازان آمریکایی و اروپایی کلیددار این مشکل هستند، و مجاهدین به اندازه کافی و لازم حقوقدان و لابی در اختیار دارند که بتوانند مشکل خود را از بالا حل کنند. اما نقش آفرینی «عنصر اجتماعی» در دفاع از حقوق خود بر تمام این توانمندیها اولویت دارد. «عنصر اجتماعی» با مداخله گری از زد و بندها و معامله های پشت پرده پیشگیری می کند.
به نظر من، باید از پاسیو شدن «عنصر اجتماعی» پیشگیری کرد و در حد توان نگذاشت که «عنصر اجتماعی» به خلقی نومید که می توان برایش از «بالا» تصمیم گرفت تبدیل شود.

این نامه به مدت کوتاهی روی سایت باقی خواهد ماند.
 

 علی ناظر

23 ژوئیه 2010

 chaporast@ymail.com

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.