شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

هواداران طلبکار

علی ناظر

نمی دانم که مسابقات فوتبال را دنبال می کنید، یا آنقدر سرتان به سرنگونی نظام جهل و جنایت مشغول است که وقت برای این کار ها ندارید.

انگلستان که قرار بود در صدر گروه خود قرار بگیرد، در مسابقه اول با آمریکا بخاطر اشتباه لُپی گُلگیر، با نتیجه مساوی 1-1 به مصاف الجزایر رفت، و در آنجا هم با نتیجه صفر – صفر آماده شد که امروز به مصاف اسلونی برود.

پس از خرابکاری گُلگیر در مسابقه اول، خبرنگاران ورزشی (در انگلستان) و هواداران شروع کردند به غُر زدن به جان رهبر که انتخاب گُل گیر و برنامه ریزی او باعث شده که تیم ضعیفی مثل آمریکا بتواند شانس آنها را برای وارد شدن به مرحلهء بعدی پایین بیاورد. خوش طینت ها و خوش خیالها، به این دست از غُرّو ها نوید و دلداری می دادند که بالاخره مساوی بهتر از باخت است و حتما در برابر تیم خیلی ضعیف الجزایر با زدن گل های فراوان، شانس از دست داده را جبران خواهند کرد. خوش خیالها با دهانی باز و چشمانی پر از اشک شاهد نتیجه مساوی با الجزایر بودند. کسی نبود که یقه مدیر صحنه را نگیرد و نگوید آخر این چه تیمی و استراتژی فَکسَنی است که باید کارمان بجایی برسد که با الجزایر که گذشته و حال و آینده اش معلوم است، همطراز بشویم؟ ما «رونی» داریم، ما «جرالد» داریم، اینهمه یل، اینهمه پیشتاز، آیا عاقبت تیم باید به این که هست کشیده شود؟ عده ای صدایشان در برابر دوربین ها در آمده بود که بعد از اینهمه بها دادن و خرج کردن و از راه دور آمدن و همه چیز را به جان خریدن، آیا نتیجه باید این باشد؟ چهار سال وقت داشتی که خودت را آماده کنی، چه کردی؟ توی این مدت چه می کردی؟ یکی به شوخی پاسخ می داد که در این مدت شکست نخورده است. هنوز هست. هنوز مطرح است، هنوز امید به بردن وجود دارد.  اما جمعیت حاضر در استادیوم، صدایشان با این شوخی ها قطع نمی شد، و شروع کردند به هو کردن بازیکنانان و مدیر در صحنه. کار به همینجا ختم نشد. بحران به داخل کشیده شد، و علائم ریزش هویدا شد. کاپیتان تیم انگلیس، جان تری، در یک مصاحبه مطبوعاتی از نارضایتی بازیکنان صحبت کرد، فدارسیون فوتبال، غیر رسمی اعلام کرد که اگر انگلیس در بازی بعدی (امروز با اسلونی) ببازد، باید از مدیریت استعفا دهد. هوادارانی که تا دیروز پرچم انگلیس را روی صورتشان نقاشی می کردند و آینده را از آن خود می دیدند، به یکباره حرفهای جان تری ریزشی را پیراهن عثمان کرده و خواهان استعفا شدند.

مدیر صحنه، که تیم را به اینجا (مسابقات جهانی فوتبال) رسانده بود، بیخیال اینهمه غر، پایش را در یک کفش کرده و می گفت که حرف آخر را او می زند و این اوست که تصمیم می گیرد چه کسی بازی کند و چه کسی نکند.

همه، از بازیکن، مدیر صحنه تا برسیم به هواداران، در عرض یک هفته اخیر در هیجانی وصف ناپذیر به تحلیل و فحش و ناسزا گذراندند.

امروز بازی با نتیجه یک – صفر به نفع انگلیس پایان یافت و انگلیس به دور بعدی راه یافت. راست و حسینی، انگلیس هم بد بازی نکرد. یک تحلیل گر ورزشی می گفت که دلیل بازی خوب امروز همان غُر های هواداران است. اگر آنها در مقابل خط غلط و انتخاب راه و بازیکن اشتباه، ساکت می نشستند، امروز باید شاهد جمع شدن چمدانها می بودیم. تحلیلگر دیگری با تعجب می پرسید، من انتقاد هواداران غرغرو را اصلا نمی فهمم. یعنی چه که اینهمه بها داده ایم؟ مگر کسی شما را دعوت کرده بود که بیایید. خودتان خواستید، خودتان فکر می کردید که از این تیم بخاری بلند می شود و برایش هورا می کشیدید. شعار های چند هفته و ماه پیش یادتان رفته؟ اگر این مدیر صحنه خوب نیست، همان موقع سوت می زدید و هو می کردید. حالا که هوا کمی ابری شده یکمرتبه اعاده حیثیت و خسارت می کنید؟ یکی از بازیکنان، که از هو کردن هواداران سخت برآشفته شده بود در همان پایان بازی با الجزایر گفت : چقدر غم انگیز است که هواداران خودمان مارا هو می کنند. تحلیلگر دیگری می گفت که انتقادات علنی جان تری غلط بود، انتقادات باید پشت پرده باشد. انتقادات در این برهه از زمان که تیم می خواهد وارد آخرین مرحله مصاف خود بشود نتیجه ای به جز دلسرد کردن بازیکنان نخواهد داشت. صبر کنید و اگر کار بجایی نکشید انتقاد کنید. تماشگری به مجری برنامه تلویزیون ای میل فرستاد که انتقاد در آن روز که تیم حذف شده باشد به چه درد می خورد؟ امروز است که باید گفت، فردا دیر است.

به راستی، هوادار غرغرو و طلبکار بهتر است یا ذوب شده در ولایت فدراسیون فوتبال؟ آیا باید یقه مدعیان را گرفت و رها نکرد، یا اینکه به آنها برای همانقدر دستاوردی که داشته اند آفرین گفت؟ شاید باید صبر کرد و دید که انگلیس در دور یک حذفی چه خواهد کرد. شاید برای انتقاد از مدیر صحنه، اول باید استراتژی فوتبال و کانون آنرا درست شناخت، و هواداران باید فقط به اندازه گلیم خودشان و تا به همان اندازه که فوتبال بلد هستند نظر بدهند. شاید هم باید به این حضرات که نام و نشان خود را از همین هواداران دارند گفت که اگر گل نزنید آش همین و کاسه همین خواهد بود. تا زمانی می توانید از حمایت هواداران برخوردار باشید که گل می زنید. گل نزنید هو می شوید.

علی ناظر

2 تیر 1389

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 25 Jun 2010]  [ارسال‌کننده: همیشه مبارز]  [  ]  
سثوال ساده ای از اقای ناظر دارم. اگر این رهبران باشند که هواداران را موجب اذیت و ازار قرار می دهند چه باید کرد؟ چرا همیشه باید از پایین به توده ها و بالمعال به رهبران نگاه کرد. برای یکبار هم شده باید چشم در چشم رهبران انداخت و گفت شما رهبر و من هوادار اما اذیت و ازار برای چه؟ چرا نمی توانیم با هم متخد شویم و رژیم را یک بار هم که شده سرنگون کنیم تا رهبران ازاد شوند.
پاینده باد
  

[تاریخ ارسال: 24 Jun 2010]  [ارسال‌کننده: بهنام]  [  ]  
من فکر میکنم اشکال به هواداران تیم انگلیس بر میگردد که قدر رهبر تیم و مسئول (...) فدراسیون فوتبال را ندانستند... (...)
اصلاً میدونی چیه: تقصیر این هواداران و خانواده‌های اونها هستند که پاشدند اومدن به افریقای جنوبی، (...)
تمام اینها (...) به خرج MI6 به افریقای جنوبی آمده‌اند. (...) به شما چه که اینقدر (...) ایراد می گیرید (...) اصلاً شما چرا اینقدر فکر میکنید؟ (...)
  

[تاریخ ارسال: 24 Jun 2010]  [ارسال‌کننده: صومعه سرایی]  [  ]  
البته که در تیم انگلیس،هر کس ،گیج ،برای خودش بازی میکرد و چیزی که دیده نمی شد،انسجام و پی گیری رهنمود های یک مربی جدی و سازمانده برای پیش بردن یک کار جمعی و سازمانیافته بود که بدون شک این باری به هر جهت بازی کردن را باید در ضعف مربی و دستگاه رهبری تیم و تک تک بازیکنان دید.هو کردن هم حق هوادارن بوده و باید که چرت کل دستگاه تیم ملی انگیس را پاره کنند.فوتبال ورزش جمعی است و باید که علمی ،سازمانیافته،جدی و با برنامه و با مایه گذاری تمام همه افراد به پیش برود.هواداران هم بازیکن دوازدهم تیم هستند.   

[تاریخ ارسال: 24 Jun 2010]  [ارسال‌کننده: koorosh]  [  ]  
با سلام به آقای ناظر من منظور شما را میفهمم که دارین به مجاهدین و هوادارانشان میزنید والی تا اشخاصی مثل شماها وجود دارد که فقط حرف میزنند و مبارزه فقط از پشت کامپوتر و یک سایت است من اگر رهبرم ۱۰۰۰ باره دیگه هم اشتبا کند من با ان هستم آقای ناظر بهتره کامی فکر کنید که در این ۳۰ سال خودتان چه کردید   

[تاریخ ارسال: 24 Jun 2010]  [ارسال‌کننده: -]  [  ]  
در هر مصافی (در میدان فوتبال باشد، یا صحنه مبارزه) بدون تاظرین آگاه و علاقمند (نه صرفا تماشاچیان و هواداران هورا کش و های و هوی کن) ــ هیچ داورو مربی ای (و رهبری) نمی تواند گل کند، حتی اگر بازیگران ماهری در وسط میدان داشته باشد !

ناظرین آگاه، با غر و لندهای خود بزرگترین هدیه را به رهبران و مربیان ازخود راضی میدهند ، چون به جای اینکه انتقادات را پشت پرده ببرند و قایم کنند، مانند خروس بی محل ! آنچه را نباید گفت، فریاد می زنند.

افسوس به جای آنکه مربیان و رهبران، دلیل هو شدن خودشان را در عملکرد خودشان ببینند، برای هوکنندگان دلسوز پاپوش می دوزند و دوخته اند !
  

[تاریخ ارسال: 24 Jun 2010]  [ارسال‌کننده: mahmoud.kh]  [  ]  
(...) بهتر است که هواداران رهبران را هو کنند زمانی که خرابکاری میکنند. ولی ظاهرا این در صحنه سیاسی ایران بویژه مثلا گروه اپوزیسیون ایرانی ابدا وا صلا مطرح نیست .

بعضی از گروهها ، رهبرانی که سیاستهایشان حد اقل طی سی ساله گذشته در مقا بل رژیم موفقیت نداشته است همچنان به توجیه کاری و سفید سازی سیاستهای نا موفق خود مشغولند و هواداران شکایتی که ندارند هیچ بعضا هنوز برای رهبران "مقدس " همچنان جانسوزی میکنند و البته مشخص است که این هواداران جانسوز در مقابل این چند خط هم باز جانسوزی خود را شروع کنند
  

[تاریخ ارسال: 24 Jun 2010]  [ارسال‌کننده: فرجاد]  [  ]  
وای به روزی که هوادار جذب ولایت رهبری باشد . دیگر خطرناک میشود .
این میتواند ولایت فقیه باشد ویا «ولایت رهبر ایدئولوژیک» !

هردو در مقابل تیم مخالف خود، چون جذب در رهبری خود شده است به سختی دیگر میتوان بااو روبرو شد و جز کتک خوری به شکلهای مختلف چار ه ای نداری که هوادار متعصب را با همان حال وروزش رها کنی وجان خود را بدر ببری
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.