شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ -  ۴ اکتبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

چادر

علی ناظر

بيا گويم برايت داستاني / كه تا تاثير چادر را بداني

ایرج میرزا

 

یک روز پس از اینکه احمد جنتی به احمدی نژاد پیرامون «دخالت در وظایف و اختیارات مسئولین مختلف نظام» هشدار می دهد، احمدی نژاد در گفتگوی تلویزیونی 24 خرداد، پا را از گلیم خودش درازتر کرده و پیرامون برخورد با «بدحجابی» می گوید «دولت اين‌گونه برخوردها را قبول ندارد»  [...] «برخورد با دو تار موى زنان و جريمه نقدى آنان در خيابان توسط مأموران نيروى انتظامى هيچ ربطى به دولت ندارد»، [...] «دولت واقعاً در اين مسايل هيچ دخالتى ندارد و حتى مواردى از اين دست را كه از زن و مردى در خيابان سؤال شود چه نسبتى با هم دارند، توهين مى داند». گویی نصایح حاکمانه جنتی تأثیری نداشته و امر به حضرت مشتبه شده و می خواهد یکشبه رتبه گرفته و ولی فقیه بشود.

روز بعد (امروز 25 خرداد)، خبرگزاری «بیطرف» فارس برای رفع هرگونه شبهه ای، و در راستای شیرفهم کردن (خر فهم کردن؟) احمدی نژاد یادآوری می کند که رهبر فرزانه حدود 19 سال پیش در 4 دي 1370 در باره «عفاف زنان» موضع خود را روشن بیان فرموده بودند، و تخلف «مسئولین» از آن (ساز دیگر زدن) عاقبت خوبی نخواهد داشت. «چادر بهترين نوع حجاب است؛ يك نشانه‏ي ملي ماست؛ هيچ اشكالي هم ندارد؛ هيچ منافاتي با هيچ نوع تحركي هم در زن ندارد.» (سخنان ارتجاعی ولی فقیه به این چند جمله ختم نمی شود. خامنه ای در این سخنرانی، به «زن» به بدترین شکل ممکن توهین می کند).

اما قائله به گوشزد فارس ختم نمی شود. حجت الاسلام حسین ابراهیمی – نماینده از بیرجند و عضو جامعه روحانیت مبارز، با اشاره به دو دوزه بازی احمدی نژاد می پرسد «نمي دانم چرا اظهارات رسانه‌اي رئيس‌جمهور با عملكردش متفاوت است»، و احمدی نژاد را به سلامت معنوی دعوت می کند «چنانچه زنان و مردان به گونه‌اي در جامعه ظاهر شوند كه حيثيت اجتماعي جامعه زير سوال رود، ارزش‌هاي اجتماعي خدشه‌دار شوند و حجاب و عفاف مورد بي‌توجهي قرار بگيرد؛ پس از مدتي فساد جامعه را فرا گرفته و جامعه به تباهي كشيده مي‌شود. از اين رو همانطور كه دولت موظف به ارائه خدمات بهداشتي و درماني به مردم است، موظف به حفظ سلامت معنوي جامعه نيز هست». رئيس مجمع نمايندگان روحاني مجلس – حجت الاسلام رهبر یک گام فراتر گذاشته و احمدی نژاد را به ترویج فساد متهم می کند «سخنان رئيس‌جمهور پيرامون "حجاب و عفاف " چراغ سبزي براي جريانات فاسد بود»؛ و محمد جعفر منتظری - رئيس ديوان عدالت اداري شدیدا با احمدی نژاد برخورد کرده و خطاب به مسئولین امر يادآور می شود «همين امروز صبح خانمي را ديدم كه پشت فرمان نشسته و روسري‌اش را انداخته بود، چه كسي مسئول اين وضعيت است»؟ محمد نبی حبیبی – دبیرکل مؤتلفه با متهم کردن احمدی نژاد به کم کاری، و تأکید بر اینکه برخوردهای حاضر با بد حجابی «متدینین را راضی نمی‌کند» از رئیس جمهور گلایه  کرده و از او می خواهد تا «در خصوص عدم اجرای مصوبه عفاف و حجاب» پاسخگو باشد. اسفندیار رحیم مشایی مشاور احمدی نژاد که با این قبیل هجمه ها آشناست، در دفاع از احمدی نژاد به معممین منتقد یاد آور می شود که جنس کار فرهنگی در حیطه تخصص آخوندها نیست، و راهکار اصولگرایان منتقد نتیجه معکوس خواهد داشت «اينكه با انتشار عكس و ماشين افراد مي‌خواهند برخورد با مزاحمين نواميس مردم را نشان دهند خود اشاعه فساد است و بايد به نحوي عمل كنيم كه اين اتفاق نيفتد چراكه اشاعه فساد اعتبار جامعه را زير سوال مي‌برد و چون جنس اين كار فرهنگي است مجري آن بايد آشنا و مشرف به كار فرهنگي باشد وگرنه نتيجه معكوس خواهيم گرفت». علیرضا افشار، معاون وزارت کشور، با دستپاچگی و بدون اینکه بفهمد چه می گوید و اصولا وارد چه بازی ای شده است، درگیری بین اجزاء جناح غالب را مورد تأیید قرار می دهد «اختلاف راجع به حل مساله بدحجابي شکلي است نه محتوايي». اما مکارم شیرازی کار فرهنگی را در «نهی از منکر و امر به معروف» دیده، و با انتقاد شدید از احمدی نژاد مشکل را محتوایی و در «قرائت» اشتباه از اسلام ارزیابی می کند «ما نباید از مسائل فرهنگی از جمله عفاف و حجاب غافل شویم؛ زيرا حجاب سمبل اسلام است.  [...] مساله طرح عفاف و حجاب چرا در محاق مانده است؟ باید عوامل آن را تجزیه و تحلیل کنید» وی احمدی نژاد را زیر سوال برده و می پرسد «چه افکاری است که مانع اجرای این دو شده است؟» - ساده اینکه، قضیه بیخ پیدا کرده، و همین روزهاست که احمدی نژاد مجبور به دیدار مراجع تقلید در قم بشود.

شایان توجه اینکه، این انتقادهای نمایشی از احمدی نژاد در زمانی است که «نبی اله حيدری، رئیس پليس فرودگاه جمهوری اسلامی می گويد در ماه های اخير، از خروج ۷۱ زن از کشور به دليل «پوشش نامناسب» جلوگيری شده است. [...] بيش از ۳۳ هزار مسافر، اعم از زن و مرد،  پس از تعويض لباس اجازه يافتند پرواز کنند. [...] بيش از ۸۷ هزار تن از مسافران زن تذکر گرفتند و از بيش از سه هزار تن از مسافران زن هم که «بدحجاب» بودند، تعهد گرفته شده است.»

 

واقعیت این است که مواضع بغایت ارتجاعی خامنه ای اجازه نمی دهد تا احمدی نژاد با اینگونه اداهای «دفاع از حقوق فردی و اجتماعی» بتواند جنایات خود و نظام را از اذهان بزداید.

«اگر واقعاً بناي تحرك و كار اجتماعي و كار سياسي و كار فكري باشد، لباس رسمي زن مي‏تواند چادر باشد [...] از چادر كه فرار مي‏كنند، به آن حجاب واقعي بدون چادر هم رو نمي‏آورند» (خامنه ای 4 دی 1370)

 

علی ناظر

25 خرداد 1389

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 16 Jun 2010]  [ارسال‌کننده: علیرضا تبریزی]  [  ]  
حجاب در جمهوری اسلامی همان اندازه بار سیاسی دارد که اصل ولایت فقیه دارد، حجاب در جمهوری اسلامی وسیله سرکوب است و با همین تاکتیک توانسته تاکنون به حیات ننگین اش ادامه دهد. از آنجائیکه انتخاب در پوشش یک عمل دمکراتیک است، بنابراین رژیمی که از اصل دمکراسی بدور است؛ مخصوصا وقتی نوعش هم اسلامی است، مسلما از هر چه کوتاه بیاید؛ از حجاب اجباری کوتاه نخواهد آمد، در دوران دودوزه بازی آخوند شیاد خاتمی؛ شکل حجاب رنگی شد؛ یعنی باز نمی توانستند کاملا کشف حجاب کنند، اگر می کردند، دیگر جلوی مردم نمی توانستند بگیرند. نگاهی به فیلم های دوران اصلاحات قلابی بیاندازید؛ مثلا فیلم " علی سنتوری " فیلم منهای حجاب های اجق وجق، اگر چناچه همان روسری های رنگی و اجق وجق را از سرشان بر میداشتند، فیلم می توانست در شکل ملایمتری مانند قبل از انقلاب باشد، متعاقبا خیلی محدودیت های دیگر هم خود به خود بر طرف میشد، دست دادن دختر و پسر، در آغوش گرفتن، رل مادر و پسر، پدر و دختر و چیزهای دیگر، اما از آنجائیکه حجاب در جمهوری اسلامی نقش ابزار سرکوب و تحقیر زنان را دارد، بنابراین به هیچ وجه از آن کوتاه نمی آیند، هنرپیشه زن لچکی ولو کوتاه و رنگی به عنوان سمبل حجاب در جمهوری اسلامی باید بر سر داشته باشد، تازه با همان لچک هم زنان در کوچه و بازار از دست لمپن های بسیجی در امان نمی باشند. و چه بجا بود که مجاهدین در زمان خمینی با اینکه خود حجاب دارند؛ اما متکی بر اصل دمکراسی انتخاب پوشش و حجاب، درست در زمانی که به لحاظ سیاسی ریسک زیادی هم برایشان داشت که خمینی در " ماه " تار و مارشان کند؛مسئولانه ترین موضع سیاسی را در مورد حجاب گرفتند. چیزیکه نشان میدهد که مجاهدین هیچ وقت از مواضع اپورتونیستی برای دلخوش کردن خمینی به تائید و تأکید حجاب اجباری نپرداختند، کاریکه هم به صرف ایدئولوژی اسلامی اشان و هم برای کسب امتیازهای سیاسی میتوانستند انجام دهند. تازه آنرا رد که کردند هیچ، تازه میلیشای مجاهدین در مقام دفاع از حقوق زنان، برای حفاظت از زنان معترض حجاب اجباری، گارد حفاظتی تشکیل دادند.   

[تاریخ ارسال: 15 Jun 2010]  [ارسال‌کننده: سیامک دهقانی]  [  ]  
طبیعتا! ایندفعه دیگر این احمدی نژاد و آخوندهای قد و نیم قد چه نقشه ای برای مردم کشیده اند تا ذهن بخشی از آنان را در رابطه با تار موی زنان و دختران و چادر و روسری و مقنعه, مشغول کنند.
این لعنتی ها, بمانند خمینی گور به گور شده؛مظهر دوز و کلک و حقه بازی و فریب کاریند و درس فیلم کردن بعضی ها و قال گذاشتن عده ای دیگر را از مکتب آن امام تیز دندان و خون آشام یاد گرفته اند. وگرنه؛زنان تحت ستم ایران بطور روزمره، ضمن تحمل حجاب اجباری و پوشش زشت اسلامی؛ باید تحقیر و سرکوب بچه لمپن های بسیج و سپاه را هم بچشند.
ولی سردمداران جمهوری اسلامی؛از جمله جناح خامنه ای ـ احمدی نژاد برای جا نماندن از تبلغات دورغین جناح مقابل که بعضا نیز از حقوق "زنان مسلمان" دم می زنند و ژستهای فمینیستی ـ اسلامی می گیرند؛ عقب نیفتند دست به چنین پاتک ناشیانه ای زده اند و امیدوارند بتوانند بخشی از "خاکریزهای" از دست رفته را بازپس بگیرند.
واقعا, بجان هم افتادن این جانیان و آدمکشان زن ستیز؛ دیدنی و تماشایی است. چون از هر طرف که بر سر و کلۀ هم بکوبند؛بنفع مردم مبارز و سرنگونی طلب ایران است.
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.