شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ -  ۴ اکتبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

واکنش روسیه به اظهارات احمدی‌نژاد: با عوام‌فريبی سياسی نمی‌توان قدرت را حفظ کرد

رادیو فردا

در پی اظهارات محمود احمدی نژاد درباره مواضع رييس جمهوری روسيه در قبال برنامه هسته ای ايران، مشاور ارشد سياست خارجی کرملين در واکنش به این اظهارات گفته است تاريخ ايران نشان می دهد هيچ کس با «عوام فريبی سياسی» نمی تواند قدرت خود را حفظ کند.

محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، روز چهارشنبه در کرمان با اشاره به اين که «امروز توضيح دادن رفتار آقای مدودف به ملت ايران برای ما خيلی مشکل شده است» گفته بود:« ما نبايد ببينيم که همسايه ما (روسيه) در مواقع حساس در کنار کسانی قرار می گيرد که سی سال است با همه توان عليه ملت ما دشمنی کرده اند. اين قابل توجيه و قابل قبول ملت ايران نيست.»


محمود احمدی نژاد روسيه را متهم کرده است که تسليم فشارهای آمريکا برای حمايت از دور تازه تحريم ها عليه ايران شده است.

در واکنش به اين اظهارات محمود احمدی نژاد، سرگئی پريخودکو، دستيار و مشاور ارشد سياست خارجی رييس جمهور روسيه، روز چهارشنبه تصريح کرد که موضع روسيه در قبال مناقشه هسته ای ايران، در راستای طرفداری از آمريکا يا جانبداری از ايران نيست بلکه  مسکو منافع درازمدت خود را مد نظر دارد.

سرگئی پريخودکو گفت:« روسيه بدون ترديد به دنبال دستيابی به منافع ملی دراز مدت خود است. موضع ما موضع روسيه است؛ و بيانگر منافع همه ملت بزرگ روسيه است و اين موضع نمی تواند در طرفداری آمريکا و يا جانبداری ايران باشد.»

به گزارش رويترز، در بيانيه سرگئی پريخودکو که توسط سخنگوی کرملين خوانده شد، آمده است:« هيچکس هرگز نتوانسته که با عوام فريبی سياسی قدرت خود را حفظ کند. من اطمينان دارم که تاريخ هزاران ساله ايران خود شاهد اين مدعا است.»

اين مقام روسی همچنين تاکيد کرده است :«هرگونه غيرقابل پيشبينی بودن، هرگونه افراط گرايی سياسی، فقدان شفافيت و غير قابل پيگيری کردن در اتخاذ تصميمات مرتبط به جامعه بين المللی که موجبات نگرانی همگانی را فراهم می آورد، برای ما پذيرفتنی نيست.»

محمود احمدی نژاد يکشنبه سوم خردادماه جاری نيز از اين که روسيه از بيانيه اخير تهران برای مبادله سوخت اتمی حمايت نکرده، انتقاد کرده بود.


بنابر توافق سه جانبه ای که بين ايران، برزيل و ترکيه که در تهران امضا شد و از ان به عنوان «بيانيه تهران» ياد می شود، جمهوری اسلامی ايران متعهد شده است تا ۱۲۰۰ کيلوگرم اورانيوم کم غنی شده (LEU) خود را در ترکيه به امانت بگذارد تا درمقابل ۱۲۰ کيلوگرم سوخت لازم برای راکتور تحقيقاتی تهران را دريافت کند.

در حالی که ترکيه و برزيل خواهان پرهيز از افزايش تحريم های ايران هستند، آمريکا يک روز پس از امضای اين بيانيه اعلام کرد موافقت دو کشور چين و روسيه با دور تازه تحريم‌ها به دست اورده است و پيش نويس چهارمين قطعنامه تحريمی علیه ایران در اختيار اعضای شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار گرفته است.

محمود احمدی نژاد با اين حال روز چهارشنبه در کرمان به باراک اوباما هشدار داد که در صورت رد توافق‌نامه تهران «فرصتی تاريخی» برای همکاری با تهران را از دست می دهد.

این در حالی است که وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته گفته بود که بیانیه تهران ترفندی برای اجتناب از دور تازه تحریم ها علیه ایران است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد تا کنون طی سه قطعنامه تحريمی از ايران خواسته است تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. ايران با سرپيچی از اين در خواست برنامه غنی سازی اورانيوم را توسعه داده است.


 

منبع: رادیو فردا: 5 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.