شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۹ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

رفراندوم؟

علی ناظر

 
 
 
 
احمدی نژاد که چون پدر معممش خمینی، همیشه «کلمه» را ناچیز می کند، دیروز با پنهان شدن پشت «مردم»، از رفراندوم برای حل اختلاف بین جناح های رژیم نام برده و خواسته است که « با همه پرسي از مردم بخواهيم كه ايا مي خواهند اين قانون [یارانه] اجرا شود يا نه.»

برای انجام رفراندوم چند شرط باید رعایت شود:

·       آزادی اندیشه، بیان و مطبوعات. در نبود این آزادی، مردم نمی توانند تصمیم درست بگیرند.

·       امنیت شهروندی. در نبود امنیت گردهمایی و تبادل افکار، و در صورت هراس از تهدید به زندان و تجاوز و قتل، مردم نمی توانند تصمیم درست بگیرند.

·       نهاد اجرایی بیطرف. در نبود نهادی که بیطرفانه امکان رأی گیری و رأی دهی را فراهم کند، اعتبار رأی اخذ شده وجاهت قانونی ندارد.

·       وجاهت حقوقی و قانونی موضوع همه پرسی. در زمانی که قوه اجرائیه با تقلب و ارعاب بر قدرت تکیه دارد، و قوه مقننه – مجلس، تمام آحاد و افکار را نمایندگی نمی کند، موضوع همه پرسی (هرچه که باشد ، بخصوص اختلاف بین این دو قوه) از وجاهت حقوقی و قانونی برخوردار نیست.

تشویق مردم به شرکت در رفراندوم، و یا حمایت از این ترفند جدید جمهوری اسلامی، نتیجه ای نخواهد داشت به جز کُند شدن سرعت خیزش مردم. این، برای نظام جمهوری اسلامی زمان خواهد خرید.

پیشنهاد احمدی نژاد، نه بخاطر باور او به رأی مردم، بلکه بیانگر هراس بیش از حد رژیم از نفرتی است که مردم در چهارشنبه سوری از خود نشان داده اند.

علی ناظر

1 فروردین 1389

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 20 Mar 2010]  [ارسال‌کننده: رهگذر]  [  ]  
زیاد حول نشوید نه از رفراندوم خبری خواهد بود ونه از اینکه به شما در این میان چیزی برسد. کدام اعتراضات ، کدام جنبش ؟خود را فریب میدهید؟ میتوان رویا پردازی کرد و از واقعیت دور بود ودر عالم هپروت زندگی کرد مثل سی ساله گذشته
سال نو مبارک
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.