شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تو که سهل است عمر و عثمان و علی هم نتوانستند
علی ناظر

علی ناظر

فتوای خامنه ای: «علاوه بر آنکه هيچ مبناي شرعي ندارد، مستلزم  ضرر و فساد زيادي است که مناسب است از آنها اجتناب شود . »

 

در فتوایی که خامنه ای علیه چهارشنبه سوری صادر کرده، نکات جالبی نهفته است. از جمله:

·       چهارشنبه سوری مبنای شرعی ندارد. به زبانی دیگر ریشه در فرهنگ اصیل ایرانی و باستانی داشته و در تقابل کامل با فرهنگ اندیشه ارتجاعی اسلام عزیز است

·       چهارشنبه سوری مستلزم ضرر و فساد زیادی است. به زبانی دیگر اندیشه ارتجاعی خامنه ای و نظام اسلامی، در تقابل کامل با شادی و سرور بوده، و جشن و پایکوبی را مضر می شناسد.

·       مناسب است که چهارشنبه سوری اجتناب شود. به زبانی دیگر، خامنه ای در عین حال که از این جشن هراسان است، اما جرأت نمی کند که چهارشنبه سوری را کاملا حرام بداند، بلکه فقط مناسب می داند که از آن اجتناب شود.

کسی نیست از این مرجع تقلید که خیلی ها به مرجعیت قبولش ندارند بپرسد که اگرچهارشنیه سوری مبنای شرعی ندارد، چرا فضولی می کنی و فتوا می دهی؟ باز اگر در باره غسل میت بود یک چیزی، یا مثلا اگر وسط نماز بادی از نمازگزار در می رفت یک حرفی، ولی آخوند را چه به در افتادن با سنت چندین هزارساله که حتی عمر و عثمان و علی و دوازده معصوم هم نتوانستند آن را حرام اعلام کنند.
نکند فکر می کنی که اینهم عاشورا است که مختص مسلمانان باشد؟ برخلاف عاشورا، چهارشنبه سوری را ایرانیان مسیحی، زرتشتی، یهود، بهایی، کمونیست و آته ئیست و..... کرد و ترک و بلوچ و فارس جشن می گیرند – چرا که جشنی ایرانی است و ریشه در فرهنگ غنی ایران دارد، و اگر تمام حوزه علمیه قم و مشهد و اصفهان و نجف و ... هم فتوا بدهند و «مفسد فی الارضش» بخوانند، بازهم هزاران سال دیگر پای برجا خواهد ماند. این است تفاوت فرهنگ اصیل ایرانی و فرهنگ ارتجاعی.....

علی ناظر

25 اسفند 1388

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 18 Mar 2010]  [ارسال‌کننده: جواد ریا حی]  [  ]  
علی جون دمت گرم گل گفتی در ضمن سال نو را هم در همینجا به تو و خا نوا ده ات تبر یک می گو یم به امید سر نگو نی هر چه زودتر رژیم جهل و جنا یت   

[تاریخ ارسال: 16 Mar 2010]  [ارسال‌کننده: سیامک دهقانی]  [  ]  
جشن آتش و دوست داشتن گرما و روشنایی آن ریشه در فرهنگ تمامی خلقهای ایران دارد و هیچ ارتباطی هم به تاج شاهان و عمامۀ بویناک آخوندهای خون آشام و شادی کش ندارد.
به همین جهت نیز, بعد از اشغال ایران توسط لشکریان خونریز اسلام و افتادن سرنوشت مردم بدبخت و اسیر ایران, در قعر ظلمتکدۀ این دین سراسر ظلم و ستم,آتش گرمابخش فرارسیدن بهار زنده بودن و تلاش خلقهای ما برای رهایی از خرافات و اعتقاد به الله و خدای نیست در جهان را به اثبات رسانده است.
با اینکه جشن چهارشنبه سوری در بعضی جاهای ایران,بویژه در روستاها برگزار نمی شود, با این حال بر افروختن آتش اجراء می گردد.
مثلا در روستاها و بعضی شهرهای غرب کشور و حتی شرق آن, خیلی از مردم با شروع سال تحویل اقدام به برافروختن آتش کی کنند و فرارسیدن بهار جشن می گیرند.
به هرحال, همین آتش سوزان و رهائیبخش بزودی دامن عبای خامنه ای و تمامیت نظام اسلامی را فرا خواهد گرفت و آنرا به خاکستر تبدیل خواهد نمود.
آتش هراسی سرمداران هار و درنده خوی جمهوری اسلامی, بعضا از این زاویه است!
بقول سرود معروف سازمان چریکهای فدایی خلق ایران, در دهۀ پنجاه:
آتش شعله برکش!
آتش دم فرو مکش!
همچنان بسوز...!
  

[تاریخ ارسال: 16 Mar 2010]  [ارسال‌کننده: حسین]  [  ]  
آقای ناظر حرف حق هیچ کامنتی ندارد جز احسن   

[تاریخ ارسال: 16 Mar 2010]  [ارسال‌کننده: خواننده]  [  ]  
یکی باید به این خامنه ای سفیه یک چیزی می گفت. خیلی ممنون.   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.