شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بحران 88

ایرج مصداقی

دیدگاه: چه عامل یا عواملی جناح حاکم را به موقعیت کنونی سوق داده است؟

 

ایرج مصداقی: بطور کلی موقعیت کنونی نظام جمهوری اسلامی ریشه در بحران ۳۰ ساله این حاکمیت و مقاومتی که طی این دوران وجود داشته دارد. این بار جناح غالب قواعد پذیرفته شده ۳۰ سال گذشته بین جناح‌های نظام را زیرپا گذاشته و نتیجه انتخابات را وارونه کرد که با مقاومت جناح مقابل روبرو شد. در نتیجه‌ی شکاف به وجود آمده در هرم قدرت، جنبش مردم امکان بروز و ظهور پیدا کرد و آتشی شد به جان رژیم. جنبشی که رفته رفته شعار اصلی‌اش سرنگونی نظام و نفی ولایت فقیه می‌شود.

 

دیدگاه: آیا هنوز عامل یا عواملی در اختیار جناح حاکم هست که بتواند رژیم را از فروپاشی و سرنگونی نجات دهد؟

 

ایرج مصداقی: عاملی که می‌تواند رژیم را از فروپاشی و سرنگونی در کوتاه مدت نجات دهد، سرکوب و کشتار بیرحمانه مردم است و حمایت‌هایی که ممکن است در سطح بین‌المللی از آن به عمل آید. اما این عوامل هم در نقطه‌ای تأثیر خود را از دست می‌دهند. کما این که میزان سرکوبی که تا کنون اعمال شده نتوانسته مردم و جنبش را به عقب براند و وعده افزایش آن را می‌دهند.

 

دیدگاه: نقاط قوت و ضعف خیزش کنونی چیست؟

 

ایرج مصداقی: نقطه قوت خیزش کنونی این است که متکی به شبکه‌های اجتماعی قوی‌ای است که در ۷ ماه گذشته به وجود آمده و دارای فرماندهی متمرکز نیست که به سادگی بشود به آن دست یافت و جنبش را دچار اختلال کرد. نوع سازماندهی این جنبش، مردمی و از پایین است و نه از بالا و هرمی. این ویژگی امکان مقابله با جنبش را سخت می‌کند.

شما ملاحظه کردید در روز عاشورا بدون آن که دعوت رسمی‌ای از سوی نهاد و یا سازمان و یا شخصی صورت گیرد مردم به صورت خودجوش به خیابان‌ها آمدند.

نقطه ضعف این جنبش هم در نقطه قوت آن است!‌ قبل از هرچیز آلترناتیو موجود نیست. برای تغییر رادیکال و سرنگونی رژیم نیاز به آلترناتیو است. جنبش تا یک نقطه می‌تواند بدون سر و فرماندهی پیش برود. برای نابودی دستگاه حاکم جنبش نیاز به فرماندهی واحد و نیروی جایگزین دارد.

 

دیدگاه: آینده را چگونه ارزیابی می کنید؟

 

ایرج مصداقی: پیشگویی نسبت به آینده سخت  است به ویژه در مورد شرایط متحول  ایران. هر اتفاقی می‌تواند به سرعت همه چیز را تحت‌الشعاع قرار دهد. اگر پیش از انتخابات از من می پرسیدید آینده را چگونه ارزیابی می‌کنی به شما می‌‌گفتم دوران جمهوری اسلامی به لحاظ تاریخی سرآمده است. این رژیم متعلق به این دوران نیست و دیر یا زود رفتنی است . هر اتفاق ساده‌ای می‌تواند رژیم را با بحران عمیق روبرو کند. با وجود چنین اعتقادی اما نمی‌توانستم حوادث هفت ماه گذشته را پیش‌بینی کنم. نسبت به حوادث پیش رو هم همین موضع را دارم، از همیشه نسبت به آینده خوش‌بین تر هستم. مردم ما نشان دادند که خواهان تغییر و سرنگونی نظام هستند. آینده از آن مردم است اما تاریخ و زمان مشخصی برای به وجود آمدن این تحول تاریخی در کشورمان نمی‌توانم تعیین کنم اما آرزو می‌کنم این تحول هرچه سریعتر به وجود آید چون هر یک روز بیشتر ماندن این نظام در قدرت جز بدبختی و سیاهی و فلاکت چیزی برای مردم و میهن ما ندارد.

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرج مصداقی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.