شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ -  ۴ اکتبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جراحی
علی ناظر

علی ناظر

هرچه زمان به جلوتر می رود، جراحی مغزی که در 23 خرداد 1388، تحت عنوان «انتخابات»، آغاز شد، به آخرین مراحل خود نزدیکتر می شود.

پیش از این نوشته بودم که با ترم «کودتا» موافق نیستم، و آنچه شکل می گیرد، بیشتر برای تسلط کامل بر قوای حاکمه برای مذاکره با جهانخواران است. طبیعتا، «جراحی مغز» هم خونریزی به همراه خواهد داشت، و هم می تواند به فلج شدن بخش اعظمی از بدن (نظام) منتهی شود. خونریزی منجر از این جراحی از 23 خرداد تا به امروز خود را دائما نشان می دهد. پس از درگذشت حسینعلی منتظری، شاهد عکس العمل های هیستریک جناح غالب هستیم. مراسم ختم سوم و هفتم بنا به فشار های این جناح لغو می شود. در اصفهان بیش 50 نفر از پیروان منتظری و طاهری، از جمله 4 خبرنگار، دستگیر و زخمی  می شوند. اما با وجود درگذشت منتظری و برکنار شدن موسوی از فرهنگستان، جراحی مغز در اینجا خاتمه نمی یابد.

علی لاریجانی که دو سال پیش از این (25 دسامبر 2007) به مصر سفر کرده بود و رژیم می گفت سفرش جهت تغییر آب و هواست، اینبار علنا و رسما با حسنی مبارک ملاقات می کند و پیامهایی رد و بدل می کند. این سفر، با واکنش جناح غالب روبرو شده و لاریجانی در هنگام ورود به مهرآباد با تظاهرات عده ای «دانشجو»ی خشمگین روبرو می شود. بنا به گزارش ایسنا، «اين تجمع اعتراض خود  را با سردادن شعارهايي چون "الله‌اكبر"، مرگ بر آمريكا"، "مرگ بر اسرائيل"، "حسني  نامبارك، ننگت باد ننگت باد"، "خميني شاهد باش ما اعتراض كرديم"، "مرگ بر سازشكار " ،  الموت لمبارك" و "مرگ بر اسلام آمريكايي" به ديدار لاريجاني و مبارك اعلام كردند  ». البته ایسنا، و دانشجویان خشمگین مشخص نکرده اند که چرا به رئیس مجلس اسلامی اعتراض کرده اند، مگر ایشان موافق اسلام آمریکایی است، و یا تازگیها «سازشکار» شده است که دست به دامان خمینی شده و او را به شهادت گرفته اند؟ ایا تیغ گیوتین فقط روی گردن علی لاریجانی نشانه گرفته شده، و یا هر سه اخوان لاریجانی فاتحه شان یکجا خوانده شده و تاریخ مصرفشان روبه پایان است؟

با توجه به این بگیر و ببندها، سوال پیش روی غرب این است که «جراحی» تا کجا ادامه خواهد یافت؟ احمدی نژاد در مصاحبه اش با ای بی سی، آینده را تاریک ارزیابی می کند، و تمام تقصیر را به گردن اوباما می اندازد: «تصميمات او نه تنها به تغييري منجر نخواهد شد بلكه وضعيت فعلي را وخيم‌تر نيز خواهد  كرد».

به نظر من هر چند هدف استراتژیک این جراحی چرخش به راست میانه است، اما می تواند تا فروپاشی کامل نظام ادامه یابد.

علی ناظر

2 دی 1388

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 24 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: AZAD]  [  ]  
با سلام اقای ناظر
من موافق بحث شما در رابطه با جراحی رژيم هستم ولی يک نکته ظريف با ريشه عميق در نگرش به مقوله جراحی دارم. ايت اله منتطری بدرود حيات کردند.شگفتا که هم رژيم وهم اپو زيسيون سرنگونی طلب او را ايت اله نمی نامند. حد اقل در اين همه اشتراک فکر دارند که او ايت اله منتظری نبود بلکه حسينعلی منتظری بود. ايت اله منتظری شخصيت روحانی بود که اگر نه بيشتر ولی کمتر از ايت اله طالقانی در تحولات سی ساله ايران بجد نقش سايسته داشت. او در تاريخ معاصر ايران شخصيت سياسی بود که همچون مصدق بزرگ منافع مردم و ملتش برايش بيشتر حائز اهميت بود تا منافع فردی حتی دفاع از گشته شدن پسر در سال های اول حکومت خمينی. او يگانه فردی بود که هر ان کس که پس از قتل عام ۶۷ زنده ماند بايد زنده بودنش را مرهون او بداند. او ولايتعدی خمينی را تف کرد و به جاه و مقام در اوج قدرت پشت پا زد. کم نظير شخصيتی همچون او در تاريخ ايران داريم که به اشتباهات خود اذعان کند و عليه تفکر قبلی خود بجنگد. بايد انصاف داشت واز زندگی او و ابتلاعا تی که او در گيرش بود درس دموکراسی, ازاد انديشی و شهامت اموخت. حرف ديگری ندارم.پيروز باشيد
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.