شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

حسینعلی منتظری درگذشت
علی ناظر

علی ناظر

حسینعلی منتظری درگذشت

دیدگاه ساعت 7:30 صبح یکشنبه 29 آذر

بنا به گزارشهای دریافتی اخبار حاکی از درگذشت ناهنگام حسینعلی منتظری، یکی از مراجع تقلید عالی مقام شیعیان است.

با درگذشت ایشان، خیزش مردم ایران، و بخصوص ملی-مذهبی ها، یکی از مهمترین و برجسته ترین پشتیبان خود را از دست داده اند.

حسینعلی منتظری، با وجود اینکه در بسیاری از موارد و مسائل، از خمینی و نظام اسلامی پشتیبانی کرده بود، اما مواضع اخیر او در مجموع روشنگرانه و در چپ اندیشه اسلامی قرار داشت، و او را به پیشتازی مسلمان، علیه نظام جبار خمینی و خامنه ای قرار داده بود.

هر چند آینده خیزش مردم تغییر ناپذیر خواهد بود، اما نباید اهمیت حسینعلی منتظری در عقب راندن مسلمانان خمینی صفت را نادیده گرفت. فقدان وی بی شک حس خواهد شد.
بنا به گزارش ایلنا «حجت‌الاسلام احمد منتظري با تاييد خبر فوت آيت‌الله منتظري گفت:‌شب گذشته آيت‌الله منتظري براثر بيماري درگذشت/آيات اميني ،صانعي ، موسوي اردبيلي ، بيات زنجاني ،شبيري زنجاني و گرامي هم اكنون در بيت آيت‌الله منتظري حضور دارند.»

علی ناظر

29 آذر 1388

دیدگاه

 

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: مفید]  [  ]  
درگذشت آقای منتظری. باید به دستار بتدان بیاموزد که . بد و خوب میروند. وچه خوب که ضد بشر نباشیم. و برای دوروز پشت میز ریاست نشستن. غارتگری نکنیم. عبرت بگیریم از رفتن های دیگران. پریروز بر خمینی و خامنه ای شورید . بر اعمال جنایتکارانه شان . دیروز با نشستن برتخت دل مردم مبارز ایران و جهان . جایزه حقوق بشر گرفت . و امروز . قالب تهی کرد و بقول نجف آبادی های اصفهان . آزاد شد . از ظلم و ستم جائران جماران نشین. وقتی زنده بود برقلب دیکتاتوری شورید . و خمینی و خامنه ای را سکه یک پول کرد. با بی ترسی بی نظیر و بیاد ماندنی اش. باید بیاد مان باشد که این مرحوم . ولیعهد یزید زمانه بود . اما مثل معاویه پسر یزید . عطای سلطنت را به لقایش بخشید و با کوبیدن یزید پلید یعنی پدرش . خودرا از سلطنت و جانشینی پدر محروم کرد . و مرحوم منتظری هم . از خیر قدرت و جانشینی خمینی یزید گذشت و سالها در منزلش زندانی بود و همه فشار هارا به جان خرید . اما از دشمنانش هم حمایت کرد. از حق همه ایرانیان مورد ستم واقع شده. و خمینی و خامنه ای را درنده و وحوش خواند
و اهل دوزخ. و بارها دل مردم غمگین را با موضعگیری های درستش علیه جماران نشینان . شاد کرد. بر ستمگر کاخ نشین بود و با ستمدیدگان کوخ نشین. برای همین رحمت و برکات الهی و دعای خیر بندگان خدا را برای آن مرحوم آرزو مینمایم
به امید تند تر شدن حرکت ملت شریف ایران علیه خامنه ای جلاد و پیروزی هرچه زودتر .
  

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: حسین]  [  ]  
چپ اندیشه اسلامی؟؟؟!!!ديگر چه سيغه اي است ، جناب ناضر خودت مطلع هستيد چه ميگي؟؟   

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: mahmood]  [  ]  
با درود به روان آقای منتظری. اگر بعضی‌ از رفقا فقط صفر و یک را میشناسند میتوانند به راهشان ادامه دهند. فردا صبح متوجه خواهیم شد که مردم چه نظری در مورد منتظری دارند. انسانی‌ صادق، شجاع و اهل عمل بود. و تعدادی را از مرگ نجات داده بود. من او را با چاوز و دیگر انسانهائی مقایسه می‌کنم که به اصطلاح به سسیالیزم اعتقاد دارند. فکر کنید اگر افرادی مثل فرخ نگهدار مسیر منتظری را پیموده بودند. و جانشین خمینی می‌شدند چه بر سر مردم میامد. به گذشتن از قدرت و انتقاد از خمینی را نمیتوان فرصت طلبی نامید. همین
  

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: شاهین-- پاریس]  [  ]  
خدا بیامرزدش وی با اینکه از بنیانگذاران ولایت فقیه بود ولی بهای سنگینی بابت حمایت از زندانیان سیاسی پرداخت و جلوی ستم افسار گسسیخته خمینی ایستاد. و این دوستانی که به وی می تازند واقعا کمال بی انصافی است که اینهمه تخم کینه و نفرت می پاشند من از این گونه دوستان می خواهم خودشان را جای منتظری بگذارند و ایا حاضر بودند از رهبریت دست بکشند به خاطر حقوق بشر با توجه به اینکه همه میدانیم که قدرت چقدر شیرین است. مرگ وی همانند مرگ زود هنگام ایت اله طالقانی ضربه سنگینی به جنبش پیشرو دوران سال 60 بود مرگ منتظری هم بی تاثیر در جنبش فعلی نیست به هرحال هما نطورکه میدانیم تضاد در راس روحانیت با موضعگیریهای اخبرایشان خیلی فعال شده بود.   

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: ساسان]  [  ]  
منتظری در سال 67 در مقابل هیولای ولایت یعنی خمینی ایستاد و خمینی خون آشام او را خانه نشین نمود. آقای منتظری پرورش یافته حوزه آخوندی بود و بیش از این توانای درک دمکراسی و آزادی را نداشت. منتظری در میان وحوش مذهبی زندگی می کرد ولی تصمیم گرفت انسان باشد و مقام رهبری را بدور انداخت و خانه نشین گشت. منتظری به خمینی نوشت که مجاهدین خلق یک عقیده و مرام می باشند و با کشتار از بین نمی روند بلکه ترویج هم می گردنند. آیت الله منتظری را نمی توان با آقای طالقانی مقایسه نمود ولی در مقابل خونخوارانی مانند خمینی و خامنه ای انسان آزاد اندیش و عادلی بود. حیف که این انسان از بچگی اسیر حوزه ها و ارتجاع مذهبی شده بود و بعد ها گرفتار اهریمنی بنام خمینی که بعدها رهبر ش گشت. او از حامیان اصلی اصل فاشیستی ولایت فقیه بود و در بقدرت رساندن و مطرح نمودن خمینی نقش اساسی داشت. قضاوت در مورد منتظری ساده نیست!   

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: nima]  [  ]  
با کامنت اقای سیامک دهقانی کاملا موافقم . اخوند اخوند است ! و اخوند خوب وبد ندارد !.منتظری با حمایت ازموسوی و کروبی جنایتکار در حقیقت خواهان بقای رژیم ضد مردمی اسلامی بود.
  

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: جواد ریاحی]  [  ]  
با عرض تسلیت به خانواده وعلا قمندان ایت الاه منتظری کسی که در کسوت روحا نیت بخشی نسبتا ن گسترده از جا معه ایران را نمایندگی می کرد وهمه از سوابق ایشان بخوبی با خبر هستند سخن از لاف گزاف زدن در مورد جامعه ایران جز پر کردن دهان چیز دیگری نیست جا معه ما همین است که می بینیم وتازه دارد یک تکا نکی بخود می دهد از مشروطه به این طرف دارد دست وپا می زند ودر این دوره هم تازه دارد با مذهب خود را تعین وتکلیف می کند تا وقتی هم که زن من را اخوند به من محرم می کند ویا حرام از این جا معه نبا ید انتظار بیش از اندازه داشت ومنتظری جزو بسیار خوبهای این جامعه است واگر در بر روی این پاشنه بچر خد حا لا حا لا ها اخوند میهمان نا خوانده این سفره خواهد بود بی خود خودمان را با سویس وپاریس مقایسه نکنیم سی سال است مد عیان رنگا رنگ در فرنگ دارند قلم فرسایی می کنند واداو اطفار در می اورند و هیچ کس هم خود را کمتر از لنین ومارکس وسکسپیر وچگو ارا وووو.... نمی داند منتظری که هیچ کدام این ادا ها را هم نداشت و خودش بود روحش شاد وبه آن بهشتی که معتقد بود بشارت بادش .   

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: سهیل]  [  ]  
متاسفانه درک بسیاری از مدعیان از مسائل سیاسی بسیار سطحی است وبه نتیجه ان اساسا فکر نمی کنند
هر دیکتاتوری وقتی اطرافیا نش اورا ترک کنند
مرگش زودتر فرا میرسد
مثل شاه اطرافیان اووقتی فرار را بر قرار ترجیح دادند واوتنها ماندوفرار کرد
یکنفر را از طرف رژیم کندن هنر است اگر ما درک درستی داشته باشیم
انها نمی توانند برموج سوارشوند ما با عملکرد بد خودمان راه را برانها باز کردیم انها موقعی میتوانند برموج سوار شوند که ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم
ایادر رابطه با خاطرات متظری تمام انچه روی داده بود همه ما قربانیان میدانستیم
ایا توده های مردم هم از ان اگاهی داشتند
رژیم میگفت همه مخا لفین واینها که انتقاد می کنند عوامل سیا وموساد هستند
والبته حزب توده واکثریت هم در این خاک پاشیدن در چشم مردم نقش اساسی داشتند وطی
این سالها به این کارهای کودکانه می گفتند مبارزه ضد امپریالستی
ایا خاطرات منتظری از خمینی که در ماه جا خوش کرده بود پرده برداری کرد یا نه
وقتی ما همدیگر را به خاط کوچکترین مسائل بی حرمت میکردیم
به عواقب کارمان فکر کرده بودیم یا برای مطرح شدن شلاق اتهامات را دور سرمان می چرخاندیم
بدون اینکه بدانیم دراخر به چشم خودمان میخورد عملکرد وسر نوشت همه ما غم انگیزاست بماند تا بعد رفقا
  

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: ارمان]  [  ]  
منتظری بهای سنگینی برای باز گشت بسوی مردم پرداخت وکار تاریخی او در رابطه با این حاکمیت در تاریخ ایران مانده گار شد
هیچکس نمی توانست این دودمان ولایت مطلقه را این چنین بی ابرو کند چون او از همه پنهان کاری هامطلع بود و در اختیار
جهانیان گذاشت
  

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: سیامک دهقانی]  [  ]  
منتظری یکی از بنیانگذاران اصلی جمهوری اسلامی و تدوین کنندۀ قانون اساسی آن با محوریت اصل ولایت فقیه بود. حسینعلی منتظری بعنوان رئیس ممجلس خبرگان نقش محوری و مهمی در جلوگیری از برگزاری مجلس موسسان انقلابی با شرکت سازمانها و نهادهای انقلابی و دمکراتیک در آن سال 1358 بود و در کنار خمینی و دیگر نیروها و شخصیتهای ارتجاعی از رشد و گسترش تفکرات انقلابی و رهایبخش جلوگیری میکرد. منتظری یک آخوندی بود مثل آخوندهای دیگر،منتها با این نفاوت که از فرصت طلبی بیشتری برای فریب عده ای از روشنفکران و شبه متفکران متعلق به طبقات بالا برخودار بود. خصلت طبقاتی منتظری و تربیت حوزوی وی از ایشان یک موجود عجیب ساخته بود که ضمن ارج و احترام فراوان برای نظام اسلامی حاکم و ادامۀ همین سیستم جهنمی؛همزمان طوری خودش را در ذهن عده ای جا انداخته است که گویا منتظری فرشتۀ نجاتی بوده است که همه باید در مرگ او بر سر و کلۀ خویش بزنند و آه زاری کنند!اما واقعییت چیز دیگریست. منتظری در سن 12 سالگی وارد حورۀ باصطلاح علمیۀ اصفهان می شود و تحت تربیت مرتجعینی چون آیت الله بروجردی, طباطبایی و خمینی به یک عنصر ضد پیشرفت و ترقی تبدیل میشود و تا مغز استخوان دشمن کمونیسم و کمونیستها می شود. وی حتی از مجاهدین نیز بدین خاطر نفرت داشت که بجای برگزیدن مرز با خدا و بی خدا؛ مبارزۀ بین ستمدیده و ستمگر را مبنای حرکت تاریخ قرار داده بودند. مثلا منتظری در نامه ای بتاریخ 17 مهر ماه 1365 به خمینی در بارۀ مجاهدین خلق می نویسد:«نکتۀ مهم اینجاست که وقتی من در زندان بودم منافقین را خوب شناختم و دریافتم چه از نظر ایدئولوژی و چه از نظر اخلاق افراد فاسد, خودخواه و ریاست طلب هستند و یک جو وجدان عاطفه ندارند لذا در زندان و پس از آن به آنان اعتماد نمی کردم و آنان را راه نمی دادم».
حالا که منتظری در سن 87 سالگی مرده است عده ای دوست دارند برای او جایگاهی ویژه در میان توده های ستمدیدۀ ایران ایجاد کنند و او را قهرمان جنگ ممسنی کنند. بهر حال در عرض این سی سال حکومت قتل و کشتار و سنگسار و بی آبرو و بی اعتبار شدن آخوندها و جامعۀ آخوندهای شیعه که در عمل امتحان خویش را پس داده اند و در انظار مردم رفوزه و سرافکنده شده اند؛ دیگر کسی برای آخوند و روحانی جماعت تره خرد نمی کند و به حرفهایشان هم محل سگ نمی گذارد. پس بهتر است بجای تراشیدن صفتهای عجیب و غریب برای منتظری اجازه دهند با خیال راحت در قعر گور بیارامد تا روزی که تمامیت جمهوری اسلامی با هر جناح و دسته اش توسط خلقهای انقلابی ایران روانۀ گورستان تاریخ شود. بقول عیسی مسیح بگذار مرده را مردگان بسپارند!
  

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: م- ت اخلاقی]  [  ]  
در گذشت این روحانی بزرگوار را به همه انسانهای با وجدان ازصمیم قلب تسلیت می گویم،ایشان بودند که قدرت را به چهره خمینی تف کردندوازسنگرروحانیت شیعه حمینی رابا منطق روحانیت واسلامی افشا کردند.باید برای شهادت در تاریخ بگویم که دخالت ایشان بود که من وتعداددیگری از زندانیان سیاسی محکوم به اعدام رادر سالهای دهه 1360 از اعدام حتمی نجات داد .
روحش شاد ودرگذشتش درسی باد برای آنهائی که هنوز حتی سوسوئی از وجدان در وجودشان باقی مانده .
لعنت برخمینی، ننگ بر خامنه ای ونوچه مالیخولیائیش احمدی نژاد .
پیروز باد جنبش مردم ایران .
  

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده:  زکریا رازی]  [  ]  
خدایش بیامرزد   

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: ر.شاکر]  [  ]  
خدا بیامرزدش. خوب و یا بد بهرحال تنها کسی از سران رژیم بود که در مقابل کشتار زندانیان سیاسی صدایش در آمد. در آخر هم وجدان خود را فدای حکومت و ولایت نکرد.
امثال خامنه ای درس بگیرند (هر چند که کار وی از اینحرفها گذشته) که روزی هم نوبت ایشان خواهد رسید. بنگرند که تاریخ و نسلهای بعدی چه در باره ایشان خواهند گفت.
علی (ع) میگوید اگر دنیا قرار بود به کسی وفا کند به رسول خدا وفا میکرد.
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.