شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ - ۲۹ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

فتوایی که خمینی و خامنه ای هم نداده اند

علی ناظر

حسینعلی منتظری، از مراجع تقلید و از وزنه های قابل تأمل حوزه علمیه قم در پاسخی به محسن کدیور (منتشر شده در دیدگاه) چنین نوشته است «‏به كارگيرى اين گونه سلاح ها [کشتار جمعی] اگر در برابر نظاميان متجاوز نباشد و مردم‏ ‏بى گناه - هرچند از نسل هاى آتى - را قربانى نمايد، عقلا و شرعا جايز‏ ‏نيست .»

ظاهرا ایشان استفاده از سلاحهای کشتار جمعی، از جمله سلاح اتمی را "عقلا و شرعا جایز" ندانسته اند.

اما اگر کمی به جملات بالا دقت کنیم به نکته ای که بسیار حائز اهمیت است بر می خوریم. شاید ایشان لازم باشد آن را تجدید نظر کنند.

ایشان فتوا داده اند که "‏به كارگيرى اين گونه سلاح ها اگر تنها در برابر نظاميان متجاوز نباشد..."، "عقلا و شرعا"، "جایز نیست". به زبانی دیگر اگر " تنها در برابر نظاميان متجاوز" باشد" "جایز" است.

اگر ایشان این فتوای خود را بازتعریف نکنند، من شکی ندارم که جناح خواهان توسعه سلاح اتمی در نظام جمهوری اسلامی، از آن بهره جویی خواهد کرد.

علی ناظر

25 مهر 1388

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 19 Oct 2009]  [ارسال‌کننده: جواد محمدی]  [  ]  
دقت نظر تان قابل تحسین است آقای ناظرو حق باشماست.
آقای منتظری باید نظرشان را تصحیح کنند.
وگرنه . تنها . تهدید اسرائیل کافیست که ملت خاورمیانه از سوی دستار بندان حاکم بر ایران . دود شود و برود هوا.
انگار آقای منتظری نمی دانند که جنگ اتمی یعنی چی؟
  

[تاریخ ارسال: 18 Oct 2009]  [ارسال‌کننده: زنگی زنگ]  [  ]  
من فکر می کنم که سردمداران رژیم ضد بشری جمهوری اسلامی برای دستیابی به سلاح های کشتار جمعی، چه غیر اتمی و چه اتمی، منتظر فتوای منتظری نبوده اند و از این به بعد هم نخواهند بود. دوران اعتبار این فتواها، حتی در بین خود حزب الهی ها هم، سپری شده است. گذشت آن زمانی که یک آخوند به اشاره انگلیسی ها قند را نجس و خوردن آن را حرام اعلام می کرد و مردم ناآکاه از خوردن قند امتناع می کردند و بعد از مدتی آخوند دیگری باز هم به اشاره دیگری از انگلیسی ها فتوا صادر می کرد که نجاست قند با فرو بردن آن در چای داغ از بین می رود و مردم همه قند را قبل از به دهان گذاشتن، درون چای فرو می کردند (عادتی که هنور هم رواج بسیاری دارد!).
یادمان نرود که آیهء آرم سپاه پاسداران چه می گوید: "واعدوا لهم مااستطعتم من قوه (و هر آنچه مي توانيد از نيرو فراهم کنيد تا به وسيله آن دشمنان خدا و خودتان را بترسانيد)".
دیگر چه نیازی هست به فتوای آخوند منتظری!
  

[تاریخ ارسال: 18 Oct 2009]  [ارسال‌کننده: پیمان]  [  ]  
باید هوشیار بود که احتمال دارد اینها دارند به هم دیگر پیام می فرستند که همه ما خواهان حفظ بیضه اسلام هستیم.هر روز که می گذرد چهره های اصلاح طلبان برای مردم روشنتر و شفافتر می شود.باید به ریش کسانی خندید که هدفشان منحرف کردن مردم ازبر انداختن کل رژیم است و بازی دادن مردم برای چند صباحی.ولی ابندفعه همه شان باید بروند و مردم این را میدانند.   

[تاریخ ارسال: 18 Oct 2009]  [ارسال‌کننده: گل کو]  [  ]  
اتفاقا هشدار بسیار به جایی است و هشیاری بسیار از طرف همه ما را میطلبد.
این در ضمن شاید هم در باغ سبزی باشد برای وصل کردن قم به تهران.
در هر حال دولت ایران بدون سلاح کشتار جمعی تا بحال به طور فله ای کشته و اعدام و زندانی و شکنجه و تجاوز کرده است. سلاح کشتار جمعی در هر صورت باید از دنیا جمع شود اما اگر به دست چنین دیوانه های زنجیری بیفتد آخر و عاقبت مردم ایران و دنیا زیاد خوب و خوش نخواهد بود.

  

[تاریخ ارسال: 17 Oct 2009]  [ارسال‌کننده: مژده]  [  ]  
شما هم چه دل خوشی دارید آقای ناظر!!حالا توی این هیری ویری کی ګوشش به فتوی آنهم فتوای منتظری بدهکار است؟ اګر رژیم همین باشد که هست که منتظری کاره ای نیست واګر هم برود که یکسره رفته است ودیګر دوران فتوی دادن برای نیروهای نظامی وغیرنظامی میګذرد   

[تاریخ ارسال: 17 Oct 2009]  [ارسال‌کننده: جواد شفايى]  [  ]  
با سلام به اقاي ناظر. كاملا با نظر شما موافق هستم بايد هر گونه شكاف وسوراخ رابست نيروهاي مترقي وانقلابي با تمامي سلاحهاي كشتار جمعي مخالف هستند چه برسد به سلاح اتمي ولو اينكه با توجيح به اين باشد كه براي دفاع از وطن است.نيروهاي ميرا ومرتجح براي نيت شوم خود همواره دنبال يك توجيح هستند. موفق باشيد.   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.