شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ -  ۴ اکتبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سیاست خارجی

علی ناظر

بنا به اخبار گزارش شده، اسرائیل در فکر است که به تأسیسات اتمی ایران حمله کند، رژیم بنا به همین گزارش ها در فکر است که موشک های اس-300 روسی خریده و در اطراف این تأسیسات مستقر کند.

رژیم بخوبی می داند که وجود یا عدم این موشکها آنقدر جوامع بین المللی را نمی هراساند که حضور مردم در صحنه و پشتیبانی مردم از نظام می تواند تعیین کننده باشد. اما وجود خارجی این پایگاه اجتماعی ِ نداشته می بایست بگونه ای به نمایش گذاشته شود. راه پیمایی فردا (که رژیم آن را روز قدس می نامد) از این جهت برای رژیم حیاتی است.

رژیم می تواند با نمایش جمعیت انبوه در خیابانها، به اسرائیل و آنها که خواهان حمله هستند نشان دهد که می تواند مردم را با هر ترفندی به خیابان و یا میدان جنگ بکشاند؛ و دیگر اینکه، همانطور که شرکت مردم در انتخابات را بعنوان رأی اعتماد به نظام تعبیر کرد، شرکت مردم در راه پیمایی روز قدس را هم به لبیک گفتن به " ابتکار امام" تعبیر خواهد کرد، و اینکه الویت مردم ایران محو اسرائیل از روی نقشه است. سخنرانی احمد خاتمی و محمود احمدی نژاد در نماز جمعه هم دلیلی مضاعف بر این خواهد بود. بُعد پیشبرد سیاست خارجی، به بهانه راه پیمایی فردا، بسیار پر رنگتر از بُعد داخلی آن است.

عقب نشینی رفسنجانی، با این پاسخ که "ما هر كاري هم كه انجام بدهيم آنها مساله اختلافات را مطرح مي‌كنند.[...] در طول 30 سال انقلاب اسلامي در ايران همواره قدرت هاي استكباري مساله اختلاف و جنگ قدرت را مطرح كرده اند در حالي كه ما در ايران خودمان از اين مساله خبر نداريم" مؤکد این واقعیت است که آخوند جماعت در بزنگاه ها به یاری همدیگر می شتابند.

اما رژیم بدون حضور مردم در خیابانها نمی تواند جوامع بین المللی را فریب داده و استراتژی خارجی خود را، درست چند روز پیش از حضور احمدی نژاد در نیویورک و شروع مذاکرات با1+5، پیش ببرد. در عین حال، سپاه پاسداران به آن بخش از مردمی که می خواهند از موقعیت "روز قدس" استفاده کرده و در حضور خبرنگاران خشم خود را نشان دهند، هشدار می دهد.

 

علی ناظر

26 شهریور 1388

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 18 Sep 2009]  [ارسال‌کننده: امرالله ابراهیمی]  [  ]  
اسرائیل به تأسیسات اتمی ایران حمله نمی کند و در فکرش هم نیست. اسرائیل خوب می فهمد که هر گونه حمله نظامی می تواند باندهای غالب و مغلوب را به هم نزدیک کند و مردم را هم از خیابانها به سنگر دفاع از میهن بفرستد. از آنجائیکه حاکمان اسرائیل در منفوریت دست کمی از خمینیست های حاکم بر ایران ندارند ، آتش این حمله قبل از هر کس دامن حاکمان اسرائیل را خواهد گرفت و باندهای حاکم بر ایران را از این بحران نجات خواهد داد.
راهپیمایی روز قدس امسال نه تنها « برای رژیم حیاتی » نیست بلکه بزرگترین ضربه را به رژیم خواهد زد. آقای ناظر نوشتند « بُعد پیشبرد سیاست خارجی، به بهانه راه پیمایی فردا، بسیار پر رنگتر از بُعد داخلی آن است. » به نظر بنده راه پیمایی امروز نه تنها هیچگونه پیشبردی در سیاست خارجی رژیم نداشته بلکه به تمامی کشورها فهماند که جانیان حاکم بر ایران به زودی توسط همین مردمی که امروز در خیابانها بودند جارو می شوند. در راه پیمایی امروز مردم شعارهایی می دادند که در چند ماه گذشته شاید جراتش را نداشتند. حال دیگر باندهای حاکم ، بر خمینی لعنت می فرستند که چنین روزهایی را وبال گردنشان کرد چون از این به بعد مردم هرگونه راه پیمایی ای را به به تظاهرات ضد رژیم بدل خواهند کرد .
  

[تاریخ ارسال: 18 Sep 2009]  [ارسال‌کننده: فرهاد مهدوی]  [  ]  
ای کاش دوست ارجمند جناب ناظر عبارت خود را در این یادداشت شتابزده نیمه کاره رها نمی کردند و رهنمود مقدر نوشته خود را شفاف ابراز می داشتند و می گفتند که کسی در راه پیمایی فردا شرکت نکند تا از "پر رنگ تر" شدن "بعد پیشبرد سیاست خارجی"، "به بهانه ی راه پیمایی فردا" جلوگیری شود.
ظاهرا قرائنی نیست تا نشان دهد که اسرائیل برای "حمله" به "تاسیسات اتمی ایران" برنامه ای جدی داشته باشد. مضافا این که تا مرحله ی "حمله" راه زیادی وجود دارد و چه بسا مستلزم آن نیز هست که بایستی پیشاپیش تضادهای جور و واجوری حل شده باشد.
این که رژیم راه پیمایی فردا را "در چه بعدی پر رنگتر" خواهد کرد و به چه مصارفی خواهد رساند و به چه کسانی خواهد فروخت، فردا معلوم می شود، اما یک چیز قطعا هم اکنون روشن است و آن این که دیگر کسی به وارونه فروشی های این نظام نا مشروع و دولت غیر قانونی وقعی نمی نهد و متاع تقلبی او را به پشیزی نخواهد خرید.
راه پیمایی فردا می تواند معادلاتی را در جامعه ی بحرانی و ملتهب ما جابجا کند. معادلاتی که از قضا تماما به "بعد داخلی" مربوط می شود و اساسا مسائل داخل ایران را مد نطر دارد، همان هدفی که رژیم با تمام قوا و دجالگرانه تلاش می کند که به بیرون و به "خارج" منحرف اش سازد.
از اینرو بگذار رژیم هر چقدر که می خواهد متاع تقلبی عرضه کند و اسرائیل هم هر چقدر که می خواهد از این متاع قلب ابتیاع نماید. رژیم بی اعتبار تر و بی حیثیت تر از آن است که بتواند کالایی را در دنیای سیاست و مارکت جهانی حتی به مناقصه بفروشد. بنا بر یک ضرب المثل انگلیسی "فردا روز دیگری" است و این فردا در سرزمین ما می تواند ظرف زمانی حوادث قابل توجهی باشد، نباید به هیچ بهانه ای حتی بهانه "پر رنگتر" شدن هر چیزی و "حمله" احتمالی و دور از ذهن "اسرائیل" به "تاسیساتی" که مترسک و ملعبه ی رژیم شده، از خیرات احتمالی اش گذشت. فرصت فردا از دست ندهیم چه بسا بشود سیلی جانانه ای بر بناگوش رژیم نواخت.

  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.