شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جنگ و صلح شيرين عبادي
يادداشت کوتاه علي ناظر

علی ناظر

خانم عبادي برنده جايزه نوبل که هر روز يک موضع گرفته و بنا به موقعيت خراب و يا خوب رژيم مخاطبين بين المللي و داخلي را مستفيض مي کنند، امروز دوباره لطف کرده و در بارهء هسته اي شدن رژيم، که «حق مسلم» اوست، و با اسلام مغايرتي ندارد، و اگر کسي بخواهد به آن نگاه چپ بيندازد ايشان در لباس سرباز خوشنام امام زمان، و در جرگهء بقيه اعضاي لشگر استشهاديون تا «آخرين قطره خون» تغيير موضع نخواهند داد، دوباره ابراز نظر کرده اند.
براي روشن شدن مواضع خانم عبادي دو خبر در زير مي آيد، يکي از ايلنا به تاريخ ارديبهشت 1385 و يکي از بي بي سي به تاريخ 4 تير 1386. تفسير خبر به عهده کاربران سپرده مي شود:
علي ناظر – 4 تير 1386
-----
[کليک کنيد]
برنامه هسته‌‏اي ايران صلح‌‏آميز است تهديدي براي جهان نيست: 2 ارديبهشت 1385 - ايلنا

---
متن خبر: منبع: 4 تير 1386 – بي بي سي

عبادی: ایران قطعنامه های اتمی را اجرا کند

شیرین عبادی، وکیل مدافع ایرانی برنده جایزه صلح نوبل، روز دوشنبه از حکومت ایران خواست قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را بپذیرد و غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

خانم عبادی در نشست "حق صلح" که در دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در تهران برگزار شد، گفت: "قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد که در مورد ایران صادر شده، نشان از این دارد که جامعه بین المللی رفتار کنونی دولت ایران را برنمی تابد."

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا امروز دو قطعنامه در مورد برنامه هسته ای ایران تصویب کرده و تحریم هایی را علیه این کشور اجرا کرده است.

در حال حاضر کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل در حال بحث بر سر مفاد قطعنامه سوم هستند، و پیش بینی می شود این قطعنامه نیز به زودی به تصویب این کشورها برسد.

سخنان عبادی درباره پرونده هسته ای ایران

شیرین عبادی، که برای اولین بار درباره برنامه هسته ای کشورش سخن می گفت، گفت: "ضمن اعلام این که استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای حق مسلم هر ملتی از جمله ملت ایران است، تاکید بر این داریم که استفاده و برخورداری از این حق نبایستی به گونه ای باشد که ما را از حق بزرگتر یعنی حق دسترسی به صلح محروم کند."

شیرین عبادی در پایان سخنانش گفت پیشرفت تنها در سایه آرامش و صلح امکان پذیر است و این دو جز با احترام گذاشتن به عدالت اجتماعی و دموکراسی محقق نخواهد شد."

خانم عبادی دراین سالها همواره از مخالفان اقدام نظامی احتمالی علیه ایران نیز بوده است.

در این نشست همچنین ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران، و محمدعلی دادخواه، وکیل دادگستری، درباره صلح در فرهنگ ایرانی سخنرانی کردند.

 

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 27 Jun 2007]  [ارسال‌کننده: شبنم]  [  ]  
تغاری بشکند ماستش بریزد جهان گردد به کام کاسه لیسان...نمی دانم چرا وقتی این مطلب را راجع به شیرین عبادی خواندم یاد این بیت شعر افتادم و حیفم آمد چیزی ننویسم... خوب دیگه الان وقتش هست که میوه آن همه حقوق بشر نمایی و آن همه جایزه های به ناحق گرفته چیده شود اما شیرین خانم و شرکا یادشان رفته که مردم ایران و حامیان واقعی آنها هستند که معادلات آنها و رژیم را به هم خواهند ریخت ... این را هم بگویم که درسته که رژیم ملاها مردم ایران را به بدترین روز سیاه نشانده اما همین رژیم با دست خودش گور خودش را هم کنده و آن هم جنایات بی حد و علنی آن است که دیگر جایی برای تردید برا ی کسی باقی نگذاشته است ...اگر هستند عده ای که در باره جنایات حکومت پهلوی و شخص شاه شک دارند در مورد این رژیم و جانیانشان هیچ شبهه ای وجود ندارد و شیرین و ابراهیم و شرکا آب در هاون می کوبند و زحمت خود می دارند ... ایشان اگر هنری دارند بهتر می بود در همان تخصص خود ارائه می کردند که همانا پی گیری پرونده زهرا کاظمی که مظلومانه به دست دژخیمان مورد علاقه شیرین(من او را تلخ می خوانم) به آن طرز فجیع قربانی امیال شیطانی ملایان شد که مباداحقیقت عریان جنایات آنها را عریان تر کند ...و در آخر از این که شیرین یک زن و آن هم ایرانی است متاسفم و از کارها و مواضع او شرم دارم... به امید رهایی همه ایران از چنگ این دژخیمان   

[تاریخ ارسال: 26 Jun 2007]  [ارسال‌کننده: سخنور]  [  ]  
ولی فراموش نکنیم که خود فرمایشات پر از شکر خانم شیرین عبادی در رابطه با دمکراسی و یا حقوق بشر نیز محصول همین قاطعیت ها و ایستادگی مبارزان جدی راه آزادی و دمراسی بوده و گرنه با حلوا حلواهایی که خاتمی و خانم شیرین عبادی وشرکا می کنند، حالا حالا ها حتی آقایان خیلی دمکرات داخلی حول دارالخلافه تشنه لبان در فکر استحالهً لاشهً دیکتاتوری ولی فقیه گشته و نتیجتاً چندین دههً دیگر مردم ایران را در خماری نگه میداشتند. پس به عمل کار براید نه به سخن گفتن دوست.   

[تاریخ ارسال: 26 Jun 2007]  [ارسال‌کننده: علي سالاري]  [ G_alisalari@hotmail.com ]  
با سلام به دوست عزيزم اقاي ناظر و با احترام به بانوي محترم خانم شيرين عبادي، مي توان شيوهً مبارزهً خانم عبادي را بطور مستدل و مدلل نقد کرد، ولي او را مزدور رژيم ناميدن نه تنها کمال بي انصافي بلکه نشاندهنده کم ظرفيتي، عدم تحمل دگر باشي، و غير خودي ستيزي مدعي است. راستش نگارنده آرزوي فردايي که مجاهد و فدايي جاي پاسدار و بسيجي را بگيرد و باز بگو مگو و بگير و ببند در مسائل شخصي و اجتماعي راه بندازد، را ندارد. بلکه آرزوي فردايي را دارد که در آن شهروند ايراني بعنوان انساني متساوي الحقوق، از منتهاي چپ تا منتهاي راست، پيرو ولايت فقيه و يا رهبر ايدئولوژيک، آزاد باشد و بتواند نتيجهً پندار، گفتار و کردارش را در آئينهً جمعي بزرگتر، يعني جامعه ببيند و بچيند. خانم عبادي حق دارد که مصالح عمومي و منافع ايران را در صلح و نه جنگ که لازمه اش را "اجراي قطعنامه هاي مجامع بين المللي بر سر برنامهً هسته اي" توسط رژيم است، بداند. محالقين مي توانند بگويند که اين رژيم تن نمي دهد، اگر تن داد، تحولات متعاقب آن، به ضرر تندروهاي ولايي، و بنفع جنبش دموکراسي خواهي سير خواهد کرد. ضمناً اظهار نظرات گواه آنست که مدعي ظرفيت مقاومت و شکوفايي زن ايراني را خارج از چهارچوب فکري و سازماني اش نمي تواند تصور و يا تحمل کند. خوب است بجاي فرهنگ مخالفت خواني و دفع و نفي ديگري بمنظور اثبات خود، به فرهنگ نقد اصولي، رقابت و چالش طلبي ترقي خواهانه روي آوريم، آنگاه اثبات خود را ضرورتاً در نفي ديگران نخواهيم ديد. آنگاه خانم عبادي را باي نفي، نقد خواهيم کرد، او را بجاي دشمن، رقيب دانسته و نظرات او را نه سربسته دفع که باز و بي پيرايه به چالش خواهيم گرفت.   

[تاریخ ارسال: 26 Jun 2007]  [ارسال‌کننده: farzad]  [ rezai828@hotmail.com ]  
خانم شيرين عبادي!
در حاليکه بوي مشمئز کننده نظام ولايت آخوندي تمام دنيا رو پر کرده و تمامي حاميان اين رژيم قرون وسطايي قدم به قدم بالاجبار از اين رژيم متعفن فاصله ميگيرند به همان اندازه نيروهاي خودي و نخودي اين رژيم پا به گور به جست و خيزهاي ميموني روي آورده تا شايد آب رفته را به جوي برگردانند.
خانم عبادي
از گوزه رژيم آخوندي همان برون طراوت که در اوست!
  

[تاریخ ارسال: 26 Jun 2007]  [ارسال‌کننده: علی یحی پور (سل تی تی )]  [ salltiti@freenet.de ]  
بورژوازی ایران از زمان پیدایش اولیه اش یا طرف ارتجاع سلطنت بود مثل امیر کبیر ومصدق یا طرف ارتجاع آخوند مثل بازرگان وشیرین عبادی یکی از این قماش هاست بورژوازی ایران ترسو وبزدل وضد انقلاب وضد دموکراتیک عمل کرده است یکی مثل امیر کبیر جنبش بابیان را قتل عام کرد برای نجات سطنت ودیگری مثل دکتر مصدق حاکمیت مردم را در زیر حاکمیت شاه می خواست وسرانجام برای آمدن شان با نمایندهء آمریکا هندرسن در 27 مرداد 32 موافقت کرد وگذشت آنچه گذشت از این طبقهء ضد انقلاب کسی نباید متوهم باشد تاریخ گواه است که آنها از حاکمیت مردم ودموکراسی هراسناکند وبه ارتجاع می پیوندند نیروهای انقلاب چیز دیگری هستند وطبقهء دیگری را نمایندگی می کنند   

[تاریخ ارسال: 26 Jun 2007]  [ارسال‌کننده: Hadi Shahab]  [  ]  
اينكه پشت اينخانم يك بخش از سازمان اطلاعات و يك بخش رژيم ايستاده عين روز روشنه انگار باز هم ميخواد جايزه صلح بگيره البته شانسش بهتر ميشه اگر هم شرق و هم غرب با علماى اعلام و حجج اسلام ساخت و پاختشون بانجام برسانند   

[تاریخ ارسال: 26 Jun 2007]  [ارسال‌کننده: م- ماکویی]  [  ]  
این خانم خیلی شیرین فقط پاسدار حقوق بشر آخوندهاست ، همان حقوقی که ملایان حاکم روزمره در خیابانهای ایران به خاطر روسری ولباس ... جوانان ایران را شلاقکش می کنند! همان حقوق بشری که پاسداران با شکنجه و اعدام و سنگسار آزادی خواهان و تجاوز به دختران زندانی در خدمت حاکمان دیکتاتور و مرتجع ایران میباشد. این خانم خیلی هم با شهامت و واقع بین تشریف دارند! مثلا در آمریکا زبان باز کرده و حق دارند از زندانیان بن لادنی گوانتانما حمایت کرده و دایهً مهربانتر از مادر شوند، ولی در همان آمریکا جسارت نمی کنند که بگویند در جمهوری اسلامی ایران هنوز هم آزادی خواهانی و زندانیانی وجود دارد که در زندانهای مخوف ملایان، بدون هرگونه اطلاع اشخاص و ارگانهای بین المللی حقوقی محبوس و تحت شکنجه می باشند.البته که این خانم را از ما بهتران غارتگر برای مدره نشان دادن خاتمی و حاکمان ایران علم کرده بودند ولی خدا را شکر که دروغ و دغل ایشان در جوامع آزاد افشا گشته و دیگر حتی در داخل ایران نیز به جز حاکمان جنایتکار و دلالان نفتی و آقا زاده ها واصلاح طلبان قلابی ورشکسته خریداری ندارد.اما من یکی شخصاً موافق حملهً خارجیان به ایران نیستم ولی این حاکمان ایران و مماشاتگران هستند که راه تغییر دمکراتیک را در ایران سد کرده اند و بنا براین اگر جامعه جهانی به مرحله ائی برسد که گزینهً نظامی را در مقابل ترور و پروژه های اتمی فاشیسم مذهبی به کار گیرند، بنده با کمال میل بی تفاوت خواهم خواهم بود. زیرا مملکتی که ( آزادی و در آمدهای ملی آن) به زندگی مردمش تعلق ندارد، پس بهتر است به حاکمان دیکتاتور هم به هیچ وجه تعلق نداشته باشد. از قدیم گفته اند : مرگ یک بار شیون هم یکبار.
بالاخره زمان آن رسیده است که این خانم و باندهای به اصطلاح اصلاح طلب منتسب به ولایت مطلقه بایستی مشخص کنند که در کدان طرف هستند ؟ در کنار و طرف ولی فقیه دیکتاتور یا در طرف مردم و آزادیخواهان سرنگونی طلب ؟؟
  

[تاریخ ارسال: 26 Jun 2007]  [ارسال‌کننده:  نيما روشن]  [  ]  
متاسفانه ايران زنان مزدور و فرصت طلب و نان به نرخ روز خور که حاضرا تا اخرين قطره خون خود برای بقای اين رژيم جنايتکار بريزند کم ندارد نمونه های ان يکی همين ايت الله شيرين عبادی. و بقيه امثال: فرح کريمی نمانيده اخوند ها در مجلس هلند.شيرين هانتر همدست هوشنگ مير احمدی مزدور معرف رژيم در امريکا.نوشابه اميری. اسفندياری .فريبا هشترودی.تهمينه ميلانی. نيکی کريمی. هاله افشار. رودابه شفيعی . الهه رستمی. زيبا ميرحسينی.عفت ماهباز.و... و طنز تلخ انيجاست که رژيم از بعضی ازنزديکان همين زنان پادو خود قربانی گرفته !. ننگ و نفرت به همه ی مزدوران رژيم جنايتکار و وابسته به امپرياليسم جمهوری ادمکشان باد.   

[تاریخ ارسال: 25 Jun 2007]  [ارسال‌کننده: Ali]  [ universityessex@yahoo.com ]  
ابراهیم یزدی?، صلح?   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.