شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ - ۲۹ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

متکي بر دغلکاري يا باور مذهبي
در حاشيهء شرم الشيخ

علی ناظر

گفته مي شود که علي امام اول شيعيان در جنگ (صفين) شمشير از نيام کشيده در پي عمرعاص بود تا او را به قتل برساند (عمرعاص يکي از مشاوران تيزهوش معاويه بود)، و بي شک اگر علي عمرعاص را مي کُشت شايد در سالهاي بعد معاويه و فرزندش يزيد نمي توانستند علي و حسين را به قتل برسانند و شايد اسلام در مسير ديگري طي طريق مي کرد، شايد هم آش همين بود و کاسه همين، و آب از آب تکان نمي خورد و اسلام چه شيعي و چه سني و چه... بهتر از اينکه هست نمي توانست بشود. بگذريم. عمرعاص که اسلام را اگر بهتر از علي نمي شناخت، کمتر از علي ناآگاه نبود، تمام لباسهاي خود را از تن در آورد و بدن لخت خود را به علي نشان داد. علي براي حذر کردن از تماشاي عورت عمرعاص روي برگرداند و اين غفلت لحظه اي، به عمرعاص کمک کرد تا جان به در ببرد. (منابع: تاريخ ابن کثير، تاريخ طبري) [طلحه و بُسربن ارطاء هم در دو مصاف ديگر به ترفند مشابهي دست يازيدند)
امروز جناب متکي – وزير امور خارجه [ايران] که کارش قاعدتا دفاع از منافع ملي در سطح ديپلماتيک است، با ديدن گوشه اي از سينهء خانم ويلونيستي، ميهماني شام را که کليه وزراي خارجه در آن حضور داشتند ترک کرد.
البته دغلبازي و دو رويي مذهبي اين جماعت بر کسي پوشيده نيست، اما به متکي هم نمي شود ايراد گرفت چرا که او همان کرده که اولين امام، علي ابن ابي طالب کرد (البته اگر بخواهم جانب انصاف را رعايت کنم، علي مي گفت «حيا جزو شرف و ايمان است». ساده تر اينکه علي از چيزي صحبت مي کرد که خميني و فرزندانش از آن بويي نبرده اند). اما اگر ريشه اي تر به مساله بنگريم نتيجه خواهيم گرفت که ايراد و اشکال در کل مقوله يعني دخالت دين در دولت است. زماني که ايدئولوژي دست بالا را داشته باشد و حرف آخر را بزند، در زمانيکه منافع ملي فداي آيات و احاديث و روايات شود، در زماني که مردمسالاري و کثرت گرايي قرباني تعريف و تفسير و برداشت يک فرد از يک آيه شود، عمرعاص ها حرف آخر را خواهند زد، و «حکميت» مفهوم ديگري خواهد گرفت.
براستي وقتي اين جماعت معمم با ديدن گردن و موي زني هنرمند صحنه را به اين آساني خالي مي کنند، چرا نبايد باور داشت که با شنيدن صداي گلولهء مبارز فرار را بر قرار ترجيح ندهند؟
با هم خبر را مرور مي کنيم

علي ناظر 14 ارديبهشت 1386
عکس :
Geigen-Frau (violin woman)
-----

14 اردیبهشت 1386 بي بي سي

متکی مهمانی شام با رايس را ترک کرد

منوچهر متکی، وزير امورخارجه ايران که برای شرکت در نشستی در مورد عراق در تفريحگاه ساحلی شرم الشيخ در مصر به سر می برد، مهمانی شامی با ديگر شرکت کنندگان اين نشست را به صورت ناگهانی و در اعتراض به اينکه خانمی که در مجلس ويلون می نواخت، لباسی "بيش از حد باز" پوشيده بود، ترک کرد.

اين مهمانی در کنار ساحل در هتل شرايتون شرم الشيخ برگزار شده بود.

منوچهر متکی بر سر ميز شام روبروی کاندوليزا رايس، وزيرخارجه آمريکا نشسته بود و سخنگوی وزارت خارجه آمريکا در مورد خروج ناگهانی آقای متکی از مجلس به خبرنگاران گفته است: "نمی دانم او از کدام زن ترسيد؟ زنی که لباس سرخ پوشيده بود [نوازنده ويلون] يا وزيرخارجه [آمريکا]؟"

با اين حال، در مهمانی ناهاری که ديروز در حاشيه نشست شرم الشيخ برگزار شد و تنها وزيران خارجه شرکت کننده در اجلاس شرکت داشتند، کلماتی کنايه آميز ميان وزيران خارجه ايران و آمريکا رد و بدل شده بود.

خبرگزاری آسوشيتدپرس به نقل از مقامات شرکت کننده در مهمانی ناهار مکالمات رد و بدل شده را اين گونه گزارش کرده است:

منوچهر متکی وارد مجلس می شود و به عربی می گويد: "السلام عليکم"، کاندوليزا رايس به انگليسی سلام می دهد و به آقای متکی می گويد: "انگليسی شما از عربی من بهتر است".

احمد ابوالغيط، وزيرخارجه مصر وارد می شود و به منوچهر متکی می گويد: "می خواهيم مجلس را گرم کنيم"، آقای متکی در پاسخ به انگليسی می گويد: "در روسيه، مردم زمستانها بستنی می خورند چون بستنی از هوا گرمتر است"، کاندوليزا رايس هم در واکنش به اين جمله می گويد: "همين طور است".

در نشست شرم الشيخ که به منظور يافتن راه حلی برای بی ثباتی و نا امنی در عراق تشکيل شده، عراق و کشورهای همسايه اش، پنج عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد، مصر، آلمان و نمايندگان سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا و اتحاديه عرب شرکت دارند که اغلب شرکت کنندگان در سطح وزير خارجه اند.

با توجه به اختلافاتی که ايران و آمريکا بر سر مسائل عراق دارند و اهميتی که آمريکا و برخی ديگر کشورها برای نقش ايران در اوضاع عراق قائلند، برگزارکنندگان نشست شرم الشيخ اميدوار بودند اين نشست محلی برای گفتگوی رودرروی وزيران خارجه دو کشور باشد تا بدين ترتيب امکانی برای حل اختلافات آنان بر سر عراق و يافتن راه حلی برای مسائل اين کشور به وجود آيد.

پيش از نشست شرم الشيخ، منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران امکان مذاکره با همتای آمريکايی خود را رد نکرده اما در عين حال گفته بود: "طبیعتاً مسائل مهمی مانند وضعیت عراق یا اختلافات طولانی بین ایران و آمریکا را نمی توان با شتاب حل و فصل کرد".

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران نیز گفته بود: "ملت ايران از گفتگوی صادقانه استقبال می ‌کند" اما در عین حال به طور تلويحی به آمريکا هشدار داده بود: "اگر فكر می ‌كنند چون نتوانستند از طريق فشار و تبليغات حق ملت ايران را ضايع كنند، با مذاكره و گفتگو می ‌توانند به هدفشان برسند، اشتباه می ‌كنند".

در مقابل، وزیر خارجه آمریکا گفته بود که در صورت مواجه شدن با مقامات ایرانی در اجلاس شرم الشیخ، از گفتگو با آنان رویگردان نخواهد بود و در صورت لزوم، دیدگاه دولت خود در مورد مسائل مختلف را برای آنان تشریح خواهد کرد، اما در صورتی که گفتگويی انجام گيرد، منحصر به مسائل عراق خواهد بود.

ماه مارس گذشته، نشستی مشابه اجلاس شرم الشيخ اما در سطحی پايينتر در بغداد برگزار شد که طی آن، سفیر وقت ایالات متحده در عراق گفت با اعضای هیئت ایرانی مستقيما گفتگو کرده است اما معاون وزير خارجه ايران که سرپرستی هيئت ايرانی را به عهده داشت اين خبر را تکذيب کرد و گفت هيچ تماس مستقیمی بین دو طرف در طول نشست انجام نگرفته است.

موفق ربيعی، مشاور نخست وزير عراق در امور امنيتی که در نشست شرم الشيخ شرکت دارد گفته که هر دو کشور ايران و آمريکا تمايل به مذاکره مستقيم دارند اما آنچه مانع از اين مذاکره می شود، "موانع روانی" است.

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 07 May 2007]  [ارسال‌کننده: زنگی زنگ]  [  ]  

به نظر من، پذیرفتن اینکه وزیر خارجه آخوندها به دلیل اعتراض به نوع لباس خانم ویولون نواز، جلسه وزرای خارجه در « شرم الشیخ »ُ  را ترک کرده است، ساده لوحی است؛

به طبع هر گونه تحلیلی بر اساس چنین خبر نامعتبری، آبکی خواهد بود.

 آخوندها و آخوندزاده ها و مزدوران آنها تنها برای تخمیق مردم است که جا نماز آب می کشند. انتشار چنین اخباری را هم تنها می توان در همین راستا دید.
  

[تاریخ ارسال: 06 May 2007]  [ارسال‌کننده: محمود]  [ mahmod37@gmail.com ]  


اين بابا هنوز دنبال شمشير على و معاويه و عمر عاص است.

اين ها مثلا اپوزسيون اين رژيم هستند؟ ولالا (والله) تعجب آور نيست كه رژيم 26 ساله كه مانده و با اين تحجرى كه در اپوزسيونش وجود دارد تعجب آور هم نخواهد بود كه 26 سال ديگر حكومت كند لطفا خودتان را به اولين بيمارستان معرفى و تسليم كنيد... سلام مرا به على ابن ابى طالبتان برسانيد!!!
  

[تاریخ ارسال: 05 May 2007]  [ارسال‌کننده: حسن مهاجر]  [ muhaajer40@yahoo.com ]  

جناب ناظر. باسلام.

مطلب تان کوتاه و جالب بو د. اما مولا علی به خاطر این خدمت عمر عاص نرسید که این ترفند، بهانه ای برای فرار از نبرد محسوب می شد و مولا علی به فراری ها آسیب نمی رساند و این اصل برفرع شرم و حیا می باشد.

در براندازی زژیم پیروز باشید. 
  

[تاریخ ارسال: 05 May 2007]  [ارسال‌کننده: محمد دولتی]  [ tehran45@s4.dion.ne.jp ]  

آقای ناظر شما نوشتید که اینها |رزیم| با دیدن سر وگردن زن فرا (فرار) میکنند پس با شنیدن صدای توپ وتانک هم فرا (فرار) می کنند .

تعجب میکنم 30 خرداد ویا 4 مهر یا فروغ جاویدان ویا....(را)، فراموش کردید ؟ به جای رزیم چه کسی فرار کرد؟ امروز چه کسی درایران حاکم وچه کسی در خارج رجز خان است ؟ امروز چه کسی چاپلوسی اروپا وامریکا را می کند وامریکا واروپا ناز چه کسی را می کشند؟...سرتان را از زیر برف غلفت (غفلت) بیرون بیاورید وگرنه همراه این توهمات موهوم در آینده مهمان خانه سالمندان خواهید شد. البته خانه سالمندان اروپا از هتل های 5 ستاره ایران بهتر است. موفق باشید.

 

 
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.