شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سفید کاران «روزآنلاین» همچنان به افشای خود می‌پردازند

ایرج مصداقی

پس از انتشار مقاله‌ی «روز آنلاین، حمزه فراحتی و پروژه‌‌ی سفید سازی»[۱]در سایت‌های مختلف ایرانی که به قصد روشنگری در مورد یک تواب فعال قزلحصار نوشته شده بود، مسئولان «روز آنلاین» با توسل به یک ترفند رنگ و رو باخته، غیرحرفه‌ای و غیرمعمول با به هم بافتن چند دروغ، ضمن زیرپا گذاشتن پرنسیب‌های اخلاقی قدمی دیگر در پیش‌برد سناریوی «سفید سازی» خود برداشتند. سایت روز آنلاین، مطلب هفته پیش خود (داستان جعلی ارائه شده از سوی محسن درزی یکی از توابان قزلحصار) را بار دیگر با چاپ عکس بزرگتری از محسن درزی (گویا بزرگ کردن عکس، بخشی از روند سفیدسازی در فازی‌ بالاتر است و فاجعه و جنایت را بهتر می‌پوشاند) آخر هفته منتشر کرد. سفیدکاران «روز آنلاین» در توجیه اقدام خود چنین می‌نویسند:

«اين نوشته[داستان سرهم‌بندی شده محسن درزی] که واقعيت هولناکي را باز آفريني مي کند و تنها در طول بيست دقيقه نوشته شده است، از سوي ديگر زندانيان سياسي مستقل ديگر[دیگر اضافی مربوط به اصل مطلب است] مورد تائيد قرارگرفت. خوانندگان "روز" بويژه در ايران ضمن رد هر نوع تهمت زني، پرونده سازي و ترور شخصيت افراد توسط ديدگاه خاصي که مي کوشد خود را متولي همه زندانيان جمهوري اسلامي قلمداد کند، از انتشار اين نوشته استقبال کردند. تجديد چاپ اين نوشته از اين روست. »

http://www.roozonline.com/archives/2007/02/002534.php

از ابتدا هم مشخص بود که سناریویی تهیه شده تا یکی از توابان فعال زندان را «سفید» کنند. ابتدا داستانی را که به اعتراف خودشان در عرض «بیست دقیقه»! نوشته شده بود در خاطرات حمزه فراحتی وارد کردند. این که این داستان چه ربطی به خاطرات او دارد و چرا محسن درزی خود به انتشار مستقل آن دست نزده، مسئله‌ای است که دور از نظر نمی‌ماند. سپس مسعود بهنود روزنامه نگاری که تنها چیزی که می‌شناسد نزدیکی به قدرت و مجیز گویی آن است وارد صحنه شد و کتاب مزبور را معرفی نمود. عاقبت در میان این همه موضوع کتاب رفتند سر داستان سرهم بندی شده محسن درزی و آن را  داستانی «استادانه» معرفی کردند!

سفید کاران روزآنلاین وقتی با واکنش من مواجه شدند سراسیمه دست به دامان «زندانیان سیاسی مستقل دیگر»!‌ شده و از زبان آنان که همچنان «ناشناس» مانده‌اند به تأیید محتوای جعلی نوشته‌ی درج شده در سایت خود پرداخته‌ و تأکید کردند که «خوانندگان "روز" به ویژه در ایران» از انتشار این نوشته استقبال کرده‌اند!

سفیدکاران روز‌آنلاین‌ توضیحی نمی‌دهند چرا به اصطلاح‌ «خوانندگانشان» فقط از این مطلب خاص استقبال کرده‌اند؟ آن‌ها توضیحی نمی‌دهند چرا برای اولین بار «استقبال خوانندگان» منجر به چاپ دوباره‌ی مطلبی در این سایت شده است؟ آیا مانند رادیو و تلویزیون‌های فارسی زبان، بخش «ترانه‌های درخواستی» ایجاد کرده‌اند؟‌ حتا بر ساده‌اندیشان نیز پوشیده نیست که چرا یک نفر از این «زندانیان سیاسی مستقل» با اسم و رسم مشخص مسئولیت این تأیید را به عهده نمی‌گیرد. ظاهراً در داخل ایران نیز عده‌ای از محتوای مطلب "روز" آگاه شده و ارادت خود را به "روز" و محسن درزی اعلام داشته‌اند. حدس زدن در باره‌ی ماهیت این «خوانندگان» چندان دشوار نیست.

دست‌اندرکاران این سایت که دستشان رو شده، به گونه‌ای مضحک مدعی‌ شده‌اند این داستان نسبتاً بلند و البته «استادانه» که به قطع ۱۱ صفحه‌ی A ۴ است، تنها در عرض بیست دقیقه نوشته شده است! گویا کسی نسبت به سرعت نوشتن داستان ایرادی گرفته بود که چنین ادعای مسخره‌ای را تولید کرده‌اند. نوشتن داستانی ۱۱ صفحه‌ای در قطع A ۴ در عرض بیست‌ دقیقه‌ یکی از معجزات محسن درزی و سفیدکاران روز آنلاین است. کمی دقت در همین ادعا، صحت و سقم دیگر ادعاهای این افراد را نیز مشخص می‌کند.

آیا واکنش سراسیمه‌ی گردانند‌گان روز آن‌لاین و دستپاچگی و گاف دادن‌هایی از این دست، آن هم از سوی کسانی چون بهنود و اسدی و...، نشانگر این نیست که آن‌چه در مورد محسن درزی و وظیفه‌ی سفیدکاری روز آن‌لاین گفته‌ام، واقعیت دارد و برخلاف ادعای ایشان «تهمت زني، پرونده سازي و ترور شخصيت افراد توسط ديدگاه خاصي » در کار نبوده و نیست؟

آیا این گونه تشبثات خود نمونه‌ی دیگری از تلاش این سایت و گردانندگان آن برای مخدوش کردن مرزها و به انجام رساندن «رسالت فرهنگی»‌ که بر دوششان گذاشته شده نیست؟

نکته‌ی قابل ذکر آن که هوشنگ اسدی یکی از سفیدکاران روز آنلاین خود دارای پرونده‌ی سیاهی در زندان است. او که خود هم بند من و محسن درزی بود و در زمره‌ی توابان فعال زندان به شمار می‌رفت و در بخش فرهنگی زندان مشغول همکاری با حسین شریعتمداری و حسن شایانفر بود، به خوبی با ماهیت و رفتار همکار دورن زندانش آشناست؛ اما به اقتضای «روز» و از آن‌جایی که می‌داند نوبت آسیاب به او هم می‌رسد این‌گونه دستپاچه فرار به جلو می‌کند.

از آن‌جایی که گردانندگان روز آنلاین می‌دانند که زندانیان سیاسی وابسته به گروه‌ها و جریان‌های سیاسی مختلف، نسبت به ماهیت فرد مذکور آگاهند، به ساخت و پرداخت «زندانیان سیاسی مستقل» دست زده‌اند.

سفیدکاران روز آنلاین که انتظار رعایت پرنسیپ‌های اخلاقی از ایشان نمی‌رود، با اشاره‌ی غیر مستقیم به مطلب افشاگرانه‌ی من در مورد محسن درزی، سخیفانه مدعی شده‌اند که:

«ديدگاه خاصي که مي کوشد خود را متولي همه زندانيان جمهوري اسلامي قلمداد کند»

باید به این سفیدکاران بگویم که من نه تنها «دیدگاه» خاصی نیستم، بلکه به هیچ جریان سیاسی نیز وابسته نبوده و از کمک و مساعدت هیچ جریان سیاسی نیز برخوردار نیستم. ادعایی ندارم و خود را کسی هم نمی‌دانم. اما سفیدکاران روز آنلاین مطمئن باشند که هرگز اجازه نمی‌دهم حق عزیزانم پایمال شود و همواره در این راه خواهم کوشید. به سهم خود تلاش می‌کنم صدای دوستان و رفقایم را که در راهروهای مرگ و بر سر دارها خاموش شد، دوباره پژواک دهم. تا آن‌جا که در توانم باشد این صدا را هر چه بلندتر فریاد می‌‌کنم. سفیدکاران روزآنلاین و همکاران‌شان باید بدانند که چهره‌ی کسانی را که دست در خون عزیزانم داشتند رو می‌‌کنم. بهای آن هرچه که باشد با کمال میل و اشتیاق می‌پردازم. این کمترین کاری است که از عهده من بر میاید. این ادای دین در برابر آزادی‌خواهانی است که قهرمانانه در مقابل سیاهی و تباهی ایستادند و مظلومانه اما پرغرور بر خاک افتادند.

اما این سؤال مطرح است که چه کسی گردانندگان تواب و «چند چهره‌ی‌» روز آنلاین را «متولی» زندانیان سیاسی جمهوری اسلامی کرده است که برای از میدان به در کردن به اصطلاح «رقیب» که به زعم آنان من هستم، از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند؟ مسعود بهنود یکی از گردانندگان روز آنلاین که به عنوان «متولی» زندانیان سیاسی پا به میدان گذاشته، کسی است که حتا جنایت و کشتار بزرگ آزادی‌خواهان میهن در شهریور ۶۷ را در زمره‌ی رویدادهای شهریور هم به رسمیت نمی‌شناسد. خوب است به مقاله‌ی روشنگرانه‌ی هم‌بند ‌گرامی‌ام مهدی اصلانی که تحت عنوان «خطای حافظه» یا «حافظه خطاکار» در نشریه آرش شماره‌ی ۸۱ درج شد رجوع کنید. آیا منظور گردانندگان مزبور از «زندانیان سیاسی مستقل» همان توابان سابق و یا اربابانشان که با مشارکت هم دست در خون زندانیان سیاسی داشتند، نیست؟ آیا منظور ایشان از «زندانیان سیاسی مستقل»! مسعود بهنود، سیدابراهیم نبوی، هوشنگ اسدی و... نیست؟ داوری را به عهده خوانندگان فهیم می‌‌گذارم.

 

ایرج مصداقی

۷ اسفند ۱۳۸۵

Irajmesdaghi@yahoo.com


۱-  مقاله در این آدرس در دسترس است www.didgah.net/maghalehMatnKamel.php?id=16970

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرج مصداقی:[تاریخ ارسال: 04 Mar 2007]  [ارسال‌کننده: ر.شاکر]  [ rshaaker@yahoo.com ]  
آقا/خانم بی گذشت
اگر آقای مصداقی مطلبی در مورد زندان و زندانیان مینویسد، شاهد ایشان صدها و هزاران زندانی سیاسی است که به تخت بسته شده اند. اگر امثال مخسن درزی پس از آن کارها گوشه ای می نشستند و نان و قاتق خودشان را میخوردند کسی که به ایشان کاری نداشت! اما دست در شکنجه و خون فرزندان این مملکت داشتن از یک طرف و از طرف دیگر ادعاهای آنچنانی، نباید بی پاسخ بماند. اما شما که مثلا "بی گذشت" هم هستید چرا بهتان بر میخورد؟ آقای مصداقی با با صطلاح تواب، شکنجه گر، تیر خلاص زنی برخورد کرده شما جرا بهتان بر میخورد؟ گیرم آقای مصداقی هر نیتی داشته باشد، نیت شما در دفاع از امثال محسن درزی چیست؟
  

[تاریخ ارسال: 04 Mar 2007]  [ارسال‌کننده: بی گذشت]  [  ]  
آقای مصداقی درمقاله جیمز باندی جدید خو دآورده اند:
آیا واکنش سراسیمه‌ی گردانند‌گان روز آن‌لاین و دستپاچگی و گاف دادن‌هایی از این دست، آن هم از سوی کسانی چون بهنود و اسدی و...، نشانگر این نیست که آن‌چه در مورد محسن درزی و وظیفه‌ی سفیدکاری روز آن‌لاین گفته‌ام، واقعیت دارد و برخلاف ادعای ایشان «تهمت زني، پرونده سازي و ترور شخصيت افراد توسط ديدگاه خاصي » در کار نبوده و نیست؟

من در بخش دیگری از نظرات در پای مقاله صفید سازی ایشان با ایشان مجادله نظری کردم ولی خوب چنان که انتظارداشتم بی پاسخ ماند. دراینجا هم می پرسم جناب مصداقی لطفا نیت خودرا بگویید با جنین مقالاتی دنبال چه چیزی هستیدوچهکسی این ماموریت را به شما داده که با اتهام آفرینی، دشمن تراشی و جاسوسی گری جنگ سرد و روانی راه بیندازید و خود را مسئولانه دراین راه ذوب کرده و به نظرمن به پروژه کبود سازی همت کنید. دوستی نوشته بود چر من به مباحث ایشان علاقمندم و باز میگویم بدلیل تحصیل در علوم سیاسی و نقش اپوزیسیون یکی از فصول تز دکترای من به همین پروژه کبود سازی اختصاص داردکه درآن به آثار مصداقی نیز پرداخته ام. البته هنوز تحلیل نهایی ازایشان ندارم چز مفروضاتی که درحال بررسی است.
  

[تاریخ ارسال: 28 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: ابوالفضل عباسپور]  [ neil@euselect.com ]  
ایرج عزیز
از شما بابت رسوا کردن این قاتلین سپاسگزارم.ما که در ایران زندگی میکنیم چطور میتوانیم به کتب خاطرات شما دسترسی پیدا کنیم؟
  

[تاریخ ارسال: 28 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: سعیدی]  [  ]  
با تشکر مجدد از آقای مصداقی که این قدر زود جواب مرا دادند. ای کاش برخی ستون نویسان دیدگاه نیز مثل ایشان و نیز علی ناظر عزیز و آقای وهابی، به بعضی سوال ها و نکته ها زود پاسخ گویند و با خواننده کنش و واکنش مستقیم داشته باشند.   

[تاریخ ارسال: 28 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: فرهاد كسروي]  [  ]  
به حكم وظيفه انساني لازم ديدم از تلاشهاي آقاي مصداقي در مسير حفظ حرمت خونهاي عزيزانمان و قهرمانان مليمان, كه جانشان را فديه راه آزادي خلق نمودند, صميمانه قدرداني كنم.   

[تاریخ ارسال: 27 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: ایرج مصداقی]  [  ]  
آقای سعیدی توضیحات شما درست، به جا و منطقی است. برای پاسخ به سؤال شما بایستی بگویم که سوابق گردانندگان این سایت بهتر از محسن درزی نیست. از مسعود بهنود بگیرید تا هوشنگ اسدی. آن‌ها سنگ خود را به سینه می‌زنند. دفاع آن‌ها از درزی در واقع دفاع از خود هم هست. در ضمن مسعود بهنود امروز در تلاش برای تشکیل جبهه‌ای با شرکت سلطنت‌طلبان، بخش‌هایی از رژیم و سازمان اکثریت است. ظاهراً تلاش می‌کنند آلترناتیوی را که خوش‌آیند اروپا و آمریکا باشد راست و ریس نمایند. این که دقیقاً از انجام این کار چه هدفی را دنبال می‌کنند مشخص نیست، اما در این که فعالانه به این امر پرداخته‌اند از نظر من شکی نیست.   

[تاریخ ارسال: 27 Feb 2007]  [ارسال‌کننده:  سعیدی]  [  ]  
من از علاقمندان نوشته های مسولانه آقای مصداقی هستم. ولی یک سوال جدی از ایشان دارم:
از این رژیم جنایت پیشه هر چه بگویی بر می آید، ولی این جناب محسن درزی چه اهمیتی دارد که این همه برای سفید سازی اش انرژِی گذاشته شده؟ نه اسم قشنگی دارد!! و نه رسمی! سوالم این است که به فرض که او سفید سازی شد، به چه کار رژِیم می آید که در صورت خاکستری بودن به درد رژِیم نمی خورد؟ این جناب بهنود شانش اجل تر از آن است که صرف این کارهای جزیی شود. او آدم رفسنجانی است و برای خیلی کارها به لندن ارسال شده و همین الان هم از طریق بی بی سی و سایر سایت های دوم خردادی دارد کارش رامی کند، چرا باید او را خرج سفید سازی آدمی مثل درزی کرد؟ سوالم جهت کسب آگاهی است و نه در بردن این قبیل خائنان. پیشاپیش از جواب آقای مصداقی ممنون خواهم شد.
  

[تاریخ ارسال: 27 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: جمال فراهانی]  [ jamal75de@yahoo.de ]  
مقاله آقای مصداقی در مورد افشای يک مزدور تير خلاص زن ميباشد و هيچ ربطی نه به مقاله قبلی ايشان و نه به نئو محافظه کاران و نه به عقده خالی کردن بر عليه مجاهدين و هوادارانشان دارد. قرا بر اين شده بود که تنها نظراتی را که به مقاله ربط دارند درج شود!!
  

[تاریخ ارسال: 27 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: farhad javadzadeh]  [ shirinlove@yahoo.com ]  
از هواداران مجاهدين که کورکورانه و بدون تفکر و تعقل مخالفين خود را مورد تهمت و توهين قرار ميدهند توقع بيشتری نيست. مطالب اقای مصداقی در ديدگاه موجود است برويد مطالعه کنيد و ببينيد چگونه ايشان در کنار نئو محافظه کاران امريکا ايستاده اند .

فرهاد
  

[تاریخ ارسال: 27 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: . رحيم رحيمی]  [  ]  
من فکر ميکنم افشا گری های مردمی اقای مصداقی در رابطه با توابين رژيم امثال: محسن درزی. هوشنگ اسدی. ابراهيم نبوی و مسعود بهنود بعضی ها را امثال همين اقای فرهاد جوادی را که به امامزاده هائی امثال همين افراد دخيل بسته بودند را ناراحت کرده که اقای مصداقی را نا اگاهانه همدست نئو کان ها ميداند!. يکی نيست که به اين اقا بگه: نئوکان ها و ديگر امپرياليستها بودند که رژيم را به قدرت نشاندند و تا اکنون سر قدرت نگهداشتند و هيچ گاه هم در پی سر نگونی ان نيستند. شما اقای فرهاد ناراحت سر نگونی رژيم بدست نئو کان ها نباشيد چون هيچ گاه اتفاق نخواهد افتاد.   

[تاریخ ارسال: 26 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: جمال فراهانی]  [ jamal75de@yahoo.de ]  
آقای مصداقی عزيز مطمئا باشيد که در راهی که گفته ايد يعنی افشاء چهره‌ی کسانی را که دست در خون عزیزانمان داشته اند تنها نخواهيد ماند و پشتيبانی خانواده آن عزيزان را که خواستار شناسائی و محاکمه تمامی اين قاتلين در يک دادگاه صلاحيت دار ميباشند به همراه خواهيد داشت. از ريزه خواران روز آنلاين هم که از سفره جلاد ارتزاق ميکنند هم بيش از اين برخوردهای مزورانه انتظاری نيست.پيروز باشيد.
  

[تاریخ ارسال: 26 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: farhad javadzadeh]  [ shirinlove@yahoo.com ]  
اقای مصداقی شما بهتر است سرگرم تئوريزه کردن و توجيه کردن تحريم اقتصادی مردم فقر زده ايران و در اخر حمله نظامی به ايران باشيد و از نوشتن اينگونه مطالب دست برداريد!! شما در کنار نئو محافظه کاران امريکا ايستاده ايد و اعتبار خود را فروخته ايد.

فرهاد
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.