شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نقض قوانين کپي رايت پيگرد قانوني دارد

علی ناظر

دوستان خوب ديدگاه
کارورزان و کاربران ديدگاه
سلام. چندي است که متوجه شده ام مطالبي که شما عزيزان زحمت کشيده و ويژه ديدگاه تهيه مي کنيد در برخي از سايتها و برخي نشريات بدون ذکر مأخذ بازتکثير مي شود.
من اين کوتاهي از سوي آن ارباب جرايد را مبني بر ندانم کاري مي گذارم، و نه عملي که بنا به قوانين کپي رايت مي تواند پيگرد قانوني داشته باشد.
براي اينکه از هرگونه ندانم کاري و يا اشتباه لُپي و يا خداي نکرده سوء استفاده و سرقت ادبي جلوگيري شود، از اين پس لطف کرده و متن زير را در بالاي مطالبي که ويژه ديدگاه ارسال مي کنيد قرار دهيد.

«کپي رايت: بازتکثير مطالبي که ويژه ديدگاه تهيه شده اند – ويژه نامه، يادداشت هفته، يادداشت روز، آمفي تئاتر،... بدون قيد منبع - سايت ديدگاه، اکيدا مجاز نيست»
اين متن بصورت «متن روان» در بالاي سايت قرار دارد. و بصورت خلاصه در پايين صفحه ديدگاه هم قيد شده است.
از شما خواهش مي شود، از اين پس، اگر خواستيد مطلبي که ويژه ديدگاه تهيه شده است را به رسانه ديگري ارسال کنيد، حتما در بالاي آن مطلب منبع را قيد کنيد (مثلا – منبع: يادداشت هفتهء ديدگاه). اگر کرديد و آنها به اين نکته توجه نکردند، من از شما درخواست مي کنم که از آن رسانه بخواهيد به اين امر پايبند بشود يا متن را حذف کند.
ديدگاه هميشه مطالب برگرفته از رسانه هاي ديگر، را با ذکر مأخذ بازتکثير مي کند و در همان چارچوب هم انتظار برخورد متقابل دارد. ممنون مي شوم اگر اين منطق ساده را يادآوري کنيد.
کپي رايت واژه اي انگليسي براي «حق» چاپ و حقوق ديگر مطبوعاتي است. به «حقوق» يکديگر احترام بگذاريم.
به راستي اگر ما که ادعاي دموکرات بودن و مبارزه براي دموکراسي مي کنيم به اين حداقل ها پايبند نباشيم، از خميني صفتان چه انتظاري مي توانيم داشته باشيم؟
سايت ديدگاه با وکيل خود تماس گرفته و مراحل قانوني را در صورت لزوم طي خواهد کرد.
با سپاس
علي ناظر 5 اسفند 1385

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 27 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: فرزين]  [  ]  
آقای ناظر خسته نباشيد!
پيشنهاد می کنم علامت بين المللی کپی رايت را که "سی" انگليسی و درون دايره است را در يکسو و علامت ديدگاه را در سوی ديگر بگذاريد، چون مسائله جنبهء حقوقی دارد و در پيگردها، همانطورکه می دانيد به وجود يا عدم وجود اين علامت استناد می شود.
اما سوالم اين استکه، تکليف مطالب قبلی پيش از اين ماجرا چه می شود؟ آطا آنها هم مهر "سی" را خواهند داشت؟
  

[تاریخ ارسال: 25 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: سیاوش م.]  [ syavashm49@yahoo.com ]  

با پیشنهاد آقای علی ناظر و نیز پیشنهاد کاربر گرامی «فرزین خوشچین» بسیار موافق‌ام!

کارورزان، کاربران و دوستان گرامی دیدگاه!

 به نظر من رعایت این نکته برای سایت دیدگاه، از زاویه‌ی به‌دیده‌داشتن مسئله‌ی اخلاق و فرهنگ سیاسی و نیز مسئله‌ی حقوقی و دموکراتیک، بسیار مهم است و بایستی به آن توجهی درخور داشت. چرا؟

چون سایت دیدگاه، در میان سایت‌هایی که از نظر سیاسی خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی هستند، می‌توان گفت سایتی یکتا است. از این زاویه‌دید که تمامی دیدگاه‌های کسان و گروه‌های دارای مشی سرنگونی‌طلب را درج می‌کند. به‌ویژه این‌که بسیاری از سایت‌ها، بدبختانه، از روی تنگ‌نظری و درک ناقصی که از دموکراسی و آزادی بیان دارند، برای نمونه، دیدگاه‌های هواداران شورای مقاومت، سازمان مجاهدین و یا حزب کمونیست کارگری و... را بازتاب نمی‌دهند. حتا آن‌گاه که پای خبر مهم و حیاتی در کار است. و جز این، سایت دیدگاه تا کنون نشان داده است که برای آشنایی کاربران خود با دیدگاه‌های وابسته به «اصلاح‌طلبی»، «رژیمی»، «سطلت‌طلبان» و... به حد توان و امکان خود، نوشته‌های ایشان را چه به عنوان خبر، گزارش و یا تحلیل سیاسی، بازتاب داده است.

بارها پیرامون سایت دیدگاه و نقش آن، با دوستان خود حرف و گپی پیش‌ آمده است. پاره‌ای بر این نظر بوده‌اند که سایت دیدگاه هوادار شورای مقاومت و مجاهدین است! پرسش و نیز پاسخ من به این دوستان همواره این بوده است: پس درج این‌همه گفتار و نظر انتقادی پیرامون دیدگاه‌های مجاهدین و سیاست‌های آن در این سایت نشانه‌ی چیست؟ البته دوستان مجاهدم نیز از سوی دیگر به دیدگاه ایراد می‌گرفتند که در رابطه با مجاهدین، سایت دیدگاه، آگاهانه و از روی قصد، نظرهای دشمنانه‌‌ای را درج می‌کند! این‌گونه نظرها، به قول دوست نازنینم، پژوهشگر گرامی، همنشین بهار، ریشه در همان ذهنیت «دایی‌جان ناپلئونی» دارد.

خوشبختانه سایت دیدگاه، آرشیو گسترده‌ و کاملی، چه در زمینه‌ی خبر، مقاله، گزارش و یا نظر کاربران، دارد که با بازنگری آن می‌توان نشان داد که این سایت به‌هیچ‌روی سایت هوادار سازمان و گروه ویژه‌ای نیست. از سوی دیگر روشن است که سایت دیدگاه در پی رقابت و چشم‌وهم‌چشمی با سایت‌های دیگر نیز نیست. چون، به نظر من، که با اجازه‌ی دوستان نظری کارشناسانه نیز است!، اگر چنین دید و هدفی داشت، بی‌شک، با توجه به امکان‌های فنی بالا و پیشرفته‌ای که این سایت دارد، برای برنامه‌ریزی سایت، در شکل و محتوا، تدبیر دیگری می‌اندیشید.

با آن‌چه که در بالا به آن اشاره شد، به نظر من مهم است که کارورزان و کاربران دیدگاه مطلب‌های خود را تنها برای این سایت ارسال کنند و دیدگاه را از آن خود بدانند. رعایت این مسئله کمک می‌کند که کسان بسیارتری به دیدگاه سربزنند. بالا بودن آمار سایت دیدگاه، از جمله، می‌تواند نشاندهنده‌ی گسترده‌گی و بسیاری کسانی باشد که خواهان سرنگونی‌ جمهوری اسلامی‌اند. این مسئله به‌ويژه زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بخواهیم برای مورد ویژه‌ای، برای نمونه، آزادی زندانیان سیاسی و...، امضاء جمع کرده و به مراجع بین‌المللی ارسال کنیم.

من نزدیک به بیش از دو سال است که آمار دیدارکننده‌گان سایت دیدگاه و دیگر سایت‌ها را پی‌گیری کرده‌ام. آمار دیدارکننده‌گان سایت دیدگاه، بسیار بیش‌تر از سایت‌های دیگر سرنگونی‌طلب است. امید است که دوستداران سایت دیدگاه، این نکته را به‌دیده بدارند.

با آرزوی کامیابی‌های هرچه بیشتر برای آقای علی ناظر و دست‌اندرکاران سایت دیدگاه.
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.