شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سرقت ادبی یک نورسیده

ایرج مصداقی

امیرفرشاد ابراهیمی یکی از نورسیدگان به اروپا، هنوز از راه نرسیده و گرد سفر از سر و روی نتکانده، بساط «مفتخوری» که یکی از ویژگی‌های نظام جمهوری اسلامی و گردانندگان آن است را پهن کرده و حاصل صدها ساعت کار و تلاش ارزشمند آقای حسن داعی را که در سایت‌های مختلف انتشار یافته بالا می‌کشد. او در مقاله‌ای تحت نام:

 «خط رابطه»

«مروری بر دو دهه تلاش برای برقراری رابطه بین آمریکا و جمهوری اسلامی

قسمت اول: از ابتدای تحریمها تا روی کار آمدن دولت خاتمی»

 بدون اشاره به منبع و زحماتی که برای تهیه آن کشیده شده، تحقیق مربوطه را با عوض کردن تیتر و اضافه کردن یک پاراگراف به نام خود در سایت «اخبار روز» دوباره انتشار می‌دهد. ظاهراً بقیه تحقیق آقای داعی نیز قرار است در قسمت دوم این مقاله بیاید! امیرفرشاد ابراهیمی تصور می‌کند همچنان در ام‌القرا که هیچ حساب و کتابی در کار نیست زندگی می‌کند. فرهنگ آخوندی با «مفتخوری» عجین شده‌ است. مردم ایران قرن‌ها آن را با پوست و گوشت خود لمس کرده‌اند. آن‌ها با هزار ترفند دسترنج توده‌های محروم را به غارت می‌برند و این بار آقای امیرفرشاد ابراهیمی که مدت‌ها به همان قبیله وابسته بوده، به عنوان سوغات، گوشه‌ای از فرهنگ آخوندی را به اروپا آورده و از غفلت مسئولان سایت اخبار روز استفاده کرده و دسترنج دیگری را به جیب می‌زند.

در آدرس زیر مقاله‌ی آقای حسن داعی تحت عنوان «درباره شبکه لابی رژیم ایران در آمریکا» را  می‌توان دید.

 

http://www.gozareshgar.com/fileadmin/goz_uploads/IranLobby.doc

 

و در این آدرس نیز مقاله‌ی امیرفرشاد ابراهیمی آمده است.

 

http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=8299

 

با مراجعه به مطلب فوق و مقایسه آن‌‌ها خواهید دید که جز پاراگراف اول که ربطی به بقیه مقاله ندارد، امیر فرشاد ابراهیمی یکی از گردانندگان سابق انصار حزب‌ الله، تحقیق آقای داعی را به نام خود جا زده است. او حتا زحمت تغییر جملات و کلمات و تایپ دوباره‌ی مطلب را هم به خود نداده است. تنها زحمتی که او متحمل شده کپی کردن مطلب آقای داعی است. او آن‌قدر جامعه‌ی ایرانی را بی در و دروازه و بدون حساسیت‌های رایج در جوامع پیشرفته ارزیابی می‌کند که حتا عکس‌های مقاله‌ی تحقیقی آقای حسن داعی را نیز در مطلب خود عیناً مورد استفاده قرار می‌دهد. او به این ترتیب ضمن آن که برداشت خود از جامعه‌ی ایرانی و روشنفکران آن را نشان می‌دهد به هوش و فراست خوانندگان نیز توهین می‌کند. در جوامع مدرن، در عصر ارتباطات و اینترنت کسی دست به چنین کارهای احمقانه‌ای نمی‌زند، چون می‌داند که بلافاصله با چه افتضاحی روبرو خواهد شد.

من مخالفتی با تغییر انسان‌ها ندارم و از آن استقبال هم می‌کنم. ولی آیا با دیدن این گونه شواهد می‌توان گفته‌های این دسته افراد را باور کرد؟ به اطراف خود نگاه کنید، به جوامعی که در آن زندگی می‌کنید نگاه کنید، در کدام جامعه‌ی پیشرفته‌ای سراغ دارید که ناقضان حقوق بشر به این سادگی تبدیل به مدافعان حقوق بشر شده باشند و تریبون‌های مختلف را به دست آورده باشند؟ اگر نمونه‌ای هست به من نشان دهید، شاید من اشتباه می‌کنم.

آیا کسی که روز روشن بدون کوچکترین شرمی دست به چنین سرقتی می‌زند می‌تواند قابل اعتماد باشد؟ آیا به وقت نیاز به من و شما ضربه نخواهد زد؟ چرا تریبون به دست کسی داده می‌شود که به سادگی حقوق دیگران را زیر پا می‌گذارد؟ آیا وظیفه‌ی گردانندگان سایت‌های اینترنتی نیست که جلوی سرقت‌ ادبی را بگیرند یا لااقل پس از آگاهی در مقابل آن موضع بگیرند و به جبران مافات بپردازند؟ آیا نبایستی از حقوق مؤلفین حمایت به عمل آورد؟ آیا روشنفکران و شخصیت‌های فرهنگی نبایستی در این مواقع اعتراض کنند؟ آیا این یک نمونه مشخص نقض حقوق بشر در اروپا نیست؟

 

ایرج مصداقی

دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۸۵

Irajmesdaghi@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرج مصداقی:[تاریخ ارسال: 20 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: فرشته]  [  ]  
خانم معیری یعنی امیرفرشاد ابراهیمی حق دارد که نوشته‌ی دیگران را به نام خود چاپ کند؟ هر دو نوشته موجود هستند و می‌ شود آن‌ها را مقایسه کرد. واضح است که امیرفرشاد ابراهیمی نوشته دیگری را به نام خود چاپ کرده. برای همین هم سایت اخبار روز متوجه‌ سرقت ایشان شده و مطلب را برداشته است. شما هم بهتر است به ایشان تذکر دهید که دست از این کارهای زشت بردارند.   

[تاریخ ارسال: 20 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: یلدا معیری]  [  ]  
من پاسخ امیر فرشاد ابراهیمی را هم خواندم اما به نظرم حق با اوست و این شیوه فحاشی برازنده یک مبارز سیاسی و نویسنده نیست . ( امیدوارم درج شود )   

[تاریخ ارسال: 20 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: غاز وحشي]  [  ]  
ايرج عزيز ، حال و روز كساني مثل امير فرشاد

ابراهيمي ،مصداق حال و روز آناني است كه به

قول بزرگي ، وقتي توفان حادثه خوابيد ، بايد

بر سنگ گور ايشان نوشت " جنگجوياني كه نجنگيدند

، اما شكست خوردند" .
  

[تاریخ ارسال: 19 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: نظری]  [  ]  
احتمالاً امیر فرشاد ابراهیمی دست به کار خواهد شد و توجیهی خواهد تراشید. اما وظیفه ماست که نسبت به این موارد هشیار باشیم.   

[تاریخ ارسال: 19 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: جمال فراهانی]  [ jamal75de@yahoo.de ]  
آقای مصداقی با سلام و درود بر افشاگری های بی امانتان. براستی که وقاحتی اينچنين از امثال اين بچه آخوندها بر می آيد و بس. در ضمن سايتهائی امثال ايران امروز و گويا و اخبار روز کارشان چيزی جز اين نيست که چماق بدستان و چاقو کشان و زنجير زنان حزب اللهی را غنی سازی کنند و قلم و دستمالی بدستشان بدهند تا از نظام و بيضه ملا محافظت کنند. خوشبختانه اين بار با افشا گری شما سايت اخبار روز مجبور شده مقاله دزدی شده توسط اين جانباز هشتاد درصدی را بردارد. موفق و پيروز باشيد.
  

[تاریخ ارسال: 19 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: kianoush Lahiji]  [ kianoush79@hotmail.com ]  
آقای مصداقی !
کپی رایت در فرهنگ انقلابی ایران راه باز نکرده است و این همه سردار و پاسدار که اول نامشان دکتر هم بر سمت های اجتماعی اضافه می کنند همه شان از طریق مدارس* دانشگاه های * اسمی در دفترخانه ها گرفته اند
بعداز 9 کلاس و دیپلم با روز اسحله در سازمان های بسیج و مساجد به ادارت باقی مانده راه پیدا کردن!
بزرگ ترین کپی اینها عنوان* جمهوری* است که در به دولت اسلامی گذاشته اند
اگر افلاطون به سیتم حکومتی ایران نگاه داشت به سازمان ملل شکایت می برد که نام ایران را بنام حمهوری اسلامی ثبت کرده است.
اکثر شعر و نثر اینان کپی و دزدی است و اگر کسی هم برده به این طرف مرز آمده برای خراب کردن آمده است.
فرج سرکوهی و اکبر گنجی را نگاه کنید تا بقیه در این 20 سال برسیم.
دین زردشتی با لباس آخوندی اسلام درست کردن که عرب از حمله عمر پشمان هستندن
هر جا دیدی افشا کنید
  

[تاریخ ارسال: 19 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: فرزين]  [  ]  
از اين جماعت بيش از اين هم نمی شود انتظار داشت. ولی شايد برايتان شگفت آور باشد اگر بگويم که فرهنگ کوچک انگليسی-فارسی حييم را يکی از افراد معروف نه کپی کرده و نه دستکاری، بلکه خيلی ساده؛ جلد آنرا درآورده و جلدی تازه به نام خودش به آن پوشانده- همهء مثالها و همهء واژه ها و همهء صفحه ها نعل به نعل، مانند هم هستند. عجيب است، نه؟ و بسيار هم برای کار پر زحمت(!) خودش تبليغ کرده و نزديک 25 سال استکه آب هم از آب تکان نخورده و هيچ اعتراضی هم صورت نگرفته است.
مثال ديگر؛ چند سد سال است که آيت الله ها از روی رساله های هم کپی برداری کرده و به نام خودشان جا می زنند و کسی هم اعتراضی نداشته است!:))))))))
  

[تاریخ ارسال: 19 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: زیبا فروتن]  [ sabzesabzft@yahoo.com ]  
آقای مصداقی خسته نباشید از این دقت نظر ها
در روشنگری ارزشمندتان موفق باشید.
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.