شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ -  ۴ اکتبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بي بي سي را چه مي شود؟
يادداشت روز علي ناظر

علی ناظر

دوباره بي بي سي اين رسانهء گوش به فرمان وزارت خارجهء استعمار پير، «نظر خواهي» کرده است. اينبار از کاربرانش مي خواهد در بارهء خبر زير نظر بدهند
«
تصميم به اخراج مجاهدين از عراق؛ نظرات شما

علی دباغ سخنگوی دولت عراق سازمان ايرانی مجاهدين خلق را که در عراق پايگاه دارد گروهی تروريستی خطاب کرد و اعلام داشت که دولت عراق خواهان خروج اعضای اين سازمان از خاک خود است.
آقای دباغ طی نشستی خبری گفت دولت عراق به اعضای سازمان مجاهدين خلق اعلام کرده که بايد به کشور خود بازگردند يا اينکه ترتيباتی برای اقامت خود در کشوری غير از عراق فراهم آورند.
سخنگوی دولت عراق از تشکيل هيئت مشترکی متشکل از نمايندگان دولتهای عراق و آمريکا و سازمان مجاهدين خلق خبر داد که برای فراهم آوردن امکان خروج اعضای اين سازمان از عراق تشکيل شده است و گفت: "ما در عراق به اندازه کافی گرفتاری داريم و در حال پشت سرگذاشتن دوره دشواری هستيم، قانون اساسی هم تصريح می کند که به سازمانهای تروريستی نبايد پناه داد".
آمريکا نيز سازمان مجاهدين را گروهی تروريستی می داند اما تاکنون نه اقدام به انحلال پايگاه اين گروه در عراق کرده و نه اعضای سازمان را خلع سلاح کرده، هرچند فعاليت اعضای سازمان را به داخل قرارگاه اشرف محدود کرده و آنان را تحت نظارت قرار داده است.
نظر شما در مورد تصميم دولت عراق در خصوص اخراج اعضای سازمان مجاهدين خلق از اين کشور چيست؟ (بي بي سي 13 بهمن 1385)
» 

چنانکه که از متن اين «سوال/نظر خواهي»روشن است، بي بي سي حتي سعي نکرده که ظاهر امر را رعايت کند و يک خط هم از موضعگيري شوراي ملي مقاومت و مجاهدين نقل قول کند.
بلندگوي کهنه کاران سياست، با تمام توان خود براي جمهوري اسلامي خوش رقصي مي کند تا شايد بتواند راهي براي چپاول بيشتر ايران مهيا کند.
روش خبر رساني و گزارش سازي بي بي سي در کنار موضعگيري اخير پارلمان اروپا، و ديدار هاي سفراي انگليس و آلمان با رفسنجاني معناي خاص خود رامي يابد.

در پايان بد نيست به موضع مجاهدين در اينباره توجه کنيم (منبع همبستگي ملي – 12 بهمن 1385):

«
پاسخ به علي دباغ - اطلاعيه
بدنبال افشاي ليست 32000تن از مزدوران حقوق بگير رژيم آخوندي در عراق كه توجهات گسترده اي را همزمان با سفر رهبران احزاب و نيروهاي دمكراتيك و ملي عراقي به بروكسل و افشاي جنايات رژيم ايران در عراق و اعلام همبستگي آنها با مقاومت ايران, روز گذشته علي دباغ سخنگوي دولت كنوني عراق در يك مصاحبه مطبوعاتي اعلام كرد «اين سازمان در عراق, يك سازمان نا مشروع و غير قانوني است. هيأت دولت در جلسه 19 ژوئيه سال 2006 خود دستور داد كه مسئله پايان دادن به حضور اين سازمان طي مدت مشخص شده از سوي كميته وزارتي به رياست وزير كشور, مورد پيگيري قرار گيرد... و به آنها فرصت داده شده تا ترتيب اقامت خود در يك كشور ديگر غير از عراق را بدهند .... به آنها آزادي انتخاب داده شده است كه به كشور خودشان ايران برگردند يا يكي از كشورها آنها را بپذيرد»
علي دباغ براي توجيه اين موضع غير قانوني خود به اين استدلال ابلهانه روي مي آورد كه «اين سازمان با كل اعضايش با تماسهاي خودشان با مقامات عراقي , قانون عراق را نقض مي كنند كه اينكار مجاز نيست»!
خشم و سرخوردگي علي دباغ از افشاي ليست حقوق بگيران رژيم آخوندي در عراق بسيار قابل فهم است چرا كه بخوبي ميداند, اسامي صدها تن از مقامات عاليرتبه دولتي كه او سخنگويي اش را بر عهده دارد و اسامي هزاران تن از افسران پليس و ارتش وابسته به همين دولت در ليست 32هزار نفره وجود دارد.
نيازي به توضيح ندارد كه سخنان نامبرده هيچ اعتبار قانوني ندارد و حضور مجاهدين در عراق منطبق بر قوانين بين المللي است و هيچ ربطي به دستورالعملهاي ديكته شده از تهران ندارد.
تا آنجا كه به اقامت مجاهدين در عراق بر ميگردد, اين امر مشروعيت قانوني خودرا از كنوانسيونهاي ژنو بويژه كنوانسيون چهارم و حق پناهندگي بر طبق اعلاميه ي1967 ملل متحد و اصول پايه اي حقوق بين الملل خصوصاً اصل نان رفولمان ميگيرد كه مورد اتفاق همة سازمانهاي بين المللي و نيروي چند مليتي در عراق است و هر گونه جابجايي اجباري را در مورد مجاهدين ممنوع ميكند.
بهتر بود علي دباغ از پيشينيانش عبرت ميگرفت تا بي گدار, به آب اخراج مجاهدين نزند. سه سال و دو ماه پيش عبدالعزيز حكيم از موضع رياست شوراي حكومتي منحله به مجاهدين سه هفته فرصت داد كه خاك عراق را ترك كنند. چيزي كه فقط به يك رسوايي و بي آبرويي بزرگ خود او تبديل شد.
هفته گذشته سفير ايالات متحده در عراق تصريح كرد: گروههاي شيعه اي كه در زمان رژيم سابق عراق روابط نزديكي با ايران برقرار كرده بودند , اكنون برعراق تسلط دارند. به گزارش سايت بي بي سي در روز 4 بهمن« زالماي خليلزاد بطور اخص به مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق به رهبري سيد عبدالعزيز حكيم اشاره كرد كه بيش از 20سال پيش به ابتكار ايران تشكيل شده بود. به گفته آقاي خليلزاد رابطه اي كه ايران با گروههاي شيعه عراقي برقرار كرد , اكنون بايد تصحيح شود و منطبق با تغيير و تحولاتي گردد كه در عراق پديد آمده است.»وي خاطر نشان كرد رژيم ايران« بدنبال راه انداختن شبكه اي از عمّال و ماموران خود براي نفوذ در عراق افتاده است.

دبيرخانه شوراي ملي مقاومت ايران»
13بهمن1385(2فوريه2007)

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 07 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: سارا كسروي]  [  ]  
جهت اطلاع كاربران محترم,

سال گذشته يكي از مديران بي بي سي در دانشگاههاي لندن سخنراني داشتند عمده شركت كننده گان از ژاپن, چين و كره جنوبي بودند تعدادي هم از عربستان و اردن آمده بودند. مدير مربوطه در سخنراني خود تاريخچه اي از تاسيس اين بنگاه ارائه كرده, و بكرات مدعي مستقل بودن اين بنگاه سخن پراكني شدند. بنده فرصت يافته دو سئوال از ايشان مطرح كردم كه اولا بودجه اين بنگاه چگونه تامين مي شود در ثاني چه كسي مدير اصلي اين بنگاه را تعيين مي كند. ايشان از سئوالات من خوشحال نشدند وبعبارتي بهم ريختند و گفتند كه مدير را نخست وزير تعيين مي كند و وزارت خارجه هم از بودجه سالانه خود 250 ميليون پوند به سرويس جهاني بي بي سي اختصاص مي دهد. با كمال تعجب ايشان باز از مستقل بودن بي بي سي دم زدند كه اينبار صداي تعداي از مدعووين در آمد. جالب اينجا بود كه ايشان در پايان از من سئوال كردن كه آيا شما از مخالفان رژيم ايران هستيد؟ نوار سخنراني ايشان موجود است.
  

[تاریخ ارسال: 06 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: حمید]  [  ]  
آقای ناظر- من دوبار با رعایت موازین ژورنالیستی، نظرم را در چند خط برای بخش فارسی بی بی سی نوشتم و در قسمت نظرخواهی گذاشتم ولی چاپ نکردند. من فقط از حقوق انسانی مخالفین رژیم و حق تلاش مردم ایران برای ازادی و زندگی بهتر مثل جوامع دیگر در غرب دفاع کردم و مخالفت خودم با حکومت ایران را ابراز کردم... ولی ایرانی های مستخدم در این رسانه خوشنام و خوش سابقه که برای همه معلم اخلاق و دموکراسی میشوند خیلی دموکرات و ایراندوست تر از این حرفها هستند!   

[تاریخ ارسال: 03 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: گل مولا]  [  ]  
عزیزم ناظر. پر نفس باشی مرد و همچنان در این دنیای تاریک چراغ انصاف و مروت را روشن نگاه بداری.در باره بی بی سی(احتمالا مخفف بی انصافهای بی پرنسیب سخن پراکن) اینها بارها نشان داده اند که در رابطه با مردم محروم ایران همیشه دنباله رو ظالم بوده و افرادی هستند که کثیف تر از خودشان خودشانند. اما شاید دنیا همیشه اینطو نماند وروزگاری به همت مردم لاشخورها خاموش بشوند   

[تاریخ ارسال: 03 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: گل کو]  [ golku81@yahoo.com ]  

آقای ناظر عزیز- دستتان درد نکند برای این نوشته. نمیدانم برای کارکنان ایرانی بی بی سی وجدانی باقی مانده که از این نوشته ها و نظرات مردم تکانی بخورد یا اینکه آنها هم به برادران بسیجی شان پیوسته و در ولایت فقیه ذوب شده اند. من دیروز در نظرخواهی شان نوشتم که چطور چشم بر همه ستمهایی که بر مردم ایران میرود می بندند و در عوض به مبارزین حمله میکنند و نظرم درج نشد. البته میدانستم درج نخواهدشد فقط میخواستم حرفم را به مزدوران فارسی زبان بی بی سی زده باشم. در ضمن بی بی سی فارسی مزدور رژیم برای نظرخواهی آدرس و شماره تلفن شما را هم لازم دارد ( که مستقیم برای برادران بسیج بفرستد)! به هر جهت امروز که رفتم دوباره نظر بدهم دیدم نظرخواهی را برداشته اند. گمان میکنم نوشته شما و اعتراضات بی شمار مردم باعث این عقب نشینی شد و به همین جهت فکر میکنم هر حرکتی هر چند کوچک بسیار موثر است. در این جا است که دیدگاه با بقیه سایت ها فرق پیدا میکند و از قهوه خانه تبدیل میشود به میدان مبارزه. خواهش میکنم برای آزادی زهرا علیقلی مادر 62 ساله هم بیانیه ای تهیه کنید. لااقل مردم دنیا بدانند که یک مادر زجر کشیده در ایران به جرم دیدن فرزندش در زندان است ____
علي ناظر: با تشکر. نظرخواهي هنوز سرجايش در بي بي سي هست 
  

[تاریخ ارسال: 03 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: کوشا]  [ koosha70@gmail.com ]  
بسیار جالب هست.
سه بار در این نظرخواهی شرکت کردم و از جمله همین سئوال را طرح کردم که طبق اصول خبرنگاری چرا اطلاعیه و پاسخ رسمی شورای ملی مقاومت نیز منعکس نشده. یعنی همین کار ساده ای که دیدگاه هر دو را کنار هم آورده.
اما دریغ از درج حتی یکی از پیامها!!!
ولی تا دلتان بخواهد فحاشی هاو تهمت ها را هرچند به اصطلاح خلاف قوانین نظردهی خودشان هست منعکس میکنند.
آنها که از تمام هستیشان را گذاشته اند ایرانی نیستند اما ادیتورهای ایرانی !!! بی بی سی عجب ایرانیند.
  

[تاریخ ارسال: 03 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: فرزاد]  [ farzad-iran@hotmail.com ]  
با سلام

اون سالهائيکه سنم کمتر از حالا بود. وقتي خميني جلاد امام دجالان و بقيه آخوندهاي کثيف از امدادهاي غيبي حرف ميزدند چيزي نميفهميدم.
بعد از ساليان من هم مثل چند ميليون ايراني آواره شدم. اينجا بود که معني اون امدادهاي غيبي که به آخوندهاي جنايتکار ميرسيد را فهميدم.

جا داره که لقبي را که شادروان احمد شاملو به اين بلندگوي استعماري داده را تکرار کنيم: حرامزاده حرامزادهها
  

[تاریخ ارسال: 02 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: ر.شاکر]  [ rshaaker@yahoo.com ]  
همان روزی که بلندگوی دولت فخیمه این نظرخواهی را در سایتش قرار میدهد، معاون وزیر خارجه آمریکا هم دولت ایران را متهم به دست داشتن در حمله به سربازان آمریکایی و انگلیسی میکند. پس چقدر این دولت انگلیس سخیف و پست است که حتی به قیمت جان سربازانش هم دست از آخوندنوازی برنمیدارد و هنوز به امید قراردادهای میلیونی و میلیاردی با آخوندها است. در تاریخ است که یکی از علما (که با آخوندهای فعلی ماهیتا فرق داشت و متاسفانه نامش در خاطرم نیست) شبی در خواب میبیند که روسپی بر وی قضای حاجت میکند. صبح که بلند میشود نماینده دولت انگلیس به حضور میرسد و پیشنهاد پرداخت مبلغی برای وجوه شرعیه و خیریه میکند. عالم مزبور لبخندی میزند و میگوید که خوابم تعبیر شد و از گرفتن آن خودداری میکند. از داستان آن عالم بهتر است کارکنان باصطلاح ایرانی بی بی سی درسی بگیرند و بدانند که پول گرفتن از کارفرمایشان همان مثل آن عالم است و قضای حاجت. با عرض معذرت اگر اندکی از ادب خارج شدم   

[تاریخ ارسال: 02 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: جمال فراهانی]  [ jamal75de@yahoo.de ]  
داستان بی بی سی و آخوندها مثل قضيه مرغ و تخم مرغ ميباشد.معلوم نيست حرامزاده گی را آخوند ها از بی بی سی به ارث برده اند و يا بی بی سی از آخوند ها ؟
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.