شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

رژیم و آشوب‌های فرقه‌ای در عراق (از عاشورای ۱۳۷۳ تا عاشورای ۱۳۸۵)

ایرج مصداقی

سال گذشته پس از انفجار «حرم عسگرین» در سامرا در مقاله‌ای که در سایت دیدگاه درج شد، آن را به نیروهای وابسته به رژیم نسبت داده و ایادی جمهوری اسلامی و سیاست رژیم را عامل اصلی بسیاری از نابسامانی‌های عراق معرفی کردم. در همان مقاله تأکید کردم رژیم بیش از هر نیروی دیگری از اغتشاشات فرقه‌ای در عراق سود می‌برد. مقاله مزبور در آدرس زیر قابل دسترسی است. [1] بعد از انفجار در حرم عسگرین ابعاد کشتار فرقه‌ای در عراق رشد روز افزونی یافت و همچنان قربانی می‌گیرد. آن موقع و پس از آن، عده‌‌ای که با نهاد و سرشت ضدبشری رژیم آشنا نیستند و یا احساسات «ضدامپریالیستی» به آن‌ها اجازه نمی‌دهد واقعیت‌ها را ببینند، چپ و راست همراه با رسانه‌های رژیم جمهوری اسلامی تحلیل می‌کردند که این واقعه و وقایعی از این دست کار امیرپالیست‌ها و یا وابستگان القاعده و بعث عراق است. در ذهن این دسته افراد آنقدر دشمنی با «صدام» و حزب «بعث» و «امپریالیسم» بزرگ است که دیگر جای چندانی برای رژیم و سیاست‌هایش باقی نمی‌ماند.

ضدیت‌های کور و گاه هیستریک چنان چشمان این عده را بسته که حتا به اعترافات صریح مقامات رژیم نیز توجهی نمی‌کنند.

به یک نمونه آن که روز گذشته واحد مرکزی خبر به نقل از فیلپ دوست بلازی وزیر امور خارجه فرانسه گزارش کرد، توجه کنید: [2]

«واحد مرکزی خبر :  به‌ نوشته‌ پایگاه‌ اینترنتی‌ روزنامه‌ الشرق‌ الاوسط لندن‌ فیلیپ‌ دوست‌  بلازی اظهار داشت‌ احمدی‌ نژاد در نشست‌ خود با وزرای‌ خارجه‌ المان‌ ، فرانسه‌ و  انگلیس‌ در سپتامبر دو هزار و پنج‌ برای‌ بررسی‌ مسئله‌ هسته‌ ای‌ ایران‌ گفت‌‌‌  باید ارزو کنیم‌ هرج‌ و مرج‌ گسترش‌ پیدا کند تا شاهد عظمت‌ خداوند باشیم‌‌»

ذکر این نکته لازم است که (این خبر بعد از لحظه ای  از سایت واحد مرکزی خبر / صدا و سیما/ حذف شد) مقامات این رژیم بروز «هرج و مرج» را «شاهد عظمت خداوند» می‌دانند. نباید از خاطر برد که رژیم جمهوری اسلامی رژیمی است بحران زا و بحران زی که عاقبت در یکی از بحران‌هایی که به وجود می آورد و یا به وجود می‌آید از بین خواهد رفت.

 

حمله به شورشیان نجف و ماجراهای پس از آن، یک بار دیگر نظرها را به سوی رژیم جمهوری اسلامی و نقش دوگانه‌‌ی آن در عراق جلب کرد. تلاش می‌کنم مسیری را که این ماجرا پیمود، به‌گونه‌ای فشرده و کوتاه در این نوشته بیان کنم. اما پیش از آن ذکر یک نکته ضروری است.

این روزها دست رژیم برای ایجاد بحران در لبنان و فلسطین بسته است. کشتی سیاست رژیم در هر دو جا و به ویژه در لبنان به گل نشسته است. تنها عراق می‌تواند محلی باشد برای سرریز شدن بحران‌های رژیم. بحران‌ هسته‌ای به نقطه‌ی حساسی رسیده است. در شرایطی که خطر حمله‌‌ی نیروهای آمریکایی کشور را تهدید می‌کند، چه چیز بهتر از کشتار شیعیان و مظلوم‌نمایی بعدی رژیم و به راه انداختن آشوب‌های فرقه‌ای در عراق. برای رژیم چه منفعتی از این بالاتر که هزاران شیعه در ایام عزاداری امام حسین و یارانش به خاک و خون کشیده شوند تا او به مقاصد شومش برسد و از موضع داعیه دار خون شیعیان وارد صحنه شده و به بسیج افکار عمومی دست زده و عراق را به خون و آتش بیشتری بکشد.  

آیا افزایش سطح درگیری‌ها و کشتار در ابعاد هزاران نفر نمی‌توانست ناکارآمدی سیاست جدید نیروهای آمریکایی در عراق را نشان دهد؟‌ آیا فاجعه‌ای که می‌رفت تا به مرحله اجرا در آید، در صورت وقوع بیش از هر کس به نفع رژیم نبود؟

روز ۹ بهمن ماه ۱۳۸۵ و مقارن با روزهای عزاداری تاسوعا و عاشورا خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های رژیم از جمله خبرگزاری مهر، به نقل از منابع عراقی و بین‌المللی خبر دادند:

«درگیرهای اطراف شهر نجف از روز  گذشته آغاز شده و تا ساعات اولیه صبح امروز نیز ادامه داشت که دست کم ۲۵۰ مرد مسلح  تا کنون کشته شده اند.

 نیروهای امنیتی عراق اعلام کردند که این شورشیان قصد  برهم زدن مراسم عزاداران شیعه در شهر مقدس نجف را داشتند که با حمله نیروهای امنیتی  عراق روبرو شدند.

بر اساس این گزارش، نیروهای عراقی با حمایت نیروهای آمریکایی که به وسیله چند  فروند هلیکوپتر و یک فروند جنگده  F-16 پشتیبانی می شدند؛ به مقابله با نیروهای  شورشی پرداختند.

بر اساس گفته های نیروهای امنیتی عراق، این درگیری بزرگترین و سنگین ترین درگیری  با نیروهای شورشی طی چند سال اخیر بوده است .»[3]

پس از ساعاتی خبرگزاری های وابسته به رژیم در اقدامی هماهنگ نام و مشخصات رهبر شورشیان عراقی را اعلام کردند:

«کشته شدن سرکرده یک گروه مسلح در درگیری های نجف اشرف

« جسد رئیس عراقی این گروه مسلح شناسایی شده و نام واقعی  وی "سامر ابوقمر" از اهالی نواحی شهر الدیوانیه است.

در همین حال، یک سخنگوی رسمی استان نجف گفت : دست کم ۳۰۰ فرد مسلح در جریان  درگیری با گروه جند السماء کشته و ۱۳ نفر دیگر دستگیر شده اند.

این درگیرها از روز گذشته آغاز شد و نیروهای امنیتی عراق اعلام کردند که شورشیان  یاد شده قصد برهم زدن مراسم عزاداران شیعه در شهر مقدس نجف را داشتند که با حمله  نیروهای امنیتی عراق روبرو شدند.

براساس این گزارش، نیروهای عراقی با حمایت نیروهای آمریکایی که به وسیله چند  فروند هلیکوپتر و یک فروند جنگده  F-16 پشتیبانی می شدند؛ به مقابله با نیروهای  شورشی پرداختند» .[4]

در همان روز ۹ بهمن دستگاه خبررسانی رژیم به این سمت رفت که توطئه‌ی مشکوکی علیه شیعیان آغاز شده است: سایت بازتاب در خبری موضوع را به این شکل گزارش داد :

«مرجع تقلید شیعه، هدف توطئه مشکوک در نجف

«خبرنگار «بازتاب» از نجف اشرف گزارش داد، توطئه مشکوکی از دو شب گذشته برای حمله به نجف و آسیب رساندن به مرجع تقلید شیعه آغاز شده است.

بنا بر این گزارش، تاکنون اجساد بیش از ۲۰۰ تن در درگیری پلیس و ارتش عراق با متعرضان پیدا شده و در بین این اجساد، اتباع عربستان سعودی، پاكستان، افغانستان، یمن و سودان نیز دیده می‌شود. ارتش عراق با پشتیبانی نیروهای آمریکایی در روز یکشنبه در باغ‌های حومه شمالی شهر نجف مشغول زد و خورد با یک گروه مسلح، که تاکنون ناشناخته بود، بودند. منابع دولتی عراق که از آنها نام برده نشد، گفتند که شورشیان از یک گروه تاکنون ناشناس که خود را «سپاه بهشتی» معرفی می‌کند بودند. منابع محلی عراق می‌گویند، هدف این اقدام تروریستی دفاتر مراجع تقلید و دسته‌های عزاداری بوده است. اسد ابو جلیل، فرماندار استان نجف، گفت: مردان مسلح این گروه عزم جزم کرده بودند به روحانیون و زائران شیعه در مراسم عاشورا حمله کنند.
وی گفت: آنها کاملا مسلح بودند و حتی موشک های ضدهواپیما داشتند. آنها مورد حمایت برخی از محلی ها هستند.
برخی منابع در نجف احتمال می‌دهند این توطئه و حمله کم‌سابقه با هدف آسیب رساندن به آیت‌الله سیستانی، مرجع تقلید شیعه در زمانی انجام شده که بسیاری از شیعیان در آستانه تاسوعا و عاشورا نجف را ترک کرده و به کربلا رفته‌اند.»
[5]

پس از آن‌که تلویزیون الجزیره و العربیه از شیعه بودن مهاجمین پرده برداشتند، سایت بازتاب در روز ۱۰ بهمن همان خط پیشین را پیش برده و ضمن تکذیب ادعای این دو تلویزیون چنین نوشت:  

«تروریستها، خبرنگار اختصاصی الجزیره و العربیه

در حالی که در روزهای گذشته اخبار درگیری ارتش عراق با تروریست های مستقر در اطراف شهر مقدس نجف پخش شد، تلویزیون الجزیره و العربیه که اولی به دولت قطر و دومی به دولت عربستان وابسته هستند ، در یک گزارش اختصاصی! اعلام کردند که این مجموعه مسلح در اطراف نجف از شبه نظامیان شیعه هستند که بیشتر اعضای کشته شده آن از ایرانی‌ها و افغانی‌ها هستند. به گزارش خبرنگار بازتاب، این در حالی است که اعضای این مجموعه از الجزایر ، یمن و برخی دیگر از کشورهای عربی بودند. دولت عراق نیز رسما اعلام کرده بود که این شبه نظامیان که نام خود را سربازان آسمان گذاشته بودند ، در نظر داشتند در روز عاشورا به شهر نجف و دستجات عزاداران حسینی حمله و به جان مراجع تقلید این شهر تعرض نمایند. تلویزیون الجزیره قطر معلوم نیست که اخبار خود ساخته خود را از کجا می آورد ؟ این در حالی است که الجزیره در عراق هیچگونه دفتری ندارد و دولت عراق به دلیل آنچه که از آن به عملیات جنگ روانی الجزیره در توسعه دایره فتنه داخلی نام می برد ، اجازه فعالیت به الجزیره در عراق را نمی دهد . الجزیره و العربیه مدتهاست که در راستای جنگ روانی امریکا در منطقه علیه کشورمان ، و در حمایت از سیاست عربستان ، اردن و مصر علیه دولت عراق که از آن به عنوان یک دولت طایفی نام می برند ، ایران را متهم به دخالت مستقیم در تحولات عراق و جنگ های طایفی این کشور می کنند. با تشدید سیاست های آمریکا در عراق علیه سیاست کشورمان ، این دو شبکه نیز به شدت به مخدوش شدن سیاست منطقی و مسالمت جویانه کشورمان در عراق ، دامن می زنند ». [6]

پس از اطلاع رسانی سخنگوی استانداری نجف در ۱۰ بهمن ماه مقامات رژیم با مشکل جدیدی مواجه شدند؛ به ویژه که سخنگوی استانداری در مورد هویت رهبر شورشیان چنین گزارش داد:

«احمد دعیبل ساعتی پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد در درگیری های نیروهای امنیتی و پلیس عراق با گروه‌های مسلح تروریست در اطراف شهر نجف اشرف‌۳۲۰, نفر کشته‌۱۹۰, زخمی و ۶۵۰ نفر نیز بازداشت شدند. وی با اشاره به این که این گروه های تروریستی خود را جندالسماء می نامیدند از به هلاکت رسیدن ضیاء الدین کاظم گراوی فرمانده این گروه‌ها با نام مستعار قاضی السماء خبر داد که عراقی الاصل و از اهالی حله ‌بوده است. دعیبل در ادامه سه تصویر از جنازه ضیاء الدین کاظم گراوی به نمایش گذاشت

اما با آن‌ که دعییل سخنگوی استانداری نجف رهبر شورشیان را معرفی کرده بود، روزنامه کیهان در روز ۱۱ بهمن همچنان بر سیاست رژیم پافشاری کرده و چنین گزارش کرد:

«ارتش و پلیس عراق كه تحت امر نوری مالكی نخست وزیر عمل می كند، بعد از آن كه اطلاعات لازم را در مورد اقدامات تروریست های بعثی و القاعده علیه شهرهای مذهبی شیعه در روزهای تاسوعا و عاشورا دریافت كرد وارد عمل شد و توانست در یك عملیات قاطع و غافلگیركننده حداقل ۵۰۰ نفر از این نیروها كه در اطراف شهر نجف اشرف موضع گرفته بودند را به دام بیاندازد و در این میان ۳۰۰ نفر از آنان را به هلاكت برساند و حداقل ۲۰۰ تن را دستگیر كند و سپس عملیات خانه به خانه در منطقه «الزرگه» نجف به قصد دست یافتن به بقایای شبكه مزبور را آغاز نماید. عبدالحسین عبطان معاون استاندار نجف روز گذشته در گفت وگو با شبكه خبری العالم[وابسته به رژیم] از طراحی نقشه دقیق تروریست ها به منظور وارد آوردن ضربه اساسی به شیعیان عراق و تعمیق شكاف میان جامعه شیعه و سنی عراق پرده برداشت. وی گفت گروه تروریستی «جندالسماء» كه از اعضای القاعده و بقایای حزب بعث تشكیل شده است با قصد تصرف شهر نجف اشرف، اهانت به حرم مطهر امیرالمومنین علیه السلام، به شهادت رساندن مراجع تقلید شیعه و به شهادت رساندن افراد كاروان عزاداران حسینی كه عازم كربلا بودند از آغاز محرم به تدریج در اطراف شهر نجف موضع گرفتند و در نظر داشتند عملیات خود را در روزهای تاسوعا و عاشورا به انجام برسانند. وی اضافه كرد: این تروریست ها دارای ملیت عراقی، افغانی و بعضی از كشورهای عرب منطقه هستند و از حمایت های بعضی از كشورهای عرب منطقه برخوردار بودند.»[7]

در روز ۱۱ بهمن باز هم در یادداشت روز کیهان که تحت نام «امنیت بدون اشغالگران» توسط ناصر بهرامی راد نوشته شده بود، چنین آمده است:

«مهمترین گامی كه دولت نوری المالكی در این زمینه برداشت، عملیات نظامی بزرگی بود كه از شب تاسوعا علیه تروریست های وابسته به گروه جندالسماء در نزدیكی نجف اشرف انجام شد و طی آن «سامرابوقمر» رئیس این گروه به همراه بیش از ۳۰۰ تروریست دیگر كشته، حدود ۲۰۰ نفرشان زخمی و نزدیك به ۲۰۰ تن دیگر دستگیر شدند. این گروه تروریستی كه از بعثی های عراقی، عناصر القاعده و اتباع برخی كشورهای دیگر تشكیل شده، از اوایل ماه محرم تعداد زیادی از نیروهایش را در استان نجف مستقر ساخته بود و قصد داشت همزمان با تاسوعای حسینی با انجام یك عملیات گسترده تروریستی، فجایع بزرگ دیگری بیافریند كه هتك حرمت حرم امیرالمؤمنین(ع)، شهادت مراجع دینی و كشتار گروه های مختلف عزادار از آن جمله باشد.حمله پیشگیرانه نیروهای امنیتی كه با كار گسترده اطلاعاتی و طراحی حساب شده و بوسیله نیروهای زبده عراقی صورت گرفت، علاوه بر تأمین امنیت شیعیان عزادار و دیگر اتباع این كشور، اقتدار دولت ملی عراق به ریاست نخست وزیر شیعه را نیز به رخ كشید.»[8]

عاقبت روزنامه جمهوری اسلامی در روز ۱۲ بهمن با انتشار یک مقاله و عکسی از رهبر گروه جندالسماء ادعاهای قبلی رژیم را پس گرفت و در رابطه با هویت و اهداف گروه‌ جند‌السماء چنین نوشت:

«برخی رسانه های خارجی و حتی داخلی این گروه تروریستی را وابسته به القاعده و یا بعثی معرفی كرده بودند در حالیكه اظهارات سخنگوی اطلاع رسانی استانداری نجف اشرف درباره این گروه تروریستی كه موسوم به گروه « جندالسما » است حكایت از ادعای شیعه گری این گروه دارد. سخنگوی اطلاع رسانی استانداری نجف اشرف در كنفرانس مطبوعاتی به تشریح حمله نیروهای امنیتی عراق علیه تروریست ها در این منطقه پرداخت . ... وی با اشاره به این كه این گروه های تروریستی خود را جندالسما « سربازان آسمان » می نامیدند از به هلاكت رسیدن ضیاالدین كاظم گراوی فرمانده این گروه ها با نام مستعار « قاضی السما » خبر داد كه عراقی الاصل و از اهالی حله بوده است. دعیبل در ادامه سه تصویر از جنازه ضیاالدین كاظم گراوی به نمایش گذاشت ....گروه جندالسما یك گروه گمراه تندرو و مدعی شیعه گری است كه فرمانده آن فردی معروف به قاضی السما مدعی است كه فرزند بی واسطه امام علی ابن ابیطالب (ع ) و برادر امامان حسن و حسین (علیهم السلام ) است كه نطفه اش از طریق نسلها انتقال یافت تا اینكه در این زمان متولد شده است. قاضی السما همچنین در كتابش موسوم به « قاضی السما » كه ۴۱۶  صفحه دارد ادعا كرده است امام حجت علی بن علی بن ابی طالب برادر امامان حسن و حسین (علیهم السلام ) است و نطفه اش بصورت جامد نسل به نسل منتقل شده است.
وی در صفحه دوم كتاب خود ادعا كرده قائم آل محمد است و در لابلای این كتاب خود وجود امام حسن بن علی العسگری امام یازدهم را نفی می كند و همچنین مدعی است در این عصر جدید متولد و در زمان صدام زندانی شد. قاضی السما با طرح این دروغها برخی ها را فریب داد
»[9]

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که روز قبل روزنامه جمهوری اسلامی همراه با دیگر منابع خبری رژیم رهبر جندالسماء را «سامر ابوقمر از اهالی نواحی شهرالدیوانیه» از اعضای القاعده و حزب بعث معرفی کرده بود. پس از رو شدن ماهیت شورشیان و رهبر آن‌ها، منابع رژیم سازی را که مدعیان «مبارزه با امپریالیسم» کوک کرده بودند با پیش کشیدن پای آمریکا و انگلیس به دست گرفتند. روزنامه‌ی جمهوری اسلامی در ۱۲ بهمن  چنین نوشت:

«منابع آگاه معتقدند این گروه تروریستی كه درصدد فتنه انگیزی گسترده میان شیعیان، تخریب بارگاه منور حضرت امیرالمومنین (ع )، كشتار عزاداران حسینی و ترور مراجع برجسته عراق بودند توسط اشغالگران و سرویس های جاسوسی آمریكا و انگلیس مسلح شده تا اختلافات مذهبی را پیچیده تر كرده و این اختلافات را به درون مذهب تشیع بكشانند.»[10]

نکته جالب آن‌که تحلیل «منابع آگاه» رژیم که روزنامه جمهوری اسلامی ۱۲ بهمن از آن یاد می‌کند مشابه تحلیل سایت «روشنگری» در ۱۱ بهمن است که این روزها بیش از هر چیز داعیه‌ی مبارزه با امپریالیسم آمریکا را دارد! این سایت در نتیجه‌گیری خود از واقعه و اخبار پیرامون آن چنین نوشته بود:

«...آنچه در اطراف نجف روی داد و به کشتار گروهی انجامید میتواند حاصل چنین وضعیتی باشد، و یا بدتر از آن: با توجه به توضیحاتی که در آخر مقاله داده میشود واقعه میتواند نشانه سیاست کشیدن جنگ و کشتار فرقه ای به داخل خود شیعه ها هم باشد»[11]

چنانچه ملاحظه می‌شود در روزهای اول تلاش مقامات و منابع رژیم از جمله روزنامه‌‌ی جمهوری اسلامی بر این پایه قرار گرفته بود که شورشیان را سنی‌ها، وابستگان القاعده و بقایای حزب بعث معرفی کنند. در آن روزها از پرواز هلی‌کوپترهای آمریکایی، انداختن بمب‌های ۵۰۰ پوندی از سوی هواپیماهای آمریکایی و انگلیسی و بمباران مواضع شورشیان توسط جنگنده‌های اف ۱۶ خبر می‌دادند. اما حالا که مشخص شده شورشیان شیعه هستند، مدعی شده‌اند که این گروه‌ها توسط «سرویس‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس مسلح‌شده‌اند تا اختلافات مذهبی را پیچیده‌ تر کرده و این اختلافات را به درون مذهب تشیع بکشانند»

به این ترتیب بر خلاف تلاش‌های مقامات رژیم که تخریب حرم امام علی، و کشتار عزاداران حسینی را به سنی ها نسبت می دادند، روزنامه جمهوری اسلامی در مقاله اخیرش ناگزیر به اعتراف می‌شود که گروه شیعه جند السماء عامل «تخریب حرم امام علی، کشتار عزاداران حسینی و ترور مراجع برجسته عراق» بوده‌ است.

آیا مشخص شدن وابستگی فرقه‌ای نیروهای کشته شده در اطراف نجف و تلاش بدون وقفه رژیم و مزدورانش در عراق برای انتساب آن‌ها به سنی‌ها و کشورهای عربی نشانگر نقش برجسته رژیم در این نوع اعمال نیست؟

اگر یادتان باشد رژیم سال گذشته پس از انفجار حرم عسگرین چنین گزارش داد:

 

«تروریستها چهارشنبه ۳ اسفند در اقدامی گستاخانه حرم های مطهر امامان دهم و یازدهم شیعیان را با بمب منفجر کردند و حرمت این مکان مقدس را شکستند. این اقدام موجی از خشم و انزجار در میان ملت عراق، شیعیان و همه مسلمانان دوستدار خاندان عصمت و طهارت (ع) به وجود آورد.

پس از این انفجارها، حملاتی علیه برخی مساجد با هدف ایجاد فتنه طائفه ای و مذهبی به طور هماهنگ از سوی عوامل آمریکا و اسرائیل صورت گرفت، اما هوشیاری علمای شیعه و سنی مانع از تحقق توطئه دشمنان برای ایجاد فتنه مذهبی شد.در پی این انفجارها، برخی منابع خبری و رسانه ای از دست داشتن سازمان های جاسوسی آمریکا و رژیم اسرائیل در طراحی انفجارهای تروریستی حرمین شریفین در سامرا پرده برداشتن، از سوی دیگر رسانه های دیگر فاش کردند که آمریکا یک هسته موسوم به ایجاد فتنه طائفه ای و مذهبی را درعراق مدیریت می کند که هدف از آن ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی و درگیری میان آنها است تا با متنشج شدن فضای داخلی عراق، آمریکا ادامه اشغالگری خود را توجیه کند و از سوی دیگر از موج حملات علیه نظامیان خود بکاهد.»[12]

 

آیا در صورت موفقیت طرح کشتار شیعیان توسط شیعیان، رژیم همین ادعاها را بار دیگر مطرح نمی‌کرد؟

 

آیا اسناد بیشتری لازم است تا مشخص شود رژیم جمهوری اسلامی نقش اساسی در ناآرامی‌های عراق دارد؟

 

یک بار دیگر تأکید می‌کنم فراموش نکنید جمهوری اسلامی رژیمی است که برای بقای خود از انجام هیچ جنایتی فروگذار نمی‌کند. این همان رژیمی است که در ظهر عاشورای ۱۳۷۳ با انفجار بمب مهیبی در حرم امام رضا باعث کشته و زخمی شدن صدها نفر شد. انگیزه آن روز رژیم انداختن مسئولیت این جنایت به دوش مجاهدین و بدنام کردن آن‌ها در نظر مردم بود. آیا رژیم برای بدنام کردن سنی‌ها و برافروختن هر چه بیشتر جنگ‌های فرقه‌ای و به چالش کشیدن سیاست جدید آمریکا در عراق از انگیزه‌ی کافی برخوردار نیست؟

 

ایرج مصداقی

 

۱۳ بهمن ۱۳۸۵

 

irajmesdaghi@yahoo.com[4]   http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=441034

 [5]   http://www.baztab.ir/news/59175.php

[8]   http://www.kayhannews.ir/851111/2.htm

[9]   http://jomhourieslami.com/1385/13851112/index.html

[10]  پیشین

[11]  http://www.roshangari.net/as/ds.cgi?art=20070201011455.html

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرج مصداقی:[تاریخ ارسال: 05 Feb 2007]  [ارسال‌کننده:  فرهاد راوندي]  [ farhad_ravandi@hotmail.com ]  
از يكي پرسيدند كه خرس تخم ميكند يا بچه ميگذارد. طرف لختي انديشيد و پاسخ داد: از اين ولد چموش هر چه بگويي برميايد. از جانيان و اراذل و اوباش اين رژيم هر چه بگويي برميايد. تهاجم آمريكا به عراق و سرنگوني صدام حسين در عرض چند هفته، هراسي بزرگ در ميان قداره بندان و آدمكشان رژيم افكند. اين جانيان به پيروي از رهنمودهاي امام دجالشان كه هر عملي را براي سر پا نگه داشتن نظام جهل و خرافه وجنايت، مجاز دانسته بود، تمامي امكانات مالي و اطلاعاتي وتسليحاتي كشور را براي ايجاد يك باطلاق براي نيروهاي آمريكاي در عراق، بكار گرفتند. رژيم با استفاده از فقر مالي و خرافات شيعي در ميان اكثريت شيعه مذهب عراق، موفق به استخدام هزاران مزدور براي خرابكاري و ترور در عراق شده است. حيات اين رژيم و سردمداران ديوانه اش در ايجاد جنگ و ترور و بحران و ناامني است. با كمال تاسف بايد گفت فاشيسم مذهبي حاكم بر ايران، كپي ضعيفتري از نازيسم آلمان تحت حاكميت هيتلر است. اين رژيم بدليل عقب ماندگي تاريخي از ساماندهي يك ماشين جنگي براي تهاجم نظامي و برپايي جنگي جهاني نظير هيتلر عاجز بوده است اما از لحاظ ايدوئولوژيك با تكيه بر مذهب شبه فاشيستي شيعي و از لحاظ مالي با تكيه بر دلارهاي بي پايان نفتي، قادر است تمامي منطقه خاورميانه را براي سالها به آتش بكشد. اين رژيم همچون همتاي خودش در آلمان نازي با سركوب خونين، تقريبا هر امكان تحولي را از داخل از ميان برده است و تنها امكان موجود براي خلاصي از شر اين جانوران درنده، تهاجم نظامي خارجي است. دردناك است اما واقعيت دارد.   

[تاریخ ارسال: 05 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: هموطن ایرانی]  [  ]  
آقای «منطقی» این یکی که مشخص است شیعیان بوده اند و نه القاعده و حزب بعث.
شما چه اصراری دارید رژیم را از زیر ضرب خارج کنید؟
خود آمریکایی ها بهتر می‌ دانند اگر اسنادی را که در مورد نقش رژیم در آشوب های عراق دارند ارائه کنند توجیهی برای مذاکره با رژیم باقی نمی ماند. برای همین این دست و آن دست می کنند.
آیا در عراق کاری دارد یک سیستم امنیتی و اطلاعاتی کاری کند و آن را کول کسی دیگری بیاندازد؟ در مور این یکی که مثل روز روشن بود رژیم این همه داستان جور کرد.
  

[تاریخ ارسال: 04 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: نظر]  [  ]  
در نظر کوتاهی که اقای احمد منطقی داده و سعی شده باصطلاح بطور "منطقی" ایراداتی به مقاله اقای مصداقی بگیرد، چند نکته خاص وجود دارد که ناقض نظرش میباشد. برخلاف گفته احمد، گروه القاعده که همه کارهای جنایتکارانه و تروریسم کورش را در کشتار افراد غیرنظامی، با افتخار! بعهده گرفته و رسما اعلام کرده است، هیچوقت مسئولیت انفجار سامرا را بعهده نگرفت و حتی در همان ایام در سایتهای مرتبط به خودش انرا تکذیب کرد و بعضی از خبرگزاریهای جهانی انرا منعکس کردند. اینکه عوامل دست نشانده رژیم در دولت عراق بارها سعی کرده اند با نقل خبر دستگیری فلان فرد یا بهمان ادم، مسئولیت ان جنایت را متوجه القاعده، تکفیریها یا صدامیها بکنند و هیچوقت هم نتوانستند مدرک یا حتی افراد باصطلاح دستگیر شده را نشان بدهند، بخوبی جعلی بودن ادعایشان را ثابت میکند. همین خودش دلیل خوبی میتواند باشد که رژیم بدین وسیله دارد نعل وارونه میزند و رد خودش را گم میکند. مثال حرم امام رضا نمونه گویای انست. در مورد ماجرای حمله پیچیده به مهمترین مجتمع دولتی کربلا و زدن پنج افسر امریکایی، همه خبرها و موضعگیریهای مقامات امریکایی تا امروز، مظنون شماره یک را عوامل رژیم ایران میدانند. ایرج مصداقی با تحلیل منطقی از همین پدیده هاست که به نتایج بسیار محتمل میرسد. ولی "احمد منطقی" که در تعامل اینترنتی همنشین تمام فصول است، عامدن واقعیات را دستکاری میکند تا تحلیل ایرج را مخدوش نشان دهد.   

[تاریخ ارسال: 04 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: احمد منطقي]  [  ]  
اين كه رژيم از آشوب در عراق سود مي برد و هرچه آمريكا در آنجا گرفتار تر باشد، به نفع جناح نظامي رژيم و خامنه اي است در آن ترديدي نيست اماانفجارهاي سامرا را كه خود مقامات مسئول در عراق و از سوي آمريكائيان ظاهرا پذيرفته شد كه كار القاعده بوده است، حالا چطور آقاي مصداقي باز هم تاكيد دارد كه آن چه قبلا نوشته هنوز هم از صحت برخوردار است. طبعا نوشته آقاي مصداقي در اين زمينه بيشتر تحليلي است تا اطلاعاتي چون منبعي براي كسب اطلاعات به معني اطلاعات امنيتي پليسي ندارد و تنها بايد به جمع آوري اطلاعات رسانه ها و تحليل آن ها نتيجه گيري كند، در مورد وقايع اخير كربلا، وزير دفاع آمريكا هم اخيرا گفت كه نمي تواند بگويد اين كشته شدن چند آمريكا توسط گروهي مسلح كار رژيم بوده است و خلاصه اين كه اين انفجار خونين بغداد در محله شيعه نشين اين را هم كار رژيم بوده است؟ به چه دليل؟   

[تاریخ ارسال: 02 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: جمال فراهانی]  [ jamal75de@yahoo.de ]  
آقای مصداقی عزيز با تشکر ازافشاگريهای بی امانتان در مورد رژيم جرم و جنايت ج.ا ، ميخواستم به شما اين نکته را هم ياد آوری کنم که از زمان درج مطلبتان راجع به حمايت از تحريم رژيم قصابان بطور رسمی توسط عده ای" کج و کوله" وارد جرگه مزدوران امپرياليست ، جاده صاف کن جنگ امپرياليستها ، توطئه برای قربانی کردن مردم در پيش پای امپرياليست وووو.. شده ايد و خلاصه مواظب باشيد ممکن است همين روزها بی بی سی هم يک نظر خواهی عليه شما راه بيندازد.
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.