شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«يادداشت روز»
علي ناظر

علی ناظر

در تيرماه نوشته بودم که در عرض چند ماه آينده تغييراتي در ديدگاه رخ خواهد داد، از جمله بخش هايي از سايت حذف شده و در ازاي آن سايت آتومات خواهد شد. خوشبختانه بخش مهمي از راه را طي کرده ايم و دو ستون کارورزان و کاربران تا حدود زيادي اتومات شده اند. از فردا (شنبه) ستون جديدي (بصورت آزمايشي) فعال مي شود. ديدگاه از 5 کارورز دعوت کرده که تفسير/تحليل روزي ارائه دهند. ناگفته روشن است که نظر اين ياران که در «يادداشت روز» خواهد آمد، مستقل از نگرش سايت ديدگاه است. به اميد هر چه بارور شدن اين ستون. علي ناظر – 22 دي 1385

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 13 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: نیوشا شاهین]  [  ]  

یک نفره؟ مرحبا! پس ما دیگر زیاد نظر ندهیم تا شما خسته نشوید. چطور شما همه مقالات و نظر ها را می خوانید؟ شما احتیاج به کمک دارید در غیر اینصورت وضع سایت بحرانی خواهد شد. در ستون کابران مقالاتی وجود دارد که بسیار از دو صفحه بیشتر می باشد. چطور شما همه آنها را می خوانید تا علیه موازین سایت نباشد؟ پیشنهاد من این است که شما برای دریافت همکار و کمک یک تقاضای عمومی طرح کنید. من به دیدگاه ها امید دارم، اما منتظرم که ببینم بلاخره تکلیف جهت گیری مجاهدینی آن چه می شود. امیدوارم به نفع مردم زحمت کش و کارگر عقب نشینی کند و توهمش به بریزد. در چهارچوب فکری من سایت دیدگاه ها آزادی کارگری زحمتکشی را کاملا رعایت نمی کند. من معتقدم که غیر کارگر و زحمتکش بطور طبیعی آزادی دارد و لازم نیست که کارگران و زحمتکشان نگران آزادی آنها باشند، و باید تشکلاتی بوجود آید که خاص آزادی آنها باشد. چنین تشکلات و سایت هائی وجود ندارد. تمام تشکلات چپ ایران که خود را هوادار کارگر و زحمتکش می نامند، تشکلاتی بورژوائی اند که به خود نگاه می کنند و می گویند کجا ما بورژوا هستیم، ما صبح تا شب علیه سرمایه داری حرف می زنیم. آنها نمی دانند که بورژوا بودن در روابط انسانهاست نه در نظرات آنها. بخش مارکسیت چپ، تئوری ماتریالیسم تاریخی را برای همه دنیا بکار می برد جز خوش، گوئی آنها خدایند که به بندگانش می نکرد.
___
علي ناظر: کاربر محترم با تشکر از لطف شما. تندخواني خصيصه اي است که در اين «حرفه» بايد آموخت. البته از آنجا که من به صورت آکادميک آموزش ژورناليسم و تندخواني نديده ام، اين وسط ها «گاف» هم مي دهم که گاهي از اوقات عرق شرم بر پيشاني ام مي نشاند. در مورد «مجاهديني» بودن يا نبودن ديدگاه هم بايد عرض کنم تا زماني که من مسووليت سايت را دارم موضع ديدگاه نسبت به مجاهدين همان خواهد بود که در عرض هشت سال پيش بوده است. من خودم ديدگاه را «فراسازماني» ارزيابي مي کنم.
  

[تاریخ ارسال: 13 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: شمع شبانه]  [ trust-try@hotmail.com ]  

دست اندر کاران گرامی دیدگاه، ّبه سوالات قید شده توجه مبذول دارید و به آنها پاسخ دهید. علی ناظر گرامی، ابهامی و سوالی در زمینه ی دو واژه ای که شما بر نگارندگان می نهید وجود نداشته است. لطف کرده وسوالات مطرح شده را در زیر خاک دفن نکنید!همانطور که برای وقت خود ارزش قائل هستید وقت دیگران را نیز محترم شمارید.وظیفه شما بعنوان مسئول سایت ایجاب می کند که پاسخ های واضح به سوالات مشخص بدهید.
____
علي ناظر: کاربر محترم، در حد وسع و توانم و تا آنجايي که جوابي داشته باشم، حتما اگر مسائل ديگر سد راه نشوند، طبق معمول پاسخگو خواهم بود. اما مي دانم که امروز و فردا نخواهد بود، بقول مش قاسم، دروغ چرا، هنوز وقت نکرده ام به سوالات شما فکرکنم.
ضمنا، خيلي وقت است که ديگر «دست اندر کاراني» در ديدگاه وجود ندارد. در بخش اجرايي: بصير نصيبي نشريه سينما در ديدگاه را تنظيم مي کند، و بقيه کار ها را هم من مي کنم. در بخش خطي وسياست کاري هم که هر چند وقت يکبار با کاربران و کارورزان صلاح و مصلحت شده و بنا به نگرش شحصي خودم، نصايح و پيشنهادات آنها جمع بندي و به مورد اجرا گذاشته مي شود.
  

[تاریخ ارسال: 12 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: نیوشا شایان]  [  ]  

کلا با نظرات "شمع شبانه" موافقم. دیدگاه ها یک صفحه (page) را به تعاریف مختص سایت و ذکر معیاره های سیاسی خود اختصاص دهند. مثلا معنی کلماتی چون کارورز و کاربر و تفاوت آنها بطور دقیق به زبان ساده. مجددا ذکر اینکه معیارهای سیاسی اجتماعی دید گاهها باید در معرض دید کاربران باشد
____

تعريف کارورز: در ويژه نامه ها، ستون يادداشت هفته، آمفي تئاتر و ديگر ستونهاي ديدگاه همکاري مستمر و ويژه داشته است. 

تعريف کاربر: هميشه لطفش شامل حال ديدگاه بوده و هر موقع وقت داشته سري به ديدگاه زده است.
  

[تاریخ ارسال: 12 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: شمع شبانه]  [ trust-try@hotmail.com ]  
دست اندر کاران گرامی سایت دیدگاه،
اینجانب نکات زیر را ضمن ارج نهادن به زحمات بسیار شما در راه اندازی، تداوم و رشد سایت دیدگاه که در کنارتبادل نظر مسئولانه ی اغلب بینندگان و نگارندگان سایت به بار نشسته، می نویسم. بنابراین بازگو کردن این نکات نمی تواند بهیچوجه در راستای دیگری غیر از اصولی تر عمل کردن سایتی که بگفته ی مسئول آن "خانه ی ماست" باشد. و باز هم بگفته ی مسئول آن بایستی که " این خانه را تمیزووارسته نگاه داشت" . بنایر این فکر کردم که چه خوبست که این ترقیب را با نظر به شما و بطور مشخص آقای ناظرشروع کرده و بکار بست.
دست اندر کاران گرامی سایت،
1- ضرورت ِ "دسته بندی" مقالات و مطالب وارده به سایت را به دو گروه کارورزان و کاربران، در چه دیده اید؟
2- چرا تا آن هنگام که شرایطی کاملاً برابر برای نگارندگان این هر دو دسته مهیا شود ، برای ایجاد تغییر در سایت صبر نکردید؟ بطور مثال درحال حاضردر زیرمطالب کاربران امکان نظر دهی و برخورد فعال افکار وجود ندارد. در صورتیکه وجود چنین امکانی هم برای خوانندگان یک مطلب ، شرایط استفاده ای مطلوب بوجود آورده و هم در رشد نویسندگان مطالب نقش دارد. نویسندگان و مسئول سایت دیدگاه هم اتفاقاً بهمین دلیل در مقایسه با سایت های دیگر در نقش خود پخته شده اند که مداماً در معرض نظر دهی مستقیم به کار و مطالبشان قرار گرفته اند .عادلانه نیست که این
امکان شامل حال همه نشود.
3- آیا رعایت اینگونه مسائل نمی بایست بمراتب بسیار مهمتر از تغییر در سایت و ایجاد وضعیتی شتر مرغی باشد؟
4- " موازین درج مطلب کارورزان" چیست؟ لطفاً آن را هم بر روی سایت قید کنید.
5- معنی این جمله که "دیدگاه متنهای بخش دیدگاه کاربران را ویرایش نکرده و در این زمینه پاسخگو نبوده و هیچ مسئولیتی را به گردن نخواهد گرفت" آیا این است که فقط مطالب کارورزان را ویرایش میکنید؟!!
6-علی ناظر از جمله در توضیحاتش پیرامون " موازین درج مطلب در ستون کاربران" نوشته است:
"ساده تر اينکه، کاربر بتواند موضوعي را مطرح کند، بحثي را جلو بکشد و ديگران در بارهء آن نظر بدهند. به نظر من خوبي اين امکان در اين است که کاربر مستقل عمل مي کند و دقيقا در بارهء مطلبي حرف مي زند که خودش علاقه دارد، و نه اينکه روزها و ماه ها صبر کند تا شايد يکي مطلبي بنويسد تا اين کاربر بتواند در آن باره حرفش را بزند. بعضي اوقات کاربران مانند کارورزان صبور نيستند. ... کاربران مي خواهند موضوعي را سريعا به بحث بگذارند. حرفشان را همين امروز بزنند و نه اينکه منتظر فلان کارورز بشوند که بحثي را بپروراند. (کاربران زياد اهل مقاله نويسي نيستند، بلکه کوتاه نويسي مي کنند)"
جا دارد از علی ناظر سوال شود علت عدم امکان دهی برابر به "کاربران" آیا برآمده از نظرات محترمانه ی!! شما در بالا نسبت به آنهاست ؟ شما کاربران را ( بعضی یا بدون بعضی گفتن شما در اینجا چیزی را بهتر نمی کند) به
شیوه ای تعریف کرده اید که گویا آدمهایی هستند بی تدبیر که زود می خواهند حرفی بزنند و فقط کاغذی سیاه کنند. پس همین که جایی بهشان اختصاص داده شده که بنویسند و خودشان را خالی کنند برای سرشان هم زیادی است. نتیجه آنکه نوشته های این ستون نیز از نظر مسئول سایت دارای چندان ارزش و اعتباری هم معرفی نمی شوند. جای تاسف است اگر دیگر دست اندرکاران سایت دیدگاه نیزچنین دیدی داشته باشند.
6- علی ناظرهمچنین نوشته است :
"ديدگاه کارورز را اينگونه تعريف مي کند: کاربراني که با ديدگاه هکاري [ همکاری]مداوم داشته اند و از ديدگاه بدون وقفه حمايت کرده اند – در ويژه نامه ها، بحث ها، يادداشت هفته و بحث هاي داخلي ديدگاه... شرکت داشته اند".
اگر مسئول سایت دیدگاه مبنای قسمت کردن نگارندگان این سایت به دو دسته ی " کارورز" و " کاربر" را براساس آنچه که او ارج وارزش ِ! مطالب نگارندگان می داند ، قرار نداده است و این حجم ِ یاری رسانی نگارندگان سایت
می باشد که مبنای این دسته بندی است ،بجاست که این سوال را مطرح کرد که: هم اکنون نگارندگانی در ستون کاربران مشاهده می شوند که در طول چند ماه افتتاح ِ ستون کاربران به میزان چند سال ِ یک نگارنده ی
ستون کارورزان مطلب نوشته اند ! چرا آنها را وارد ستون کارورزان نمی کنید؟
علی ناظرگرامی، سایت های بسیاری یا حرفی نزده و یا کاری نمی کنند.حساب آنها و تنگ نظری شان جداست.ولی
وجهه و ماهیت سایت دیدگاه را با گفتن حرف های بسیار و پروژه های پی در پی ای که در عمل از انجامشان باز
می مانیم، خراب نکنیم!
پر توان باشید
شمع شبانه
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.