شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ -  ۴ اکتبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آغاز هشتمين سال فعاليت ديدگاه

يادداشت هفتهء علي ناظر

علی ناظر

هفت شهر عشق را عطار گشت، ما هنوز اندر خم يک کوچه ايم
ديدگاه وارد هشتمين سال فعاليت خود مي شود. فکر کردم به جاي تکرار مکررات و بازبيني آنچه بر ديدگاه در يک سال اخير گذشته، به روند و انديشهء پايه اي ديدگاه دوباره نگاهي بيندازيم و نتيجتا قضاوت کنيم که آيا ديدگاه از موازيني که در روز اول تأسيس براي خود تعيين کرده عدول کرده، و يا تنها شکل است که دائما تغيير مي کند - محتوا همان است که بود.
روز اول، ديدگاه با اين شعر از م. آزرم کار خود را شروع کرد:
به جاودانگي ميهنم که مي بينم/ که دور نيست که ايران ما شود آزاد
و با اين شعار محوري نشر ديدگاه شما هدف ماست، دستور کار سايت را مشخص شد.
پس از چند سال، اين شعر زيبا که از دل برخاسته و چه خوب بر دل مي نشيند، و شعار اول ديدگاه به «نيروهاي سرنگوني طلب متحد شويد» تبديل شد.
براي کوتاه کردن سخن، در زير دو لينک ديده مي شود، که شما را به آذر 1378 مي برد:


1- اهداف ديدگاه (منتشر در آذر 1378)


2- نمونه صفحهء اول ديدگاه (آذر تا بهمن 1378)


در لينک 2 برخي از پيوند ها به علت حملات ويروسي پاک شده اند.
شايان توجه اينکه در آنزمان کليه مطالب با فورمت
GIF  ثبت مي شدند. از روز تأسيس تا دو سال پيش، ديدگاه از پيشرفتهاي تکنولوژي بهره مند نبود (بي سوادي و هزار و يک عيب). تا 4-5 سال اول، کليه مطالب مندرج در ديدگاه اول اسکان  (scan)  مي شدند، بعد تک به تک  htmlمي شدند، و بعد وارد سيستم مي شدند. وقت گير بود، اما کار پيش مي رفت و به هدف نزديک تر مي شديم. اين سبک از کار هر روز و به مدت 4-5 سال انجام شد.
جا دارد از کليه دوستاني که (برخي با اسم مستعار، برخي با اسم واقعي و چند نفري بدون آنکه اسمشان بيروني شود) در عرض اين هفت سال براي مدتي (چند روز و هفته و ماه و يا دو سال) مسووليت بخشي را به عهده گرفتند، و در ارتقاء کيفيت ديدگاه ياري رساندند تشکر کنم، مخصوصا از دوستي که مرا از شرّ اسکان کردن و اينهمه وقت کشي و دانه دانه مطلب چيني رهاند. اين روزها کار ديدگاه به جايي رسيده که ديگر خود کاربران و کارورزان مطلبشان را مستقيما وارد سيستم مي کنند (البته سيستم هنوز در حال آب بندي شدن است).
در سالي که گذشت، ديدگاه با حفظ موضع مستقل خود فراخواني براي حمايت از حق پناهندگي ايرانيان مقيم عراق (بدون در نظر گرفتن پايگاه ايدئولوژيک و يا گرايش سياسي آنها)، و خروج نام مجاهدين از ليست تروريستي ارائه داد. در فراخواني ديگر، امضا کنندگان مخالفت خود را با جنگ و حملهء نظامي بيگانگان اعلام کردند، و در فراخواني جداگانه، براي نجات جان فيض مهدوي بيش از 1200 امضا جمع شد. اگر چه فيض مهدوي را به چوب دار نسپردند، اما با افزون کردن فشارهاي خرد کننده که تفاوتي با شکنجه نداشت، وي را به مرگ تدريجي کشتند. همه مي دانيم که تا اين رژيم هست، حجت زماني و اکبر محمدي به قتل مي رسند، زنداني شکنجه مي شود، دانشجو ستاره دار مي شود، و نقض دائمي حقوق بشر در ايران ادامه پيدا مي کند. (لينک به متن فراخوانها در صفحه اول موجود است).
جاي تأمل و تأکيد اينکه ديدگاه نه سازماني سياسي و نه نهادي حقوق بشري است. اين فراخوانها تنها بازتاب صداي کاربراني است که روزانه به ديدگاه نگاهي مي اندازند و در برابر مسائل روز موضع مي گيرند. در اين فراخوانها، ديدگاه سعي کرد چکيده نظرات کاربران خود را به گونه اي منسجم ارائه کند.

در پايان، و با توجه به اهداف ديدگاه که در آذر 1378 نوشته شده است، ديدگاه به نشر مطالب کاربران ادامه خواهد داد، بي آنکه با محتواي آنها لزوما موافق باشد. ديدگاه هميشه سعي کرده در کنار نويسندگان بنام و با تجربه، به کاربراني که نوشته شان لزوما به پر باري نوشتار کارورزان و کاربران حرفه اي نيست، امکان ابراز عقيده دهد. برخي از اين نوشته ها بخوبي پرورده نشده اند، بعضي از ساختار نوشتاري خوبي برخوردارند اما افراد متبحر و دانا مطلب را از لحاظ علمي/ادبي کم عمق ارزيابي مي کنند. اما، تعدادي مطلب هم مستمرا منتضر مي شود که هم خوب پرورده شده اند، هم مستدل هستند و هم آموزنده اند. اميد ديدگاه هميشه اين بوده است که در مرور زمان همهء ما بتوانيم خوب بنويسيم. اما مهمتر اينکه بدانيم جايي براي ابراز عقيده داريم.

علي ناظر 10 دي 1385

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 03 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: ر.شاکر]  [ rshaaker@yahoo.com ]  
جناب آقای ناظر عزیز،
در این هفت سالی که گذشت کاری کردی کارستان. جدا که دستت درد نکند. در این هفت سال چند بار قهر کردی و رفتی و ما را تنها گذاشتی، مایی که سخت به دیدگاهت معتاد شده بودیم، اما غیرت و همتت (و ناله و اصرار ما!) به تو اجازه نداد که عافیت بجویی و برگشتی. بسیار فحش خوردی و ملامت شنیدی و دوست و دشمن برت تاختند. اما همچنان ادامه دادی و دیدگاه را پربار تر کردی. از جان و مال هردو مایه گذاشتی، اما هدفت برایت بزرگتر و با ارزشتر بود. بعد از هفت سال دیدگاه حالا یکی از خواندنی ترین و غنی ترین سایتهای فارسی زبان شده. محلی برای تمرین صبر و تحمل نظرات دیگران، نه فقط خواندن نظرات. ستون نظرات را هم که تازه اضافه کردی شده مثل روبروی دانشگاه در اوایل انقلاب و تمرین دیگری در تحمل. در این هفت سال سعه صدری از خود نشان دادی که در بسیاری از ما نیست ولی هر طوربود ناملایمت ها را تحمل کردی و هر بار گام بهتری برداشتی و دیدگاه را جلوتربردی
/سالها باید که تا از آفتاب/
/لعل یابد رنگ رخشانی و تاب/

دستت درد نکند آقای ناظر. کاری کردی کارستان

با احترام
ر.شاکر
  

[تاریخ ارسال: 01 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: عباس رحمتی]  [ poyarahmati22@yahoo.de ]  
هشتمین سال تولد دموکرات ترین سایت مبارک
باید به آقای ناظر تبریک گفت باید گفت شما درد را خوب تشخیص دادید ومسلما درمان آسان خواهد شد ، ایرانیان دیگر باید یاد بگیرند .
میدانم که چقدر خون دل خوردید ، هنوز هم تهمت ها و... ادامه دارد ولی خیلی از آن آدمهایی که ایراد گرفته وگیرند باورشان شده است که می شود سایت دموکرات هم درست کرد و همیشه دموکرات بر خورد کرد ، خلاصه با ید از یک جا شروع می شد واغازگر این این جریان شما بودیده اید ف بیشتر سایت ها آب در ها ون می کوبند و می گوین ما برای آزادی و دموکراسی می نویسم وجالب است کسی به آنها ایراد نمی گیرد ، ولی مسلما از این روش چیزی از توش در نمی آید .
دریک جمله ، شما بذر دموکراسی را آهسته آهسته در شورزار تفکرات خیلی از پر مدعیون پاشیده اید واین باید درسی باشد برای سایر سایت ها که می خواهند دموکرات برخورد بکنند .
پیروزی از آن کسانی است که درد های جامعه را یافته اند ، درمان بدنبالش خواهد آمد.
موفق و پیروز باشید
  

[تاریخ ارسال: 01 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: ابوالفضل عباسپور]  [ neil@euselect.com ]  
رفیق عزیز,علی ناظر; خسته نباشی.از بابت زحمات ارزنده ات صمیمانه متشکریم.   

[تاریخ ارسال: 01 Jan 2007]  [ارسال‌کننده:  آريا مهربان]  [  ]  
با خسته نباشيد به آقا ناظر به خاطر تدوام اين كار پر زحمت و پردرد سر كه بايد بار دردسر سرش رااغلب خودش مي كشيد، من معتقدم مهم ترين نقش ديدگاه كه درعين حال بزرگترين خدمت آن به مجاهدين هم بوده اين بوده است كه كمك كرده رابطه مجاهدين با محيط بيروني ايراني آن كمي دموكراتيك شود به اين معني كه با درج انتقادات از ديدگاههاي مجاهدين و نيز پاسخهايي از سوي هواداران اين تشكيلات، سبب ايجاد كمي ديالوگ بين سازمان با محيط ايراني شده است. البته رهبران مجاهدين همچنان دماغ خودشان را براي همه بالا مي گيرند و به هيچ ايراد و انتقادي نه جواب مي دهند نه در عمل چيزي عوض مي شود ولي هم اينكه كسي انتقادر پاي اطلاعيه يي از رهبري مجاهدين مي نويسد و درج مي شود و نظر مخالف آن در تاييد مجاهدين هم درج مي شود اين تغيير اندك اما كيفي است. در ضمن از اين فرصت استفاده مي كنم و مي خواهم توجه آقا ناظر را به اين نكته جلب بكنم كه اگر اين اقاي عليزاده كه نامه سرگشاده اورا چاب كرده ايد مي شناسيد كه هيچ مي شود گفت نظراتي داده كه زياد جدي و سنجيده نيست، اما اگر نمي شناسيد، اين يك اسم مستعار است كه اگر از سوي مسئولان رده بالاي مجاهدين به كار گرفته نشده باشد، از سوي يكي از مريدان متعصب رهبري مجاهدين بكارگرفته شده است و اين نوشته چيزي نيست جز براي مسخره كردن و دست انداختن آقاي ناظر و تفي روزبه، اما نويسنده نعل وارونه زده كه در اين صورت بايد به او گفت:...خودتي.   

[تاریخ ارسال: 01 Jan 2007]  [ارسال‌کننده:  آسو نهرو]  [  ]  
با سلام تبریک سال نوی میلادی 2007 و هشتمین سال تولد سایت دیدگاه.
آقای بهمن : اتفاقاً ضعف شما مانند خود علی ناظر این است که نمی توانید تحلیل درست از شرایط مشخص را داشته و به این نتیجه برسید که آن امپریالیستهای جهانخوار مورد نظر شما که به دلیل ضعف سیاسی و اداری بلوک شرق خود را رشد داده و به چپاول وساختن خود پرداختند ،از قضا از نبود شرایط سیاسی درست یعنی از فقدان آزادی و دمکراسی در داخل کشورهای بلوک شرق و به اصطلاح اردوگاه سوسیال نیستی و همچنین ایران و در کل از کشورهائی که دیکتاتوری حاکم است سوء استفاده کرده و بر حاکمان جهل و جور سوارند وچهار نعل میچاپند و میتازند و به همین دلیل، فقط تغییر شرایط سیاسی و اقتصادی و بر قراری عدالت در داخل، دست آنان را کوتاه و به ایجاد روابط اقتصادی متعادل سوق و جهت خواهد داد و لذا به نظر من مخالفت شما با شیوهً آزادی و دمکراسی در ایران و یا حداقل نبودن توان انطباق شما با آن نتیجتاً قبل از همه بر ادامهً راه آنان( چپاولگران) افزوده و منافع خود استعمار و ولی فقیه را تاًمین کرده و میکند. به همین دلیل حزب توده و اکثریتی ها و آنان که که مانند جنابعلی دنیا را به امپریالیستها و سوسیال نیستهای شما و لی نه به حاکمیتهای دیکتاتور و دمکراسی تقسیم کردند، موجب انشعاب و بی تفاوتی نیروهای انقلابی و حل و ذوب نیروها در ولی فقیه ضد امپریالیست شما گشتند و مردم ایران را اینگونه به روز سیاه نشاند ند. و البته در این میان هر چه طعنه و تهمت و شکنجه و اعدام و بی خانمانی...بود نسیب مجاهدین خلق ایران شد. به نظر من کسی که میخواهد شرایط سخت را عموض کند بایستی هم از ماجرا خبر داشته باشد و هم راه کارها را بداند و هم از نتایج آن با خبر باشد ولی متاسفانه خیلیها قادر نیستند از نوک بینی خود فراتر را ببینند.
چشم شما روشنًً!!!
  

[تاریخ ارسال: 01 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: علی یحی پور (سل تی تی )]  [ s.salehkia@freenet.de ]  
با درود به علی ناظر عزیز من حدوداٌ یک سال است با سایت دیدگاه آشنا هستم دیدگاه خانهء من است هر روز به آن سر می زنم دیدگاه برای من دانشگاه بوده است من تا کنون 181 نظر در ستون نظر کاربران داده ام ورادیکا لترین انتقاد ها را به مذهب ومجاهدین کرده ام ودیدگاه تا کنون هیچ کدام از نظرهایم را قیچی نکرده است قابل توجهء دوستانی که دیدگاه را متمایل به مجاهدین ارزیابی دارند می توانند با کپیهء نام من در ستون "پیداکنید "در ستون کاربران این ادعای من را ببینند وبعداٌ قضاوت کنند که دیدگاه علی ارغم تمایل به مجاهدین دموکراتیک برخورد کرده است من معتقدم دیدگاه از همهء سازمانهای سیاسی ایران دموکراتیک تر برخورد کرده است ستون کارورزان پر است از مقالاتی که از دیدکاه مارکسیم انقلابی تدوین می گردند دیدگاه چپ ودموکرات است من به دیدگاه درود می فرستم   

[تاریخ ارسال: 01 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: علی حیدری]  [  ]  
آقای ناظر با سلام شما مدتی است که شعار نیروهای سرنگونی طلب را که بالای سایت بود حذف کرده اید من منتظر بودم که توضیح آنرا در این مطلب بیابم ولی به آن اشاره ای نکرده اید. دلیل حذف این شعار چه بوده است آیا در جمع بندی سالانه به آن رسیدید یا دلیل دیگری داشته است. با تشکر علی حیدری
____
علي ناظر:
فکر کنم اشکال از کامپيوتر شما باشد. چون اين «خواست» هنوز آن بالا ديده مي شود.
  

[تاریخ ارسال: 31 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: نيما روشن]  [  ]  
سايت ديدگاه از اغار شروع اولين سالش هميشه به جرات ميتوانم بگويم که يکی ازبهترين و مترقی ترين و مردمی ترين و ضد رژيم ترين و انفلابی ترين سايت ايرانی بوده است. افسوس که بعضی از ايرانيان هنوز متاسفانه هنرخواندن وياد گرفتن را بلد نيستند که تا از مطالب پر بارو و انسانی اين سايت مترقی روزانه استفاده کنند. با اين حال فکر ميکنم که تعداد ايرانيانی که روزانه به اين سايت سياسی و سرنگونی طلب سر ميزنند از تمام سايت ها سياسی ديگر بيشتر است. من اغاز هشتمين سال سايت مردمی ديدگاه را به اقای ناظر و تمام مسئولان حال و گذشته اين سايت تبريک ميگويم واز هدف انسانی اين سايت که همانا اگاه کرده ايرانيان نسبت به منافع و حقوق انسانی شان ميباشد ستايش ميکنم. درود به کار کنان. کار ورزان و کاربران سايت مردمی ديدگاه . نيما روشن   

[تاریخ ارسال: 31 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: بهمن]  [  ]  
با خسته نباشید برای شما آقای ناظر
بقول معروف به ما که رسید .....!
آقای ناظر شما هر زمان که دیدگاهها علیه مجاهدین زیاد میشود مطلب مربوط به مجاهدین را فورا ازسایت حذف میکنید .مثلا در مورد اطلاعیه شورای ملی مقاومت که راجع به صدام بود دیدم که دیگر مطلب نیست . البته من ممکن است که اشتباه کنم ولی من مطلبی بعنوان کاربر نوشتم که دیگر دیدم که نه اثری از نظر من هست ونه آن اطلاعیه که شما درج کرده بودید.
اقای دیدگاه ضمن تبریک سالگرد تولد سایتتان باید بگویم که شما نظر لطف زیادتری طی چند سال نسبت به مجاهدین داشته اید. وبد نیست که شما هم تحولی در سایت خود ودیدگاهایتان ایجاد کنید وبقول معروف جوانگرائی در درون کنیدوفکر نکنید که این مجاهدین همان مجاهدین قبل از قیام بهمن پنجاه هفت است و هنوز هم شعار همه باهم میتواند کارساز باشد . دیگر نمیتوان با شعار همه باهم همه را گرد اورد بلکه همانطور که میدانید باید راه جدیدی نه در فرم کار بلکه در محتوی کرد وبه نظر من ایرانیان خارج کشور بر خلاف داخل کشوری ها دچار تحول نیستند وبیشتر آنانی که درخارج کشور فعال سیاسی میباشند مانند رهبران مجاهدین متعلق به زمان کهنه شده سال پنجاه هفت میباشند که هنوز در فکر انقلاب از "لوله تفنگ" مائوئی میاشند ویا هنوز در فکر "اعدام انقلابی " میباشند . نظری به نسل جوان در ایران علی رغم پایبندی به شعارهای چپ بطور فرمی ولی بطور محتوایی کاملا راه دیگری میروند وهمین نیز نسل جوان را که در داخل با رژیم درگیر است پویا تر از نسل قدیمی نموده است که هنوز در خود میباشد ودر تفکر سال پنجاه هفتی زندگی میکند. برای یک تحول در نیروهای سیاسی در خارج کشور باید نسل قیام پنجاه هفت در هر نیروی سیاسی این تفکر کهنه ونسل کهنه راکنار بگذارد هرچند میتواند از تجربه آنها استفاده کند . نسل پنجاه هفت دیگر محافظه کار وسیاسی کار وبد بین به یکدیگر به خود میباشد وامیدش هم به تحول درست حسابی نیست برای همین سایت دیدگاه خوب است که در خود یک نوگرائی کند و این نوگرائی را پایه ای برای تحول فکری در نیروهای سیاسی قرار دهد که از پیله دور خود خارج شوند واز آنها نیز بخواهد که در خود تحول ایجاد کند ودید انتقادی به نیروهای سیاسی که اغلب نسل پنجاه هفتی میباشند داشته باشد وترس از این نداشته باشد که مبارزه با رژیم ممکن است به انحراف کشیده شود شما سالهاست که بر این طبل با این نسل پیر شده وخسته شده کوبیده اید که شاید نفعی به جیب رزیم نرود وبا این تفکر هرگز یک جسارت واقعی برای انتقاد از نیروهای سیاسی حاضر درخارج نداشته اید وهمیشه تا نقطه خاصی ترمزها را کشیده ید بگذارید که میدان باز باشد بگذارید حتی به یکدیگر توهین کنند تا هرآنچه را که دارند برروی میز بریزند وبعد که این کهنه عقده ها و کینه هاوتصفیه حسابها را با یکدیگر تمام کردند بیایند و سر حساب ویک بازنگری کنند واگر هم مانند گذشته در یک دایره که بیست وهفت سال گذشته در آن چرخیده اند میپیچند باید که مورد انتقاد شدید قرار گیرند باید که افشا شوند ورسوا ! دیگر زمان تردید وشک بعد از بیست وهفت سال جنایت جمهوری اسلامی نیست وبایستی که بیرحمانه یکدیگر را به انتقاد بگیریم وترس از سواستفاده رژیم نداشته باشیم . یک انتقاد باز بی رحمانه برای تحول ونوآوری وجوان گرائی در درون وبیرون میتواند یک راه نو در پیش اپوزیسیون ایرانی باشد ! وگرنه بایستی باز به همان راه بیست وهفت سال گذشته ادامه داد و زندگی بر اساس تصادف را دنبال کرد وبقولی در خارج تبعیدی ملی کشی کرد بجای اینکه در زندان ملی کشی میکردند وبه امید حادثه ای وتحولی که قدرتهای امپریالیستی برایمان فراهم میکند تن دهیم و باز از آستینشان یک حرام زاده سیاسی مانند شاه وخمینی را بیرون بکشند وبه خوردمان دهند وما باز ناله کنیم واطلاعیه دهیم . تاز مانی که بیرحمانه خود را متهم نکنیم وتا زمانی که هرکس به سهم خود درابتدا برروی صندلی اتهام نشیند وبعد نیز دیگران را ننشاند وکمبودها را برای تحول نشان ندهیم وبعد نیز قدم بر نداریم مطمئن باید باشیم که باز دزدی آمد وخواهد برد وبی جهت نیست که بخشی از نیروهای سیاسی امان بویژه نیروهای راست مانند مجاهدین و سلطنت و... خود را با دزدان بزرگ وسیاست بازی اشان همسو کرده اند که هم رفیق دزد باشند وهم شریک غافله ! وتازمانی که این گونه میاندیشیم وسیاسی کاری میکنیم بجای انقلاب بیرحمانه بر علیه خود بایستی که همان دزدان وشریکان چند چهره آنان بر ما حکومت کنند وما باز بازندگان تاریخ انگشت به دهان در حسرت نفرین شده نسل های بعد خواهیم بود. تحول وجوانگرائی در خود وبیرون از خود ،خود بازبینی و برروی صندلی متهم نشستن و بیرحمانه خود را کاوش کردن میتواند راهی برای دگرگونی باشد وگرنه رودرباستی ، رفیق بازی و تعارفات یک من شاهی و به یک دیگر نان قرض دادن نمیتواند راهی برای مردم ما باز کند.
___
علي ناظر:
کاربر محترم چيزي از سايت حذف نشده است. شما از دو طريق مي توانيد به مطلب مورد نظر خود برسيد. 1- جستجو (بالاي صفحه ست راست)، 2- از طريق ستون نظرات. تنها کاري که بايد بکنيد روي تيتر قرمز کليک کنيد.
اين هم لينک به مطلب مورد نظر شما
http://www.didgah.net/maghalehMatnKamel.php?id=16382
  

[تاریخ ارسال: 31 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: بابک آزاد]  [ babak3000@yahoo.com ]  
من به شما و دست اندر کاران سایت دیدگاه هشتمین سال فعالیت تان را تبریک میگویم
خصوصا این که دیدگاه جایی برای نشر مطالب جریانات سرنگونی طلب است
موفق باشید
  

[تاریخ ارسال: 31 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: همان یکنفر]  [  ]  
آقای ناظر عزیز، در مورد چیستی ی "معقولیت" دو هزار و پانصد سال است (از زمان طالش) بحث و جدل وجود دارد. مثلا: این تقاضای شما بعلت اینکه کمک به شناخت جنسیت می کند، می تواند نامعقول حساب شود، گرچه روشهای دیگری برای تشخیص جنسیت وجود دارد مثل نوع استفاده از کلمات، ولی نویسنده شاید نخواهد جنسیت خود را اعلام کند؟ یا شاید اعتقاد داشته باشد که بهتر است در بیان عقاید بهتر باشد به نوع جنسیت توجه نکرد. در مورد تروریسم، شما می توانید تعریف خود را از تروریسم داشته باشید، ولی اگر کشور الف حزب فلان و بهمان را تروریستی بداند، شما کمک مالی قانونی کمتری از مردم آن کشور دریافت خواهید کرد چون آنها در صورت کمک مالی مورد پیگرد قرار می گیرند. در غرب سرکوب مثل ایران نیست. در غرب محاسبات دقیقی صورت می گیرد. مثلا رهبر یک حزب را بیست سال به زندان می اندازند چون مالیات نداده نه چون انقلابی بوده، اما دنبال او بوده اند چون انقلابی ست، در حالیکه قاچاقچیان آدم کش ول ول می گردند و حتی نماینده مجلس هم می شوند. خیلی از ایرانیان طرفدار دموکراسی، مخصوصا آنها که ثروت بیشتری دارند، علاقه مند به روشهای سرکوب قانونی جامعه دموکراتیک طبقه سرمایه دار غربند نه ازادی عقیده و تشکلات. بهرحال در مورد اسم و اسم فامیل معقول، بگذارید کمی بیشتر فکر کنم.   

[تاریخ ارسال: 31 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: همان یکنفر]  [  ]  
نکاتی چند در باره سایت دیدگاهها: 1 - بطور کلی من دیدگاهها را بهترین محیط اینترنتی موجود برای ایرانیان می دانم و فکر من کنم که این سایت بدون پشتکار و آرمان مسئولین آن برای ایجاد یک محیط اینترنتی آزاد و سالم دوام نمی آورد. 2 - تمام سازمانهای سیاسی و اجتماعی ایران اگر می خواهند در روند تحول آزادی اندیشه و عمل ایرانیان و مردم دنیا حرکت کنند باید از این سایت بیاموزند و روش آنرا دنبال کنند. البته اشتباه بزرگی خواهد بود که وقتی چنین سایتی وجود دارد سازمانها و تشکلات سعی کنند سایتی شبیه دیدگاهها را بوجود آورند. در واقع ذات پلورالیستی و ازادی خواهی این سایت دیکته می کند که دیگران بجای تقلید از آن به آن بپیوندند و اگر نمی پیوندند دلیل فرقه گرائی، سکتاریسم و رهبری طلبی آنهاست. فراموش نکنیم که صفاتی را که من ذکر کردم: فرقه گرائی و سکتاریسم و غیره، همگی در اخلاق اجتماعی و انقلابی جامعه معاصرتمایلاتی زشت محسوب می شوند و متاسفانه این صفات و کردارها در چپ و راست بفور قابل مشاهده می باشد و اینکه این موضوع عامل اصلی عدم اتحاد و انقلاب در ایران است. 3 - من به فلسفه، جامعه و اخلاق سوسیالیستی، ضد آتوریته، غیر متمرکز ولی گسترده اعتقاد دارم. اما آقای ناظر کلا در چهارچوب عقاید مجاهدین یا "شورا" فکر می کند، حتی اگر هوادار یا عضو آنها نباشد. بدینجهت قرار است که آب من و آقای ناظر بسادگی توی یک جوب نرود – البته آقای ناظر مسئول سایت می باشد و من یک خواننده ساده در یک جای دور. ولی بعلت سیاست آقای ناظر و شاید دیگران، یا شاید بهتر بتوان گفت نه سیاست بلکه امید آنها به یک جامعه پلورالیستی ایرانی، این امکان برای من بوجود آمده تا من هم بعنوان یک انسان ساده در مورد نظرات دیگران نظر دهم و حتی اگر بخواهم مقاله بنویسم. 4 – کسانی که دائم به سایت دیدگاهها مراجعه می کنند می توانند مشاهده کنند که معیارهای خوانندگان و نویسندگان و مسئولین سایت در حال تحول می باشد. این تحول دانسته یا ندانسته محصول شرایط اینترنتی خاصی است که دیدگاه بوجود آورده. سایت دیدگاهها نشان می دهد که انسانها تغییر پذیرند و در شرایط مناسبی می توانند برای همدیگر بارآور باشند. 5 - بطور کلی عقاید و نظرات من با عقاید مسئولین دیدگاهها و بسیاری از نویسندگان و نظر دهندگان آن متفاوت می باشد و در موارد متعددی من بطور جدی به آنها برخورد کرده ام. حتی من به شکلی که در اپوزیسیون وجود دارد موافق سرنگونی جمهوری اسلامی نیستم و معیارهای خاصی دارم که اینجا جای بحث آن نیست، ولی تابحال حتی یکی از این نظرات من در این سایت سانسور و یا حذف نشده اند. 6 - من به نوبه خود سایت دیدگاه ها را به همه کسانی که می توانند فارسی بخوانند توصیه می کنم و از زحمات کارگران، متخصصین و مسئولین سایت از جمله آقای ناظر قدردانی می کنم. 7 – من به مسئولین این سایت پیشنهاد من کنم که "اهداف دیدگاه (منتشر در آذر 1378)" را بعنوان اهداف خود بطور دائم در معرض دید و قضاوت قرار بدهند. 8 – پیشنهاد می کنم که دیدگاه بطور مشخص اعلام کند که روش تروریسم را برای تحول انسانها و ایرانیان مردود می داند. 9- در انتها، با توجه و ذکر نکته 7 و 8 ، شاید لازم باشد که دیدگاهها از علاقه مندان تقاضای کمک مالی کند و ذکر نماید که کمکهای مالی فقط و فقط صرف مخارج سایت می شود. به امید جامعه ای بی طبقه برای انسان.
_____
علي ناظر:

با سپاس از شما. من شخصا اشکالي در اين نمي بينم که آب ما به يک جوي برود يا نه. تنها مساله اي که با شما دارم اين است که يک ريز خواهش مي کنم به موازين ديدگاه که در ستون راست آمده توجه شود، مثلا (همان يکنفر) انتخاب اسم «معقول» نيست.
در مورد تروريسم، نمي دانم چرا بايد اين واقعيت را مشخص کنم. «تروريسم» به هر شکلي محکوم است. اما تروريسم معني خودش را دارد. من مبارز خلق مسلح را هرگز تروريست نمي دانم، مخصوصا از جنس مجاهد و فدايي.
  

[تاریخ ارسال: 31 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: علی آذری]  [ davachia@yahoo.com ]  
آقای ناظر با سلام و خسته نباشید
سال جیدید میلادی را برای شما و سایر همکاران( چه آنهایی در حال حاضر به همکاری ادامه میدهند و چه قبلا کمک زیادی به سایت کردند) تبریک مگویم.
با احترام علی
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.