شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ -  ۴ اکتبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

کارت رژيم سوخت
نگاه علي ناظر

علی ناظر

اگر امروز مي خواستيد به سايت ايسنا سري زده و سخنان گرانبار دکتر احمدي نژاد در دانشگاه امير کبير (پلي تکنيک) را مطالعه کنيد، با پيام زير رو برو مي شديد.

مشترک گرامي

بعلت بار بسيار زياد بر روي سرور، در حال حاضر امکان پاسخگويي وجود ندارد.

شما مي‌توانيد از طريق آدرسهاي زير به اخبار ايسنا دسترسي پيدا کنيد:

http://web.isna.ir/

http://web1.isna.ir/

ايسنا يکمرتبه، بر اثر هجوم غير مترقبه همه، از خوديهاي رژيمي تا دشمنان قسم خوردهء اين نظام به سايت ايسنا، قفل شده بود؛ البته با يک اما. همهء سايت قابل رؤيت بود به جز صفحاتي که مربوطه به گزارش تصويري از حضور جناب دکتر در دانشگاه بود.
برخي از عکس ها در سايت ديدگاه موجود است [1 و 2 و  3].
پيام جوانان سرخورده از اين رژيم «مهرورز» دروغگو، کوتاه اما روشن بود: دانشجو مي ميرد، ذلت نمي پذيرد.پاسخ احمدي نژاد هم روشن بود: «
دانشجو آگاه است،مي‌ميرد، اما از بيگانه ماموريت نمي‌پذيرد».
احمدي نژاد که تاکنون سعي مي کرد خود را نمايندهء مردم ستمديده و زير خط فقر جا بزند، و نمايندگانش در خارج کشور سعي بر جذب «نخبگان» داشتند، مجبور به نشان دادن ماهيت خود شد و دانشجوي معترض را «مأمور بيگانه» خواند.
سوزاندن عکس احمدي نژاد در محيط دانشگاه و يا سرنگون نگاه داشتن عکس او، به عنوان يک عکس العمل سمبليک بيانگر سوختن کارت خامنه اي است. اين دومين بار است که کارت رژيم در محيط دانشگاه مي سوزد. بار پيش دانشجويان خاتمي را شديدا تنبيه کردند؛ و اينبار احمدي نژاد را «هو» کردند. ساده تر اينکه کارت هاي رژيم از چپ تا راست سوخته شده اند. مردم - بخصوص جوانان در حال خيزش و موضعگيري هستند. آنچه که مي ماند حضور اپوزيسيون سرنگوني طلب مسلح در بطن اين خيزش است - تا زماني که خيزش مردمي از پوشش نيروي مسلح راديکال و مردمي برخوردار نباشد، محکوم به شکست است.
خيزش دانشجويان پيش از اين سرکوب شد چون اپوزيسيون سرنگوني طلب «سورپريز» شد- باور نمي کرد که چنين پتانسيلي در دانشگاه وجود دارد. از آنروز تا به حال خيلي وقت گذشته و تجارب بسياري کسب شده است.  نيروهاي منسجم سرنگوني طلب بايستي هر چه سريعتر کنترل را به دست گرفته و با وارد شدن به صحنه رژيم را که اينبار «سورپريز» شده است به سوي سرنگوني هل بدهند.
علي ناظر – 20 آذر 1385

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 16 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: فراهانی]  [  ]  
آقای ناظر وقت خودتان را برای افراد نا متعادل تلف نکنید. حرف شما روشن است. ااین آقا می گوید تحلیل گر نیست یک جمله بعد سرنگونی نظام پهلوی را تحلیل می کند. این هایی که ادعا می کنند ما تحلیل گر نیستیم و ... هیچ خدایی را بنده نیستند و بیش از همه خود را صاحب نظر می دانند و در همه زمینه ها هم برای خود صلاحیت قائل هستند.   

[تاریخ ارسال: 14 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: فردوس منتظري]  [  ]  
جناب آقاي ناظر ، ممنون از اين كه بدون عصباني شدن و البته با تمسخري ظريف ،به من جواب داديد . دوست عزيز !من ادعاي نويسندگي و مبارزه و تحليلگري ندارم كه بخواهم در مورد موضوع مورد نظر شما تحليل بنويسم . فقط اينقدر مي فهمم كه سوخته شدن يا نشدن كارتهاي برنده هر رژيمي به فاكتور هاي بسياري نياز دارد كه ترقه بازي و شعارهاي جوانانه چند دانشجوي هيجان زده در قبال آن هيچ محلي از اعراب نخواهد داشت . نگاهي به تاريخ پشت سر كشور خودمان بكنيد . نمونه ها بسيارند . آنچه كارت اعتباري شاه را سوزاند ، مجموعه ايي بود از هزاران فاكتور و نه فقط مثلا دمپايي پرت كردن يك دانشجو به يك مقام سياسي كشور. ازاين نوع تظاهرات كم مي بينيم در همين اروپاي پيشرفته و يا آن آسياي ملتهب جنوب شرقي ، خاور ميانه، اميكاي لاتين و حتي خود آمريكا ؟!

_


با اجازه، به اين موضوع در يک يادداشت جداگانه مي پردازم. علي ناظر
  

[تاریخ ارسال: 12 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: کوشا]  [ koosha70@gmail.com ]  
آقای ناظر، سلام.شما را شخصا نمیشناسم اما در حد شناخت از روی این سایت که کار برجسته ای هست منطقا شکی به حسن نیتتان نیست. طبعا این حرکت که بنظرم اتفاقا خیلی خیلی با حرکتهای قبلی متفاوت هست نظر همه و مرا هم بی اندازه جلب کرد. نه فقط از زاویه مثبت عمل آزادیخوانه آن بلکه حتی از این زاویه که ا پس چرا وقتی دست دژیم اینقدر زیر تیغ هست که حتی در چنین صحنه ای و علیرغم تمام عربده کشیهایش توان مقابله از نوع گذشته های دور را ندارد، اینقدر کم و نادر اتفاق می افتد؟ بالاخره این ملت تا کی میخواهد این حقارت را تحمل کند و چشم انتظار معجزه بدون بها یا قدوم آمریکا باشد؟ اما از خواندن واکنش شما نیز بسیار شکه شدم. شاید بلحاظ تئوریک درست میگوئید: "خيزش مردمي بایداز پوشش نيروي مسلح راديکال برخوردار باشد" و اجازه بدهید اضافه کنم عکس آن هم الزامی است نیروی مسلح رادیکال هم باید با خیزشهای مردمی حمایت شود و الا با هر میزان فداکاری به در بسته میکوبد( آنچه که در طی این سالیان متاسفانه از فرط ترس و عافیت طلبی با بی اعتنائی روبرو بود).اما آیا فکر کرده اید که این انتظار شما چقدر واقعی است؟ تصویر شما از عمل مسلح چیست؟ در پشت صحنه گرفتن یک کلت در دست چه سازماندهی و پشتیبانی عریض و طویلی میطلبد؟تعارف که نداریم هرکس خوشش بیاید یا نیاید جز مجاهدین نیروی مسلح رادیکال که در تمام این سالیان همواره و پیگیرانه در صحنه بوده که بوده؟ در تمام این سالیان که نه فقط سلاح در دست بلکه با یک سازمان رزم بی نظیر در تاریخ انقلابات شبانه روز و در هزار شکل مختلف درگیر عمل مسلحانه بود. چطور الان که نه فقط سلاح ندارد بلکه از دولتی اربابان عالم تک تک اعضا ثبت و انگشت نگاری و تست "د ان ای"شده و تحت کنترل و تهدیدند از آنها انتظار عمل رادیکال و مسلح میرود؟و به نظر شما با این تحلیلتان فردا اگر نه شما اما دیگران مدعی نمیشوند که پس چرا حرکات دانشجویان حمایت نشد. پس یک بار دیگر ببینداین حرف چقدر واقعگرایانه و مهمتر از آن مسئولانه هست. ضمنا این چه دیدگاهی است که همواره اپوزیسیون را عقب میبیند و انتظار یکطرفه دارید.راستش را بخواهید در گذشته اپوزیسیون هیچگاه سورپرایز نشد چون برنامه ریزی و جان کندن خودش ضمینه ساز حرکات اعتراضی مشخص بود اما ذوق زده از هر حرکت بعد از عمری رخوت چرا .

___


با سلام و تشکر. با شما بسيار موافقم که خيزش مردمي بايد از چتر حفاظتي نيروي مسلح راديکال برخوردار باشد، و باز هم با شما موافقم که عمليات خلص نظامي پيشبرد نخواهد داشت اگر از پشتيباني مردم برخوردار نبوده و در راستاي خواستهاي روز آنها نباشد.

در اينکه آيا تشکيل و يا وجود چنين چتر حفاظتي واقعگرايانه است، شما را به دهه هاي پيش از انقلاب رجوع مي دهم. و يا مصاحبه اي که ابوالقاسم رضايي در سيماي آزادي داشت و گفت که تهيّه سلاح مشکل اصلي نيست (نقل به مضمون)را يادآوري مي کنم.


به نظر من (که حرف تازه يي نيست)، اشکال بر سر نداشتن اسلحه نيست. اشکال بر سر توانمندي نيروهاي راديکال که گرايش به سرنگوني قهرآميز دارند هم نيست (حتي چريکهاي فدايي - هر شاخه اي که هنوز وا نداده و به زير عبا نرفته است، توان بالقوه بازسازي دارد). اشکال بر سر «نبودن» پيام است، و البته همبستگي نيروها براي به انجام رساندن پروسهء سرنگوني.

پيام: به اين باور داشته باشيم که رژيم در «بحران فروپاشي» دست و پا مي زند (به نوشتار هاي گذشته ام پيرامون بحران انقلابي، سرنگوني و فروپاشي، حدود 2 سال پيش، توجه شود). براي گذار از اين فاز، نيروي سرنگوني طلب مي تواند و بايد با حضور خود «بحران فروپاشي» را به «بحران سرنگوني» تبديل کند.(به نظر من شعار اخير مجاهدين که «اضمحلال و سرنگوني» را در يک مرحله توصيف مي کند عملا درست نيست. پروسه سرنگوني دو مرحله ايست و ما از چندين ماه پيش وارد مرحلهء فروپاشي شده ايم. اين ديگر به نيروهاي منسجم سرنگوني طلب بر مي گردد که بحران فروپاشي را به کنترل خود درآورده و آن را به «بحران سرنگوني» تبديل کنند، يا «شرايط موجود» را به حال خود رهاکرده و با فروپاشي رژيم کشور با آنارشيسم و يا در بهترين شق با ديکتاتوري مواجه شود. علي ناظر

  

[تاریخ ارسال: 12 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: امید صفائی]  [ omidsafae@yahoo.com ]  
خیلی جالب و تامل برانگیز است که تا حرکت ویا جنبشی در ایران سراپا اختناق و غرق در گرفتاریهای فردی و اجتماعی ، روی میدهد ،به ناگاه شامه عده ای تیز میشود و بوی توطئه و کلک های رژیم به مشامشان میرسد و یا چس ناله سر میدهند که ای بابا کو تا قیام و کجاش رادیکال است ، ولی خبر خوشی برای همه شما ناباوران و میرزا نالگان لنگ دارم ، این تازه اول خروس خوانی جوانان ایران زمین است ، این درست که 28 سال خواری و حقارت و هر چه نه بدتر بود بر سر این ملت رفت ولی این هم به حساب بیارید که 28 سال دیوار نازک کینه و خشم وانتقام به سدی تبدیل میشود
که درسی شود در تاریخ ایران برای هر مستبد و دیکتاتوری که لرزه بر اندامش بیفتد که حتی تصور دیکتاتوری هم بیمارش کند تا چه رسد به اعمالش.
این جوانانی که من دیدم در یک موقعیت مناسب مادر احمدی نژاد که سهل است اول تا آخر هر چه آخوند و سردار است را برسر دار میکشند و چه اپوزیسیون بخواهد و یا نخواهد از قیام قهر آمیز و رادیکال به کمترین رضایت نخواهد داد .دم سیمای آزادی مجاهدین هم گرم که این بار خیلی تیز و بز هوای کار را داردو کارتون تام و جری پخش نمیکند.
  

[تاریخ ارسال: 12 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: شهرام فاضل]  [  ]  
این حرکت شجاعانه دانشجویان مبارز را به دوستان و مردم ایران تبریک گفته و همانگونه که این پاسدار پلید تیر خلاص زن به دوروغ و ریاکارانه ادعا می کند که اگر هزاران بار او را دانشجویان آتش بزنند باز عقب نشینی نخواهد کرد اما ما به خوبی می دانیم که او ... زیادی خورده است و دانشجویان مبارز به همراه بقیه اقشار مردم ایران نظام این مرتجع را با او به کل در آتش انقلابی خود خواهند سوزاند. باید به این پاسدار جهل و جنایت نشان داد که در آینده نزدیک دانشجویان و بقیه اقشار مردم ایران به عکسهای کریه او بسنده نخواهند کرد و کل نظام زشت و کثیف و جنایتکارش را به آتش خواهند کشید. نابود باد رژیم ولایت فقیه! مرگ بر دیکتاتور! دورود بر دانشجویان انقلابی ایران!   

[تاریخ ارسال: 11 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: علی]  [  ]  
با سلام دوباره. من فکر میکنم رژیم توان مانور ایچنانی نداره، رژیمی که حتی خودهارا سرکوب میکند به هیچ رو نمیاید همچو بازی آنهم در موقعی که نزدیک به انتخابات هست و شدیدا دنبال تصفیه هر گونه مخالفی هست. حالا همه ما با اسم مستعار مینویسم و فردا اگه حدسمان صحیح از آب در نیامد میتوانیم یک مایل دیگر بسازیم و نظراتمان را بگیم. کاش کمی مسئولتر بودیم. من این برخورد شجاعانه ی دانشجویان و ناتوانی بسیجیان دانشگاه در سرکوب را نشان از مرحله انحلال و سرنگونی رژیم میبنم. من فکر مکنیم رژیم میداند اگر دست به سرکوب دانشجویان بزند حتما قشر روشنفکر جذب نیروهای سرنگونی طلب خواهند شد.رژیم اینرا خیلی خوب میداند.حتما مصاحبه حجاریان را خوانده اید.مبارزه قانونمد هست و در پروسه مبارزه هر کسی راه تکاملی خود را می پیماید و هر جایگاه خود را پیدا میکند.نیروئی که تا حال بدون وقفه چنگ در چنک رژیم داشته بیشترین نیرو را جذب خواهد کرد.البته امداد غیبی مثل 19 ژوئن میتواند به کمک رژیم بیاید که آن هم با توجه به تجربه بدست آمده فکر نکنم ضربه اش مثل گذشته شدید باشد. من فکر میکن الان نه موقع نق زدن و سازمانی عمل کردن هست، بلکه الان موقع تشکیل یک جبهه همبستگی ملی برای سرنگونی و تشکیل مجلس موسسان برای تعیین نوع حکومت هست. یادمان باشد شانس همشه در آدم را نمیزدند، استفاده نکنیم باید در آیند بهای سنگین تری بپردازیم. با احترام علی   

[تاریخ ارسال: 11 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: امیدی]  [ OMIDERAH@HOTMAIL.COM ]  
آقای ناظر سلام . دوستان خیلی بهتر از شما موضوع را فهمیده اند. به این بازی های رژیم آخوندی دلخوش نباشید. به قیافه های دانشجویان معترض نگاه کنید آنها خودشان هم بسیجی هستند .منتها از دارودسته خاتمی و رفسنجانی و کروبی و عقده ورشکستگی آنها را بروز میدادند.همین !

___


خواهش مي کنم اخبار را دنبال کنيد. بطور مثال مصاحبه راديو برابري (ستون فراسوي ديدگاه)، مصاحبه صداي آمريکا (ستون تازه ترين خبرها). رژيم پيش از ورود احمدي نژاد بخشي از بسيجي هاي (دانشجوي - دانشگاه صادق) خود را براي ارعاب دانشجويان معترض وارد اميرکبير کرده بود.

در اينکه رژيم هميشه در حال گمراه کردن و دلسرد کردن است شکي نيست، اما حضور و بهره برداري صحيح و شمردهء نيروهاي سرنگوني طلب از جو حاکم، نه تنها رژيم را به عقب مي نشاند بلکه مي تواند طرح هاي احتمالي را به ضد خود تبديل کند.

نگاه شکاکانه به مسائل داشتن خوبست، اما نه تا به آن حد که ما را به گوشهء پاسيويزم و يا «صبر کنيم ببينيم چي مي شود» بکشاند. احمدي نژاد پس از اعتراض دانشجويان تهران (16 آذر) مي خواست با حضور خود «رو کم کند». اما نشد!
علي ناظر
  

[تاریخ ارسال: 11 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: علی]  [ davachia@yahoo.com ]  
با سلام
مشکل ما در اینست که یک عده کوچک عمل میکند ولی در عوض عده ی زیادی عمل کرده دیگران را نقد و تحلیل و یا گزارش میکنند. همان هائی که مخالف تحلیل آقای ناظر و یا عمل کرد شجاعانه دانشجویان آزادیخواه هستند یک سوال کوجک دارم.
سوال: شما در طی این مدت که هیج عمل کرد و یا تحلیلی را قبول ندارید تا حال کدام عملی را انجام دادید و نتیجه عملتان چی بوده؟ لطفا عمل و نتیجه عملتان را منتشر کنید تا دیگران هم از آن استفاده کنند.
البته واداده های سیاسی همیشه منتظرند که کسی عملی انجام بده و آنها مخالفت خود را اعلام بدارند. من مطمئن هستم که کسی به سوال من جواب نخواهد داد
با احترام علی
  

[تاریخ ارسال: 11 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: فردوس منتظري]  [  ]  
آقاي ناظر ، واقعا بايد باور كرد اين همه شتابزدگي و تعجيل شما را در نوشتن تحليل نادرست ؟!

دوست عزيز ، شما كه حتما آدم با تجربه ايي هستيد ، چرا از خبر يك تحرك بي برنامه دانشجويي اينقدر هيجان زده و هول شده ايد ؟!

مگر ملت ما از اين نوع نحركات كم داشته در تمام اين سالها؟
كمي تامل كنيد و بعد تحليل بنويسيد. شما نماينده سايتي هستيد كه هزاران نفر آن را مي خوانند . براي اعتبار كارتان اين همه ساده انديشي خوب نيست دوست عزيز.

___


با تشکر از شما. شايد حق با شما باشد، به همين خاطر از شما تقاضا مي کنم تحليل خود را از سوخته شدن يا نشدن کارت خامنه اي (احمدي نژاد) بنويسيد. ديدگاه خوشحال مي شود «ديدگاه» شما را منتشر کند. علي ناظر
  

[تاریخ ارسال: 11 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: احمد]  [ َabaaraan@yahoo.fr ]  
کدام نیروی رادیکال مسلح؟؟
آقای ناظر خواب دیدید خیر باشه!!
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.