شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

چند نکته
در ارتباط با لیست تروریستی اتحادیه اروپا و آمریکا

يادداشت هفته ايرج مصداقي

ایرج مصداقی

[عکس انتخاب ديدگاه است]
قرار گرفتن نام مجاهدین در لیست سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا و اتحادیه اروپا در چند سال گذشته موضوعی است که از جنبه‌های گوناگون مورد توجه گروه‌‌ها و شخصیت‌های سیاسی قرار گرفته است.

در این نوشتار روی سخن من با کسانی که از این روند استقبال کرده‌ و می‌کنند نیست. اما توجه آن‌هایی را که با سکوت ضمنی خود مهر تأییدی بر این رویکرد زده‌اند به این واقعیت جلب می‌کنم که ما همگی مسافران یک کشتی هستیم و شتر لیست تروریستی احتمال دارد در آینده در خانه‌ی من و شما نیز بخوابد و جامعه‌ ایرانی و به ویژه اپوزیسیون رژیم نیز از ترکش قوانین «مبارزه با تروریسم» کشورهای اروپایی و آمریکایی در امان نماند. چون ظاهراً قرار نیست لااقل در ارتباط با کشور ما مبارزه‌‌ی واقعی با منشاء «تروریسم» و پشتیبانان آن انجام گیرد، لاجرم به قربانیان تروریسم بسنده خواهند کرد تا در این زمینه پرونده خالی از متهم نباشد!

در نوشته زیر مروری کوتاه و گذرا به چند نمونه که در ماه‌های گذشته اتفاق افتاده خواهم داشت و از افراد و گروه‌های سیاسی که با مواضع عقیدتی، سیاسی و یا با عملکرد تشکیلاتی مجاهدین مخالفند و رفتارهای آن‌ها را بر نمی‌تابند می‌‌خواهم که به واقعیت پیش رو با دقت بنگرند.

۱- زینب طالب جدی یک عضو وفادار سازمان مجاهدین خلق ایران

در ماه اکتبر ۲۰۰۶ خبر از آن داده شد که زینب طالب جدی یک عضو مجاهدین به محض ورود به فرودگاه جان اف کندی نیویورک در ۳۱ مارس ۲۰۰۶ بازداشت و تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است. زینب طالب جدی که از تبعیت آمریکا برخوردار است در سال ۱۹۷۸ برای ادامه تحصیل به آمریکا رفته و دارای مدرک فوق لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه ایالتی جورجیا است. وی پس از نزدیک به دو دهه زندگی در آمریکا برای پیوستن به ارتش آزادیبخش به قرار گاه اشرف در خاک عراق می‌رود. وی در بازجویی مقامات اف بی آی در قرارگاه اشرف گفته بود که با تمام وجود از مجاهدین حمایت می‌کند. [1]

۱۰ روز پیش از بازداشت زینب طالب جدی، محمد نهاوندیان یکی از اعضای سابق گروه توحیدی صف از تشکیل دهندگان سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و معاون لاریجانی در شورای امنیت ملی که دارای گرین کارت آمریکاست به راحتی وارد خاک آمریکا شده بود و ...

نکته قابل توجه آن که کسانی که دارای گرین کارت آمریکا هستند بایستی بتوانند ثابت کنند که در آمریکا مشغول زندگی هستند و مدت حضورشان در خارج از آمریکا نبایستی بیش از ۶ ماه باشد وگرنه گرین‌کارتشان از درجه اعتبار ساقط خواهد شد. حال چگونه این شخص با داشتن شغل رسمی در دولت ایران ثابت می‌کند که مشغول زندگی در آمریکاست و نیاز به گرین کارت( کارت اقامت دائم) دارد خدا می‌داند.

۲- حسن صمیمی فر یک هوادار پیشین مجاهدین و مخالف امروزی آن‌ها

در ۲۳ نوامبر ۲۰۰۶ کان وست نیوز سرویس در گزارشی از وضعیت حسن صمیمی فر یک متقاضی پناهندگی در کانادا از جمله نوشت :  

صمیمیفر در سال ۱۹۸۵، وارد کانادا شد و ادعا کرد که وضعیت پناهندگی دارد. سرانجام در سال ۲۰۰۳، به صمیمیفر گفته شد که تقاضای اقامت دائم او به خاطر عضویت در یک سازمان تروریستی رد شده است.

«صمیمیفر به "هم فکری" با یک گروه دانشجویی مرتبط با مجاهدین خلق اعتراف میکند، اما عضویت در این سازمان را تکذیب مینماید.»

صمیمیفر تأکید دارد که «از زمان ورودش به کانادا با مجاهدین خلق تماس نداشته. او در سال ۱۹۹۴ مورد مصاحبه ی سرویس اطلاعاتی امنیتی کانادا قرار گرفت، اما به گفته ی خودش از آن زمان به بعد با آنها تماسی نداشته است.»

همچنین در خبر مربوطه آمده است که «او به همین زودی ها ممکن است به خاطر ارتباطش با سازمان مجاهدین خلق که توسط دولت کانادا یک سازمان تروریستی محسوب میشود، اخراج و به ایران استرداد شود.»

صمیمی فر در حالی با خطر اخراج از کانادا روبروست که هیچ هواداری از مجاهدین نمی‌کند و همه ناراحتی‌اش این است که به وی «برچسب» عضویت در مجاهدین خورده است. در خبر مزبور آمده است:

«صمیمیفر میگوید فکر نمیکند در صورت اخراج شدن به ایران خطر جدی ای او را تهدید کند، اما به خاطر برچسب خوردن به عنوان یک عضو مجاهدین خلق ناخشنود است.»[2]

این در حالی است که وابستگان رژیم به راحتی ویزا و اجازه اقامت دائم کانادا را گرفته و با پول های غارت شده مردم ایران در کانادا زندگی می‌کنند. بسیاری از آن‌ها امروز به مقام شهروندی کانادا رسیده و یا در آینده نزدیک خواهند رسید. توجه داشته باشید که دولت کانادا با تقاضای ویزای زنده یاد فریدون فرخزاد هنگامی که وی برای در امان ماندن از تهدیدات رژیم قصد سفر به کانادا را داشت مخالفت کرده و وی را عنصر نامطلوب ارزیابی کرده بود.

۳- سرنوشت تعدادی از جداشدگان مجاهدین در کمپ تیف

در ماه اکتبر ۲۰۰۶ دولت و سرویس امنیتی سوئد با تقاضای پذیرش ۷ یا ۸ متقاضی پناهندگی ایرانی مخالفت کرد. این افراد از جمله کسانی هستند که از مجاهدین جدا شده و بیش از سه سال است که در کمپ تیف در عراق به سر می‌برند. افراد مزبور توسط کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل مصاحبه‌ی ویدئویی شده و از نظر این نهاد بین‌المللی شرایط پناهندگی ذکره شده در کنوانسیون‌های بین‌المللی را دارا می‌باشند. پرونده این پناهجویان از طرف کمیساریای عالی پناهندگان به دولت سوئد ارجاع شده بود. دلیل مخالفت دولت سوئد، وجود نام مجاهدین در لیست تروریستی اتحادیه اروپا است.

تا آن‌جا که اطلاع دارم دولت‌های سوئد و به ویژه آلمان با درخواست شهروندی تعدادی از ایرانیان که در خارج از کشور به نفع مجاهدین فعالیت کرده و یا تنها در مراسم‌ و کنسرت های این سازمان شرکت داشته‌اند مخالفت کرده است.

چنانچه ملاحظه می‌شود فرقی نمی‌کند فرد چه عملی انجام داده و یا امروز چه موضعی در رابطه با مجاهدین دارد ولی همچنان با مشکلات حقوقی و قانونی مواجه می‌شود.

توجه داشته باشید بسیاری از وابستگان رژیم، حتا آن‌ها که بطور مستقیم در تروریسم بین‌المللی دست داشته‌اند در طول سال‌های گذشته به ویژه در دانشگاه‌های انگلیس و آمریکا مشغول به تحصیل بوده و حتا از بورسیه‌‌های دولتی نیز برخوردار بوده‌اند.

برای مثال بدون شک پیش از آن‌که دولت آرژانتین خواهان دستگیری هادی ‌سلیمانپور سفیر سابق رژیم در بوینس آیرس به اتهام دست داشتن در حوادث تروریستی آرژانتین شود دولت انگلیس از نقش و موقعیت او در هنگام انفجار با خبر بود.

پیش از آن‌که نصرالله تاجیک سفیر سابق رژیم در اردن در تلاش برای خرید تسلیحات غیرقانونی توسط مقامات انگلیسی دستگیر شود، مقامات انگلیسی نسبت به سابقه‌ او شناخت کافی داشتند و به همین خاطر زمینه معامله با او توسط مأموران مخفی آمریکا را فراهم کردند.

سلیمانپور و تاجیک هر دو به عنوان شهروندان عادی مشغول به تحصیل در انگلستان بودند.

بسیاری از مسئولان رژیم از جمله احمد توکلی از اعضای سابق سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، محسن میردامادی از بانیان فاجعه مکه و از مسئولان بخش امنیت سپاه پاسداران، حمید رضا جلایی پور و... طی سالیان گذشته تحصیلات خود را در انگلستان انجام داده‌اند.

با تغییر و تحولاتی که در پیش است از همین حالا نیز مشخص است که داستان به مجاهدین و افراد وابسته به آن‌ها ختم نمی‌شود و در آینده نیز نخواهد شد. به ویژه این خطر در آمریکا و کانادا بیش از اروپا خواهد بود و احتمال می‌رود که دامنه‌ی آن بعدها به اروپا نیز کشیده شود.[3]

 

در ۱۷ اکتبر ۲۰۰۶ «قانون کمیسیون نظامی» Military Commission Act 2006‏ که توسط کنگره آمریکا تصویب شده بود به امضای رئیس جمهوری آمریکا رسید. با استناد به این قانون تعداد زیادی از ایرانیان مقیم آمریکا و یا دیگر کشورها می‌توانند با مشکلات حقوقی مواجه شوند.

دولت امریکا براساس این قانون می‌تواند حتا شهروندان دیگر کشورها را در صورتی که «رزمنده ‏دشمن» enemy combatant  تشخیص دهد، بازداشت، محاکمه و مجازات کند. طبق این قانون هرگونه ‏کمکی به اقدام علیه امریکا – حتا کمک مالی ساده– می‌تواند از فرد یک «رزمنده دشمن» بسازد.

کسانی که در حد اعلامیه به مبارزه ضد آمریکایی مشغول بوده و هستند نیز می‌توانند مشمول این قانون شوند.

بر اساس قوانین [4]USA Patriot Act ، REAL ID[5] Act   ، و [6]CLEAR Act   دولت آمریکا موظف است که پرونده‌ی همه کسانی ‏را که به عنوان پناهنده در امریکا زندگی می‌کنند، مورد بررسی مجدد قرار داده و چنانچه نشانه‌ای از ‏همکاری آنان با «تروریست‌ها» پیدا شد، آنان را از کشور اخراج نماید.‏

بر اساس قانون جدید، هر گونه «اشاره» indication مبنی بر این که فرد اقدامی خلاف منافع امریکا انجام داده است، کافی است ‏تا او بازداشت و زندانی شود. حتا اگر هیچ سندی دال بر این اقدام فرد علیه امریکا هم وجود نداشته ‏باشد. در صورت دستگیری این متهم است که بایستی ثابت کند بیگناه است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر در این مورد به مصاحبه خانم بنفشه اخلاقی با سایت ایران امروز در آدرس زیر مراجعه کنید. [7]

۱- وضعیت یک هوادار سازمان فدائیان (احتمالاً فدائیان اکثریت)

پیمان یک ایرانی ۴۰ ساله است که ۲۳ سال پیش وارد آمریکا شده، در امریکا تحصیل کرده، با یک خانم ‏امریکایی ازدواج کرده و به عنوان مهندس در کالیفرنیا مشغول به کار است. ‏ او پس از دریافت گرین ‏کارت، محل اقامت خود را عوض کرده و به همین دلیل نامه اداره مهاجرت را مبنی براین که می‌باید برای دائمی ‏کردن اقامت خود اقدام کند، دریافت نکرده است. از این رو، گرین کارت او باطل شده در حالی که وی خبر نداشته ‏است. دستگیری و بازداشت وی هم به همین دلیل بوده است.

‏دادخواستی که توسط وی در سال ۲۰۰۱ برای دریافت مجدد گرین کارت ارائه می‌شود به نتیجه نمی‌رسد. بالاجبار وی در ‏سال ۲۰۰۳ از کشور امریکا تقاضای پناهندگی می‌کند.

«یکی از دلایل تقاضای پناهندگی توسط ایشان هواداری از سازمان فدائیان خلق بوده است. نکته اینجاست که ایشان در ‏آن هنگامی که هوادار این سازمان بوده، یک دانش‌آموز دبیرستانی ۱۴ ساله بوده که فعالیتش محدود به پخش ‏اعلامیه‌های سازمان می‌ شده است. و سازمان فدائیان خلق اکنون جزو هیچ یک از لیست‌های تروریستی کشور امریکا ‏یا حتا کشورهای کانادا، انگلستان، استرالیا و هیچ کشور دیگری نیست. اما دولت سندی را ارائه کرده که «اشاره» ‏به این دارد که این سازمان اقدامات خشونت آمیز انجام می‌داده است. ‏

این سند یک خبر در سه پارگراف است که در ماه مارس ۱۹۸۱ رویتر به نقل از خبرگزاری پارس گزارش کرده ‏است که خبرگزاری پارس وابسته به خود رژیم بوده و موثق بودن آن زیر سوال است. اما متن خبر این است که دو ‏پلیس ایرانی در بیرون سفارت روسیه کشته شدند. خبرگزاری رسمی پارس گزارش داده است که نیروهای ‏ضدانقلابی مسئول این کار بوده‌اند. اعلامیه‌های سازمان فدایی در یک ساختمان در آن حوالی یافت شده و ارتش ‏زیرزمینی ارامنه که چند ترک را در اروپا ترورکرده‌اند مسئولیت این امر را به عهده گرفته است. در انتهای این ‏خبر آمده است که دو نفر از دزدهایی که به بانک دستبرد زده‌اند، دستگیر شده‌اند.‏ تمام سند دولت امریکا بر علیه پیمان همین است.‏»[8]

امروز پیمان به خاطر ارتباط با سازمان فدائیان در آمریکا دچار مشکل شده است.

«در دادخواست پناهندگی در ضمن توضیح این نکته که چرا وی از کشور خارج شده، گفته شده است که وی هوادار ‏سازمان فدائیان بوده است. ایشان عضو یا مسئول یا همکار سازمان نبوده بلکه در آن زمان کودک دانش‌آموزی بوده ‏است. در دادخواست پناهندگی از دو مورد فعالیت هواداری صحبت شده است.‏

مورد یک – پیمان به همراه دوستش در مقابل دانشگاه تهران اعلامیه‌های سازمان را مبنی بر دعوت به تظاهرات ‏سازمان فدائیان پخش می‌کرده است که می‌دانیم در طول انقلاب همه گونه مردم در این تظاهرات شرکت می‌کردند. ‏در همین هنگام دو پاسدار سر می‌رسند و پیمان و دوستش را به کوچه‌ای برده و بشدت کتک می‌زنند که بالاخره با ‏دخالت عابرین جان این دو نجات پیدا می‌کنند.

‏مورد دو – زمستان سال بعد، پیمان در اتاق خودش مشغول تا کردن نشریه‌های سازمان بوده که برای فروش آماده ‏شود. پدر پیمان سرزده وارد اتاق وی شده و گوش او را می‌کشد و به او می‌گوید "خودت را به کشتن می‌دهی! ‏نمی‌بینی با مخالفین چکار می‌کنند؟" پیمان قبول می‌کند، اما اجازه می‌خواهد که نشریه‌ها را به دست افراد مربوطه ‏برساند. او با دوچرخه بطرف دانشگاه می‌رود، اما دیر می‌کند و هنگامی آنجا می‌رسد که همه دکه‌ها به هم ریخته شده ‏و دوستانش کتک خورده‌اند. او به دوستانش توضیح می‌دهد که پدرش مانع از فعالیت وی است و دیگر با آنها تماسی ‏نمی‌گیرد.

‏پدر و مادر پیمان او را به ترکیه و بعد نزد عمویش به امریکا می‌فرستند. پیمان در امریکا وارد دبیرستان شده و به ‏تحصیل خود ادامه می‌دهد و همانطور که گفته شد از آن زمان تا کنون ساکن امریکاست و به ایران بازنگشته است. ‏اما همین دو مورد فعالیت که در بالا گفته شد، باعث شده است که دولت امریکا با استناد به خبر رویتر ادعا کند که آن ‏پسربچه در آن زمان به یک سازمان متخاصم وابستگی داشته است. ‏»[9]

وکیل پیمان می‌گوید:‌

«اطلاعات دولت امریکا در این مورد از «منبع آگاهی درباره تروریسم» ‏Terrorism Knowledge Base   ‏کسب شده است» ... قاضی به دلیل همین خبری که توسط ‏رویتر گزارش شده است، مجبور شد طبق قانون از حکم دادن درباره پرونده پیمان و قبول پناهندگی او خودداری کند. ‏این خبر رویتر که بر اساس گزارش خبرگزاری پارس وابسته به حاکمیت ایران بوده و فعالیت مسلحانه سازمان ‏فدائیان را ثابت نمی‌کند، به عنوان یک «اشاره» کافی شمرده شده و اکنون قاضی از ما می‌خواهد که خلاف آن را ‏ثابت کنیم.‏

در آنجا من از مسئول پرونده پیمان پرسیدم: "آیا واقعا همین برای اثبات جرم کافی است؟"

‏وی به من پاسخ داد: "ما به عنوان مسئولین دولتی کافی است نشان دهیم که در پرونده ایشان اشاره به فعالیت خصمانه ‏علیه دولت امریکا وجود دارد. تمام!"‏»[10]

وکیل وی تأکید می‌کند:‌ « به بیان دیگر، اگر من در این پرونده موفق نشوم که بی‌‌پایه بودن این اشاره و بیگناهی پیمان را ثابت کنم، پیمان ‏رزمنده دشمن محسوب شده و پس از بیست و چند سال زندگی در امریکا از کشور اخراج می‌گردد. یعنی ابتدا طبق ‏قانون‌های مربوط به مهاجرت ‏Immigration and Naturalization Act ‏ و ‏REAL ID Act ‏ اخراج می‌گردد، و ‏بعد بر اساس «قانون کمیسیون نظامی» پرونده وی دنبال شده و در صورت تمایل مسئولین مربوطه وی ‌می‌تواند ‏دستگیر شود و غیره.‏

البته این را اضافه کنم که شانسی که پیمان آورده، این است که پرونده وی پیش از تصویب این قانون در دادگاه ‏جریان داشت، و اکنون به ما یک فرصت دیگر در دادگاه داده می‌شود وگرنه می‌توانست بدون دادگاه از کشور اخراج ‏شود.‏ »[11]

۲- وضعیت بهروز یک عضو سابق کنفدراسیون دانشجویان ایرانی

وکیل بهروز در مورد او می‌گوید:‌

«پرونده فعالیت بهروز – که در اینجا با نام مستعار معرفی می‌شود - مربوط به سالهای ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۹ یعنی دوران ‏دانشجویی او در امریکاست. بهروز در آن سالها دانشجوی دانشگاه فلوریدا بوده و مثل اکثر دانشجویان ایرانی در آن ‏زمان در انجمن دانشجویان ایرانی ‏ Student Association Iranian که یک شاخه از کنفدراسیون جهانی ‏دانشجویان ایرانی بوده فعالیت داشته. هیچیک از این سازمان‌های دانشجویی هرگز به عنوان سازمان‌های تروریستی ‏ثبت نشده‌اند. فعالیت‌های این سازمان‌ها اغلب کمک به دانشجویان تازه وارد به امریکا در زمینه خانه گرفتن، آشنایی ‏با دانشگاه و ... بوده است. همچنین این سازمان‌های دانشجویی برعلیه رژیم شاه فعالیت داشته‌ و از جمله در شهرهای ‏برکلی و واشنگتن تظاهرات برعلیه شاه برگزار کرده‌اند.

‏بهروز به عنوان منشی انجمن دانشجویان ایرانی مسئول میز این انجمن در برنامه‌های دانشگاه بوده و اتاق کنفرانس ‏را برای برنامه‌ها رزرو می‌کرده و فعالیت‌هایی از این قبیل داشته است. بهروز و همسرش پس از انقلاب مانند ‏بسیاری دیگر از دانشجویان ایرانی به ایران برمی‌گردند. در ایران پس از انقلاب بسیاری از فعالین سیاسی دستگیر و ‏زندانی و اعدام می‌شوند. بهروز و همسرش پس از یک سال و نیم به همراه دخترشان که در این مدت در ایران بدنیا ‏آمده بود، در سال ۱۹۸۱ به امریکا برگشته و تقاضای پناهندگی می‌کنند.‏

دختر بهروز اکنون سال آخر دوره لیسانس را در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا می‌گذراند. با اینکه این خانواده در سال ‏‏۱۹۸۱ تقاضای پناهندگی کرده بودند، هنوز تقاضایشان تایید نشده است. در این مدت، همسر بهروز به خاطر ‏تجربه‌های تلخ از اسلام مسیحی شده است.‏

این خانواده سه سال پیش به من مراجعه کردند و گفتند که با این اوضاع ما می‌خواهیم وضعیت ما مشخص شود. آنها ‏دادخواستی به اداره مهاجرت ارائه دادند و مصاحبه گرفتند. در اولین مصاحبه پاسخ مثبت به تقاضای پناهندگی داده ‏شد که مشروط به تایید عدم سوء پیشینه از سوی ‏FBI ‏ بود.

 دو سال بعد، در مارس ۲۰۰۶، یک مصاحبه دیگر داشتند و اینبار مامور اداره پناهندگی درباره فعالیت‌های بهروز ‏در انجمن دانشجویان ایرانی پرسش‌هایی را مطرح کرد و از جمله پرسید که "آیا از نظر مادی انجمن دانشجویان ‏ایرانی را حمایت‌کرده‌ای؟"‏

بهروز پاسخ داد که "من در آن زمان دانشجو بودم و پولی نداشتم که کمک کنم. اما گاهی برای خرید چای و یا کاغذ ‏کپی کمی پول خرج می‌کردم. اما جزئیات یادم نمی‌آید."‏

هفته پیش، بلافاصله پس از تصویب قانون کمیسیون نظامی، بهروز مصاحبه دیگری داشت. این بار مامور اداره ‏پناهندگی گفت که "سازمان دانشجویان ایرانی در لیست سازمان‌های تروریستی نیست، اما کنفدراسیون دانشجویان ‏ایرانی مورد ظن ‏under suspicion ‏ است. ما می‌خواهیم بدانیم که آیا حمایت مالی بهروز از انجمن دانشجویان ‏ایرانی در ردیف حمایت مادی ‏material support ‏ تعریف می‌شود و در نتیجه بهروز رزمنده دشمن ‏enemy combatant ‏ است."

 ‏این قضیه از آن روست که در سال ۱۹۸۱ یک بمب در سفارت ایران در شهر سانفرانسیسکو منفجر شده است ‏که ممکن است به فعالیت‌های کنفدراسیون ربط داشته باشد.‏

(توضیح: انفجار بمب در سفارت ایران در سانفرانسیسکو در سال ۱۹۷۱ اتفاق افتاده است، اما در اسناد و مدارک مورد ‏بحث سال ۱۹۸۱ قید شده است.)

این درحالی است که بهروز پس از سال ۱۹۷۹ دیگر با این انجمن دانشجویی در تماس نبوده است و اصلا این انجمن ‏دانشجویان ایرانی از هم پاشیده است. ولی قانون کمیسیون نظامی توجهی به این واقعیت‌ها نداشته و بدون «محدودیت ‏زمانی» درباره گذشته افراد قضاوت می‌کند.‏

در آخرین مصاحبه بهروز به نظر رسید که مامور اداره پناهندگی به نوعی در مورد پرونده بهروز حساس شده است. ‏من آنجا به آن مامور گفتم که "آیا داری پرونده کمیسیون نظامی برای بهروز سرهم می‌کنی؟"‏

و او پاسخ داد که "مجبورم!"‏

من دیگر به عنوان وکیل مدافع بهروز هیچ نقشی در پرونده او نمی‌توانم ایفا کنم. این پرونده الان به ‏FBI ‏ می‌رود. ‏سپس وزارت امنیت ملی ‏Dept. of Homeland Security‏ درباره پرونده بهروز تصمیم گرفته و نتیجه را به وی ‏ابلاغ می‌کنند. اگر حکم به اخراج بهروز و خانواده‌اش از امریکا داده شود، هیچ امکان دادخواست مجدد نخواهد بود.‏»[12]

۳- جلوگیری از سفر یک خانم استرالیایی به کانادا در ترانزیت لس‌آنجلس

در تابستان ۲۰۰۶ یک خانم نسبتاً مسن استرالیایی که از طریق ترانزیت فرودگاه لس‌آنجلس عازم کانادا بود پس از ساعت ها توقف و بازجویی در فرودگاه به خاطر آن‌که دامادش یک ایرانی هوادار مجاهدین است اجازه ورود به خاک آمریکا را نیافته و به استرالیا بازگردانده شد! داماد وی دارای محکومیت حقوقی در خاک استرالیا و یا هیچ‌ کشور اروپایی و آمریکایی نیست و تنها چند سالی در رژیم ملایان زندانی بوده است.

چنانچه ملاحظه می‌شود افراد فوق اگر فعالیتی هم داشته‌اند بر علیه نظام جمهوری اسلامی بوده است و در هیچ حرکتی بر علیه کشورهای اروپایی و یا آمریکایی شرکت نداشته‌ و قوانین داخلی این کشورها را نقض نکرده‌اند.

با توجه به واقعیت‌های پیش رو ممکن است فردا دیر باشد. بسیج امکانات و چاره جویی امروز ما می‌تواند خطرات ناشی از وجود چنین قوانین و رویکردهایی را کاهش دهد.

۹ دسامبر ۲۰۰۶

Irajmesdaghi@yahoo.com[1] http://www.bbc.co.uk/persian/iran/story/2006/10/061003_mf_zeinab.shtml

 

[2] اندرو مایدا/ کانوست نیوز سرویس/ اتاوا سیتیزن/ 23 نوامبر 2006

[3] به تازگی سفارت انگلیس در تهران از ایرانیانی که تقاضای دریافت ویزای این کشور را دارند انگشت نگاری به عمل می‌آورد. با توجه به سابقه امر دامنه این محدودیت و نگاه ویژه به اپوزیسیون ایران نیز کشیده خواهد شد.

[4] قانون فوق در آدرس زیر قابل دسترسی است. http://www.epic.org/privacy/terrorism/hr3162.html

[5] http://en.wikipedia.org/wiki/REAL_ID_Act

[6] http://www.numbersusa.com/hottopic/clearact.html#hr3137

[9] پیشین

[10] پیشین

[11] پیشین

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرج مصداقی:[تاریخ ارسال: 15 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: ایراندوست]  [  ]  
حضرت فردوس با همه زرنگی دم خروس اش بیرون زده است. معلوم نیست چرا برای حزب چماق بدستان (حزب جمهوری اسلامی) و چماقداران کثیف آن دل می سوزاند. هنوز که هنوز است شعار مردم ایران این است که حزب چماق به دستان باید بره گورستان.
ظاهراً فردوس خان یکی از همان چماق به دستان و یا حامیان آنها بوده که هنوز بعد از گذشت بیست و پنج سال از این شعار می سوزد.
  

[تاریخ ارسال: 15 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: فردوس منتظري]  [  ]  
جناب آقاي مصداقي ،روزگاري تشكيلات متبوع شما شعار ميداد كه \" حزب چماق بدستان ، بايد بره گورستان \" ، حال ظاهرا طيف هواداران شما ، لااقل در فضاي مجازي ،در جرگه هماناني هستند كه روزي آرزوي روانه شدنشان را به گورستانها داشتيد !

درضمن دليل سكوت شما در قبال سوالاتي كه ازتان ميشود را هم درك ميكنم.در باره شما اين ضربالمثل صادق است كه \" خود كرده را تدبير نيست \" .
سخت نگيريد . همه دچار اين تناقضها مي شوند.
  

[تاریخ ارسال: 15 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: شهرام فاضل]  [  ]  
فردوس , نگفتی نظرت در مورد نظام پلید جمهموری اسلامی چه است؟! نظرت در باره خمینی جلاد چه هست؟ من خواهان نابودی نظام ولایت فقیه هستم تو چطور؟! تو که خیلی دلت می خواهد همه را بازجویی کنی! خودت کی را قبول داری و کی را قبول نداری؟ این دفعه دوم است که ازت می پرسم ولی جا خالی می دهی! چرا یک بار در محکومیت رژیم آدمکشان آخوندها حرفی نمی زنی؟! موضع جنابعالی در رابطه با رژیم خمینی چه است؟ آیا خمینی قرمساق امامت بود یا نه؟   

[تاریخ ارسال: 14 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: فردوس منتظري]  [  ]  
آقاي مصداقي از اينكه جناب آقاي شهرام فاضل زحمت وكالت شما را بر عهده گرفتند من به سهم خودم تشكر ميكنم و اين طور استنباط ميكنم كه شما با مجاهدين - از نوع حقوق بشري اروپا نشين - هستيد . حالا اين سوال پيش مي آيد كه در قاموس حقوق بشر مورد نظر شما ، اقليت و اكثريت ( با زير مجموعه هاي فدايي ها اشتباه نشود)از حقوق يكسان بر خوردارند يا اگر فردي خارج از چهار چوبهاي عقيدتي شما هم گرفتار اتهامات تروريستي از نوع امريكايي شد، ميتواند روي حمايت شما حساب كند.   

[تاریخ ارسال: 12 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: شهرام فاضل]  [  ]  
فردوس منتظری سوال کرده است که:"آقای مصداقی بالاخره ما نفهمیدیم شما با مجاهدین هستید یا بر مجاهدین؟" از آقای مصداقی پوزش می خواهم که در این مورد من یک نظری می دهم.از آنجایی که او از آقای مصداقی خیلی طلبکارانه یک بازجویی و تفتیش عقیده می کند باید این سوال را اما به شکل دیگر , خود فردوس منتظری نیز پاسخ دهد.آیا او با رژیم هست یا بر علیه رژیم؟! او اپوزیسیون انقلابی رژیم را چه کسی می داند؟ شناختی که من از نوشته های آقای مصداقی دارم این است که او از حقوق تمامی مبارزان و مخالفین رژیم جهنمی و فاشیسم مذهبی حمایت می کند. با آرزوی موفقیت و سلامتی برای آقای مصداقی و با تشکر از تمامی فعالیتهای بی دریغ و انساندوستانه و حامی حقوق بشری این ایرانی آزاده!   

[تاریخ ارسال: 11 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: فردوس منتظری]  [  ]  
آقای مصداقی بالاخره ما نفهمیدیم شما با مجاهدین هستید یا بر مجاهدین؟!   

[تاریخ ارسال: 11 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: علی یحی پور (سل تی تی )]  [ s.salehkia@freenet.de ]  
آقای مصداقی رفیق اشرف دهقانی در سال 1357 اوایل انقلاب تحلیل کرد که رژیم ملاهای ایران دست پروردهء امریکا وسازمانهای جاسوسی آنست که رابطش با خمینی شخص ابراهیم یزدی بود این رژیم تا اعماق به امریکا وبه امپریالیسم اروپا وابسته است ومورد حمایت آنهاست وبه خاطر همین اپوزوسیون انقلابی ایران را تروریست ارزیابی دارد ما در اعلامیه ها ودر تظاهرات خود در خارج از کشور باید این وابستگی را برای مردم دنیا افشا کنیم متاءسفانه سازمان مجاهدین که متهم در جهء اول محافل امپریالیستی است تحلیل می کند که جمهوری اسلامی مستقل است وضدیت هم با محافل امپریالیسم دارد از نظر نگارنده ء این چند سطر این تحلیل مجاهدین تو هواست امریکا هیچ آلتر ناتیوی بهتر از ملا در ایران از فردای 1357 انقلاب ایران تا حالا نداشته وندارد ونیروهای انقلابی باید به تحلیل های خود تجدید نظر کنند تا بتوانیم این معما را حل کنیم تا زمانی که مجاهدین بگویند در بر این پاشنه می چرخد وملاها مستقل هستند مبارزه با این وابستگی رژیم خطشه دار می شود ومردم دنیا که تنها حامی انقلاب ومردم ایران هستند گیج شده واین همکاری برادرانه بین ملا وبوش را نمی بینند یعنی از دیدگاه تحلیل مجاهدین تضاد مردم ایران با امپریالیسم محو میشود ومبارزات ضد امپریالیستی مردم ایران را نابود میکند واین موضع ضد انقلابی است که مجاهدین دارند انقلاب ایران یک انقلاب ضد امپریالیستی وضد آخوند ی است که با حل تضاد سرمایه داری ایران گره ارگانیک خورده است تا زمانیکه بورژوازی 40 خانواده ء ایران که زیر نظر شخص خامنه ایست سرنگون نشود تازمانیکه وابستگی این سرمایهء انگلی وربائی وتجاری با محافل امپریالیستی افشا نشود وطرد نگردد آزادی در ایران نخواهد آمد متاءسفانه مجاهدین تضاد مردم ایران با امپریالیسم را یعنی تضاد رهائی ملی ایران را نمی بینند ومبارزات توده ها را به هرز می برند وعملاٌ در دام ملا وامپریالیسم گرفتارند به نظر من تروریست خواندن مجاهد ناشی از تحلیل مجاهد است ما دودشمن گره خورده به هم داریم گره ای ازملا و امپریالیسم این گره باز شدنی نیست مگر اینکه یک جا نابود شود یک جا طرد شود یک جا علیه اش مبارزه شود اگر به یک سراین گره فقط توجه شود آب در هاون کوبیدن است سرمایه ءایران با سرمایهء بین المللی وجهانی وامپریالیستی ادغام شده است ویک گره را تشکیل می دهند مجاهدین با تحلیل اشتباه تا ابد گرفتار این مصیبت خواهند بود مگر امپریالیسم دلش به حال مجاهدین بسوزد یعنی شتر در خواب بیند پنبه دانه این از نظر حرکت سرمایه ادغام شده ء ایران با سرمایه ء امپریالیستی محال است دیک چنی با رفسنجانی وواعظ طبسی شریکند اینها یک گره اند باید با هم افشاء وتوسط مردم ایران طرد گردند تا این تحلیل علمی که بر اساس واقعیت های جهان سرمایه مبتنی است از نظر مجاهد پذیرفته نشود مجاهدین توی این مخمصه گرفتارند ونیروهای مردم ایران را با سیاستهای راست خود به هرز می برند...   

[تاریخ ارسال: 11 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: احمد]  [ ABaaraan.@yahoo.fr ]  
قابل توجه آقا یا خانم جورابچی:
روش من این است که به مطالب افرادی که نشانی (ایمیل) خود را پنهان میکنند پاسخ ندهم.
  

[تاریخ ارسال: 10 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: مهدی]  [  ]  
این مقاله دست کسانی را که به مخالفت با آن پرداخته اند را به خوبی رو می‌ کند. مخالفین اعتراضی ندارند که مزدوران رژیم آزادانه در اروپا و آمریکا زندگی می کنند و اقامت این کشورها را دارند ولی ناراحت از این هستند که مبادا مجاهدین از چنین حقی برخوردار باشند.   

[تاریخ ارسال: 10 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: اکبر هنری]  [  ]  
فردا که پیشگاه حقیقت شود پدید/بگذار تا بیفتد و بیند سزای خویش.مقاله جناب مصداقی خیر خواهانه است و منصفانه است بهتر هم این است که توجه بکنیم ایشان نظرشان خیر است. در باره مجاهدین هم باید توجه کرد که نهایت شعور و توانائی و ایدئولوژی مجاهدین همین هست که می کنند و بیشتر از این را هم توانش را ندارند و اگر کسانی امید دارند که مجاهدین می توانند بهتر بکنند اشتباه می کنند و در هر حال مجاهدین همین هستند که ملاحظه می کنیم اما اگر کسانی هستند که بهتر هستند خوبست بر اساس شعور خودشان عمل نموده و اذهان را متوجه خودشان بنمایند. و سخن اخری این که اختلافات را کم بکنیم و دست هم را در مبارزه بگیریم.   

[تاریخ ارسال: 10 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: علی]  [ davachia@yahoo.com ]  
با سلام
مرض ضد مجاهد نشانی از بی هویتی سیاسی و نشان از کمبود هوش سیاسی میباشد. لطفا مقاله را دوباره خوب بخوانید و به من بگوئید که نظرات بعضی ها چه ربطی به خود مقاله دارد؟
متسفانه یک عده هم تا یک فرد یا جریان کلمه کارگر قربتا الی الله را نگوئید در جا بهش مارک نوکر اجنبی و سرمایه میزنند. البته اینها سالهاست که فسیل سیاسی شدن و تبدیل به گروه های دو سه نفره شدن که حتی در میان خودشان هم نمیتونند یک جبهه سوسیالیست ایجاد کنند. فقط دارند شعار میدن.
اگر اینطوری پیش برود روزی خواهد رسید که آخوند ها همه را تو همین اروپا با پس گردنی به نماز جمعه خواهند برد.
در ضمن به شما قول میدم که بزودی آنهائی که قبلا پناهنده بودن ولی شروع به سفر به ایران کردند و... چون موقع پناهندگی دروغ گفتن بزودی اقامت و حتی ملیتشان لغو خواهد شد و همه تان را به ایران خواهند فرستاد. حالا به جای کمک و حمایت از همدیگر همش به سرو روی هم تیغ بکشیم. خواهیم دید که در نهایت بازنده کی هست.
با احترام علی
  

[تاریخ ارسال: 10 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: جورابچی]  [  ]  
آقای احمد کامل آن چه آقای مصداقی گفته را شما بگویید تا ببینیم ایشان چه چیز را ناقص گفته است. به بعضی افراد اگر آفتاب را نشان دهی آن را تکذیب می‌ کنند. دوست عزیز لااقل دو موردی که ایشان روی آن دست گذاشته به نقل از سایت وابسته به سازمان «اکثریت» است. آن ها که مجاهد نیستند. اگر شما معتقد به حمایت از افراد بدون توجه به عقایدشان هستید پس دیگر دردتان چیست که با نوشته ایشان مخالفت می کنید. ابتدا و انتهای نظر شما در تضاد با هم است.   

[تاریخ ارسال: 10 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: احمد]  [ ABaaraan.@yahoo.fr ]  
دفاع از حقوق انسانی افراد، مجزا از عقاید سیاسی یا مذهبیشان، امریست لازم و ضروری. اینکه آقای مصداقی در مورد آثار اتهام تروریستی به مجاهدین به سایر افراد هم هشدار می‌دهند البته بیشتر در ذهن ایشان است تا واقعیت. نمونه های ذکر شده در مطلب ایشان بطور ناقص بیان شده. لااقل من احساس نمیکنم دولتهای اروپایی و امریکا سراغ افراد بروند به خاطر پیشینه سیاسی آنها، مگر اینکه مثل مجاهدین دست به کارهایی زده باشند که حتی خود مجاهدین هم از آنها نتوانند دفاع کنند. شخصا از هواداران مجاهدین مواردی را شنیده‌ام که براستی تهوع آور بوده‌اند. با این حال دفاع و حفظ حرمت انسانی و فردی مجاهدین بر همه واجب است.   

[تاریخ ارسال: 10 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: جلایر شهدیقی]  [  ]  
اقاجان مجاهدین عیوبهای فراوان دارند که معلوم است ولی موتاسفانه کسی در این سالیان سال پیدا نمی شود که یک کاری بکند برای اینکه از این بدبختی بیرون بیایند.حالا اگر این مجاهد هم نابود بشود که از حرف چیزی بیرون نمی رود.ببا جان این مولاهای پفیوز بروند هر کس بیاید قدمش مبارک خواهد شد.والله بالاه ما که خیلی خسته شدیم از این وضع مگر خدا خودش یک کاری بکند.با حرفهای جناب اقای مصداقی هم موافقت دارم. باید به حرفهایشان فکر کرد و همتی کرد که این ملاهای مادر... لااله الاالله اینقدر رو زیاد نکنند والله.   

[تاریخ ارسال: 10 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: ر- رضایی]  [  ]  
معلوم نیست چرا جان هر کس از مجاهدین جدا می‌شود در نظر بعضی محترم می‌شود. کاربری به نام حسین ظاهراً از افراد تیف حمایت می‌کند در حالی که به خون کسانی که با مجاهدین هستند تشنه است. ولی ظاهراً آقای مصداقی برای جان همه ارزش قائل است. این نگاه حقوق بشری است.   

[تاریخ ارسال: 10 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: ایرانی]  [  ]  
آقای سیاوش اگر می‌شود نام گروه و جریانی را که مبارزه شان «در طی سالیان گذشته در ارتباط واقعی با جنبش‌ های کارگران، زحمتکشان و دانشجویان و دیگر اقشار مردم زحکمتکش ایران بوده است را بیاورید.» لطفا بگویید گروهی که راه خود را از مردم جدا نکرده کدام گروه است؟ آقای سیاوش این همه آسمون و ریسمون به هم بافتن چه ربطی به این مقاله دارد. من هم چندان دل خوشی از مجاهدین ندارم اما این مقاله ربطی به نوشته شما ندارد. شما زحمت کشیده یک بار متن را درست بخوانید. اشکال ایرانی جماعت این است که هیچ گاه به حرف دیگران گوش نمی دهد و تنها به فکر حرف زدن است.

  

[تاریخ ارسال: 10 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: سیاوش]  [  ]  
آقای مصداقی!
مجاهدین که سالهاست راه خود را از جنبش آزادی خواهی مردم ویک حرکت مردمی جدا کرده اند. روزی با صدام حسین وامروز نیز زندگی در شکافهای سیاسی را برگزیده اند. حرکتهای مجاهدین طی سالیان گذشته به نفع مردم ایران نبوده است وهیچ ارتباط واقعی با جنبش های کارگران ،زحمتکشان و دانشجویان ودیگر اقشار مردم زحمتکش ایران نداشته است.
مجاهدین خود نیز هرگز تلاش نکرده اند که پشتیبانی خود را با سیاستهای اصولی از بین ایرانیان تبعیدی خارج کشور بدست آورند بلکه همیشه کوشیده اند که در سالن پارلمانها و با بده وبستان با جناحهای متفاوت کشورهای غربی برای خود میدانی برای مانور جور کنند. آنها بقول خودشان -اگر این امضاها درست باشد را من نمیدانم - صدها امضا وپشتیبانی از پارلمانهای اروپائی وآمریکائی در این سالها درجیب دارند ولی چون جدای از جنبش مردم حرکت میکنند قادر نیستند با قدرت مردم سخن بزبان بیاورند. بعلاوه اگر یک جریانی پشتیبانی مردم را در پشت خود داشته باشد فرقی برایش نمیکند که امپریالیستها درباره اش چه میاندیشند وچه میکنند ولی جریان سیاسی که نان سیاست بازی و خود را بستن به ضریح این وآن کشور غربی میخواهد بخورد متاسفانه به همین شکلی در میاید که باید برای از لیست خارج شدن چک وچانه بزند. این دقیقا از نقطه ضعف عدم داشتن یک جریان مردمی در حمایت از خود میباشد.
بهرحال نتیجه سیاستهای رهبری مجاهدین بیشتر ضرر برای مردم ایران داشته است تا نفع واگر کسی نفعی برای آن سراغ دارد که باباعث شده است که جنبش های کارگری وغیره در اثر سیاستهای مسلحانه وغیر مسلحانه رهبری مجاهدین رو به جلو رفته است را لطفا دراینجا با فاکت بیان کند.
نکته دیگر آقای مصداقی جریان انقلاب وجنبش مردم ایران علیه جنایتکاران اسلامی حاکم بر ایران از حساب گروههای سیاسی که در پی قدرت هرروز به قدرتی خود را نزدیک میکنند ارتباطی ندارد بویزه که این جریان مانند مجاهدین خلق رهبرانش از هم اکنون قول میدهند که منافع غرب وسرمایه داری همچنان تامین میشود که این علیه منافع زحمتکشان وبیچارگان است .پس باید گفت همانطور که سیاستها وتلاشهای رضا پهلوی کاری با جنبش آزادی خواهی وبرابری خواهی مردم زحمتکش ایران ندارد سیاستهای مجاهدین خلق نیز ارتباطی با مردم ایران ندارد چرا که آنها از هم اکنون خط خود را انتخاب کرده اند وآنهم حفاظت از منافع غرب وسرمایه داری میباشد.
  

[تاریخ ارسال: 10 Dec 2006]  [ارسال‌کننده: حسین]  [  ]  
آقای مصداقی نخواهید که از کسانی که حتی جدا شده از مجاهدین میباشند نانی برای سیاستهای مجاهدیه بسازید . چرا یک بار هم که شده سایت دیدگاه صدای کسانی نمیشود که در تیپف در بدترین شرایط زندگی میکنند و حاضر به این نیستند که به ایران رژیم اسلامی زده برگردند مانند دیگر رفقایشان !
ولی اکنون برای اینکه نانی برای مجاهدین بسازید در ارتباط با آنها به یاد مثلا افرادمقیم تیپف افتاده اید ! این بسیار جالب است .
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.