شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

زن در زندان
علي ناظر

آبان 1385 - ويژه نامهء ديدگاه منتشر شد

علی ناظر

همکاران ويژه نامهء آبان 1385

براي مطالعه لطفا روي اسامي نويسندگان کليک کنيد
(مسعود ابراهيم نژاد، محمد تقي اخلاقي، مينا انتظاري، شهلا عبقري، سارا قاضي، فريدون گيلاني، مهرنوش معظمي، زينت ميرهاشمي)

سوژه: زن در زندان
در شهريور 67 قتل عام زندانيان سياسي زن به اوج رسيد. رژيم که در امرداد 67 با قتل مجاهدين اسير، شناعت و ظلم را در مداري تازه و غير قابل تصور رقم زده بود، در شهريور سنگدلي را دو چندان کرده و مبارزين غير مجاهد را در ابعادي گسترده تر به طناب دار سپرد.
زندگي زن سياسي در زندان در طول مبارزات آزاديخواهانه يک قرن اخير مردم ايران، داستاني دردآور اما در عين حال اميدبخش و  غرورآفرين بوده است. زندگي نامهء پيشگاماني چون طاهره قره العين، مرضيه احمدی اسکويي، فاطمه اميني، و حال خاطرات از بند رسته گاني که از چنگال رژيم رهايي يافته اند ما را غرق در شگفتي، غرور، و اشک مي کنند.
به خيل عظيم زنان مبارز سياسي، قربانيان نظام جهل و مرد سالار مانند ليلا مافي، حاجيه اسماعيلوند، عاطفه سهاله، ملک قرباني، کبري رحمانپور،... هم اضافه شده اند – آنها که سنگسار مي شوند، آنها که در کودکي و نوجواني به نام صيغه، مورد تجاوز قرار مي گيرند، آنها که خيابانگردي مي کنند تا فقر و تنگدستي کمر خود و خانواده شان را در هم نشکند، آنها که هرگز از حقوق برابر انساني و مدني برخوردار نبوده اند، و آنهايي که در زنداني به بزرگي ايران، تنها جرمشان «زن» بودن است - هر کدام يادآور بخشي از ستم مضاعفي است که بر زن روا شده است.
دردآور زماني است که رسانه هاي خبري مانند بي بي سي به ياري مرتجعين زن ستيز آمده و خواسته (و يا نا خواسته) بر ايدئولوژي اسلاميون معمم که زن را تنها پديده اي براي تکميل آفرينش مي دانند صحه مي گذارند، از آنچه بر زن مي گذرد گزارش نمي کنند، و اگر هم اطلاع رساني بکنند بيشتر در راستاي دستيابي به  اهداف سياسي رسانهء خودشان است.
ويژه نامهء آبان ماه به زن در زندان اختصاص دارد. ديدگاه اميدوار است که با تنظيم چنين ويژه نامه اي بتواند آنچه را که بر زن در زنداني به بزرگي ايران، مي گذرد مورد بررسي قرار داده باشد.
علي ناظر
19 سپتامبر 2006
ديدگاه
___
موازين درج مطلب در ويژه نامه ها: متن ارسالي پيش از اين نبايستي در رسانه و يا کتابي ديگر منتشر شده باشد. پس از انتشار در ديدگاه، تا دو هفته به سايت هاي ديگر ارسال نشود. پس از آن، حتما در پايين متن قيد شود: منبع – ويژه نامهء سايت ديدگاه

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 18 Nov 2006]  [ارسال‌کننده: ب ت]  [  ]  
سانسور حتي با برداشتن مطلب از ديدگاه = هم سانسور است و تغييري در واقعيت نمي دهد و باعث پيداشدن راه حلي براي مشكلي كه موجود است نمي شود

__


ديدگاه: به اميد روزي که کاربران محترمي چون شما سايتي به دور از سانسور (از اين قبيل که گفته ايد) احداث کنند. هر چه غش کمتر بهتر. متاسفانه ديدگاه بيشتر و بهتر از اين نمي تواند بکند. ادعايي هم ندارد.
  

[تاریخ ارسال: 10 Nov 2006]  [ارسال‌کننده: رضا]  [  ]  
اقای ناظر، اگر امکان دارد نام نویسنده یا منبع هر کدام از مطالبی را که در صفحه نخست میباشد در زیر تیتر ان مقاله درهمان صفحه اول هم بگذارید. واقعیت اینست که ما - درست یا غلط - وقتی مطلبی را میبینیم حتما با توجه به تیتر و نام نویسنده ان، تصمیم به خواندن و یا نخواندن ان میگیریم. مثلا تمام مقالات ویژه نامه این ماه در صفحه اول سایت نام نویسنده هایشان معلوم نیست. ممنون هستم.
___

علي ناظر:
انجام شد
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.