شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۹ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

انتساب شخصیت های سیاسی به جامعهء بهائی

ه - مهرپور

باز مدّتی است که شایعات و تهمت های بی اساس دائر به انتساب چهره های معروف سیاسی دوران پهلوی به جامعهء بهائی از رسانه های عمومی ایران و و بسایت ها منتشر میشود و بعنوان حربه ای بر علیه بهائیان مورد استفاده قرار میگیرد.

گرچه در گذشته نویسندگان و محققان، کذب این دعاوی بهائی ستیزان را با ارائهء مدارک متقن به اثبات رسانده اند معهذا چون شایعات مزبور بار دیگر بمیدان آمده لذا برای روشن شدن این امر یکبار دیگر حقائقی را به نظر پژوهندگان حقیقت میرساند.

 

            بعنوان مقدّمه بدواً نگاهی به تاریخ و تکامل جامعهء بهائی در یکصد سال گذشته می افکنیم.

پس از انقلاب مشروطه (۱۹۰۶) گرچه دیانت بهائی برخلاف اقلیّت های دیگر مذهبی برسمیت شناخته نشده بود معهذا بواسطهء استقرار نسبی حکومت عدل و قانون پیروان همهء ادیان تا حدّی به آزادی و اجراء شعائر و احکام دینی خود توفیق یافتند.

 

یکی از اقدامات اوّلیهء بهائیان در آنزمان تأسیس مدارس در طهران و بسیاری از شهرها و قصبات ایران بود که در آن کودکان بهائی و غیربهائی به روش علمی و تربیتی علوم و فنون جدید را میآموختند. نظر باینکه برحسب احکام شریعتی بهائی بر هر پدر و مادر تربیت فرزندان از دختر و پسر واجب و الزامی است لذا میزان سوادآموزی در بین بهائیان بسیار بالا بود. در مدارس معروف تربیت پسران و دختران (بنین و بنات) که حدود یکصد سال پیش در طهران پایه گذاری شد هزاران دانش آموز مشتاق علم از هر دین و قومی فارغ التحصیل شدند و بسیاری از آنان برای ادامهء تحصیلات عالیه در دانشگاههای اروپا( فرانسه، آلمان، انگلیس) و بعضی در دانشگاه بیروت به آن دیار شتافتند. پس از استقرار رژیم پهلوی هنگام اعزام محصل به خارج عدهء معتنابهی از جوانان با استعداد و برجستهء بهائی نیز پذیرفته شده بخارج رفتند و همگی پس از پایان  تحصیلات عالیه با توشه ای از دانش و فنون جدید به وطن مراجعت کردند و با ابراز لیاقت و امانت در عرصه های مختلف علمی، صنعتی، فرهنگی، اقتصادی درخشیدند و مصدر خدمات مهمّ گشتند. از میان آن فارغ التحصیلان تنها به ذکر چندتن که هریک در رشتهء خود در صف اوّل قرار داشتند اکتفا می کنیم:

ô در عرصهء صنعتی، مهندس خلیل ارجمند و فرزندان وی که در واقع بنیان گذاران صنعت نوین در ایران بوده اند.

ô در عالم پزشکی اساتید مدرسهء طب و دانشکدهء پزشکی چون دکتر یونس خان افروخته، پروفسور منوچهر حکیم، دکتر امین الله مصباح، دکتر فرامرز سمندری و ... صدها دانشجوی پزشکی را در طهران و ولایات تعلیم پزشکی دادند.

ô در علوم انسانی و فلسفه و آموزش و پرورش: استادمسلّم، دکتر محمّدباقر هوشیار، دکترعلیمراد داودی،  دکتر عباسقلی روحانی.

در رشتهء علوم و صنعت: دکتر امانت الله روشن زائر، دکتر مهندس ژینوس محمودی، دکتر خسرو مهندسی، مهندس عزت الله ذبیح و مهندس عباس شهیدزاده.

ô در جهان موسیقی و هنر: میرزاعبدالله : احیاءکننده و مروج موسیقی کلاسیک ایرانی، و در موسیقی کلاسیک اروپائی علیمحمد و عطاءالله خادم میثاق  (مدیر و ویولون اوّل ارکستر سمفونیک ایران ).

ô در صنعت چاپ: حبیب الله زانیچ خواه استاد و متخصص گراورسازی در ایران و در کشاورزی مهندس جواد رأفت از پیشگامان صنعت چای و همکار کاشف السلطنة.

ô در ادبیات: عزیزالله مصباح، غلامرضا روحانی ( شاعر و طنز نویس مشهور)

 سوای افراد فوق الذکر عدّه ای از دانشجویان که در ارتش جدید به خدمت اشتغال داشتند هریک بواسطهء درستکاری و کفایت مقامات عالیه را احراز کردند وظائف محوله را با جدیت و اهمیت و از روی وجدان بانجام رساندند. از آنجمله سرلشکر شعاع علائی مدیر کلّ دارائی ارتش. سپهبد علیمحمد خادمی ( رئیس هواپیمائی ایران- هما)، سپهبد  رستگار و سرتیپ عطاءالله مقربی که هریک مسئولیتهای مهمّی در سر رشته داری و تمشیت امور مالی داشتند را میتوان نام برد.

 

منظور از ذکر افراد فوق اینست که جامعهء بهائی در دامان خود صدها دانشمند و هنرمند و نویسنده و شاعر، پزشک و محقّق پرورده و هم اکنون عدّهء کثیری از آنان در دانشگاههای اروپا و آمریکا و استرالیا در مقام استادی به تعلیم و تحقیق مشغولند و بعضی به اخذ عالیترین نشان و مدال افتخار علمی نائل شده اند (مثلاً استاد فقید پروفسور دکتر منوچهر حکیم دارندهء نشان لژیون دو نور از دولت فرانسه بود).

بهائیان با افتخار از این نفوس برجسته از زن و مرد یاد می کنند و بهیچ وجه انتساب آنان را به جامعهء بهائی انکار نمی کنند و خود آنان هم در هر موقعیتی بدون کتمـان و تقیه ایمان خود را به آئین بهائی تأیید و تصریح کرده وچه بسا باین علّت دچــــــار مشکلات و موانعی شده اند و یا بشهادت رسیده اند.

و امّا در صحنهء سیاست بواسطهء احکام صریح و قطعی بهائی پیروان این دیانت خود را کنار کشیده و وارد مشاجرات و کشمکشهای حزبی و سیاسی نشدند. حتّی در زمان محمّد رضاشاه در هنگام تأسیس حزب رستاخیز که همهء کارمندان و مستخدمین دولت مکلّف به عضویت در آن حزب فراگیر شده بودند بهائیان با توجّه به خطّ مشی ثابت و روشن بهائی جداً از عضویت در آن عذر خواستند و در این راستا با مشکلات و گرفتاریهای گوناگون مواجه شدند.

در طــی دهه های نخستین قرن گذشته معدودی از بهائیان که بواسطهء تخصّص در فرهنـــگ و زبان هــــــای خارجی و علوم اجتماعــــی در بعضی سفارتخانه ها بعنوان دبیر خدمت میکردند بمحض اینکه بوی دخالت در سیاست در وظائف محوله بمشام میرسید از ادامهء کار در آن پست استعفا کردند.

با تمام این تفاصیل باز چنانکه در پیش گفته شد مخالفین و بهائی ستیزان یکبار دیگر داستان بی اساس انتساب چهره های سیاسی رژیم گذشته را به امر بهائی باب کرده اند و آنرا دلیل سرسپردگی بهائیان به آن دوره معرفی میکنند تا آتش کینه و سوء ظن و دشمنی را نسبت به پیروان دیانت بهائی دامن زنند. و امّا افرادیکه آنانرا منتسب به دین بهائی کرده اند میتوان به چند دسته تقسیم کرد:

۱- کسانیکه به هیچوجه ارتباط و انتسابی به جامعهء بهائی نداشته اند، نه خود دعوی بهائی بودن داشتند و نه مدرک و سندی دالّ بر عضویت آنان در جامعهء بهائی موجود است، از آنجمله بانو فرّخ رو پارسا (وزیر اسبق آموزش و پرورش، دکتر هوشنگ نهاوندی رئیس دانشگاه طهران – شیراز و دارندهء مشاغل مختلف دیگر).

۲ – گروهی که بستگان دور و یا پدرانشان بهائی بوده ولی خودشان هرگز وارد جامعهء بهائی نشده و اظهار ایمان باین دیانت نکرده اند و احیاناً خود را مسلمان مؤمن معرّفی میکردند و از این گروه: امیر عبّاس هویدا نخست وزیر اسبق و برادرش فریدون هویدا  (سفیر سابق در سازمان ملل متحد) را میتوان نام برد پدر آنان میرزا حبیب الله  عین الملک، در دوران جوانی بهائی بود ولی بتدریج بواسطهء قبول مشاغل سیاسی (کنسولگری ایران در شام) از جامعهء بهائی کنار رفت و با ازدواج با زنی مسلمان و فعالیتهای دیپلماتیک بالکلّ رابطهء خود را با بهائیان قطع کرد. فرزندان او نیز بهیچ وجه تماس و ارتباطی با جامعهء بهائی نداشته و حتّی هویدا برای اثبات ایمان به اسلام به سفر حج نیز رفته است.

 

ô ابوالحسن ابتهاج ( مدیر کلّ بانک ملّی) و برادرش غلامحسین ابتهاج( شهردار طهران و نمایندهء مجلس) که پدرشان ابتهاج الملک از بهائیان سرشناس گیلان بود ولی این دو فرزند هیچ وقت  بهائی نبودند.

ôمهندس منصور روحانی (وزیر آب و برق) و پرویز ثابتی نیز هردو دارای اقوام و خویشان بهائی بوده اند ولی آن دو هم نه عضو جامعهء بهائی بوده و نه اظهار علاقه و بستگی به این دیانت کردند. منصور روحانی حتّی در بسیاری از موارد تظاهر به تمسّک باسلام و دعوی ایمان به شریعت رسول اکرم مینمود.

۳ – تنها یک شخصیت برجستهء دولتی است در بهائی بودن او شکی نیست و او سپهبد صنیعی است که شاه بواسطهء کاردانی و درستکاری و اعتماد باو ویرا مکلّف به قبول پست وزارت دفاع کرد که او بناچار آنرا پذیرفت معهذا در اینمورد منحصر بفرد چون تخلف از اصل عدم دخالت در مشاغلی که سیاسی تلقّی میگردد مسلّم بود مشارالیه از جامعهء بهائی طرد شد.

 

۴ – گروهی از شخصیت های معروف و برجسته که بواسطهء شایستگی و تخصص در رشته های مختلف شاغل پست های مهمّ ولی غیرسیاسی بودند و در بهائی بودنشان تردیدی نیست از آنجمله:

*سپهبد علیمحمّد خادمی ( رئیس هواپیمائی کل کشور) (هما)

ô دکتر ژینوس محمودی رئیس سازمان هواشناسی کشور.

 

هریک از افراد فوق با کمال درستی و امانت و کفایت در امور محوله و مسئولیتهای خطیری که بعهده داشتند انجام وظیفه کردند و ۲ تن از آنان در اوائل انقلاب بعلت انتساب به دیانت بهائی جان خود را نثار کردند.

کوتاه سخن:  بهائیان از آنجا که به ایران که زادگاه آئین بهائی است و وطن مألوف آنان است عشق میورزند لذا در هر موقعیت با نهایت صداقت در خدمت به آن کوشیده و در آینده نیز اگر از آنان خواسته شد به همان روش ادامه خواهند داد.

نا گفته نماند که در اوائل انقلاب تمام مدارک و اسناد جامعهء بهائی ربوده شد و یقیناً در دست کسانیست که از روی غرض افراد و شخصیت های سیاسی رژیم گذشته را منتسب به دیانت بهائی می کنند و حال آنکه اگر کوچکترین سند یا مدرکی در میان آرشیوهای به سرقت رفته که مؤیّد ادّعای آنان بوده باشد یافته بودند بدون شک آنرا گراور کرده و منتشر می نمودند. بدیهی است که چنین اسنادی وجود نداشته است لذا مطابق روش و سنّت معمولی تنها به اشاعهء اتهامات بسنده می کنند و با تکرار اکاذیب امیدوارند که عامّهء مردم آنرا بپذیرند غافل از اینکه در عصر روشنگری دعوی و اتهام بی مدرک خریداری ندارد و مردم هوشمند و اندیشمندان هرگز فریب آن تبلیغات منبعث از کینه و دشمنی را نخواهند خورد.                              

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ه - مهرپور:[تاریخ ارسال: 12 May 2006]  [ارسال‌کننده: تکتم محمدی]  [ sabzesabzft@yahoo.com ]  
شما بانوشتن این مقاله به بنده انگیزه داده اید تا چند خطی محترمانه بنویسم و وجدان خودت را به داوری بخوانم.آیا شما سندی دارید که نشان بدهیدکه اینهمه بزرگان این رژیم ازشما بودند و همراه شاهنشاه آریامهر بزرگ ارتشداران . مملکت ما را بگند کشاندند و دودستی تقدیم حضور قصابان غارتگر دستار بند نمودند؟!وشما طردشان کرده بودید ؟!
آیا شما نمیدانید که همزمان با این قدرت سیاسی نظامی امنیتی مثل یهودیان فلسطینی زمین های شهر و روستا را به قیمت گزاف میخریدید تا به سبک آنها کلکی به ملت بزنید ؟!
آیا شما نمیدانید که در اغلب ادارات اجتماعی سود آور افراد محفل شما رئیس بودند و به محافل شما مدد اقتصادی میرساندند. و در اصل نان مردم در تنور شما پخته میشد . و انگار که ایرانیان دیگر با آن وسعت جمعیت و متخصص سهمی به اندازه ی خیلی محدود شما نداشته اند . و علتش را شما خوب میدانید و ذکرش ملال افزاست . و حتا اغلب محصلین بی استعداد شما هم یک باره غیب شان میزد
وپس از چندسال ظاهر شدن . به مدارج عالیه اداری دست مییافتند. و معلوم میشد از امریکا و اروپا و اسرائیل فارغ التحصیل میشدند !!
راستی شما اینهارا نمیدانید ؟! و یادم می آید قوای نظامی و امنیتی از شما کاملا حمایت میکردند
تا شاخص نظام فراموش مان نشود. و میدانید که بی خیالی تان نسبت به سرنوشت مردم ایران شمارا عزیز کرده حکام کرده بود تا نشانه ای باشید برای بقیه ملت که نشد !! به هر حال سعی نکنید خود را طفل معصوم جابزنید و اگر اطلاعات تان کم است بفرمایید بپرسید تاروشن شوید . که گفته اند . پرسیدن عیب نیست . ندانستن عیب است
با امید به پیروزی ملت ایران و خرسندی همه ایرانیان دردمند.
  

[تاریخ ارسال: 10 May 2006]  [ارسال‌کننده: امیر پویان]  [ pooyanamir@yahoo.it ]  
دوست گرامی اینکه تبلیغات منفی زیادی در مورد بهاییان شده است جای بسی تاسف است . شما چرا تبلیغات عظیمی که بر علیه چپ ها میشد و میشود فراموش میکنید . میزان تبلیغات منفی و نادرست علیه چپ ها در دوران رژیم سابق از طرف بهایی ها به قویترین شکل در همکاری با رژیم پهلوی اجرا میشد . و باید بگویم که تعداد مهندس و دکترها و فارغ التحصیل های دانشگاهی در بین چپ ها بمراتب بیشتر از تعداد همه بهایی های موجود در ایران بوده و است . پس این اساسا روش غلطی است که با نام بردن برخی مدیران و پزشکان ادعا کرد که آنها به ایران خدمت کردند . من خودم تعداد بهایی را میشناختم که در ساواک کار می کردند . بعد هم گنده کردن مسئله بهایی ها مخصوصا از طرف اسلامیون قشری و حجتی ها فقط قاطی کردن و ره گم کردن مسئله است . و اگر خودتان دقت کنید شیوه زندگی بهایی ها و اعتقاداتشان به مسائل بسیار قشری خودش این بهانه را به دیگران میده که از این دین و یا فرقه و یا هر چی بهش اسم بگذاریم ، شکل غلطی به مردم عرضه کنه . امیدوارم که ایران تبدیل به یک دموکراسی واقعی بشه و بهاییان ایران هم بتونند هر کاری دلشون خواست تو خونه خودشان انجام بدن و به هر چیزی که دلشون خواست معتقد بشند . این اصلا مسئله اصلی اکثریت ما و شما ایرانیان نیست و نباید باشد . پس بهتر است به جای گیر دادن به مسئله بهاییت در ایران این را یک امر خصوصی برای خودتان نگه دارید و توان و امکانات خود را برای سرنگونی رژیم ملاها صرف کنید . در غیر اینصورت در دور فاسد تعاریف از مذاهب و "نوزده های" معروف بهایی ها گیر خواهید کرد و در همانجا به گل .   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.